KOSGEB Kredi

KOBİ Destek Kredisi 2019KOBİ Destek Kredisi 2019

Ekonomi denildiği zaman bir ülkede dengeleri sağlayan belkide tek kesim KOBİ ‘lerdir. Bunun bilince de olan devletimiz özellik ile işsizlik oranı tek hanelerde tutmak için bir çok desteklemelerini çeşitli kanallar vasıtası ile tüm büyüklü, küçüklü KOBİ ‘lere sağlamaktadır. Daha çok KOSGEB ile hibe yada tamamen faizsiz ve kendine ait banka olan Türkiye Halk Bankası ile senelik %4 gibi sembolik faiz oranları kredi imkanı sağlayan devletimiz, her yıl sunmuş olduğu imkanları genişletmektedir. 2019 senesinde 100 bin TL ile 500 bin TL kadar KOBİ ‘lere özel olarak sunulan bu imkanlardan şartlara uygun tüm esnaflarımız rahatlık ile istifade edebilmektedir. Peki, Türkiye’deki tüm KOBİ ‘lere verilen bu destek kredileri nedir ? tamamen devlet tarafından faiz  destekli olarak verilen bu krediler nasıl alınır ? işte sizlere özel hazırladığım videolu olarak tüm merak edilenlerin cevapları..

KOBİ ‘lere Özel Verilen Devlet Destekli Krediler Nelerdir ?

Ülkemizde devletimiz tarafından KOBİ ‘lere yönelik sağlanan bir çok ekonomik anlamda teşvikler mevcuttur. Bunlar daha çok ekonomik anlamda KOBİ ‘leri rahatlatacak olan projelerdir. Devletimiz gün geçtikçe bu projeleri daha çok genişletmektedir. 2019 yılında bu desteklerini arttırarak giren devletimiz KOBİ ‘lere daha çok KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası aracılığı ile elini uzatmaktadır. Dönemsel zamanlarda tüm esnaflara vermiş olduğu faizsiz krediler haricinde bir çok hibe teşviklerini de yine her yıl olduğu gibi bu yılda bu iki kurum aracılığı ile şartlara uygun olmanız halinde sağlamaya devam etmektedir. Gelin şimdi hep birlikte 2019 yılında tüm KOBİ bünyesinde işletmesini idare eden vatandaşlarımıza sağlanan imkanlardan bahsedelim.

KOSGEB’den KOBİ ‘lere 2019’de 12 programla tam destek!

KOBİ ‘lere her alanda ihtiyaç duydukları desteği sağlamak amacı ile devletimiz KOSGEB aracılığı ile yardım elini uzatmaktadır. Bir çoğu karşılıksız yani ” HİBE ” olarak sunulan bu imkanlar ile sadece nakit ihtiyaçlarınız karşılanmak ile kalmayıp ihtiyaç duyacağınız birçok alanda desteği de programlara göre alabilmekte siniz. Şuan için tam 11 farklı program ile siz KOBİ ‘lere sunulan programların başlıkları ve kısaca içerikleri şu şekildedir.

 1. Gelişen İşletmeler KOBİ Destek Programı; 9 Kasım 2015 tarihinde kurulmuş olan bu programda BORSA İSTANBUL Gelişen İşetmeler piyasasında işlem görmesi ve sermaye piyasasında fon temin edilmesini sağlamak amacı ihtiyaç duyulan danışmalık ve denetim hizmeti almak için yapılan giderlerin karşılanmasına yönelik kurulan bir programdır. Ayrıntılar, için tıklayınız.
 2. Kredi Faiz Desteklenmesi; Finansal, istihdam veya işletmenin üretim ve kalitesinin artırılmasına yönelik yapacağı harcamaları anlaşmalı olan bankalardan faizsiz kredi alarak sağlaması için kurulmuş olan bir programdır. Üst limit şuan için 300 bin TL ve vade ise en fazla 48 aydır. Detaylar burada..
 3. Laboratuvar Hizmet Uygulaması; 9 ilde yer alan laboratuvarlardan ürün kalitenizi arttırmak adına hizmet almanız için kurulmuştur.
 4. Uluslar Arası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı; Alt yapısının ülkemizde sağlanan teknolojik ürünlerin uluslar arası pazarda yer bulması amacı ile kurulmuş olan bir programdır.
 5. İş Birliği Güç Birliği Destek Programı; KOBİ ‘leri bir araya getirmek amacı ile kurulmuş destek programıdır.
 6. Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama; Fikrinizi teknolojiye dökmek isteyen KOBİ ‘ler için oluşturulan programdır.
 7. Genel Destek Programı; Benim şahsen en çok beğendiğim programdır. Çünkü içinde bir KOBİ ‘nin ihtiyaç duyacağı tüm paketler mevcuttur. Bunlardan başlıcaları ise ; Yurt içi fuar ve tanıdım destekleri, eğitim ve nitelikli eleman istihdamı, lojistik ve danışmanlık destekleri gibi.
 8. KOBİGEL; Rekabet gücünüzü arttıracak projelere verilen teşviklerdir.
 9. AR-GE İnovasyon; Teknolojiye ve bilime dayalı projelerin desteklenmesi için kurulmuştur.
 10. Endüstriyel Uygulama; Yeni bir ürünün kalitesinin artırılması amacı ile yapılan giderler
 11. TEKNOPAZAR; Teknolojik alanda faaliyet gösteren KOBİ ‘lerin uluslar arası pazarda rekabet güçlerinin arttırılması
 12. KOBİ TEKNO YATIRIM; Teknolojik ürün ihracatını arttırmaya yönelik atılan adımlar.

