KOSGEB Kredi

Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (5.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (5.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)

Küçükbaş hayvancılık denildiği zaman özellik ile süt üretimi bakımından keçi üretimi en doğru yoldur. Coğrafi yapıya göre yetişen kara keçi veya saanen, kilis, damascus, Ankara yada kıl keçisi üretimi kaliteli süt ile size bol kazançlı günler sağlayacaktır. 2020 yılında ilk defa keçi besiciliği yapacak olan üretici çiftçilerimiz küçükbaş hayvancılık kapsamında 5.000.000 liraya kadar %100 faiz desteği alarak faizsiz kredileri Ziraat bankası üzerinden kullanmaktadır. Aynı şekilde keçi çiftliklerine sahip çiftçilerimiz de talep edilen şartları oluşturması dahilinde %75 faiz desteklemesi ile 12 aylık sadece %2 faiz oranları ile keçi kredisi alabilirler.

Keçi Kredisi Alımlarına Devlet Destekleri Nelerdir?

Daha çok sütü ve etinden istifade edilen keçi besiciliği Anadolu da bitki örtüsünün müsait olduğu her il de ilçe ve köylerinde yapılabilmektedir. Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan keçiler daha çok maki bitki örtüsünün yoğun olduğu yörelerde besicilik olarak tercih edilmektedir. Keçiler koyunlara göre daha dağınık bir şekilde merada yayılsa da sıcak yaz aylarında koyunlara nazaran güdülmesi daha kolaydır. Daha çok ağaç yaprakları ile beslenmeyi tercih eden keçiler ülkemizde yörelere göre değişik cinsleri ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesi insanlarınca daha rağbet gören keçi besiciliği devlet teşvikleri ile hayat bulmaktadır. Her ne kadarda koyuna göre pazarının daha düşük olsa da sütü inanılmaz faydalıdır. Bundan dolayıdır ki süt üretimi yapmak isteyenlere TKDK da ⇒ IPARD-2 programı kapsamında hibe olanakları sağlamaktadır. Ayrıca Ziraat bankası da 2019 yılı içinde 5.000.000 liraya kadar tamamen faiz olarak kredi imkanları vermektedir.

TKDK Keçi ve Süt Üretimini Desteklemektedir

Ülkemizde Avrupa Birliği Uyum yasası kapsamında kurulan bir kurum vardır. Bu kurumun kısa adı TKDK dır. Açılımı ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Kurumun açılımda yer aldığı adından da anlaşılacağı gibi kırsal alanda yapılan bir çok faaliyeti desteklemektedir. Destekleme imkanları %80 varan hibelerden oluşmaktadır. Hibeleri proje sahibi birim tarafından desteklenen illerde keçi üretim çiftliği kuran herkes faydalanabilmektedir. 2020 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamından istifade edecek 42 ilimiz şöyledir.

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Şayet bu iller de iseniz çok şanslısınız. Çünkü dediğimiz gibi keçi et ve süt üretimi için devletten IPARD-2 çağrıları ile %80 varan hibe alabilirsiniz. Birime ait destek tedbir kodları şu şekildedir.

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması

Destek programlarının isimleri bunlardır. Programa başvuru yapabilmek için yukarıda iller de bulunmanızın yanı sıra IPARD-2 çağrı ilanlarını da gözetlemenize gerek vardır. Çağrı ilanları gazetelerden, veya bizim aracılığımız ile de duyurulmaktadır. Ama size tavsiyemiz sisteme üye olmanızdır. Böylece haberler dahil tüm bildirimler elektronik posta adresine gelecektir. Başvuru ilanları yapıldığı zaman yapanız gereken ise ilinizde bulunan TKDK merkezlerine başvurmanızdır. Tüm desteklenen illerde TKDK koordinatörlükleri vardır. Daha sonra proje ve kurum tarafından istenilen belgeler hazırlanır. Ödeme talebini oluştur ve yaşınız da göz önünde bulundurularak hibe keçi üretime adına hibe teşviklerinizi alırsınız. Kısa bir şekilde işlev bu şekildedir. Konuyu biraz daha detaylı anlatan videomuz izleye bilir resimli yol haritasını inceleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Keçi kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nedir

