KOSGEB Kredi

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi


06.01.2016
91.989

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Artık günümüzde kadın girişimciler Devlet tarafından çok daha fazla bir şekilde ayrıcalıklar ile desteklenmektedir. Başta KOSGEB üzerinden 50 Bin TL hibe olmak üzere bir çok kurum tarafından açacakları işletmelere teşvikler 2019 yılında da sağlanmaya devam etmektedir. Tüm bunları yanı sıra yine ev hanımlarını iş hayatının bir parçası olması için de yine Devletimiz anlaşma sağladığı bir çok özel / kamu bankalar ile düşük, hatta faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır.

KOSGEB’den Kadın girişimcilere %20 avantajlı 50 bin TL hibe!

Daha önceleri sizlere komşularınız ile birlikte bir araya gelerek evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için nasıl mikro kredi alabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi ise hedefleri daha büyük olan kadınlarımızın esnaflığa ilk adımı atmaları amacı ile kuracakları iş yerleri için daha yüksek miktarda geri ödemesiz parayı devletimizden nasıl alacaklarından bahsedeceğim. Değerli ev hanımları mikro kredi olanaklarını nasıl vakıflar sağlıyor ise kurulacak olan işletme için teşvikleri de KOSGEB sağlamaktadır. Devlet vatandaşlarına sunmuş olduğu her türlü teşvik için mutlak suret ile bazı şartlar ve proje sunulmasını ister. Bunun tek nedeni bizce kuşkusuz milyonlarca vatandaşın vermiş olduğu vergiler ile size sunulacak olan maddi olanakların boş gitmemesidir. Bizce de çok doğru bir sistem olan bu imkanlardan yararlanacak olan kadın girişimcilerin de bazı şartlara haiz olması gerekmektedir. Öncelik ile kendine güvenin ön planda yer aldığı bu şartlar da iş fikrinizin olması ve mutlaka 18 yaşından büyük olmalısınız. Bu niteliklere sahip iseniz, birim üzerinden devletimizden nasıl 50 bin TL hibeyi işletme giderlerini sağlamak için alabileceğiniz den bahsedebiliriz.

Öncelik İle Eğitimlere Katılmalısınız!

Her ne kadarda erkek girişimcilere göre sizlere özel ayrıcalıklar tanınsa da devlet bilinçli bir yatırımın önü açmak adına sizlere ücretsiz olarak işletme çalıştırma eğitimleri vermektedir. Bu eğitimler çevremizde KOSGEB kursları olarak adlandırılsa da birim tarafından verilen asıl isim Uygulamalı Girişimcilik Eğitimidir. Ücretsiz olarak sunulan bu imkanları genelde KOSGEB’den almış oldukları yetkilere dayanarak belediyeler, halk eğitim merkezleri ile meslek odaları da vermektedir. Şayet okumuş olduğunuz yüksek öğretim döneminde, dersleriniz de ” Girişimcilik ” eğitimi almamış ve yine kurulan işletme İŞGEM üzerinden yapılmayacak ise bu eğitimlere bu saydığımız birimlerin herhangi biri üzerinden alabilirsiniz. Nasıl başvuru yapılacağı konusunda hiç bir fikre sahip olamayan kadın girişimciler aşağıdaki gösterdiğim adımları sağlayabilirler.

 • 2019 yılı öncesinde şahsen olarak başvurular yapılırken günümüzde artık bu eğitimlerin müracaatları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu neden ile elinizden PTT’den 2 TL alınmış bir e-Devlet şifresi olması gerekmektedir.
 • Almış olduğunuz e-Devlet şifreniz ile birlikte https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yapınız.
 • Sisteme girişi sağladıktan sonra Güvenlik ve Ayarlar / Bilgilerim / İletişim Seçenekleri alanından mail adresinizi tanımlayınız.
 • Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine giriniz.
 • Bu adreste eğitim almak istediğiniz ili belirleyip e-Devlet ile başvur diyerek karşınıza çıkan formu doldurunuz.

