KOSGEB Kredi

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (FIRSATLAR BURADA)KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (FIRSATLAR BURADA)

Hiç şüphesiz ki ülke ekonomisi tamamen KOBİ olarak faaliyette bulunan esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli güçlü kitleyi sürekli olarak kredi imkanları ile desteklemektedir. Çeşitli isimler altında bir çok KOBİ’lere kredi olanakları şimdiye kadar sağlamıştır. Bunların bir çoğu Türkiye Halk Bankası aracılığı ile NEFES KREDİSİ adı altında verilirken bir çoğunda KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan FAİZSİZ KREDİ imkanlarından oluşmaktadır. Bunlar ile yetinmeyen devletimiz TESKOM üzerinden de yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlayarak 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2021 yılında %4.5 den başlayan faiz imkanları ile üstelik tam 60 ay vadeli olarak vermektedir. Tüm bu imkanlar kimlere ve nasıl verilir? işte şartlar ve istenilen gerekli tüm evraklar, başvuru dilekçeleri ile birlikte.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi nedir? diye sorar iseniz size kısa bir şekilde şu yanıtı verebilirim. KOBİ kredisi işletme vasfının KOBİ statüsünde olan her türlü ticari faaliyet gösteren yerlere verilen bir çeşit kredi paketidir. Bu kredi paketini bankalar daha çok işletme sahiplerine ”İşletme Kredisi” yada ”Ticari Kredi” adı altında sağlamaktadır. Öte yandan KOBİ kredilerine bir de devletimiz faiz desteği ile dahil olarak verdiği olanaklar yer alır. Bunlar ise yine KOBİ’ işletmelere farklı isimler ile verilir.

 • Can suyu
 • Nefes
 • Değer

Gibi isimler ekseri olarak kullanılmaktadır. KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?) daha önce belirtmiştik. Şayet bu kriterlere uygun iseniz sizler de hem bankalardan hem ise devletin sağlamış olduğu faiz desteği ile özellik ile 3 kamu bankası olan;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye Halk Bankası

ve son zamanlarda ismini sıklık ile duyuran Denizbank aracılığı ile verilen düşük faizli kredi olanaklarından yararlana bilirsiniz.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli KOBİ kredisi alabilmeniz için ilk olarak işletmenizin KOBİ statüsünde yer alması gerekir. Bu sınıfta da yer alabilmeniz için çalışan sayınızın 250 kişiden az olması gerekir. Bunun yanı sıra devletin sağladığı faiz destekli krediler de senelik mali bilanço çok önemlidir. Yıllara göre bu senelik mali bilanço miktarı değişiklik göstermiş olsa da ekseri desteklerden ”Küçük İşletme” sahipleri yararlanmaktadır. Buda;

 • Çalışan sayısı 50 kişiden az senelik mali bilançosu 8 milyon TL altında yer alan işletmelerdir.

Bu niteliklere sahip olan işletme sahipleri için çoğunluk ile her yıl devlet desteklemek amacı ile yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çeşitli isimler ile kredi paketi sağlar. 4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank) tarafından en son olduğu gibi bu olanaklar 16 ile 20 ay vadeler ile işletme sahiplerine sunulur. Başvuruları işletme sahipleri ise oda kayıt belgeleri ile desteklemede anlaşma yapılan bankaya müracaat ederek yararlanır.

Ayrıca bunun yanında da KOSGEB üzerinden de ”KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp anlaşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanır. KOSGEB üzerinden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan uygun faizli olarak kredi almak isteyen KOBİ kuruma göre istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.

Türkiye Halk Bankası Ticari Kredi Şartları Nedir?

Türkiye Halk Bankası şartlara uygun tüm KOBİ’lere özel ayrıcalıklar sağlayarak uzun vadeli (48 ay) ve çok düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm şartlara uygun olanlara sağlanan bu kredinin faiz oranları;

 • 1 ile 60 vadelerde senelik %4.5 aylık ise yalnızca %0.37 orandadır.

