KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor!

KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor!
26 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.


KKTC hibe programları 2017 senesinde de yeni girişimcilere 10.000 TL ile 100.000 TL arasında işletme giderleri için hibe vermeye devam ediyor. KOBİGEM aracılığı ile sağlanacak olan bu imkanlardan iş fikri için girişimcilik projesi hazırlayan tüm KKTC vatandaşları kolaylık ile yararlanabiliyor. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı öncülüğünde başlatılan bu proje ile bir çok yurttaşımız kendi işinin patronu olmaya çoktan başladı bile. Sizlerde açmış olduğunuz işletme için giderlerinin %75 oranlarında geri ödemesiz kredi desteklemelerden yararlanmak istiyor iseniz belirtilen şartları taşımanız durumda sizler ile paylaştığım başvuru formu aracılığı ile verdiğim adrese hemen katılım sağlayabilirsiniz.

KKTC Hibe Programları 2017 Senesinde’de Devam Etmektedir

KOBİGEM açılımı Küçük Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi yeni girişimciler için başlatmış olduğu hibe programına destek vermeye devam etmektedir. Personel giderleri dahil olmak üzere kurulacak olan iş yeri için yapılan bir çok makine ve alet alımları için 10.000 TL ile 100.000 TL arasında geri ödemesiz olarak nakit para desteklemeleri verilmektedir. Başvuru tarihinin açıklanması ile birlikte sunulan bu imkanlar iki basamaktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki teknolojiye olan yatırımlar ikinci ise KKTC ye ekonomik anlamda değer katacak olan iş fikirleridir. KOBİGEM tarafından yapılacak olan çağrı ilanları ile başlayacak olan destek başvuruları için şartlar ve müracaat için gerekli formaları sizler için yer verdik.

KOBİGEM Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nedir ?

KOBİGEM tarafından yeni girişimcilere verilecek olan hibe olanakları için başvurular Bakanlık belirtilen çağrı tarihlerinde başlamaktadır. Çağrı ilanları senede 2 deva yapılmaktadır. Bu çağrı ilanları ise genelde ilk olarak mayıs ayalarının başında ikinci olarak ise temmuz ayalarının 1. 2. 3. günlerinde olmaktadır. Başvurular çağrı ilanları ile birlikte BU–> KKTC KOBİGEM başvuru formu ve dilekçe örneği formlar ile yapılmaktadır. Başvurularda kadın ve engelli girişimciler ile KKTC’ nin illeri olan Güzelyurt ile Karpaz da yapılacak olan yatırımlara öncelik hakkı tanınacaktır. Başvuru formları elden olarak Ekonomi ve Enerji Bakanlığına yapılması gerekmektedir. Bakanlığın iletişim adresi; Ortaköy, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerinin karşısında yer almaktadır. Ayrıca kurumun telefon numarası ise, +90-392-228-33-41 tir. Şimdi nasıl başvuruda bulunacağımızı öğrendi isek şartların neler olduğunu açıklayalım.




 1. Başvurular ancak çağrı ilanları ile yapılmaktadır.
 2. Başvuru formaların tüm sayfaları imzalı olmalıdır.
 3. Girişimcinin mutlak suret ile kuracağı işletmesi KKTC sınırları içinde olması gerekir.
 4. Daha önce bu programdan destek alan bir girişimci tekrar başvuruda bulunamaz.
 5. Kurulmuş olan bir işletme bu imkanlardan yararlanamaz. ( sadece yeni kurulacak olan iş yerleri başvura da bulunabilir. )
 6. Herhangi bir yerde çalışan girişimci bu imkanlara başvurabilir lakin iş yerini kurar iken mutlaka istifa etmiş olması istenilir.
 7. Hak sahibi işletmesini 90 gün içinde kurması gerekmektedir.
 8. Başvurusu kabul görülen girişimci 24 saat süren eğitimlere tabi tutulur. Daha sonrasında ise danışmanlık desteği alır ve iş planı oluşturulan komiteye sunması gerekir. ( Eğitimler 25 kişilik sınıflardan oluşmaktadır. Eğitim süresince girişimciye iş planı projesinin nasıl hazırlanacağının yanı sıra planlama ve pazarlama teknikleri hakkında dersler verilir. Bu arada eğitimlerde verilen girişimcilik sertifikasının süresi Türkiye’de ki gibi sınırsız değil tam olarak 24 aydır. )
 9. Girişimcinin eğitimlere en az olarak 18 saat sürekli katılım göstermiş olması istenilmektedir.
KKTC Hibe Programları İşleyiş Takivimi

KKTC Hibe Programları İşleyiş Takvimi

KOBİGEM İmkanları Kimleri Kapsamaz!

KOBİGEM yeni girişimcilik imkanlarına bazı kesimdekiler katılamaz. Buna göre,

 1. KKTC vatandaşı olmayan.
 2. 01.01.1980 tarihinden sonra doğmuş olanlar.
 3. Daha önce iflas etmiş veya işletmesine kayyum atanmış olan kobi yada esnaflar.
 4. Görevlerini daha önceki mesleki hayatlarından ağır bir şekilde kötüye kullanmış olan memurlar.
 5. Yüz kızartıcı olarak dolandırıcılık, suç örgütü, tecavüz ve yasa dışı örgüte kayıtlı olanlar.
 6. Daha önce devlet tarafından hak kazanıp da taahhütname imzalamasına karşın bunu yerine getirmemiş olanlar.

 




Bir önceki yazımız olan Araç Kiralama İstasyonlarına KOSGEB Destekleri Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi Veriyor! Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Adem ASLAN dedi ki:

  Merh,
  Geri donusum uzerine atolye kurmak istiyorum!
  Cantadan cuvala okul ihtiyac gereclerine naylon posetlere alternatif urunler vb.
  Bu hibe kredisinden nasil yararlanabilirim
  Tesekkurler

 2. hasan dedi ki:

  SELAMIN ALEYKÜM PEKİ 01.01.1990 DOĞUMLUYUM ASKERDEN GELDİĞİMDEN BU YANA DÜZENLİ İİM OLMADI VE ŞUAN İŞSİZİM 3 HACİZİM VAR VE YAŞLI ANNEM BABAMA BAKIYORUM BENDE YARARLANA BİLİRMİYİM PEKİ BU ARADA KİRACIYIZ EVİMZ YOK 20 SENEDİR 3 AYLIK KİRAMDA BİRİKMİŞ DURUMDA VE
  HEPATİP (B) TAŞIYICI HASTASIYIM BENDE YARARLANABİLİRMİYİM BU PROJEDEN TŞK.

 3. Ayça dedi ki:

  Merhaba bu yılda tekrarı olucakmi tskler

  1. Admin dedi ki:

   Ayça hanım her yıl bu program dahilinde KKTC de hibe imkanları verilmektedir.

 4. Nihal dedi ki:

  Çok teşekkürler bilgiler için.

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz nihal hanım..

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
Araç Kiralama İstasyonlarına KOSGEB Destekleri Nedir
Araç Kiralama İstasyonlarına KOSGEB Destekleri Nedir ?

Turistlik bölgelerimiz de sıklık ile rent a car olarak afişlerini gördüğümüz oto kiralama istasyonları artık bir çok ilçelerimizde dahil olmak...

Kapat