KOSGEB Kredi

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

Çevre sağlığına ve insan hayatına değer veren devletimiz yıkılmaya yüz tutmuş veya ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız yapılarda konut da veya iş yerinde kiracı olan vatandaşlara, mülkiyet sahiplerinin ilgili mercilere kentsel dönüşüm kredisi için gerekli evraklar ile başvurması durumunda T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığının 6306 sayılı kanunu ile onayladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletten geri ödemesiz kira yardımı adı altında para yardımı alırlar. Kiracının ve mülkiyet sahibinin kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmesi için başvuruların nasıl ve nereye yapılması gerektiği, istenilen 5 maddelik şartların neler olduğu? Dilekçe örneği ile 2019 başvuru işlemi sonrasında kaç ayda kira tutar oranını alabildiklerini detaylandırdım.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüme girmesi için T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığınca onaylanan daha önceden oluşturulmuş olan risk raporu sonrasında 6306 kanun ile kiracı ve mülkiyet sahipleri devletten kira yardımı alabilmesi için burada yer alan kira yardımı başvuru dilekçesi ile birlikte bulundukları ilde faaliyet gösteren ”Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri” ne ismi geçen birimin bulunmaması halinde ise ” Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ” ne başvuru da bulunması gerekmektedir. Başvuru dilekçesine ilaveten kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar da başvuru dilekçesine iliştirilmesi gerekmektedir. Kira desteği için istenilen gerekli evraklar mülkiyet sahibine ve riskli yapıda kiracı olarak ikametgah eden vatandaşa göre değişiklik göstermektedir.

Mülk Sahibinin Kira Desteği Alabilmesi İçin Evraklar

Mülk sahiplerinin devletten kira yardımı alabilmesi için başvuru dilekçesine ilaveten aşağıda yer alan gerekli evrakları da tanzim ederek EK’de sunması gerekmektedir.

 • Kira yardım başvuru formu mutlaka ıslak imzalı
 • Nüfus hürriyet belgesi
 • Riskli yapının tespit raporu (mutlaka yetkili birimlerce onaylı olacak)
 • Taşınmaza ait tapu belgesi ve tapu kaydı
 • Arsa paylı tapularda riskli yapı raporunda yer bilgiler ile aynı olan bilgilerin yer aldığı emlak vergi beyannamesi
 • Malikane sahibine ait ödenmiş fatura
 • Islat imzalı yıkılan yapıya ait form (Kurum tarafından mühürlü ve ıslak imzalı olacak)
 • Malikane sahibinin daha önce riskli yapıda kaldığını ve yeni ikametgah adresini tayin eden ıslak imzalı ikametgah il muhabiri
 • Ziraat bankasından kira yardımı parasının aktarılması amacı ile açılacak olan vadesiz mevduat hesabı veya IBAN numarası

Lütfen dikkat! Yukarıda yer alan belgelerin şayet fotokopisini temin edecekseniz, mutlaka ilgili merci tarafından alı gibidir kaşesi vurulması gerekmektedir.

Kira Yardımı Alabilmesi İçin İstenilen Gerekli Rvraklar

Riskli yapı olarak teyit edilen mülkiyette en az 1 yıl boyunca ikametgah eden kiracılarda devletten taşınma ve kira yardımını başvuru dilekçelerine aşağıda yer alan gerekli evrakları iliştirerek alabilirler.

 • Islak imzalı kira yardım başvuru dilekçesi
 • Nüfus hürriyet belgesi
 • Yetkili firma veya kurum tarafından düzenlenen onaylı riskli yapı bildirimi
 • Riskli yapıda yer alan ikametgah adresi adına düzenlenmiş son 3 aya ait her hangi bir fatura
 • Islak imzalı yıkılan yapılar formu ( Yetkili firma veya kurum tarafından onaylı )
 • Kira yardımı talep eden vatandaşa ait Ziraat bankası adına oluşturulmuş olan IBAN numarası veya vadesiz mevduat hesabı

Mülkiyet sahipleri ve riskli yapıda bulunan kiracılar devletten geri ödemesiz kira ve taşıma yardımı ne kadar alabilirler ?

Riskli Yapı Kiracı Dükkan Sahibi Başvuru Evrakları

Risk altında bulunan binanın bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firma veya kurumlar tarafından tespit edilmesi durumda binaya ait bölümlerde esnaflık yapan vatandaşlara da kira ve taşınma yardımı verilmektedir. Esnafın bu imkanlardan istifade edebilmesi için aşağıdaki evrakları temin etmesi gerekmektedir.

 • Islak imzalı iş yeri kira yardımı için düzenlenmiş başvuru dilekçesi
 • Nüfus hürriyet belgesi
 • Yetkili firma veya kurumca onaylı riskli yapı raporu
 • İş yeri sahibine ait imza sirküleri
 • İşletme sahibinin riskli yapıda ikametgah ettiğinin teyit edilmesi amacı ile ödenmiş olan son üç aya ait herhangi bir fatura ( Mutlaka adına düzenleniş olmalı )

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm kira yardımı almak isteyen vatandaşlar adına düzenlenmiş olan kira yardımı başvuru yolu https://yalova.csb.gov.tr/kentsel-donusumde-kira-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-haber-229077

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?

Riskli yapı olarak belirlenen binada bulunan mülkiyet sahibi ve kiracı başka bir daireye çıkmaları neticesinde devletten geri ödemesi kredili kira yardımını belli bir süre ve miktarda alabilmektedirler. Mülk sahibi ve kiracı devlet desteklerinden ayrı şekilde istifade ederler. Bulundukları ile göre hibe kira destek oranları da değişiklik göstermektedir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında her sene arttırılan kira yardım parası güncel destek oranları illere göre aşağıda yer almaktadır.

 • Artvin,Bilecik,Bingöl,Bolu,Burdur,Çankırı,Erzincan,Gümüşhane,Hakkari ,Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis de ikametgah edenler için malikane sahibine 18 ay boyunca 495 TL kiracıya tek seferde toplam: 990 TL Sınırlı aynı hak sahibine tek seferde: 2.575 TL verilmektedir.
 • Amasya,Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce de ikametgah eden konut sahibine 18 ay boyunca düzenli olarak 560 TL mülkiyet içinde kiracıya tek seferde: 1.120 TL sınırlı aynı hak sahibine ise tek seferde: 2.800 TL verilmektedir.
 • Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman,Çanakkale da ki vatandaşlara mülkiyet sahibi olması durumda aylık 18 ay boyunca 625 TL kiracı olması durumda bir defaya mahsus: 1250 TL sınırlı hak sahibi olması durumda yine bir defaya mahsus olmak üzere 3.125 TL verilmektedir.
 • Aydın,Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlı Urfa, Van da ki ev sahiplerine her ay 18 ay boyunca 690 TL kiracıya tek seferde 1.380 TL sınırlı aynı hak sahibine ise bir defaya mahsus olarak 3.450 TL taşınma / kira yardımı yapılmaktadır.
 • Adana, Antalya, Bursa, Konya da ki mülkiyet sahiplerine aylık 750 TL kiracılarına 1500 TL sınırlı aynı hak sahiplerine 3.750 TL
 • İzmir, Ankara, İstanbul da ki hak sahiplerine aylık 795 TL kiracılara 1590 sınırlı aynı hak sahibine ise 3.975 TL bir defaya mahsus olarak hibe edilmektedir.

Güncel olarak Bakanlık tarafından tanzim edilen kira yardımını gösteren tablo burada yer almaktadır.

"Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Lira?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net