KOSGEB Kredi

KGF Kefalet Kredisi Nedir? Başvuru Faiz Oranları Ne Kadardır?KGF Kefalet Kredisi Nedir? Başvuru Faiz Oranları Ne Kadardır?

Ülke ekonomisine katkı sağlayan ister çiftçi olun ister ise esnaf şayet bankalardan kredi kullanarak büyümeyi hedefliyor ve finansmana erişimde karşınıza bazı engeller çıkıyor ise bunu KGF ile rahatlık üstesinden gelebilirsiniz. Açılımının Kredi Garanti Fonu olan kuruluşun tam anlamı ile nedir olduğunu ve size sağladığı tüm hizmetlerin varlıklarını, başvuru işlemleri için komisyon faiz oranları ile birlikte en güncel hali ile videolu anlatımlar ile yer verdik.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Kefalet Kredisi Nedir?

Bankalardan kredi kullanabilmeniz için sizin bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartların en başında da KKB kredi notu değerinizin risk içeren bölgede yer almaması gerekmektedir. Bu şart KOBİ dahil olmak üzere tüm çiftçilerimiz ve amir, memur kesimi için de dahil olmaktadır. Yalnız şayet üretime katkı sağlayan esnaf veya çiftçi iseniz o zaman kredi notu skorunuz düşük dahil olsa dahil kredi garanti fonu (KGF) desteği ile ihtiyacınız olan finansmana erişim sağlayabilirsiniz. Tabi işletmeniz şu haller içerisinde değilse,

 1. Devlete geçmiş herhangi bir vergi borcunun bulunmaması durumunda
 2. İflas bildirimini yapmamışsanız.
 3. Bankalarca icra mahkemelerince bir davanız olmaması durumunda
 4. Başvuru yaptığınız tarih itibarı ile erkek iseniz 1 kadın girişimci iseniz de en az 2 sene işletme faaliyetlerinde bulunmamanız halinde,

KGF kefaletine başvurabilirsiniz. Kısa olarak ise KGF nedir? sorusuna net cevap olarak ”Kurum tarafından anlaşmalı bankalardan kredi çekmek için karşısına yukarıda saydığımız durum haricinde çıkarılan engelleri aşmak için en fazla %80 oranında kefalet sağlayan kurum” diyebiliriz.

KGF Tarafından Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Yukarıda belirtmiş olduğum sınıf içerisinde yer almayan aşağıdaki listelediğim niteliklerdeki vatandaşlarımız şayet KGF kefaleti dahilinde herhangi bir ticari amaç ile kredi alacaklar ise mutlaka başvurularını kurum ile iş ortaklığı imzalayan bankalara yapmaları gerekmektedir. Kurum tarafından da iş ortaklı için protokol imzalayan bankaların listesi de şöyledir.

 1. Anadolubank
 2. Akbank
 3. Abank
 4. Albaraka
 5. HSBC
 6. Fibabanka
 7. Denizbank
 8. Burganbank
 9. Odeabank
 10. Nurolbank
 11. Kuveyttürk
 12. ING
 13. Ziraat bankası
 14. TBANK
 15. Şekerbank
 16. QNB Finansbank
 17. Vakfbank
 18. TSKB
 19. Türkiye İş Bankası
 20. EXİMBANK
 21. HalkBank
 22. Garanti
 23. Türkiye Finans
 24. TEB

ve son olarak Yapıkredi bankası ile saymış olduğum bu finansmanlara ait leasing ile katılım bankacılıklarıdır.

KGF Kefalet Kredilerinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi Garanti Fonu kefaleti ile verilecek olan kredi olanaklarından kısaca Türkiye’de üretim yapan, ülke ekonomisine can olan herkes yararlanabilmektedir. Ama yinede bu kesimleri sınıflarsak şöyle dememiz hiç de yanlış olmaz.

 1. İşletmesini geliştirmek için ham madde veya teknolojik ekipman alacak olan yada nakit sıkıntısı giderme, iş yerini taşıyacak, ihracat ile ithalat için finansmana ihtiyaç duyan KOBİ ‘ler
 2. Yeni iş yeri kuracak olan girişimciler ( teminat mektupları için gerekli olan finansman dahil )
 3. Çiftçiler
 4. Serbest meslek sahipleri
 5. Kooperatifler dahil olmak üzere her türlü ticari iş ile uğraşan esnaflar

başvurularını yapabilmektedirler. Ayrıca KGF desteklerine bazı devlet kurumları tarafından alınacak olan destek kredileri içinde yeni girişimciler dahil başvurabilir. Bu devlet kurumları hangileri derseniz, en başta KOSGEB aracılığı verilen desteklemeler deyip, sırası ile;

 1. TUBİTAK
 2. TTGV

son olarak ise EXİMBANK aracılığı ile verilen teşvik kredileri diyebiliriz.

Kredi Garanti Fonu Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Çeşitli nedenlerden ötürü kredi kullanmakta zorluk yaşayan esnaflarımız, girişimci ve çiftçilerimiz KGF kefaleti ile ihtiyaç duydukları nakit parayı alabilmeleri için başvuru işlemlerini yukarıda belirtmiş olduğumuz anlaşmalı bankalara doğrudan yapabilirler. Bankalar ilk olarak başvuru sahibinin KGF teminatı alıp alamayacağına uygunluğunu kontrol eder ve şayet şartlara şahıs uygun ise talebini hazırlamış olduğu bir dosya ile ” Kredi Garanti Fonuna ” bildirir. Yapılan talep bir kez de KGF tarafından incelenir ve şayet başvuru sahibi bizim de sizler ile paylaştığımız kriterlerde yer alıyor ise talebi onaylanır ve kefalet ile kredisini alır.

Ne Kadar Komisyon Alınır? Masraflar Nedir?

Kredi Garanti fonu size kefalet sağlarken sizden bazı giderler için masraf alır. Bu masraflar başvuru yapan firmanın incelenmesi ve kefalet komisyon ücretleri adı altında alınmaktadır. Alınan ücretler % oranlarına dayanarak tahsis edilir. Bu oranlar başvuru sahibinin içinde bulunduğu risk durumuna göre en düşük %0,5 en fazla ise %2 olarak belirlenmektedir. Bunun hesabını ufak bir işlem ile yaparsak şayet şu şekilde size örnek verebilirim.

 • Diyelim ki başvuru sahibi 100.000 TL kefalet talebinde bulundu. KGF bunun %80 oranına kefalet sağlayacağı için sizden 80.000 TL’nin komisyonunu alacaktır. Bu da en düşük %0,5 kabul edersek şayet size maliyeti 80.000 * 0,5 % = 400 en fazla ise komisyon bedeli aynı formüle göre 1600 TL olmaktadır.

Cevabını burada bulamadığınız tüm diğer soruların cevaplarını BURADA bulabilirsiniz..

"KGF Kefalet Kredisi Nedir? Başvuru Faiz Oranları Ne Kadardır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KGF Kefalet Kredisi Nedir? Başvuru Faiz Oranları Ne Kadardır?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net