KOSGEB Kredi

Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!

Süpermarketlerin hepsinde kesinlikle bir et reyonu vardır. Neden ise hepsinin yeri de marketin en son tarafından yer almaktadır. Bir satış stratejisi olan, talep görülen ürünleri marketin en sonuna yerleştirme sanırım bütün market sahiplerince uygulanmaktadır. Fakat marketlerin atlamış olduğu çok önemli bir husus var tır. O da tüketicilerin çoğunun et almak için kasap dükkanlarını tercih ediyor olmasıdır. Bunun şüphesiz en büyük nedeniyse taze ve güvenilir et tüketme isteğindendir. Durum ülke genelinde bu şekilde olunca, kasap dükkanları her gün çeşitli adreslerde açılmaktadır. Açılanının da ben bugüne kadar kapandığına çok fazla da şahit olmadım. Bu denli rağbet gören ve harika bir iş fikri olan peki kasap dükkanı açacaklara Devletimiz KOSGEB üzerinden destek sağlıyor mu? Şayet sağlıyorsa sektöre ait NACE kodu nedir? Başvuruları kasap açacak olan girişimciler nasıl yapmaları gerekmektedir? Hadi hep birlikte tüm bu soruların cevaplarını birlikte görelim.

Kasap Dükkanı Destek NACE Kodları Nedir?

Hayvancılık yapanlar yada daha önce herhangi bir kasap dükkanının yanında çalışanlar için müjdeli bir haberimiz var. KOSGEB bu senede sizleri NACE kodları ile desteklemektedir. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer alan kasap dükkanı açacaklar için oluşturulan NACE kodları ise şu şekildedir.

 • G- TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞI
 • 47.22 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazada et ve et ürünlerinin satışı
 • 47.22.02 Belirli mala tahsis edilmiş olan mağazada et ürünleri (pastırma, salam, sucuk, sosis) satışı

Kasap sektörüne ait tüm NACE kodları

Kasapçılar sizlerin de görmüş olduğu gibi KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde perakende satış alanında olduğu için ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında desteklenmektedir. Peki, bu ne alama gelir? ne kadar kurumdan hibe alabilirsiniz. Şimdi, herkesin kolaylık ile anlaya bileceği şekilde bu desteğin içeriği hakkında sizlere bilgi vereyim.

Kasap Dükkanı Açacaklara Sağlanan Devlet Desteği Ne Kadar?

KOSGEB yeni girişimcilere sağlamış olduğu destek programlarında ciddi bir şekilde restorasyona gitti. Daha önceleri sektör ayırt edilmeksizin her girişimciye işletmeleri için alacakları temel demir başlar için hibe imkanı sağlanırdı. Ama, artık bu destekler bu şekilde ne yazık ki sağlanmamaktadır. Aslına bakılır ise imalat üzerine işletme kuracaklar için uygulan bu yeni sistem 3 kat daha avantaj sağlamaktadır. Lakin, özellik ile perakende satışı yapan girişimciler için bu durum hiçte böyle değildir. Yapılan yeni düzenleme ile girişimcilere verilen destek programları sizin de anlayacağınız iki şekle ayrılmıştır. Buna göre;

 1. Perakende satışı yapan işletmeler (kasap dahil) ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile
 2. İmalat üzerine iş yeri açacaklar ise ”İleri Girişimcilik Destek Programı” ile desteklenmektedir.

Kasap dükkanı perakende satış içerisinde yer aldığı için sizin anlayacağınız ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile desteklenmektedir.  Peki, bu programın sizlere sağladığı imkanlar nelerdir? Şimdi bir tablo üzerinden bunlara açıklık getirmek istiyorum.

Destek tablomuzda kasap dükkanı açacaklar için sağlanacak hibe unsurlarını görmektesiniz. Burada 3 farklı alan için sizlere hibe desteği sağlanır. Bunların neler ve ne kadar olduğu ise;

 1. Kuruluş desteği kapsamında işletmenizi kurduğunuz an 5.000 TL hibe alırsınız. Sermaye şirketi olduğunuz zaman yada asgari pirim gün ödemesine sahip olan kadın, 30 yaş altı genç girişimci ve Gazi, Engelli ile 1. derece Şehit yakınlarına ilaveten 5.000 TL daha hibe verilir. Her iki dönemde toplam bu destek en fazla 20.000 TL olmaktadır.
 2. Sertifika desteği ise tehlikeli iş kollarına verilen destek olduğu için sizi bağlamaktadır.
 3. Performans desteği ise 2 yıl boyunca verilir. İlk sene 1080 gün üzerinden pirim ödemesi yapılır ise 20.000 TL ikinci sene için 1140 pirim ödemesi yapıldığı zaman ise yine 20.000 TL verilir

Kasap dükkanı açacaklar için anlayacağınız en fazla 60.000 TL kadar hibe verilir. Evet, destek miktarının ne kadar ve nelere verildiğini gördünüz. Şimdi bu desteğin başvurusu için ise yapmanız gerekenler neler bunları görelim.

