KOSGEB Kredi

Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!

Her ne kadarda artık bir çok markette kasap reyonu olsa da kırmızı yada beyaz et alınacak ise en taze ve sağlıklı yol mutlaka kasap dükkanlarından geçmektedir. Bunun da bilinci de olan halkımız yıllardır et ihtiyacını bu yüzden kasaplardan sağlamaktadır. Devletimiz de bu köklü sektörü desteklemek için KOSGEB aracılığı ile hibe teşviki sağlamaktadır. NACE kodları ile sağlamış olduğu desteği ise şu şekildedir.

Kasap Dükkanı Destek NACE Kodları Nedir?

Sıfırdan kasap dükkanı açacaksanız kurum tarafından desteklendiğinizin müjdesini ilk olarak vermek istiyorum. Bunu sizlere aşağıdaki yer alan NACE kodları ile göstermek istedim.

 • G- TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞI
 • 47.22 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazada et ve et ürünlerinin satışı
 • 47.22.02 Belirli mala tahsis edilmiş olan mağazada et ürünleri (pastırma, salam, sucuk, sosis) satışı

Kasap sektörüne ait tüm NACE kodları

Tabloda yer alan NACE kodları sayesinde sizlere işletmenizi hibe alarak sadece bir kaç adım ile sağlaya bilirsiniz. Detaylı olarak bunun nasıl olacağını sizlere KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da açıklık getirmiştim. Şimdi ise yüzeysel olarak ana hatları ile destek alabilmeniz için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

İlk Olarak Girişimcilik Sertifikası Sahibi Olmalısınız

Kasap dükkanı dahil olmak üzere tüm işletmeler açılış faaliyetlerine geçmeden önce bir eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Tabi bu eğitime tabi tutulacak kesim devletten hibe almak isteyenleri ilgilendirmektedir. Şayet sizlere kurumun hibe desteklerinden istifade etmek istiyorsanız bu eğitime dahil olup sonrasında ”Girişimcilik Belgesi” sahibi olmanız gerekir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen bu kurslara artık katılım göstermeniz oldukça basit hale gelmiştir. Gelişen dünya teknolojisine ayak uyduran birim bu eğitimleri siz girişimcilere İnternet aracılığı ile evinizin konforunda sağlamaktadır. Eğitimleri İnternet üzerinden e-Devlet aracılığı ile alabilmeniz için basit 4 adımı sağlamanız yeterlidir.

 1. Online eğitim sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üt köşesinden sisteme e-devlet aracılığı girişimizi sağlayalım.
 3. Yönlendirilen ana sayfanın en altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” kategorisine gelelim.
 4. Bizi karşılayan bütün videoları tam olarak izleyip sonrasındaki testleri doğru bir şekilde cevaplamaya çalışalım.

tüm bu işlemler sonrasında girişimcilik belgesi almaya hak sahibi olmuş olacaksınız.

Kasap Dükkanı Açma Maliyeti Sağlanması

Destek alacağınız yola giden ikinci adım ise kendi kasap dükkanını kendi öz sermayeniz ile kurmanızdır. Bu kurulumu ister sıfır ister ise de ikinci el alacağınız makine ve teçhizatlar ile sağlaya bilirsiniz. Kasap dükkanının açmanın çok fazla bir maliyeti yoktur. Dükkanı oluşturacak ana konular ise şunlardır.

 • Soğutmalı ürün sergileme dolabı
 • Derin dondurucu dolap
 • Kıyma makinesi

Bu 3 ana ihtiyacının alımları için harcayacağınız rakam her ne kadarda kalitesine göre değişiklik göstermiş olsa da sizler için yapmış olduğumuz ufak bir araştırma neticesinde elimize şu bulgular geçti.

