KOSGEB Kredi

KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)

KOBİ tanımı RESMİ GAZETE ile yeniden düzenlenerek değiştirdi. Başta KOSGEB olmak üzere bir çok devlet kurumundan hibe yada kredi faiz desteklerinden yararlanmak için mutlak suret ile taşımanız gereken KOBİ ibaresi için limitler 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 40.000.000 TL den 125.000.000 TL çıkarıldı. Kısaca açılımı Küçük ve Orta Büyüklüklerdeki İşletmeler olan bu sınıfın tanımına uygun olan her işletme bir çok finansal avantajları yakalamaktadırlar. Yapılan yeni düzenleme sonrasında 3 türler altında yer alan ” KOBİ” olmak için işletmenizin şu şartlara uygun olarak mali bilançoya ve çalışan sayısına sahip olması gerekmektedir.

KOBİ Nedir? Tanımı nasıl yapılır? Avantajları Nelerdir?

Ticarette bir çok sınıflandırma mevcuttur. Tüccar, esnaf ve KOBİ gibi kelimeleri sıklık ile duyduklarınızın başlarında gelenleri olmaktadır. KOBİ kelimesini ise özellik ile KOSGEB ‘in sağladığı desteklerin artmasından sonra bir çok televizyon reklamların da daha sık duymaktayız. KOBİ nedir ? derseniz, KOSGEB tarafından tanımı şu şekildedir.

Küçük ve Orta Büyüklüklerdeki İşletmeler ” denilmektedir. Bu kelimenin baş harflerinden de kısaltılmış olarak karşımıza KOBİ olarak çıkmaktadır.

KOSGEB’in anlamı da zaten buradan gelmekte ve başkanlığı ismi de bu neden ile ” Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ” olmaktadır. Terim olarak ise kısaca açıklaması ” Bir işletmenin yıllık mali bilançosu ve çalışan sayısını gösteren sınıflandırma ” denilebilmektedir. KOBİ olmanızın size sağladığı bir çok avantajlar vardır. Bunlar hiç kuşkusuz prestijden ve marka değerinden önce devlet tarafından verilen ” hibe, faizsiz krediler veya kredi faiz destekleri ” olmaktadır. KGF desteği dahil olmak üzere bir çok avantajlardan istifade etmeniz için 2018 yılında işletmenizin aşağıda yer alan şu özelliklerden herhangi birini taşımasını tavsiye derim.

Mikro İşletme Bünyesindeki ”KOBİ”

Adında da anlaşılacağını gibi KOBİ sınıfın en küçük bireyine ” MİKRO KOBİ ”  denilmektedir. Mikro sınıfında yer almanız için 10 kişi sayısından aşağıya bir SGK ‘lı çalışana sahip olmanız gerekir. Ayrıca 12 ay boyunca mali bilanço yada senelik olarak net satışınız dan herhangi birinin 3.000.000 TL rakamının altında olması gerekmektedir.

Küçük ”KOBİ” İşletmeler Hangileridir?

Ticaretin orta sınıfındaki işletmelere küçük işletmeler denilir. Şayet 50 yada daha az kayıtlı olarak çalışana sahipseniz, 1 sene boyunca net satışınız yada mali bilançonuz 12.000.000 TL altındaysa siz ” KÜÇÜK İŞLETME KOBİ ” sınıfında yer almaktasınız. ( 2018 sene öncesinde çalışan sayısı aynı olsa da senelik gelir rakamı 8.000.000 TL olmaktaydı )

Orta Büyüklükteki İşletmeler

KOBİ sınıfının en üstünde yer alan işletmelere ” Orta Büyüklükteki İşletmeler ” denir. Bu işletmeler en fazla 250 kişi çalıştıran ve 2018 yılında yapılan düzenleme ile senelik olarak en fazla 125.000.000 TL gelir elde eden yerlerdir. Geçtiğimiz senelerde gelir olarak Orta Büyüklü İşletmeler için belirlenen gelir rakamı. 40.000.000 TL’di.

Bu şartlara uygun iseniz şayet KOSGEB KOBİ beyannamesi doldura bilir, bir çok devlet desteklerini yine aynı kurum aracılığı ile alabilirsiniz.

"KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)" - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net