İlk Olarak Girişimcilik Sertifikası Sahibi Olmalısınız

KOSGEB desteğinden yararlanacakların işletme kurmadan önce kesinlikle ilk önce ”Geleneksel Girişimcilik Belgesi” alması gerekir. Bu belgeyi almadan kuruluna işletmeler asla destek kapsamında yer almazlar. Bu neden ile tamamen ücretsiz olarak İnternet üzerinden verilen bu eğitimleri almanızı özellikle tavsiye ederim. Sadece 4 adım ile alabileceğiniz bu eğitimler için izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir.

 1. Online eğitim sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üt köşesinden sisteme e-devlet aracılığı girişimizi sağlayalım.
 3. Yönlendirilen ana sayfanın en altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” kategorisine gelelim.
 4. Bizi karşılayan bütün videoları tam olarak izleyip sonrasındaki testleri doğru bir şekilde cevaplamaya çalışalım.

tüm bu işlemler sonrasında girişimcilik belgesi almaya hak sahibi olmuş olacaksınız.

Kasap Dükkanı Destek Başvuru İşleminin Sağlanması

Belgenizi aldıktan sonra kasap dükkanınızı istediğiniz şekilde restore ederek kurabilirsiniz. Bütün bu işlemleri hallettikten sonra da artık iş destek başvurusunda bulunmaya kalmaktadır. Başvuru işlemini yine ilk olarak e-Devlet üzerinden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Daha sonra ise başvuru yaptıktan sonra elde edeceğimiz dokümanları bağlı bulunduğumuz kurum İl Müdürlüğüne teslim etmemiz gerekmektedir. İlk olarak e-Devlet üzerinden başvurumuzu ise;

 • KOSGEB’e kayıt olma ile sağlamamız gerekmektedir. İşletme kaydınızı bu bağlantıdan oluştura bilirsiniz.
 • Sonrasında ise yapmamız gereken veri tabanı kaydı, yani KOBİ Beyannamesi doldurulmasıdır. Bunu da yine e-Devlet üzerinden sağlaya biliriz.

Bu işlemi gerçekleştirdik sonra kuruma iş yerimize ait resmi evraklar (vergi levhası, sicil gazetesi, ruhsat gibi.) çıktısını almış olduğumuz dokümanları il müdürlüğümüze teslim etmeliyiz. Size kurum iş planı sunumu için bir gün verecektir. O gün geldiğinde sunduğunuz iş planınız onay alırsa ”Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz. Kısaca, kasap dükkanı açacak girişimciler için hibe imkanlarına giden yol bu şekildedir arkadaşlar.

"Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kasap Açacaklara KOSGEB Hibe Desteği Sağlamaktadır!" - 31 YORUM
 1. blank Anıl gedik dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin şimdi ben küçük Bi dükkan açmak istiyorum yaklaşık olarak 100 150 bine maal oluyor ben bu dükkanı açmadan kosgeb finansıyla almıyormuyum malzemeleri yoksa malzemeleri alıp dükkanı kurduktan sonramı başvuru yapıp hipe alabiliyorum Bi acıklığa kavulturabilirmiyiz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Artık almış olduğunuz demirbaşlar için hibe alamıyorsunuz. Daha önce olduğu gibi işletmenizi önce kuruyor (tabi kurmadan önce girişimcilik belgesi alma şartı ile) daha sonra açılış (5 bin) ve çalıştırdığınız personel sayısına göre hibe alıyorsunuz. Bu kasap dükkanı açılmaları içindir.

   1. blank MEHMET RECEP ÖZER dedi ki:

    Buradaki demirbaşlar derin dondurucu , sergileme dolabı ve kıyma makinesinimi kapsıyor ?
    (detaylı bir bilgi alabilir miyim? )

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Evet, içerik güncellenmesi gerekiyor, gün içerisinde içeriği yeniden güncelleyeceğim. Sadece pirim ve açılış gideri olarak 5 ile 10 bin TL hibe verilmektedir.

     1. blank Nalan kuş dedi ki:

      2014 te koskeb kursuna gitmiştim ve şimdi tavuk üzerine kadap olarak dükkan açmak istiyorum nereden nasıl başlıycam

     2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      İşletmenizi kurup kuruma kayıt olmanız ve edevlet üzerinden destek başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

    2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     İçerik yeniden güncellendi Mehmet bey,

 2. blank Ferudun yabancıgil dedi ki:

  Hibe desteği

 3. blank Serhat dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşımdayım sakatat dukanı açmak istiyorum ama elimde herhangi bir sermaye yok acaba devlet banada kredi veririmi ustume kayıtlı bir mal varlığımda yok

KOSGEBKredi.net