KOSGEB Kredi

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli KrediKadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi

Artık günümüzde kadın girişimciler Devlet tarafından çok daha fazla bir şekilde ayrıcalıklar ile desteklenmektedir. Başta KOSGEB üzerinden 50 Bin TL hibe olmak üzere bir çok kurum tarafından açacakları işletmelere teşvikler 2019 yılında da sağlanmaya devam etmektedir. Tüm bunları yanı sıra yine ev hanımlarını iş hayatının bir parçası olması için de yine Devletimiz anlaşma sağladığı bir çok özel / kamu bankalar ile düşük, hatta faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır. Bu arada daha önce 50.000 TL olan hibe teşvikleri artık 60.000 TL kadar çıktı.! Üstelik ileri girişimci olmanız durumunda bu hibe miktarı tam 370.000 TL kadar çıkmaktadır.!

KOSGEB’ den Kadın Girişimcilere 10 Bin TL Avantajlı Hibe!

Daha önceleri sizlere komşularınız ile birlikte bir araya gelerek evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için nasıl mikro kredi alabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi ise KOSGEB tarafından verilen avantajlı işletme kurma desteğinden bahsedeceğim. Kadın girişimciler KOSGEB üzerinden kuracakları yeni iş yerleri için diğer girişimcilere göre 10.000 TL daha avantajlı olarak yararlanmaktadır. 2009 yılının başında yapılan düzenleme ile yeni açacağınız iş yeri için 50.000 TL değil, şayet bu içeriği sonuna kadar dikkatli bir şekilde okur iseniz 60.000 TL hatta 370.000 TL kadar hibe alabilirsiniz. Bu dev avantajın detaylarına girmeden önce lütfen aklınıza takılan bütün soruları bizlere çekinmeden sora bileceğinizi unutmayınız!

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği 2019 ‘da KOSGEB’ den

KOSGEB bütün yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için bir destek programı oluşturdu. Bu destek programının adı daha önceleri ” Girişimcilik Destek Programı ” olarak da bilinmektedir. Şu an için bu programın adı ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” olarak yer almaktadır. Program genel olarak yeni işletme kuracaklara hibe vermek adına kurulmuştur. Program kendi için de 2 destek programına ayrılmaktadır. Doğal olarak yeni iş yeri kuracaklar için vereceği hibe miktarı da yine 2 şekilde verilmektedir. Bu alt programın isimleri ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği => 60.000 TL kadar hibe
 2. İleri Girişimci Desteği => 370.000 TL hibe

Kadın girişimciler bu her iki program’dan diğer girişimcilere göre en az 10.000 TL daha avantajlı bir şekilde yararlanarak iş yeri kurabilmektedirler. Şimdi gelin isterseniz bu her iki programın sizlere sağlamış olduğu avantajlı imkanlarından herkesin anlaşabileceği şekilde anlatımına geçelim.

1- Geleneksel Girişimci Desteği

İlk olarak 10.000 TL daha fazla bir şekilde hibe alabileceğiniz destek programı olan ” Geleneksel Girişimci Desteği ” programından sizlere bahsedeceğim. Bu program daha önceleri iş yeri kuracaklara almış oldukları yeri makine ve işletme giderleri ( kira, işçi ) için hibe veriyordur. Önceleri bu programın en kötü yanı almış olduğunuz makineleri en az 2 yıl kullanmak zorundaydınız. Şimdi ise bu şart kalktı. Artık sadece açılış giderleriniz ve çalıştırmış olduğunuz işlerin prim ödemlerine göre hibe alabilmekte siniz. Programdan yararlanmak için iş fikrinizin ilk olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alması ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız yeterli olacaktır. Gelin şimdi ilk olarak sizler için verilen bu destek programın bir tablosuna göz atalım. Sonrasın da ise sizlere en anlaşılır şekilde bunun anlatımını yapayım.

Destek tablomuzda görüldüğü gibi bir kuruluş desteğinden bir de performans desteğinden bahsedilmiştir.

Kuruluş Desteği: Burada kuracağınız işletme şayet ” Gerçek Kişi Statüsü ” içerisinde yer alıyor ise bir defaya mahsus 5.000 TL kuruluş desteği alırsınız. Eğer ki iş yeriniz limited gibi sermaye şirketi üzerine kurulacak ise o zaman herkes gibi sizde 10.000 TL hibe kuruluş desteği olarak bir defaya mahsus alırsınız.

Performans Desteği: Bu destek tamamen çalıştırmış olacağınız işçi sayısı ile alakalıdır. 1. performans dönemi ile 2. performans dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. 1. performans dönemi iş yerinin kurulduğu 1 ayı ile 12 ayı arasındaki geçen süredir. 2. performans dönemi ise iş yerinin kurulduğu 12 ay ile 24 ay arasındaki geçen zamandır. Bir yılda ortalama 249 iş günü olduğunu var sayarsak. Şayet bir işçi çalıştırsanız, sizden istenilen 180 ile 539 prim gün sayısını yakalayacağınız için ilk yılın sonunda +5.000 TL daha hibe alırsınız. Şayet 2 ile 3 işçi çalıştırır iseniz o zaman ilk yıl sonunda 10.000 TL ama 4 ile 5 çalışanın primini öder iseniz o zaman 20.000 TL hibe alırsınız.

 • Yılın sonu itibarı her girişimci gibi sizde şayet gerçek kişi iseniz 5.000 TL, şahıs şirketi iseniz 10.000 TL hibe alırsınız. İlk sene 5 çalışanın primini öderseniz 20.000 TL daha hibe alırsınız. Ama, kadın girişimci olduğunuz için ilk 12 ay sonunda + 5.000 TL daha hibe alarak toplamda en fazla 35.000 TL hibe alırsınız.!

