Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi
6 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 90.750 kez okundu.


Artık günümüzde kadın girişimciler Devlet tarafından çok daha fazla bir şekilde ayrıcalıklar ile desteklenmektedir. Başta KOSGEB üzerinden 50 Bin TL hibe olmak üzere bir çok kurum tarafından açacakları işletmelere teşvikler 2019 yılında da sağlanmaya devam etmektedir. Tüm bunları yanı sıra yine ev hanımlarını iş hayatının bir parçası olması için de yine Devletimiz anlaşma sağladığı bir çok özel / kamu bankalar ile düşük, hatta faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır.

KOSGEB’den Kadın Girişimcilere %20 Avantajlı 50 Bin TL Hibe!

Daha önceleri sizlere komşularınız ile birlikte bir araya gelerek evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için nasıl mikro kredi alabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi ise hedefleri daha büyük olan kadınlarımızın esnaflığa ilk adımı atmaları amacı ile kuracakları iş yerleri için daha yüksek miktarda geri ödemesiz parayı devletimizden nasıl alacaklarından bahsedeceğim. Değerli ev hanımları mikro kredi olanaklarını nasıl vakıflar sağlıyor ise kurulacak olan işletme için teşvikleri de KOSGEB sağlamaktadır. Devlet vatandaşlarına sunmuş olduğu her türlü teşvik için mutlak suret ile bazı şartlar ve proje sunulmasını ister. Bunun tek nedeni bizce kuşkusuz milyonlarca vatandaşın vermiş olduğu vergiler ile size sunulacak olan maddi olanakların boş gitmemesidir. Bizce de çok doğru bir sistem olan bu imkanlardan yararlanacak olan kadın girişimcilerin de bazı şartlara haiz olması gerekmektedir. Öncelik ile kendine güvenin ön planda yer aldığı bu şartlar da iş fikrinizin olması ve mutlaka 18 yaşından büyük olmalısınız. Bu niteliklere sahip iseniz, birim üzerinden devletimizden nasıl 50 bin TL hibeyi işletme giderlerini sağlamak için alabileceğiniz den bahsedebiliriz.

Öncelik İle Eğitimlere Katılmalısınız!

Her ne kadarda erkek girişimcilere göre sizlere özel ayrıcalıklar tanınsa da devlet bilinçli bir yatırımın önü açmak adına sizlere ücretsiz olarak işletme çalıştırma eğitimleri vermektedir. Bu eğitimler çevremizde KOSGEB kursları olarak adlandırılsa da birim tarafından verilen asıl isim Uygulamalı Girişimcilik Eğitimidir. Ücretsiz olarak sunulan bu imkanları genelde KOSGEB’den almış oldukları yetkilere dayanarak belediyeler, halk eğitim merkezleri ile meslek odaları da vermektedir. Şayet okumuş olduğunuz yüksek öğretim döneminde, dersleriniz de ” Girişimcilik ” eğitimi almamış ve yine kurulan işletme İŞGEM üzerinden yapılmayacak ise bu eğitimlere bu saydığımız birimlerin herhangi biri üzerinden alabilirsiniz. Nasıl başvuru yapılacağı konusunda hiç bir fikre sahip olamayan kadın girişimciler aşağıdaki gösterdiğim adımları sağlayabilirler.

 • 2019 yılı öncesinde şahsen olarak başvurular yapılırken günümüzde artık bu eğitimlerin müracaatları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu neden ile elinizden PTT’den 2 TL alınmış bir e-Devlet şifresi olması gerekmektedir.
 • Almış olduğunuz e-Devlet şifreniz ile birlikte https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yapınız.
 • Sisteme girişi sağladıktan sonra Güvenlik ve Ayarlar / Bilgilerim / İletişim Seçenekleri alanından mail adresinizi tanımlayınız.
 • Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine giriniz.
 • Bu adreste eğitim almak istediğiniz ili belirleyip e-Devlet ile başvur diyerek karşınıza çıkan formu doldurunuz.

Sizi en kısa sürede ilgili birim tarafından arayarak kurslar için gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Eğitimler Sonrası İş Yerinin Kurulması

İşletme konularından oluşan 32 saatlik eğitimi aldıktan sonra size bir girişimcilik sertifikası verilecektir. Artık KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içinden istediğiniz iş yerini açabilir ve aşağıdaki adımlar sonunda yapmış olduğunuz harcamaların büyük bir bölümünü geri alabilirsiniz. Bu gerçekleşmesi için ise;

 • ilk olarak KBS isminin verdiği sisteme girişi sağlamak için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız vardır. Bunu evinizde rahatlık ile yapabilirsiniz. Bunu da isterseniz hep birlikte yapabiliriz.
 • Öncelik ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmeniz ve sonrasında görselde ki gibi gözüken KOSGEB e İlk Başvuru butonunu tıkamalısınız.
Başvuru Şifresi Oluşturma

Başvuru Şifresi Oluşturma

 • Daha sonra ekranın en altındaki kutucukları işaretleyip ” başvur ” demelisiniz.
 • Kaşınız da çıkan kutucuk da ki alanları doldurmalısınız. Burada nüfus cüzdanı seri ve no kısmını örnekteki gibi bitişik bir şekilde girmelisiniz.


Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

 • Yine karşınıza çıkacak olan büyük formu doldurup ” kaydet ” demelisiniz. Yalnız burada lütfen elektronik posta adresinin doğru olduğuna çok dikkat edin, keza birim sisteme giriş yapabilmeniz için size kullanıcı adı ve şifrenizi bu adres üzerinden gönderecektir.

Şimdi KBS sistemine giriş yapabilip başvuru formumuzu oluşturabilmek için ihtiyaç duyduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi aldık.

Yeni Girişimcilik Destek Başvurusu Oluşturma

Artık girişimcilik sertifikamız ile birlikte KBS sisteminde tüm işlemlerimizi yapabileceğimiz şifremizin sahibi olduktan sonra birime başvuruda bulunabiliriz. Bu adımları çok fazla ayrıntısına girmeden nasıl yapılacağını yine aşağıda siz kadın girişimciler için anlatacağım.

 1. Öncehttp://destek.kosgeb.gov.tr/ adresten giriş yapınız.
 2. Sol taraftaki menüden ” Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ” tıklayınız.
 3. Başvuru adımlarını sırası ile doldurup, kaydet deyip çıktısını alınız.

Almış olduğunuz bu çıktı ile birlikte imza beyannamemiz, ihtiyaç duyduğunuz malzeme listesine ait fiyat teklifleri ile birlikte KOSGEB birimine şahsen başvurun. Birim başvurunuz inceleyecek ve size hazırladığınız KOSGEB iş planı projesi sunumunu yapmanız için gün verecektik. O gün geldiğinde sunumu yaparak onay alır iseniz aşağıdaki adımları da yapmanız yeterli olacaktır.

 1. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunması
 2. Kobi bilgi dokümanı ile beyanname doldurulması
 3. Taahhütname imzalanması

2019 senesi Yeni Girişimci Desteğine ait geri ödemeli ve ödemesiz olarak sunulan imkan tablosu aşağıdaki gibidir.

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Sizinde yukarıdaki destek tablosunda gördüğünüz gibi kadın girişimciler diğerlerine oran ile %20 daha fazla desteklenmektedir. Bu şu oluyor ki diyelim 100 bin TL’ lik bir işletmenize fırın vb şeyler aldınız. Siz bunun 80 bin TL sini geri alır iken erkekler ancak 60 bin TL siniz hibe olarak geri alabilmektedir. Süper dimi? 🙂

Halk Bankası Kadınlara Özel Avantajlı Kredi Vermektedir

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında kadın girişimcilere özel ayrıcalık ile destekleyen banka kuşkusuz yine Türkiye Halk Bankası olmaktadır. Bunun nedeni ise bankanın bir devlet bankası olması ve faiz farklarını yine devletimizin karşılamasıdır. Kadın girişimcileri iş hayatına sokmak adına genelde Halk Bankası her yıl çeşitli isimler ile kadın girişimci kredisi vermektedir. Bu yıl verilecek olan kredi ” İLK ADIM ” ismi ile KGF kefaleti ile verilmektedir. 1.000.000 TL kadar üst limit ile verilecek olan kadın girişimci kredilerinde 60 ay vade en fazlada 12 ay ödemesiz olarak geri ödeme yöntemi uygulanmaktadır.

Geri ödeme periyotlarını isteyen kadın girişimcimiz aylık yada 3 ayda bir olacak şekilde plan yaptıra bilmektedir.

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi Şartları Şunlardır

Halk bankası tarafından KGF desteği ile 1.000.000 TL üst limitli olarak verilecek olan krediden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan bu şartların kuşkusuz size en ağır geleni ” Kredi başvurusunda bulunacak olan kadın girişimcinin işletmesini kurması ” maddesi olacaktır. Banka bunu özellik ile istemesinin nedeni, kadın girişimcinin ne denli ticari hayatta başarılı olduğunu görmek istemesidir. Bu şartı taşıyorsanız senelik ortalama %4 gibi çok düşük faizli kredi imkanlarından istifade etmek için şu şartlara da uygun olmanız yeterlidir.

 1. 55 yaşından küçük olunması.
 2. En az ilk okuldan mezun olunması
 3. Organizasyon ve yürütme yapma yeteneklerine haiz olması
 4. Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge

yeterli olacaktır.Bir önceki yazımız olan 50 Bin TL Hibe Şartları Nedir ? Kimler Nasıl Başvurabilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi Konusuna 160 Yorum Yapıldı
 1. nehir dedi ki:

  merhaba,sisteme başvuru yapmak istiyorum fakat ilk başvuru kısmında şirket bilgilerini istiyor.
  Yeni girişimci olarak devam edemiyorum.

  1. Abdullah Kaya dedi ki:

   Nehir hanım,

   Vergi mükellefi oldunuz mu?

   Abdullah KAYA
   Analiz1sm@gmail.com

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
50 bin TL hibe şartları
50 Bin TL Hibe Şartları Nedir ? Kimler Nasıl Başvurabilir ?

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50...

Kapat