Sizi en kısa sürede ilgili birim tarafından arayarak kurslar için gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Eğitimler Sonrası İş Yerinin Kurulması

İşletme konularından oluşan 32 saatlik eğitimi aldıktan sonra size bir girişimcilik sertifikası verilecektir. Artık KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içinden istediğiniz iş yerini açabilir ve aşağıdaki adımlar sonunda yapmış olduğunuz harcamaların büyük bir bölümünü geri alabilirsiniz. Bu gerçekleşmesi için ise;

 • ilk olarak KBS isminin verdiği sisteme girişi sağlamak için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız vardır. Bunu evinizde rahatlık ile yapabilirsiniz. Bunu da isterseniz hep birlikte yapabiliriz.
 • Öncelik ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmeniz ve sonrasında görselde ki gibi gözüken KOSGEB e İlk Başvuru butonunu tıkamalısınız.
Başvuru Şifresi Oluşturma

Başvuru Şifresi Oluşturma

 • Daha sonra ekranın en altındaki kutucukları işaretleyip ” başvur ” demelisiniz.
 • Kaşınız da çıkan kutucuk da ki alanları doldurmalısınız. Burada nüfus cüzdanı seri ve no kısmını örnekteki gibi bitişik bir şekilde girmelisiniz.
Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

 • Yine karşınıza çıkacak olan büyük formu doldurup ” kaydet ” demelisiniz. Yalnız burada lütfen elektronik posta adresinin doğru olduğuna çok dikkat edin, keza birim sisteme giriş yapabilmeniz için size kullanıcı adı ve şifrenizi bu adres üzerinden gönderecektir.

Şimdi KBS sistemine giriş yapabilip başvuru formumuzu oluşturabilmek için ihtiyaç duyduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi aldık.

Yeni Girişimcilik Destek Başvurusu Oluşturma

Artık girişimcilik sertifikamız ile birlikte KBS sisteminde tüm işlemlerimizi yapabileceğimiz şifremizin sahibi olduktan sonra birime başvuruda bulunabiliriz. Bu adımları çok fazla ayrıntısına girmeden nasıl yapılacağını yine aşağıda siz kadın girişimciler için anlatacağım.

 1. Öncehttp://destek.kosgeb.gov.tr/ adresten giriş yapınız.
 2. Sol taraftaki menüden ” Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ” tıklayınız.
 3. Başvuru adımlarını sırası ile doldurup, kaydet deyip çıktısını alınız.

Almış olduğunuz bu çıktı ile birlikte imza beyannamemiz, ihtiyaç duyduğunuz malzeme listesine ait fiyat teklifleri ile birlikte KOSGEB birimine şahsen başvurun. Birim başvurunuz inceleyecek ve size hazırladığınız KOSGEB iş planı projesi sunumunu yapmanız için gün verecektik. O gün geldiğinde sunumu yaparak onay alır iseniz aşağıdaki adımları da yapmanız yeterli olacaktır.

 1. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunması
 2. Kobi bilgi dokümanı ile beyanname doldurulması
 3. Taahhütname imzalanması

2019 senesi Yeni Girişimci Desteğine ait geri ödemeli ve ödemesiz olarak sunulan imkan tablosu aşağıdaki gibidir.

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Sizinde yukarıdaki destek tablosunda gördüğünüz gibi kadın girişimciler diğerlerine oran ile %20 daha fazla desteklenmektedir. Bu şu oluyor ki diyelim 100 bin TL’ lik bir işletmenize fırın v.b şeyler aldınız. Siz bunun 80 bin TL sini geri alır iken erkekler ancak 60 bin TL siniz hibe olarak geri alabilmektedir. Süper dimi? 🙂

Halk Bankası Kadınlara Özel Avantajlı Kredi Vermektedir

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında kadın girişimcilere özel ayrıcalık ile destekleyen banka kuşkusuz yine Türkiye Halk Bankası olmaktadır. Bunun nedeni ise bankanın bir devlet bankası olması ve faiz farklarını yine devletimizin karşılamasıdır. Kadın girişimcileri iş hayatına sokmak adına genelde Halk Bankası her yıl çeşitli isimler ile kadın girişimci kredisi vermektedir. Bu yıl verilecek olan kredi ” İLK ADIM ” ismi ile KGF kefaleti ile verilmektedir. 1.000.000 TL kadar üst limit ile verilecek olan kadın girişimci kredilerinde 60 ay vade en fazlada 12 ay ödemesiz olarak geri ödeme yöntemi uygulanmaktadır.

Geri ödeme periyotlarını isteyen kadın girişimcimiz aylık yada 3 ayda bir olacak şekilde plan yaptıra bilmektedir.

