KOSGEB Kredi

KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?

Bu yazımızda sizlere KKB nedir ? olduğunu ve kredi kullanırken KKB puanından ötürü sorun yaşayan ve geçmişlerinde herhangi bir kredi yönünden hata yapmadıkları halde skorlarının 800 puanın altında çıkmalarından ötürü kredi çekemeyenlerin nasıl itiraz başvuru yapabileceklerine açıklık getireceğiz. İlk olarak açılımın Findeks kredi notu olarak da bilinen KKB nedir, ne iş yaptığını iletişim telefon numarası ve adresleri ile anlaşılır bir şekilde ele alalım. Sonra itiraz başvurularını videolu anlatım ile değerlendirelim.

KKB Nedir?

Arkadaşlar KKB aslında Kredi Kayıt Bürosu kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu birim ülkemizde yer alan başta bankacılık, emlak ve oto kiralama olmak üzere kredi, senet veya elden ödemeli ürün satan bir çok mağazanın da iş ortakçısı dır. Peki bu büro neden bu denli ticari faaliyet gösteren şirketlerin vazgeçilmez bir iş ortakçısı gelin inceleyelim. Ticari alanda zamanında çok büyük bir açığı gören KKB yapmış olduğu teknolojik ve yazılımsal yatırımların meyvelerini çoktan almaya başladı bile. Orta yaş ve üzerindeki bireylerin rahatlık ile hatırlayacağı gibi geçmiş dönemlerde bankalar hemen hemen her maaşlıya kredi veya kredi kartı verir beyaz eşya mağazası yada herhangi bir mobilya vb sektörde yer alan firmalar ise yine bir çok kişiye elden yada senet ile ürün vermekteydi. Banka ve mağazalar vermiş oldukların para veya ürünün geri dönüşüm riskinin hesabını yapamıyor tamamen inisiyatifleri doğrultusunda bu tür alış verişleri gerçekleştiriyorlardı. Ama artık KKB denilen firma ve onun çıkarmış olduğu adının da Findeks isimli program sayesinde ülkemizdeki tüm ticari veya bireysel olarak bankalardan kredi, kredi kartı veya çek yada senet gibi işlemlerde gecikme veya ödememe gibi davranışlarını tutmakta ve bunu puanla maktadır. 5 Bölümden oluşan ve 0 ile 1900 rakamları arasından yer alan bölümde 0 dan 700 rakamına kadar olana kesinlik ile kredi verilmez iken 701 ve 1099 arasına bazı bankacılık işlemleri olanakları sağlanır iken 1100 ve 1499 arasındakiler alış veriş mağazaların kapıları dahil açılmaktadır. 1500 ve 1900 arasındakiler için ise herhangi bir şey dememize gerek zaten yoktur. KKB nedir konusunu kısaca toplar isek Türkiye de tüm bireylerin parasal risk raporunu tutan ve çek raporu, teminat mektubu, kredi risk raporu sunan kurumdur diyebiliriz!

Peki yukarıda anlattığımız konuya istinaden oldu ki hiç bir kredi, çek, senet veya kredi kartı gibi alış verişlerinizde ödemelerinizi geçiştirmezdiniz veya bu tür alış verişlere hiç girmediniz ama yinede kredi notu değeriniz 800 puan altında yani riskli gurupta ne yapmalısınız? Uygulamasın basit ama teorikte pekte bilinmeyen yolu sizler ile paylaşacağız.

