KOSGEB Kredi

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?

Hiç şüphesiz ki ülke ekonomisi tamamen KOBİ olarak faaliyette bulunan esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli güçlü kitleyi sürekli olarak kredi imkanları ile desteklemektedir. Çeşitli isimler altında bir çok KOBİ’lere kredi olanakları şimdiye kadar sağlamıştır. Bunların bir çoğu Türkiye Halk Bankası aracılığı ile NEFES KREDİSİ adı altında verilirken bir çoğuda KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan FAİZSİZ KREDİ imkanlarından oluşmaktadır. Bunlar ile yetinmeyen devletimiz TESKOM üzerinden de yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlayarak 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2019 yılında %5 den başlayan faiz imkanları ile üstelik tam 48 ay vadeli olarak vermektedir. Tüm bu imkanlar kimlere ve nasıl verilir ? işte şartlar ve istenilen gerekli tüm evraklar, başvuru dilekçeleri ile birlikte.

KOBİ Kredisi Nedir ? Kimler Alabilir ?

KOBİ kredisini en uygun şartlar ile devlet kurumlarından yada kamu bankalarından alabilirsiniz. Bunun haricinde özel bankalardan da yine KOBİ kredileri adı altında TİCARİ KREDİ imkanlarından elbette yararlanabilirsiniz, ancak! asla hem geri ödeme hemde kredinin faiz imkanları devlet tarafından sunulan olanaklara kesinlik ile benzemez. Hem özel hemde kamu ve devlet tarafından sağlanan KOBİ kredilerine kısaca TİCARİ İHTİYAÇ KREDİSİ ‘de diyebiliriz. Hem kamu hemde özel bankalarca sağlanan bu ticari kredi imkanlarından ise sadece KOBİ ‘ler yararlana bilmektedir.

Devlet KOBİ Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet faiz desteği sağlayarak KOBİ’lerin ticari ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kredi imkanlarını Türkiye Halk Bankası tarafından TESKOM üzerinden sağlamaktadır. Türkiye Halk Bankası ve TESKOM üzerinden sağlanan İŞLETME KREDİSİ şartlara uygun olan tüm KOBİ’lere 48 ay vadeli 1 yılık vadelerde ayda %0.5 ve 2019 yılında 200.000 LİRA üst limitli olarak finanse edilmektedir. Ayrıca bunun yanında da KOSGEB üzerinden de ” KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI ” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp anlaşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanır. KOSGEB üzerinden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan uygun faizli olarak kredi almak isteyen KOBİ kuruma göre istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Halk Bankası üzerinden ticari kredi alacak olan KOBİ’lerden istenilen şartlar nedir ?

Türkiye Halk Bankası şartlara uygun tüm KOBİ ‘lere özel ayrıcalıklar sağlayarak uzun vadeli ( 48 ay ) ve çok düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm şartlara uygun olanlara sağlanan bu kredinin faiz oranları;

 • 1 ile 12 vadelerde senelik %6 aylık ise yalnızca %0.41 orandadır.
 • 12 ile 48 ay vadeler de ise yıllık %8 aylık ise 0.66 faiz uygulanmaktadır.

Bu imkanlar ile sağlanan imkanlardan kredi kullanacak olandan aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Mutlaka esnafın kendi meslek odasına kayıtlı olması gerekir. ( Kayıt ücretsi yaklaşık 720 lira civarındadır. )
 2. Devlete herhangi bir vergi yada ödenmemiş SGK pirim borcunun olmaması gerekir.
 3. Finansman banka olduğu için başvuru sahibi esnafın KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulama sonrasında risk içermeyen gurupta olması aranır.

Bu şartlara uygun olması durumunda buradaki yol haritasını takip ederek kredi başvurusunda bulunması istenilmektedir.

Yol haritası sonrasında banka esnafın gelir beyanına göre kredi limitini belirler ve gerek duyulması durumunda kefil yada ipotek talep eder. Bunun haricinde ise işlemlerin tamamlana bilmesi içinde buradaki belgeleri talep ederler.

KOSGEB KOBİ’lere Sağladığı Faizsiz Kredi İmkanları

KOSGEB bir çok program ile KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Bu programların içinde ” KOBİ finansman destekleri ” başlığında ” Kredi Faiz Desteği ” programı yer almaktadır. Bu program şartlara uygun olup başvuruda bulunan KOBİ’lere 300.000 liraya kadar kullanacakları kredilerinin faizlerini karşılamaktadır. Dolayısı ile başvuru yapan KOBİ’mize sıfır faizli kredi vermektedir.

Kurumun sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlanmak için şu yol haritasını takip etmenizi tavsiye ederim.

 1. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz. İşlemleri BURADAKİ adresinden sağlaya bilirsiniz.
 2. Buradaki sayfasına giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurunuz.
 3. Daha sonra https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx giriş yaparak ” KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ ” programına başvuru yapınız.

Şayet devlete herhangi bir vergi borcunuz bulunuyor ve daha önce bu programdan istifade etmediyseniz kurum tarafından talep edilen diğer evrakları da teslim etmeniz halinde bu programdan yararlana bilirsiniz.

Özel Bankaların KOBİ Kredisi Bu Ay Kampanyaları Nelerdir ?

Özel bankalarda KOBİ ‘lere yönelik bir çok kredi paketi oluşturmaktadır. Bu kredilerin vadeleri en fazla 60 ay olup kredi faiz oranları ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak şunu belirtmek isterim ki faiz oranları bir çok ihtiyaç kredisine oranlar daha düşüktür. Konuyu farkındalık getirmek amacı ile videolu olarak ele aldım, izlemenizi tavsiye ederim.

 • Örnek vermek gerekir ise Aralık ‘de 60 ay vadeli olarak %1.16 faiz oranı ile İş Bankası 100.000 TL kullana bilirsiniz. Aylık eşit taksitli olarak ödemeniz ise; 2.469,37 TL olacaktır.
 • 150.000 Liranın aylık taksit ödemesi 3.704,05 TL
 • 200.000 lira için ise aylık geri ödeme miktarı 4.938,74 TL

Başvuru işlemlerinizi bu formdan yapabilirsiniz.!

"KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net