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi Şartları Şunlardır

Halk bankası tarafından KGF desteği ile 1.000.000 TL üst limitli olarak verilecek olan krediden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan bu şartların kuşkusuz size en ağır geleni ” Kredi başvurusunda bulunacak olan kadın girişimcinin işletmesini kurması ” maddesi olacaktır. Banka bunu özellik ile istemesinin nedeni, kadın girişimcinin ne denli ticari hayatta başarılı olduğunu görmek istemesidir. Bu şartı taşıyorsanız senelik ortalama %4 gibi çok düşük faizli kredi imkanlarından istifade etmek için şu şartlara da uygun olmanız yeterlidir.

 1. 55 yaşından küçük olunması.
 2. En az ilk okuldan mezun olunması
 3. Organizasyon ve yürütme yapma yeteneklerine haiz olması
 4. Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge

yeterli olacaktır.

"Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" - 36 YORUM
 1. Zelal dedi ki:

  Hala geçerlimi iş yerim varsa verirmi kredi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odanızdan dahi alabilirsiniz.

 2. Mehmet Bozkuş dedi ki:

  Yukarıda yer alan çizelgenin doğruluğundan emin misiniz? 2019 yılı geleneksel girişimcilere mobilya/ofis donanım desteği veriliyor mu? Ayrıca hibe oranı 2019 yılı için 50 bin TL demişsiniz. Kosgebin sitesinde ise 60 bin TL yazıyor. Eğer ofis donanım desteği de varsa işletme kuracağım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, 2019 da bu çizelge ne yazık ki değişmiştir. Ancak, verilen hibe oranı yine şayet ” Sermaye Şirketi ” statüsünde değil ise 50 bin TL ‘dir. KOSGEB firmaların daha uzun vadeli ayak durmasını teşvik edici performans uygulamasını hayata geçirmiştir.

   1. Haydar karatopak dedi ki:

    Merhaba iiyi günler ben eşime kosgep den ev hanımları icin verilen kredıye basvurmak istiyoruz köyde ikamet eden bir kadın koskep den kadın girişimci projesının hangısıne basvuru yapmalı

 3. fevzi dedi ki:

  Firmamı kurdum ödemelerini yaptım. Ödemelerimin faturalarını ve gereken evrakları kosgebe gönderdikten ne kadar bir süre sonra ödeme yapar. Ayrıca bu ödemelerin tamamını tek sefer de mi yapılır taksit taksit mi tarafımıza ödenir ne kadarlık bir zamanı kapsar ödemeyardımlarınızı ricaederim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Daha önceleri bir çoğu tek seferde ödenir iken şimdi yıllara bölündü maalesef. 🙁

 4. Sevengül dedi ki:

  merhaba ben ev hanımıyım giyim iş yeri açmak istiyorum Kosgebe nasıl baş vurabilirim bana yardımcı olur musunuz rica etsem.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sevengül hanım öncelik ile şunu belirtmek istiyorum ki kadın girişimci olduğunuz için hibe almak için şansınız çok daha fazla. Ayrıca giyim sektörü kurum tarafından desteklendiğinin’de sizlere müjdesini vermek istiyorum. Sizin ilk yapmanız gereken şey ise girişimcilik eğitimi alarak sertifika almanız olacak. Gerisi zaten sizlere eğitmenler tarafından anlatılacaktır.

 5. ebru dedi ki:

  merhaba ben 1 çocuklu ev hanımıyım olduğumuz ilçede hiç çocuk eğlence merkezi yok (oyun salonu) girişimcilik sertifikası aldıktan sonra bunu açsam destek (hibe) alırmıyım?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, R – KÜLTÜR, SANAT EĞLENCE, DİNLENCE VE SPOR kodu altında destek alabilirsiniz.

 6. Fatma dedi ki:

  Kendime ait bir isyerim var bunu büyütmek istiyorum yardimci olurmusunuz nereye nasil basvuru yapmalıyım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ iseniz bir çok programdan yararlana bilirsiniz.

 7. Emel dedi ki:

  Ben kendime ait bi çayocağı işletiyorum işimi büyütmek istiyorum acaba ben de yararlanabilir miyim ? Ne yapmalıyım nereye başvurabilirim ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, ama KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir.