KKB İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bir gün kredi veya kredi kartı gibi bir ihtiyaç duyuyorsunuz bankaya bunun için başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt alıyorsunuz ne yaparsınız ? Bir çok kişi öncelik ile kredi bana çıkmıyor der ve bunun nedenini almış olduğu aylığa bağlamaktadır. Çevremizde ben şahsen olarak bir çok bu konuya şahit oldum. Ortalama 1800 TL maaşa sahip 2 kişiden birine banka maaşına göre ihtiyaç kredisi imkanı sunar iken yine aynı maaşı alana kredi vermemekte ve çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bunun en büyük nedeni ya yine yukarıda belirttiğimiz gibi yapılan parasal yönde hatalar yada az da olsa KKB sistemi tarafından oluşan sorunlardır. Kendi geçmişinize güveniyorsanız ve KKB değerinizin yanlış ile düşük skorlarda çıktığına inanıyorsanız buna itiraz edebilirsiniz. Hemde itirazınız gün içinde yapılır ve muhtemelen cevaplanır! Şimdi gelelim KKB itiraz başvurusunun nasıl yapılacağına.. İlk olarak bu işlemi yapmak için kredi notu sorgulama işlemini ister cep telefonundan ister ise bankaların Findesk programları üzerinden yapmanız gerekmektedir. Sorgulama sonrası belirlediğiniz elektronik posta adresine referans numarası ile gelen değerinizi => https://www.kkb.com.tr/teyit-itiraz <= yer alan sayfada itiraz edebilirsiniz. Bu işlem ücretsiz olmakla beraber yine kredini notunu ücretsiz olarak sorgulatmak isteyenler tüm bu işlemleri bankaların bireysel müşteriler alanından yapabilirler. Büyük ihtimal gün içerisinde ayrıntılı doküman olarak sizin dene kredi notunuzun değerinin düşük olduğu yazılı bir şekilde gelecektir.

Konu ile alakalı video ( Lütfen 3:54 sn sonrasını izleyiniz  )

KKB Telefon ve Adres İletişim Bilgileri

Kredi Kayıt Bürosunun iletişim adres ve telefon numaraları aşağıdaki gibidir.

 • Adres: Barbaros mahallesi Ardıç sok. Varyap Meridian F Blok Ataşehir / İSTANBUL

Cep telefonları ile harita ile ulaşım sağlamak isteyenler yukarıdaki google maps uygulamasını kullanabilirler.

 • 7/24 Telefon numarası: 444-4-552 % E-mail:  iletisim@Findeks.com

 

"KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?" - 5 YORUM
 1. Gökhan taskopru dedi ki:

  Takipteki dosyalarimi icralarimı kapattim..yanlız kkb ye her icra için bankalar için yazı yazıldı ne zaman kkb düzelir düzeltmek ve risk raporlarını kaldırmak için ne yapmaliyim..2015 yılından findeks e verilen raporlar verildi ama hala ödemelerini yapmama rağmen düzelmedi yardımcı olmanızı umuyorum saygılarla iyi çalışmalar

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KKB itirazı sadece yanlış puan düşmeleri için yapılır. Sizin takip almanızdan ötürü yapmış olduğunuz başvurular göz önüne alınmaz. Kredi notunuzun düzelmesi ise şayet düzenli olarak risk içeren faktörleri tekrarlamamanız durumunda 3 ile 5 yılı bulacaktır. Üzgünüm, gerçekten çok uzun süre. Ama bu süreyi düşürmek elinizde. Lütfen https://www.kosgebkredi.net/kredi-notu/ buradaki hızlı kredi notu yükseltme tekniklerini değerlendiriniz.

 2. Ahmet dedi ki:

  Ben bütün borçlarımı bitirdiğim halde halen findks sorgulamada borç görünüyor bu konuda ne yapabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne yazık ki bütün borçlarınızı bitirseniz dahi kredi notunuzun tekrar yükselmesi biraz zaman alacaktır. Bunun nedeni Findeks’in bilgileri güncellmesinin 3 ayda bir olarak yapmasıdır. Sizlere bizim tavsiyemiz bu süre zarfında kredi notunuzu hızlı yükseltecek adımlar sergilemenizdir. https://www.kosgebkredi.net/kkb-findeks-kredi-notu-hizli-yukseltme-taktikleri-nelerdir/

 3. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben borçlarımı ödediğim fakat hâlâ borç görünüyor ilgili kişileri aradığım zaman güncelleme gerçeklesmedigini söylüyorlar. Bana yardımcı olabilirmisiniz

KOSGEBKredi.net