KOSGEB Kredi

Koç, Koyun, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları BelirlendiKoç, Koyun, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Belirlendi

Bu yıl 31 Temmuz 2021 Cuma günü başlayacak olan kurban bayramında küçükbaş hayvan olarak ekseri koç ile koyun tercih edilirken, büyükbaşlarda da dana ve düveler inancımız gereği Allah’ın rahmetine yaklaşılmak için kesilmektedir. Et piyasasının sürekli olarak değişmesi bu yılda kurbanlık alarak dini ibadetlerini yerine getirmek isteyen kardeşlerimizi oldukça yakında ilgilendirmektedir. Türkiye genelinde her ne kadarda il olarak canlı hayvan fiyatları değişiklik gösterse de 2021 senesin de kilogram başına en az 36 ile 39 TL başlayan fiyatlar göreceğimiz ön görülmektedir. En yüksek fiyatın 37 TL ile İzmir, ardından 40 TL ile İstanbul’un takip ettiği fiyat lisesi ile kurban bayramına RESMİ GAZETE’de yer alan cezai işlemlere ait rakamları sizler için yer verdik.

Kurban Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz?

İster büyükbaş hayvana girecek olun isterseniz küçükbaş koyun, koç cinsinden hayvan kesecek olun mutlaka hayvan kesimi dahil olmak üzere bir çok hususa dikkat etmelisiniz. Hem para cezası yememek hemde keseceğimiz hayvanların doğru bir şekilde kesimini sağlayarak Allah’ın rahmetine erişmek için bu hususlar oldukça önemlidir. 3 başlık da belirteceğimiz dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir.

Kurban Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Büyük şehirlerde her ne kadarda daha önceleri dini ibadetimiz gereği kurban kesmek için seferber olsak da her yıl büyük şehir belediyelerin almış olduğu tedbirler gerçekten taktire şayandır. Toplu halde satış ve kesim merkezlerinin oluşturulmuşu hem cevre hemde insan sağlığı için ciddi bir gelişme olarak DÜNYA genelinde taktir almıştır. Lakin, her ne kadarda sağlık konusunda belediyelerimiz hassas davransa da kurban kesecek olan vatandaşlarımızın da hayvan alırken bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu hususları sıralarsak,

 1. Mutlaka alacağınız hayvan dini kilogramlara uygun olamalı. Koyun en aşağı 1 yaşında dana, düve 2 yaşında olması gerekir. Deve kesecekler ise en aşağıya 5 yaşında alması gerekmektedir.
 2. Besili ve sağlıklı olması kesinlikli ile gebe olmaması gerekmektedir. Bu neden ile veteriner sağlık kartının olması ve aşı kartının olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Kulakları küpeli olması gerekir. Kulaklarında küpe olması TÜRKVET sistemine kayıtlı olduğuna, ithal değildir anlamına gelmektedir.
 4. İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde Büyükbaş yada koyun, koç gibi küçük baş hayvan alacaklar hayvanlara ait nakil ile pasaport belgelerinin olmasına dikkat etmelidir.
 5. Kurbanlık hayvanların erkek olmasına özen gösterilmelidir.

Kurban Kesim Yerlerine Dikkat Edilmelidir!

Kaçak kesim yaparak ciddi para cezaları yememek için mutlaka belediyeler tarafından belirlenen yerlerde kesim yapılması gerekir. Özellik ile büyük şehirler de bu kurala uymanızı kesinlik ile tavsiye ederim. 2018 senesinde yayımlanan resmi gazete hayvan başına en az 1.255 TL para cezası yememek için aşağıdaki uyarıları mutlak suret ile dikkate alınız.

 1. Şehirler de kurban kesmek isteyenlerin KURBAN KOMİSYONLARI tarafından belirlenen yerlerde veya KESİM HANELERDE kesimlerini sağlaması gerekir.
 2. Köylerde kurban keseceklerin kapalı bahçeleri tercih etmesi gerekmektedir.

KESİNLİK İLE HER NERESİ OLURSA OLSUN ”CADDE” veya ”PARK” gibi yerlerde kurban kesilmesine müsaade edilmeyecektir.