Destek programlarına nasıl başvurabilirsiniz ?

Sizin için oluşturulan bu destek programları kapsamında herhangi bir teşviki alabilmeniz için ilk olarak mutlaka kobi statüsünde olmanız şarttır. KOBİ nedir ? daha önce sizler için açıklamıştım. Şayet belirtilen kriterler içerisinde bir kobi iseniz, bahse geçen programlardan istifade edebilmeniz için bazı adımları KBS denilen sistem üzerinden sağlamanız gerekir. Bunlar ise şunlardır.

 1. İlk olarak KOSGEB’e ilk kayıt başvurusunu yapmalısınız.
 2. Daha sonra e-kobi girişi yapınız.
 3. Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerini sağlayınız.
 4. Destek programı KBS üzerinden doldurunuz.

Türkiye Halk Bankasının KOBİ ‘lere özel kredileri nelerdir ?

Devletimizin tüm KOBİ ‘lere gölgesini hissettirdiği diğer bir kuruluşta Türkiye Halk Bankası’dır. Banka şartlara uygun olan tüm ESNAFA iki şekilde kredi imkanları sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi KOSGEB üzerinden yapılan müracaatlar ile bir diğeri de doğrudan yapılan başvurular iledir.

KOSGEB Kanallarından Gelen Müracaatlar

Türkiye Halk bankasına KOSGEB kanallı olarak gelen KOBİ ‘lere aşağıdaki imkanlardan istifade edebilmektedirler.

 • Sıfır Faizli İşletme Kredisi; Veri tabanına kayıtlı olan ve güncel bir beyannamesi sahibi olan KOBİ 50 bin TL faizsiz kredisini 12 ay hiç ödemesiz 60 ay geri ödemeli olarak alabilmektedir.
 • Teçhizat ve Makine Alımları; İmalat sanayisinde faaliyet gösterene kobi’lerimiz yerli marka olmak kaydı ile alacakları yardımcı makine ile teçhizatları http://kredi.kosgeb.gov.tr/ adresine başvuru yapmaları halinde faizsiz olarak alabilmektedirler. Üst limit 1.500.000 TL olup kullanılan kredi 6 ay ödemesiz 60 ay vadelidir.
 • Teminat mektubu desteği
 • Acil kredi imkanları; Esnafın özellik ile doğal afetlerde uğradığı zararları karşılamaları için verilen 100.000 TL 12 ay ödemesiz kredi imkanlarıdır.

Ticari Kredi Faiz Oranları 2019 Göstergesi

Birde Türkiye Halk Bankası KOBİ ‘lere doğrudan kendisi tarafından oluşturmuş olduğu paketler üzerinden kredi olanakları sağlamaktadır. Her alanda varlığını sürdüren esnaflara yönelik hazırlanan kredi paketleri şunlardır.

Kobi Destek Kredileri 2019

Kobi Destek Kredileri 2019

Bu ve diğer devlet faiz destekli kredilerden yararlanacak olan KOBİ ‘lerin şu şartlara uygun olması aranır.

 1. Devlete herhangi bir vergi borcunun olmaması.
 2. Banka kredi notu değerinin risk içeren alanlarda yer almaması.
 3. Gerek duyulması halinde ipotek ve kefil temin edebilmesi.
 • Bunların haricinde düşük faiz oranları ili ticari kredi kullanmak isteyenler ING kredilerini tercih edebilirler. Aşağıdaki tabloda da yer aldığı gibi banka bu ay için ticari müşterilerine %1.15 faiz oranında kredi olanağı sağlamaktadır. Bu da 40.000 TL kullanacak olan esnafımız için 60 ay vadeli olarak geri ödeyeceği miktarın aylık 984,66 TL olacağı anlamına gelmesidir.
 • Arzu eden KOBİ ‘lerimiz ‘de Türkiye İş Bankası aylık %1.16 faiz oranları ile de yine kredi 5 sene vadeli olarak kullana bilmektedir. Aralık 2019 da 80.000 liranın aylık ödemesi 1.975,50 TL olmaktadır.

Diğer bankaların bu ay ticari kredi faiz oranları:

 • Türkiye İş Bankası %1.16
 • ING %1.15
 • Garanti Bankası %1.90
 • Denizbank %3.75
 • Akbank %2,95

oranındadır.

"KOBİ Destek Kredisi 2019" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KOBİ Destek Kredisi 2019" - 2 YORUM
 1. Tahsin şener dedi ki:

  İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba Tahsin ŞENER bey, ticari araç kredisi mi ?

KOSGEBKredi.net