 8. Eda Gokce dedi ki:

  Merhaba, sonradan TC vatandaşı olmuş biri KOSGEBe başvuruda bulunabilir mi ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, başvuru yapabilir..

 9. suzan dedi ki:

  yeni iş yeri acmak istiyorum kredi alabilirmiyim

 10. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, ben internet üzerinden mutfak gereçleri satmak istiyorum. Bu krediden faydalanabiliyor muyum ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, KOSGEB İnternet üzerinden satışları’da desteklemektedir.

 11. Melek koğa dedi ki:

  Ben Adana KOSGEB’e gidip Kadınlara özel hibe kredisini sordum 1 Ocak 2019 itibariyle 5000 tl verdiklerini söylediler oda işyeri açıldıktan sonra. Ne işe yarayacaksa artık? Bumu pozitif ayrımcılık?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Başlangıçta öyle ama ilerleyen dönemlerde 60 bin TL kadar alabiliyorsunuz, onuda söylediler mi ?

 12. İlker Bıyık dedi ki:

  Selamlar Birkaç ay önce faaliyete geçmiş bir işyerini kosgeb destekli alabilirmiyiz.Bu işyerine girişimcilik belgesi ile birlikte devralmak için bir desteği olurmu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almak için destek alamazsınız. Ama işletmeyi aldıktan sonra KOBİ vasfı ile diğer KOSGEB programlarından yararlana bilirsiniz.

 13. Rabia dedi ki:

  Merhaba kuaför ve güzellik salonu açmak istiyorum yarın Kosgeb e gideceğim gerekli evraklar nelerdir.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kimlik belgeniz ile ilk olarak girişimcilik kursu kaydını oluşturmanız yeterlidir. Hatta bunu gitmeden e-devlet üzerinden dahi sağlaya bilirsiniz.

 14. Mucize dedi ki:

  Unlu mamüller ekşi maya ev ekmeği üzerine bi iş yeri düşüncem var fırında çalıştım deneyimim var ama böyle bir iş için belgem yok kosgeb ‘ten bir belge almabilmem. Ve geri ödemeli veya ödemesiz yardım alabilmem mümkünmü

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   18 yaşından büyük iseniz fazlası ile mümkün hemde

 15. tugba dedi ki:

  mrhb ben seyyr restornt işi ypmk ısıyorum.ynı mınıbus ıle kokorec kofte vb stış.bunun icin kosgeb den destek alabılırmıyım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, 56.10 – Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri ( bu nace kodu ile destek alabilirsiniz. )

 16. çiğdem dedi ki:

  iyi günler ben bayan kuaförüyüm dde yeni yükkan açmaya başlayacagım o nedende kosgeb den hibe parası yardımı almak istiyorum nasıl alabilir bilgi verebilirmsiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çiğden hanım iş fikriniz kurum tarafından desteklenmektedir. Ancak, işletmenizi kurmadan önce mutlaka girişimcilik sertifikası almalısınız.

 17. kezban dedi ki:

  merhabalar bir sorum olucak KOSGEB artık 50 bin desteğini kaldırdı sadece fabrika desteği olucak diyorlar böyle bir şey var mı bende kayıt olmak istiyorum nasıl ola bilirim yardımcı olur musunuz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Fabrika desteği dediğiniz KOBİ işletmelere olan destek, 50 bin TL ise yeni girişimcilere verilen destek. İkisi tamamen farkı. Hali ile yeni girişimcilere verilen destek kalkmadı ancak verilen hibe miktarı ile süreç biraz değişiklik gösterdi. İçeriği bizlerde en kısa sürede yeni sürece göre düzenleyeceğiz.

 18. GL yasemin dedi ki:

  Merhaba annem 47 yaşinda. Yoresel yemeklerin oldugu kucük bir lokanta açmak istiyoruz. Sermayemiz olmadıgı icin 50 bin liralik hibe almak istiyorduk sanırım hibeyi harcamalari yaptiktan sonra alabiliyoruz. Biraz sacma geldi bana. Amac girisimciligi gerceklestirmeye yardim etmek deil mi? Öyle ise hibenin önce verilmesi gerekmez mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Halk bank’dan girişimci kredisi alarak işletmenizi kurabilir, daha sonra harcamalarınızın büyük bir kısmını hibe ile geri alabilirsiniz ama..

KOSGEBKredi.net