KOSGEB Kredi

Koltuk Yıkama İşi Kurmak İstiyorum Diyorsanız, Bizi Mutlaka DinleyinKoltuk Yıkama İşi Kurmak İstiyorum Diyorsanız, Bizi Mutlaka Dinleyin

Özellik ile yaz aylarının bence en düşük sermaye ile en yüksek gelir elde edilecek işlerden bir tanesi kesinlik ile koltuk yıkamadır. Ev dahil olmak üzere araç ve toplu olarak servis (otobüs) koltuklarını yıkayarak çok tatlı paralar kazana bilirsiniz. Bunu nereden biliyorum diyorsanız, bu işten para kazanmış biri olarak bu içeriği kaleme alıyorum. Şayet sizlerde doğu makine ile koltuk yakalama işi kurmak istiyorum diyorsanız mutlaka bu yazımı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyunuz. Emin olun ki bu ek iş olarak gördüğünüz koltuk yıkama işi sizin ana işiniz olacak.

Koltuk Yıkama İş Fikri Bence Harika! İşte 5 Neden..

Ben onu bunu bilmem bir iş yapacaksam kesinlik ile sermayesi az olacak. Tabi iş sermayesinin az olması ile de kalmıyor. Onun için yapacağım iş için 5 önemli nedeni ararım. Bunlar sırası ile şunlardır.

 1. Sermayesi az olacak
 2. Getirisi yüksek olacak
 3. Vergi derdi olmayacak
 4. Dükkan kirası olmayacak
 5. Kendime göre özgün bir şekilde planlama yapacağım

Bunlar kuracağım iş için aradığım 5 önemli özellik bunlara biraz daha ekleme yapabiliriz ama işin tadını kaçırmaya bence gerek yok. 🙂 Tüm bu saydığım özelliklerin emin olun hepsi koltuk yıkama işinde bir araya gelmiştir. Eğer ki çok para harcayıp bir temizlik şirketi kurmayı tercih etmiyor sanız, gelin bu işin size maliyetini ve kazanç planını vereyim. Bu arada temizlik şirketi kurmayı düşünenlerde  DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR ?  bir bakasın derim. 😉

Koltuk Yıkama Kazancı Ne Kadar? Para Var mı?

İlk olarak koltuk yıkama kazanç planında bahsedeceğim. Daha sonra ise bu işi kurmak isteyenlerin ceplerinden ne kadar para çıkacak bunu ele alacağım. Hatta bunlar ile bitmeyip sizlere müşteri bulmanın en hızlı ve kolay yolunu anlatacağım. Eğer dediklerimi yaparsanız buradan söz veriyorum çok müşteri bulacak ve güzel para kazanacaksınız. Koltuk yıkama kazancı şehirlere değişiklik gösterse’de adet başına çok fark etmemektedir. Şimdi bunun ortalamasından sizlere bahsedeceğim. Tabi bu ortalama mayıs ayından eylül ayına kadar. Yani 5 aylık bir işleyiş planlaması olacak.

 1. Ortalama olarak bir koltuk takımı piyasada en az 100 TL en fazla ise 150 TL arasında yıkanmaktadır. Ben en alt değer olan 100 TL ele alıyorum.
 2. Her gün kesinlik ile en az 1 en fazla ise şayet ek iş yapmıyorsanız 5 işe gidebilirsiniz. Bunun da en alt seviye olarak 2 işi ele alacağım
 3. 100 TL den her gün 2 işe gitseniz günde 200 TL yapar. Buda ayda 200 * 30 = 6.000 TL demektir.

Peki bu 6.000 TL net kazanç mıdır. ? Kesinlik ile hayır.! belli giderleriniz de olacaktır. Bu giderleri yine madde 3 deki gelire göre hesaplar isek..

 • İşe gitmek için ortalama olarak en fazla bir depo mazot / benzin yakarsınız. Buda 50 LT destek benzin fiyatını’da 6.90 dan ele alırsan. 50 * 6.90 = 345 TL yapar.
 • Elektrik ve su maliyetini mecburen gittiğiniz ev karşılamak zorunda. Onun haricinde gideriniz sizin tek bir deterjan. Aylık olarak 30 iş için harcayacağınız deterjan en fazla 200 TL olacaktır. Şu an size önereceğim ve rahatlık ile 30 koltuk yıkayacak olan ürün ERA 111 Matik koltuk yıkama deterjanı 179 TL olmaktadır. Ama güncel fiyatını isterseniz buradan bakabilirsiniz.
 • Toplam gider ne yaptı. 345 yakıt + 200 TL deterjan toplam 545 TL

Peki elinize geçen aylık net kazanç ne yapar bu durumda 6.000 TL – 545 = 5.455 TL, gerçekten güzel para 🙂

Ek İş Koltuk Yıkma Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Koltuk yıkama işi yapmak istiyorum diyenlere tavsiyem

Ek iş yada ana işiniz olarak koltuk yıkama işini kurma maliyetini şimdi ele alalım. Bu maliyete arabayı dahil etmiyorum. Tercihen doblo tarzı bir aracınız var ise kesinlik ile bir ideal araca sahipsiniz. Şimdi araç hariç koltuk yıkama kurmanın maliyetini sizlere veriyorum.