Toplum Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban kesiminde en dikkat edilmesi gereken kesinlik ile hijyendir. Hem adağınızın kabulü için hemde aile sağlığımızı korumak için mutlaka hijyene önem vermemiz gerekir. Kurbanda yapılan en büyük hatalardan biri de israftır. Bir çoğumuz hayvan kelle, bacak ve akciğerlerini yemediğimiz için atmaktayız. Halbuki kurbanlık hayvanın tırnakları ile öd hariç her yeri yenilmektedir. Bu neden ile bu saydığımız organlar haricini atmamız her açıdan iyi olacak. Atacaksak dahi mutlaka! derin çukurlar kazanılarak bertaraf etmemiz icap eder.

Kurbanlık Fiyatları 2021 Yılında Kaç TL Olacaktır?

Kurban fiyatları canlı olarak genelde tartılarak belirlenir. Ama bir çok yer de hayvanın sırt bölgesi el ile kontrol edilerek göz kararı pazarlık ile belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 700 TL den başlayıp 1500 TL kadar büyükbaşlarda ise 6.000 TL den başlayıp 25.000 TL kadar seyretmişti. 2021 senesi için ise kurbanlığı küçük hayvanlar 1.400 TL ile 2.000 TL arasında geçeceği, büyükbaşlarda 2.000 TL 2.600 TL arasında HİSSE fiyatları olacaktır, kesin bilgi.! Tek başına büyükbaş kurbanlar fiyat ise en az 10.000 TL den başlamaktadır.

 1. İzmir, İstanbul, Bursa ve Antalya illerimiz de en üst canlı fiyat kilogram başına 25 TL
 2. Kütahya, Bilecik, Eskişehir illerimizde canlı olarak en fazla kilogram fiyatı 23 TL
 3. Adana, Gaziantep, Muş ve Siirt ile Batman illerimizde canlı en çok 23 TL
 4. Trabzon, Giresun, Zonguldak ve Samsun gibi Karadeniz illerimizde canlı olarak en fazla 22 lira

olarak ön görülmektedir. Geçen yılına göre canlı kg fiyatlarında %10 artış gözlenmektedir.

Adaklık Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz?

Özellik ile büyük şehir illerimizde bir çok vatandaşımız hisseli olarak kurbanlığa girmektedirler. İnternet üzerinden bağış yapacaklar 2021 senesi için 750 TL vermeyi kabul etmelidirler. Tek hisse olarak belirlen kurban fiyatlarını isteyen birden fazla hisseye de dahil olabilmektedir. İnternet üzerinden kurban alacak olan vatandaşlar İHH ( İnsanı Yardım Vakfı ) tarafından belirlen İBAN adresi şudur.

İnternet Üzerinden Kurban Fiyatları 620 TL

İnternet Üzerinden Kurban Fiyatları 620 TL

Ziraat Bankası TR 66 0001 0004 8802 1249 9450 07
Albaraka Türk TR 16 0020 3000 0028 7839 0000 09
Türkiye Finans Bankası TR 24 0020 6000 0400 3279 3000 01
Kuveyt Türk TR 50 0020 5000 0009 9999 9000 01
Halk Bankası TR 43 0001 2009 7540 0012 0100 80

Posta çeki ile: 160 54 51

İHH tarafından sunulan bu hizmet için detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 0-212-631-21-21 numaraları arayabilirler. Et ve Süt Kurumu tarafından belirlenen güncel hayvanın tüm bölgeleri için satış fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Dip not olarak arkadaşlar bugün Eskişehir, Kütahya çevrelerinde küçükbaş hayvan 1.300 TL den başladığını bizzat şayeti oldum. Adaklık küçükbaşlar ise 850 TL başlamaktadır. Dana, düve ise yukarıda belirtmiş olduğum gibi 12.000 TL gibi bir ortalama fiyat çekildi. 6 hisseli olarak 2.000 gibi adam başına düşmektedir.

"Koç, Koyun, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Belirlendi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Koç, Koyun, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Belirlendi" - 4 YORUM
 1. blank Mikail dedi ki:

  Büyükbaş canlı ağırlık kilo fiyatı ne kadar oldu

 2. blank Ceyhun dedi ki:

  Sitenizde paylaşmış olduğunuz kurban bayramı tarihinin yanlış olduğunu belirtmek istedim 31 Ağustos değil 31 temmuz cuma günü kurban bayramının 1. Günü

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Uyarınız için çok teşekkür ederiz, gerekli düzenleme yapılmıştır.

   1. blank Elif biricik dedi ki:

    Koyuna ilk defa yazacağım bu konuda bana bir yardımcı olabilir misiniz

KOSGEBKredi.net