Şarküteri reyonu olarak geçen ürün sergileme dolabımız 5.000 TL ile 14.000 TL arasında değişmektedir. Biz bu gider için ortası olan 11.000 TL rakamını ele alabiliriz. İkinci ihtiyacımız olan ise derin dondurucu dolaptır. Bunun fiyatı ise;

10.000 TL ile 60.000 TL arasındadır. Ama bizim ihtiyacımızı görecek olan sanayi tipi derin dondurucu 20.000 TL olan yeterlidir. Son olarak ise profesyonel kıyma çekme makinesi ise 1.500 TL ile 5.000 TL arasındadır. Bunu da 3.000 TL olanından alırsak kasap dükkanı açmak için harcayacağımız ana makine alımı için ortalama 34.000 TL olacaktır. 6.000 TL de iç dekor ile dış dekar desek yuvarlak olarak 40.000 TL gibi bir maliyete kasap dükkanı bence açılır. Ürünlerin alımı ve devlet daire giderleri içinde maksimum 20.000 TL gider dersek 60.000 TL en fazla 70.000 TL bir kasap dükkanı açabilirsiniz. Tüm bu maliyetleri karşıladıktan sonra ve yasal mevzuatlar kapsamında işletmenizi kurduktan sonra artık hibe başvurusunda buluna biliriz.

Kasap Dükkanı Destek Başvuru İşleminin Sağlanması

Bütün bu işlemleri hallettikten sonra artık iş destek başvurusunda bulunmaya kalmaktadır. Başvuru işlemini yine ilk olarak e-Devlet üzerinden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Daha sonra ise başvuru yaptıktan sonra elde edeceğimiz dokümanları bağlı bulunduğumuz kurum İl Müdürlüğüne teslim etmemiz gerekmektedir. İlk olarak e-Devlet üzerinden başvurumuzu ise;

 • KOSGEB’e kayıt olma ile sağlamamız gerekmektedir. İşletme kaydınızı bu bağlantıdan oluştura bilirsiniz.
 • Sonrasında ise yapmamız gereken veri tabanı kaydı yani KOBİ Beyannamesi doldurulmasıdır. Bunu da yine e-Devlet üzerinden sağlaya biliriz.

Bu işlemi gerçekleştirdik sonra kuruma iş yerimize ait resmi evraklar (vergi levhası, sicil gazetesi, ruhsat gibi.) çıktısını almış olduğumuz dokümanları il müdürlüğümüze teslim etmeliyiz. Size kurum iş planı sunumu için bir gün verecektir. O gün geldiğinde sunduğunuz iş planınız onay alırsa ”Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz.

"Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!" - 12 YORUM
 1. Ümit dedi ki:

  Kasap hibesi mi öğrenmek stiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Soğutma dolapları dahil olmak üzere işletmenizin bir çok giderini hibe olarak geri alabilirsiniz.

   1. murat korkmaz dedi ki:

    Kasap açıp destek alabilmek için sektörde bir iş geçmişi (tecrübe ) şartı var mı? ben inşaat mühendisi olarak hibe alabilme şansım var mı ?

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Hayır kurum onlara bakmaz. Girişimcilik belgesine ve hazırladığınız iş planı projesine çok dikkat eder.

   2. İbrahim dedi ki:

    Mrb kendi ürettiğim hayvanın etini satabilir miyim bu mühür için nereye gidiyoruz

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Tabi satabilirsiniz. Belediye, il tarım müdürlüğü izni ve vergi dairesi.

 2. Husnu yeekozlu dedi ki:

  2019 yilinda hala kosgepten destek alabiyozmu bn kassap dukkani acmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Destekler halen devam etmektedir.

 3. Serkan dedi ki:

  Kasap ve şarküteri dükkanı açmak istiyorum nasıl bir destek alabilirim devletimden

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   https://www.kosgebkredi.net/kosgeb-kredisi-nasil-alinir/ bunu dikkatlice okumanızı öneririm. Hepsi bunda mevcuttur. Gerçi ilgili içerikte de bunu belirtmişik lütfen dikkatlice okuyunuz.

 4. nuray dedi ki:

  merhaba toptan kargas et satışı yapan bir firmayız bu konuda ne tür destekleriniz var bilgi verir misiniz ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ destek programlarından yararlana bilirsiniz. Faizsiz kredi, tanıtım, niktelikli eleman dahil bir çok alanda destek göre bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net