KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?
18 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 9.230 kez okundu.


Hiç şüphesiz ki ülke ekonomisi tamamen KOBİ olarak faaliyette bulunan esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli güçlü kitleyi sürekli olarak kredi imkanları ile desteklemektedir. Çeşitli isimler altında bir çok KOBİ’lere kredi olanakları şimdiye kadar sağlamıştır. Bunların bir çoğu Türkiye Halk Bankası aracılığı ile NEFES KREDİSİ adı altında verilirken bir çoğuda KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan FAİZSİZ KREDİ imkanlarından oluşmaktadır. Bunlar ile yetinmeyen devletimiz TESKOM üzerinden de yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlayarak 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2019 yılında %4 den başlayan faiz imkanları ile üstelik tam 60 ay vadeli olarak vermektedir. Tüm bu imkanlar kimlere ve nasıl verilir ? işte şartlar ve istenilen gerekli tüm evraklar, başvuru dilekçeleri ile birlikte.

KOBİ kredisi nedir ? kimler alabilir ?

KOBİ kredisini en uygun şartlar ile devlet kurumlarından yada kamu bankalarından alabilirsiniz. Bunun haricinde özel bankalardan da yine KOBİ kredileri adı altında TİCARİ KREDİ imkanlarından elbette yararlanabilirsiniz, ancak! asla hem geri ödeme hemde kredinin faiz imkanları devlet tarafından sunulan olanaklara kesinlik ile benzemez. Hem özel hemde kamu ve devlet tarafından sağlanan KOBİ kredilerine kısaca TİCARİ İHTİYAÇ KREDİSİ ‘de diyebiliriz. Hem kamu hemde özel bankalarca sağlanan bu ticari kredi imkanlarından ise sadece KOBİ ‘ler yararlana bilmektedir.

Devletin KOBİ’lere sağladığı kredi imkanları nedir ?

Devlet faiz desteği sağlayarak KOBİ’lerin ticari ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kredi imkanlarını Türkiye Halk Bankası tarafından TESKOM üzerinden sağlamaktadır. Türkiye Halk Bankası ve TESKOM üzerinden sağlanan İŞLETME KREDİSİ şartlara uygun olan tüm KOBİ’lere 60 ay vadeli 1 yılık vadelerde ayda %0.33 ve 2019 yılında 200.000 LİRA üst limitli olarak finanse edilmektedir. Ayrıca bunun yanında da KOSGEB üzerinden de ” KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI ” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp anlaşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanır. KOSGEB üzerinden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan uygun faizli olarak kredi almak isteyen KOBİ kuruma göre istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Halk Bankası üzerinden ticari kredi alacak olan KOBİ’lerden istenilen şartlar nedir ?

Türkiye Halk Bankası şartlara uygun tüm KOBİ ‘lere özel ayrıcalıklar sağlayarak uzun vadeli ( 60 ay ) ve çok düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm şartlara uygun olanlara sağlanan bu kredinin faiz oranları;

 • 1 ile 12 vadelerde senelik %4 aylık ise yalnızca %0.33 orandadır.
 • 12 ile 60 ay vadeler de ise yıllık %5 aylık ise 0.41 faiz uygulanmaktadır.

Bu imkanlar ile sağlanan imkanlardan kredi kullanacak olandan aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Mutlaka esnafın kendi meslek odasına kayıtlı olması gerekir. ( Kayıt ücretsi yaklaşık 720 lira civarındadır. )
 2. Devlete herhangi bir vergi yada ödenmemiş SGK pirim borcunun olmaması gerekir.
 3. Finansman banka olduğu için başvuru sahibi esnafın KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulama sonrasında risk içermeyen gurupta olması aranır.


Bu şartlara uygun olması durumunda https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/Esnaf-kredisinin-başvuru-yol-haritası.jpg buradaki yol haritasını takip ederek kredi başvurusunda bulunması istenilmektedir.

Yol haritası sonrasında banka esnafın gelir beyanına göre kredi limitini belirler ve gerek duyulması durumunda kefil yada ipotek talep eder. Bunun haricinde ise işlemlerin tamamlana bilmesi içinde https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/KOBİ-lerden-istenilen-belgeler.jpg buradaki belgeleri talep ederler.

KOSGEB KOBİ’lere sağladığı faizsiz kredi imkanları

KOSGEB bir çok program ile KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Bu programların içinde ” KOBİ finansman destekleri ” başlığında ” Kredi Faiz Desteği ” programı yer almaktadır. Bu program şartlara uygun olup başvuruda bulunan KOBİ’lere 300.000 liraya kadar kullanacakları kredilerinin faizlerini karşılamaktadır. Dolayısı ile başvuru yapan KOBİ’mize sıfır faizli kredi vermektedir.

Kurumun sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlanmak için şu yol haritasını takip etmenizi tavsiye ederim.

 1. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz. İşlemleri https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration adresinden sağlaya bilirsiniz.
 2. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler?ReturnUrl=%2f sayfasına giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurunuz.
 3. Daha sonra https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx giriş yaparak ” KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ ” programına başvuru yapınız.

Şayet devlete herhangi bir vergi borcunuz bulunuyor ve daha önce bu programdan istifade etmediyseniz kurum tarafından talep edilen diğer evrakları da teslim etmeniz halinde bu programdan yararlana bilirsiniz.

Özel bankaların sağlamış olduğu imkanlar nelerdir ?