Devlet keçi besiciliği yapacak olan çiftçilerimize %100 faiz desteği ile tamamen faizsiz olarak küçükbaş hayvancılık kapsamında 5.000.000 üst limite kadar kredi imkanı sağlamaktadır. İlk defa keçi besiciliğe bu olanakları sağlarken mevcut keçilerini 25 kapasite üzerine çıkarmaları durumundaysa sağladığı %75 faiz indirimi ile 12 aylık vadelerde sadece senelik %2 faiz uygulamaktadır. Bu oranda aylık olarak sadece %0.16 tekabül etmektedir. Şayet alacağınız keçiler şu şartlara haiz ise;

 • Alınacak olan aşağıdaki maddedeki keçi cinslerinden en az 25 adet alınması
 • Alınacak olan keçilerin cinslerinin mutlaka sanem, kilis, damaskus, Ankara, kıl keçi cinslerinden olması
 • Keçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları
 • Dokuz veya yirmi dört aylık olamaları

Sizlerde tablomuzda yer alan faiz ve geri ödeme imkanları ile var olan keçi sürünüzü çoğalta bilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI DEVLET DESTEKLİ KEÇİ KREDİSİ GERİ ÖDEME TABLOSU
Miktar 36 AY 48 AY 60 AY
10.000 TL 287,75 TL 218,28 TL 176,61 TL
20.000 TL 575,51 TL 436,56 TL 353,22 TL
30.000 TL 863,26 TL 654,84 TL 529,83 TL
40.000 TL 1.151,02 TL 873,12 TL 706,44 TL
50.000 TL 1.438,77 TL 1.091,40 TL 883,05 TL

Keçi dahil olmak üzere tüm hayvan kredilerinin faiz oranlarını inceleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Şartları Nedir?

Alınacak olan keçilerde ki bu şartları sağlamanız  durumunda sizinde bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şartların yanı sıra yine bazı belgeleri hazırlamanız da gerekmektedir. Peki hayvan kredisi almak için gerekli belgeler nedir ?

 1. ÇKS kayıt sisteminde isminizin olması gerekir! ÇKS sorgulama işlemini yapmanızı öneririm.
 2. KKB notunuzun en az İYİ seviyede yani 1499 PUAN ÜZERİNDE olması şarttır.
 3. Devlet destekli olarak keçi kredisi alacağınız için devletimizin hiç bir resmi kurumuna borcunuzun olmaması gerekir. Bundan dolayı sizden vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı istenilmektedir.
 4. 2 tane kefil istenilir. Eşlerinin de gönül rızası alınmış olması gerekmektedir. Sözleşme formuna kefil olan eşlerde imza atarlar.
 5. REHİN istenilir. Keçi besiciliği yapanlar ellerindeki keçilere ait küpe numaraları ile bu şartı sağlaya bilirler. İlk defa keçi alacaklar ise herhangi bir mülkü ipotek ettirebilirler.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda en yakın Ziraat bankasından keçi kredisini şahsen başvurarak devlet faiz destekleri ile alabilirsiniz.

 

"Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (5.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (5.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)" - 5 YORUM
 1. Murat ekici dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin bende 150 tane var ama büyütmek ve çiftlik haline getirmek istiyorum

 2. Murat ekici dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin bende 150 tane var ama büyütmek ve çiftlik haline getirmek istiyorum devlet desteği ile nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ziraat bankasından faizsiz kredi kullanabilirsiniz.

   1. Fırat dedi ki:

    Bahcem var bende beslemek istiyorum hic nakitim yok

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Amatör olarak ise bireysel kredi çekiniz, profesyonel olarak büyük çaplı düşünüyorsanız ÇKS belgesi çıkararak sonra Ziraat bankasına başvuru bulunun derim.

KOSGEBKredi.net