Bu imkanlar ile sağlanan imkanlardan kredi kullanacak olandan aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Mutlaka esnafın kendi meslek odasına kayıtlı olması gerekir. (Kayıt ücreti yaklaşık 720 lira civarındadır.)
 2. Devlete herhangi bir vergi yada ödenmemiş SGK pirim borcunun olmaması gerekir.
 3. Finansman banka olduğu için başvuru sahibi esnafın KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulama sonrasında risk içermeyen gurupta olması aranır.

Bu şartlara uygun olması durumunda buradaki yol haritasını takip ederek kredi başvurusunda bulunması istenilmektedir.

Yol haritası sonrasında banka esnafın gelir beyanına göre kredi limitini belirler ve gerek duyulması durumunda kefil yada ipotek talep eder. Bunun haricinde ise işlemlerin tamamlana bilmesi içinde buradaki belgeleri talep ederler.

KOSGEB KOBİ’lere Sağladığı Faizsiz Kredi İmkanları

KOSGEB bir çok program ile KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Bu programların içinde ” KOBİ finansman destekleri ” başlığında ”Kredi Faiz Desteği” programı yer almaktadır. Bu program şartlara uygun olup başvuruda bulunan KOBİ’lere 300.000 liraya kadar kullanacakları kredilerinin faizlerini karşılamaktadır. Dolayısı ile başvuru yapan KOBİ’mize sıfır faizli kredi vermektedir.

Kurumun sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlanmak için şu yol haritasını takip etmenizi tavsiye ederim.

 1. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunuz. İşlemleri BURADAKİ adresinden sağlaya bilirsiniz.
 2. Buradaki sayfasına giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurunuz.
 3. Daha sonra https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx giriş yaparak ”KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ” programına başvuru yapınız.

Şayet devlete herhangi bir vergi borcunuz bulunuyor ve daha önce bu programdan istifade etmediyseniz kurum tarafından talep edilen diğer evrakları da teslim etmeniz halinde bu programdan yararlana bilirsiniz.

 Bu Ay Bankaların KOBİ Kredisi Kampanyaları Nelerdir?

Özel bankalarda KOBİ’lere yönelik bir çok kredi paketi oluşturmaktadır. Bu kredilerin vadeleri en fazla 60 ay olup kredi faiz oranları ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak KOBİ kredisi veren bankaların bir çoğu bu vadeyi 36 ay ile sınırlı bir şekilde tutmaktadır. Aylık taksit ödemeleri ise bireysel kredilere göre çok daha avantajlıdır. 3 ayda bir hatta 6 ayda bir geri ödemeli olarak bir çok bankadan ticari kredi alabilirsiniz. Bu ay için sizlere hem en fazla 36 ay hem de 60 ay vadeli olarak en uygun faizler ile ticari kredi veren bankayı taktim etmek istiyoruz.

Ocak ayı için en fazla 60 ay vadeli olarak en düşük %1.20 faiz ile kredi veren Denizbank olmaktadır. 36 ay vadeye en az %1.20 faiz uygulayan banka ise QNB Finansbank ile AKBANK olmaktadır. Her ikisinde geri ödeme örnek taksit tablosu şu şekilde yer almaktadır.

TİCARİ KREDİ FAİZ ORANLARI
Miktar QNB Finansbank (36 AY) Denizbank (60 AY)
20.000 TL 715 TL 500 TL
40.000 TL 1.431 TL 1.000 TL
60.000 TL 2.147 TL 1.500 TL
80.000 TL 2.863 TL 2.000 TL
100.000 TL 3.579 TL 2.500 TL

Özellik ile kredi notu düşük olanlar için Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar (EN HIZLI 5 BANKA) hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen ilgili içeriğimize bir göz atın.

"KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (FIRSATLAR BURADA)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? Şartlar Nelerdir? (FIRSATLAR BURADA)" - 22 YORUM
 1. blank Kdr dedi ki:

  Oto tamircisiyim dükkanımı bir makina almak istiyorum KOSGEB’den nasıl kredi kullanabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ destekleri için başvuruda bulunmanızı öneririm.

KOSGEBKredi.net