Özel bankalarda KOBİ ‘lere yönelik bir çok kredi paketi oluşturmaktadır. Bu kredilerin vadeleri en fazla 36 ay olup kredi faiz oranları ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak şunu belirtmek isterim ki faiz oranları bir çok ihtiyaç kredisine oranlar daha düşüktür. Konuyu farkındalık getirmek amacı ile videolu olarak ele aldım, izlemenizi tavsiye ederim.Bir önceki yazımız olan Mikro kredi veren bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ? Konusuna 23 Yorum Yapıldı
 1. leylak dedi ki:

  Bende yakın zamanda almayı düşünüyorum

 2. Ümmühan dedi ki:

  Merhaba eşimi istanbuldan aramışlar kobi kredisi için yüz milyar dosya masrafı 750 tl istemişler kredi onaylanmış peki bu kobi kredisi doğrumu dolandırılmadan bi sorayım dedim

 3. Gokhan dedi ki:

  Merhaba benim turkiye is bankasindan kullandigim kredim var duzenli sekilde oduyorum. Kobi kredisi ile mekan acmak istiyorum. Kullana bilirmiyim bu kobi kredisini bana cikar mi ?

 4. Batuhan Kılıç dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım kendi işimi kurmak istiyorum krediden yararlanabilmem için ne yapmam gerekiyor ve lise mezunu olmam gerekiyor mu ?

 5. Osman öter dedi ki:

  Merhaba ben kamu çalışanıyım eşimde ev hanımı eşim hayvancılık yapmak istiyor bizde yararlanabilirmiyiz bu krediden ahır yapmak için birikimimiz yok onun için birde kobi kredi diye bir mesaj geldi telefonu ma bunlara ne kadar itibar etmeliyim

 6. hasan barut dedi ki:

  19 yaşındayım mobilya imalat ustalık kalfalık işyeri açma belgelerim var krediden yararlanabilirmiyim ?

 7. Gulten koca dedi ki:

  Ben ev hanımıyım ve dukkan acmak ıstıyorum lokum ve sekerleme uzerıne kredı den yararlanabılır mıyım

  1. Admin dedi ki:

   18 yaşında büyük iseniz, elbette..

 8. Mahide dedi ki:

  yeni mezun hiçbir mal varlığı olmayan 24 yaşında veterinerim. Veteriner kliniği açmak için kredi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hiç bir paranız ve mal varlığınız yok ise çok zor…

  2. Admin dedi ki:

   En azından gelir belgesine sahip olarak, bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilir, sonrasında esnaf olduktan sonra kendi meslek odanız üzerinden ticari kredilerden yararlanabilirsiniz.

 9. merhaba.organik pamuklu kumaşlardan bebek nevresim takımları üretiyorum.bir şahıs şirketi kurdum.bir e- ticaret sitesi kurma hazırlığı yapıyorum.ayrıca ürünlerimin yurt içinde ve yurtdışında toptan satışını yapmak gibi bir projem var.emekliyim. kosgeb hibe kredisinden yaralanabilirmiyim,bunun için ne yapmalıyım.teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Bugün yani 20 şubat 2017 tarihine kadar https://www.kosgebkredi.net/sifirfaiz2017-kosgeb-gov-tr/ bu adrese 3 dakikanızı ayırıp başvuruda buluna bilirseniz, faizsiz kredi alabilirsiniz.

 10. HALİL İNEÇ dedi ki:

  Emekliyi borçlarını kapatmak için kosgeb kredi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Çok üzgünüm ki hayır! Birim sadece işletme kuracak yada işletmesini büyütmek isteyen esnaflarımıza destek sağlamaktadır. Emekliler için faizsiz kredi veren buradaki makalemizi lütfen okuyunuz.. https://www.kosgebkredi.net/emeklilere-faizsiz-kredi-veren-bankalar-2017/

 11. recep dedi ki:

  merhaba hocam ben yeni kurulan bir işletmeyim bana neden kredi vermiyorlar cevap yazarsan sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   1 yılı oldurma dan kredi, 6 aylı doldurmadan teminat mektubu bankalardan almanız biraz zor 🙁

 12. Fırat dedi ki:

  Ben isciyim aradılar KOBİ destek kredisinden sana çıktı dediler 543 dosya parası verdim şimdi dolandirildim mi

  1. Admin dedi ki:

   Fırat bey maalesef dolandırıldınız. Defalarca yazmamıza rağmen!!! 🙁

 13. sabri dedi ki:

  mrb ben sabri demirel demvan inşaat tan aksitaktirde malzemeden dolayı ufak bi zarara uğradık ondandolayı kredi kartlarım borçları odemedik sicilim bozulmasın diye tekrar yoluma devametmek için sizden desteye ihtiyacım var inşallah allah izniyle bundan sonra iyi gitmesini emin olarak yapmaya devam edebiliriz tşk ederim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba; Lütfen size en yakın KOSGEB birimleri ile irtibata geçerek sorunlarınızı anlatınız.

 14. Cemal çebiç dedi ki:

  Kobi destegi almak istiyorum terziyim işimi büyütmek tekstil ve terzilik yaparken devaminda desteğinize ihtiyacim var umarim gereken desteği verirsiniz saygilarimla şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Kendi meslek odanıza kayıtlı bir kobi iseniz Halk bankasından %4 başlayan faiz oranları ile esnaf kredisi alabilirsiniz.

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Mikro kredi veren bankalar
Mikro kredi veren bankalar

Mikro kredi veren bankalar Devlet destekleri ile esnaflığa ilk adımı mikro kredi veren bankalar ile adım atmak isteyen ev hanımı...

Kapat