KOSGEB Kredi

KARTEL oluşturan 12 bankaya tazminat davası hangileri için geçerliKARTEL oluşturan 12 bankaya tazminat davası hangileri için geçerli

KARTEL oluşturan 12 bankaya tazminat davası hangileri için geçerli

Danıştayın’ da onaylaması ile birlikte KARTEL oluşturduğu tespit edilen tam 12 bankaya vatandaşlar kullanmış oldukları ev, araç, konut veye ihtiyaç kredileri ve hatta kredi kartları dahil tazminat davası açarak zararların tam 3 katına kadar para alabilecekler. 2007 ve 2011 yıllarında bankaların bir araya gelerek rekabet ortamının ortadan kaldırılmasına yönelik oluşturdukları oluşum ile bu davalar açılabilecek. İşte peki KARTEL oluşturan ve 12 bankaya tazminat davası hangileri için açılabilecek, tüketicilerin izlemesi gereken yol ve başvuru dilekçe örneği.

Haksız rekabeti engelleyen bankalara tazminat davaları hakkında

Değerli arkadaşlar 2007 ve 2011 yıllar arasında aşağıda isimleri yazılı olan tam 12 banka ortak faiz oranları ve dosya masraflarını ortak belirledikleri için rekabet ortamını ortadan kaldırmaya yönelik iş birliği sağladıklarından rekabet kurulu tarafından vatandaşlarının zararlarının tam 3 katına ödemeleri cezalarına çaptırılmıştır. Bu nedenden ötürü bu 12 bankaya vatandaşların tazminat davası açma hakları doğmaktadır. Bankalara dava açarken tüketiciler sembolik olarak örneğin 300 veya 500 TL gibi bir rakam üzerinden belirsiz alacak davası açabilirler. Hesaplamalar bankalara o an ki faiz oranlarına ve sizin o zaman ki kullamış olduğunuz kredinin cinsine ve miktarına göre değişiklik göstereceği için ilk etap da bu şekilde bir dava dilekçesi ile başvurmanız gerekmekte ve başvuru sonrasında bilir kişilerin yapmış olduğu incelemeler sonrasında ise asıl alınacak meblağ ortaya çıkacaktır. 12 Bankaya tazminat davası açabilmek için dilekçe örneği indirmek için tıklayın

Kimler hangi bankalara KARTEL oluşturma davası açabilirler

KARTEL oluşturup sizi zarar sokan bankalara kimler dava açabilir ? İlk olarak sizleri zarara oluşturan bankaları tazminat davası hangileri için geçerli bir tanıyalım, ilk olarak dava açabilmeniz için 21,08,2007 ve 22,09,2011 tarihleri arasında aşağıdaki bankalardan ihtiyaç, araç veya konut kredisi veyahutta kredi kartı almış olmanız gerekmektedir.

  • Devlet kamu bankaları; Türkiye Vakıflar bankası, Ziraat bankası, Türkiye Halk bankası
  • Özel sermayeli bankalar; ING, Finansbank, HSBC, Denizbank, Akbank, TEB, ING, İş bank ve Garanti bankası

Bu davayı sadece o tarihlerde kredi veya kredi kartı kullanan sadece bireysel müşteriler değil o tarihlerde ticari olarak esnaf kredisi kullanan tüm tacir, KOBİ ve dükkan sahipleri büyük veya küçük esnaflar da açabilirler. Bu kapsamda yukarıda belirttiğimiz KARTEL oluşturan bankalara dava açabilmek için bireysel tüketiciler davalarını tüketiciler mahkemesine, esnaflar ise ticaret mahkemeleridir.

Değerli arkadaşlar daha önceleri hatırladığınız gibi dosya masraflarının geri alınması ile bir uygulama yapılmış ve bunun başvuruları avukatlara ve tüketici heyetlerine yapılmıştı. KARTEL oluşturan bankalara dava açmak için yani zararınızı geri alabilmeniz için tüketici hakem heyetlerine lütfen başvurmayınız. Sizler ile paylaştığımız dilekçe örneği ile doğrudan belirtiğimiz mahkemelere gidiniz.

KARTELCİ Bankalardan ne kadar tazminat alabilirsiniz?

Kartelci bankalardan ne kadar tazminat alacağınız tama olarak hesaplanması bir hayli zordur. Ama şunu bilin ki o zamanki olması gereken faiz oranı ile sizin kullanmış olduğunuz faiz oranın arasındaki fark ile kullanılan kredi vadesi hesaplanıp çıkan sonuç 3 ile çarpılacaktır. Ama şunu rakamın büyüklüğü açısından belirtmek gerekirse şayet o zamanlarda 100 bin TL krediyi 120 ay vadeli olarak kullanış olan bir vatandaş 30 bin TL kadar tazminat davası alabilecek.. Dediğimiz gibi bu oranlar tamamen sizin o zamanki başvuru yaptığınız kredinin cinsine ve miktarına göre değişiklik gösterecektir. Çünkü kartelcilik yapan bankalar örnek verirsek araç kredisi için zamanında %0,10 iken konut kredilerinde bu oranı %0,15 olarak belirlemişlerdir. Sizlere fayda sağlayacağınız düşündüğümüz bir videoyu daha aşağıda paylaşıyoruz.

İlk mahkeme kararı çıktı!

Kartel oluşturan bankalara karşı Ankara ilimizde bir vatandaşın tüketici hakem heyetine başvurması zafer ile sonuçlandı. Ankaralı vatandaşımızın 2008 yılında kulanmış olduğu 38.500 TL kredi için yaptığı başvuru sonrasında fazladan alınan 740 TL için bankadan faizi ile birlikte 1500 TL geri aldı. Sizde şayet yukarıda yer alan bankalardan belirtilen tarihlerde kredi kulanmış iseniz ilinizde yada ilçenizde mevcut olan tüketici hakem heyetlerine başvurunuz.

"KARTEL oluşturan 12 bankaya tazminat davası hangileri için geçerli" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"KARTEL oluşturan 12 bankaya tazminat davası hangileri için geçerli" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net