 • En kral koltuk yıkama makinesi 5.000 TL alırsınız. Sizlere benim koltuk yıkama makinesi olarak kesinlik ile tavsiyem ” Anafor 12/16 Yerinde Halı Ve Koltuk Yıkama ” makinesi’dır. Bunun en büyük nedeni ise bu makinenin emiş gücünün çok yüksek olması. Bütün koltuk yıkama makineleri su fışkırtır ama bu makine kadar iyi emiş yapmaz. Çift emiş motoru sayesinde yıkadığınız koltuktaki ıslaklık en alt seviye de olacağı için aslan kusma yapmayacaktır.
 • Diğer yardımcı aletler 500 TL. Bunlar ise devir ayarlı polisaj makinesi ve deterjanlı suyu koltuklara tanzim edeceğiniz el su pompası.

Toplam size bu işin maliyet 200 TL deterjan dahil 5.700 TL olacaktır. Yani 1 ayda koymuş olduğunuz sermayeyi geri çıkaracaksınız. Bu rakamlarda gerçekten yeni kurulan bir iş için harikadır.

Koltuk Yıkma İşinin Bedava Müşteri Bulma Yolu

Koltuk yıkama işinde müşteri bulmak çok kolay. İlk olarak konu komşu tavsiyesi sizlere baya yeterli olacaktır. Ama benim size tavsiyem kesinlik ile bu süre zarfında ilk olarak bir koltuk yıkama adına facebook sayfası kurmanızdır. Ben öyle yaptım ve çok geri dönüşler ile işler aldım. Hatta sayfamı buradan inceleye bilirsiniz. Koltuk yıkama için facebook sayfası kurarken mutlaka ismini bulunduğunuz il yada ilçeyi geçirin. Böylece aram motorları sizleri anahtar kelimeniz’de ilk sıraya taşıyacak hali ile daha çok etkileşim alacaksınız.

Koltuk yıkama için sizlere bütün tecrübelerimi paylaştım. Buna rağmen sorularınız olur ise lütfen bana yorumlardan sormaya çekinmeyin.

"Koltuk Yıkama İşi Kurmak İstiyorum Diyorsanız, Bizi Mutlaka Dinleyin" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Koltuk Yıkama İşi Kurmak İstiyorum Diyorsanız, Bizi Mutlaka Dinleyin" - 20 YORUM
 1. Sevgi dedi ki:

  Bu işi yaparken resmi biryere bildirmek gerekirmi vergi vs olurmu sadece tek makine isyeri olmasa ve araçla gidilse işçi çalışmasa kendin caliscan yasakmi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, herhangi bir şikayet olmadığı sürece sorun yaşamazsınız.

 2. Mehmet ali dedi ki:

  Hocam s.a ben bu koltuk yıkama işini yapmayı düşünüyorum bı kaç sorum olacak
  1- şampuan olarak era111 i mi tavsiye ediyorsunuz
  2-samouani makineye koyup püskürtme yapmak mı iyi ayriyetten bı püskürtme spreyi ilemi yapmak mantıklı
  3-era 111 kullanıyorsanız su ile karışım oarani nedir deri ve normal kumaşlar için
  4- koltuk sampuani ayrı leke çıkarıcı şampuan ayrı ayrı mı kullanılıyor yani ayrı ayrı almam mi lazım
  5-degisik değişik kumaşlar var tay tüyü saten vs hangi kumaşa nasil uygularım bunun bı listesi varmı yada şu kumaşlara dikkat et bunlarda böyle yap diye tavsiye edeceğiniz bı kumaş varmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Era11 bütün kaplamalara uygundur. Ayrıca püskürtürseniz çekim sonrası deterjan artığı kalmaz.

 3. Resul dedi ki:

  Araba-yıkama makinası-fırçalama-elektrik kablosu-alet çantası herşey hazır %100 verim alacağım şuan tek eksik olan ve bence bu işin en önemli kısmı diye düşündüğüm deterjan ilaç leke çıkarıcı vs tavsiyeniz nedir?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ben en çok tercih edilen markayı sizlere önerdim. Başka deneyimleri olan var ise yaza bilirler.

 4. Mustafa dedi ki:

  Mrb. Koltuk yıkama isi yapacağım malzemelerimde hazir ancak sikayet olmadikca sikinti olmaz dediniz. Resmiyete dokmek lazim mi sikayet olma ihtimaline karsin, ya da sikayet olursa neyle karsilasiriz. Tskkrlr

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ben yaptım kimse şikayet etmedi. Hem neden etisin alan memnun veren memnun. Siz kabak gibi arabanıza koltuk yıkama diye yazıp gezmez, el broşürü dağıtmaz iseniz kimse peşine koşacağını hiç zannetmiyorum.

 5. Osman karaarslan dedi ki:

  Hocam bende bu işi yapmak istiyorum sizinle nasıl iletişime geçebilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Buradan sorularınızı yanıtlıyorum. Aklınıza takılanlar var ise tecrübelerime dayanarak sizlere yardımcı olurum.

KOSGEBKredi.net