Bu performans desteği 12 ile 24 ay sonunda yine aynı şekilde devam ettir iseniz iş yerinin kuruluşunun 24 ayını tamamlaması durumunda 20.000 TL performans desteği alırsınız. Kadın girişimci olduğunuz için ise + 5.000 TL daha hibe alarak 25.000 TL hibe alırsınız. Toplamda 2 yıl içerisinde ilk sene 35.000 TL ikinci sene en fazla 25.000 TL olmak kaydı ile 60.000 TL hibe alırsınız.

Gayet açık ve net bir şekilde bu destek programın içeriğini ve sizlere sağlamış olduğu toplamda +10.000 TL hibe imkanını anlattığımı düşünüyorum. Bu arada hiç bir işçi çalıştırmazsanız bile bu programdan diğer girişimciler 5.000 TL alır iken siz kadın girişimci olduğunuz için 15.000 TL alacağınızı da belirtmek isterim.

2- İleri Girişimci Desteği

Yine bu program yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Bu program daha önceleri yoktu. Şimdi ise içeriğinde 370.000 TL kadar bir hibe ile geldi. Bu harika 😉 Bu program da ” Geleneksel Girişimci Desteği ” tablosunda yer aldığının aynı şekilde kadın girişimcilere 60.000 TL hibe sağlar. Anacak ” İleri Girişimci Desteği ” programın farkı ise kurulan işletme için alınacak olan teknolojik makine alımlarında ortaya çıkmaktadır.

Tablo’da sizinde görmüş olduğunuz gibi;

 1. ” Düşük Orta ” Teknoloji Düzeyi iş fikrinde yer alıp yerli üretim bir teknolojik makine alırsanız 100.000 TL ödemesinin 75.000 TL hibe olarak geri alırsınız.
 2. ” Orta Yüksek ” düzeyde bir iş fikrine sahipseniz o zaman 200.000 liralık ödemenizin 150.000 TL hibe olarak geri alırsınız.
 3. ” Yüksek Teknoloji Düzeyi ” bir iş fikri içerisinde iseniz. Bu iş fikri içinde yerli üretim bir makine alımı yaparsanız 300.000 TL için 225.000 TL kadar hibe alırsınız.

İş fikrinizin hangi düzeyde olduğunu öğrenmek için burada yer alan listeyi inceleye bilirsiniz. Ayrıca, bu programdan yararlanacak olan kadın girişimcilerin ilk olarak ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” sonrasında ise ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” alması gerekmektedir.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır ? ( Eğitim )

Eğitimlerin alınması artık inanın ki geçmiş senelere nazaran çok daha basit hale geldi. Şimdi hiç sıra beklemeden İnternet üzerinden ” Uzaktan Eğitim ” uygulaması ile alabilirsiniz. Üstelik bu eğitimleri İnternet bağlantısı olan bütün teknolojik aletler üzerinden alabiliyorsunuz. Tabi arzu edenler yine eskisi gibi 30 kişilik sınıflarda ” Örgün Eğitim ” adı altında bu eğitimleri alabilirler. Eski usul daha önce girişimcilik sertifikası sahibi olanlar, ve şuan örgün eğitim alanların girişimcilik belgeleri 01.01.2021 tarihine kadar geçerli olacağınızı lütfen unutmayınız. Hızlı olması ve ömür boyu sertifika geçerliliği için ben sizlere girişimcilik sertifikasının nasıl ” Uzaktan Eğitim ” ile hemen alınacağından bahsedeceğim.

 1. İlk olarak PTT şubelerinden bir e-Devlet şifresi alınız.
 2. Daha sonra https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 3. Sayfaya aşağıya indirdiğinizde ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” bölümünden ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 4. Sizi karşılayan 10 tane videoyu sırası ile izleyin ve video sonrasındaki testleri cevaplayın. ( bu arada alacağınız puan hiç önemli değil 😉  )
 5. Video ve testler sonrasında girişimcilik belgesi talep et diyerek e-Devlet üzerinden belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Eğitimler Sonrası İş Yerinin Kurulması

Girişimcilik sertifikası aldığınıza göre artık iş yerinizi kendi bütçeniz ile kurmanız gerekmektedir. Daha sonra ise aşağıda olduğu gibi KOSGEB başvurusunda bulunarak yukarıda tablolarda belirtmiş olduğumuz destek imkanlarından yararlana bilirsiniz.

 • ilk olarak KBS isminin verdiği sisteme girişi sağlamak için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız vardır. Bunu evinizde rahatlık ile yapabilirsiniz. Bunu da isterseniz hep birlikte yapabiliriz.
 • Öncelik ile http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girmeniz ve sonrasında görselde ki gibi gözüken KOSGEB e İlk Başvuru butonunu tıkamalısınız.
Başvuru Şifresi Oluşturma

Başvuru Şifresi Oluşturma

 • Daha sonra ekranın en altındaki kutucukları işaretleyip ” başvur ” demelisiniz.
 • Kaşınız da çıkan kutucuk da ki alanları doldurmalısınız. Burada nüfus cüzdanı seri ve no kısmını örnekteki gibi bitişik bir şekilde girmelisiniz.
Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

Girişimci Kimlik Bilgisinin Girilmesi

 • Yine karşınıza çıkacak olan büyük formu doldurup ” kaydet ” demelisiniz. Yalnız burada lütfen elektronik posta adresinin doğru olduğuna çok dikkat edin, keza birim sisteme giriş yapabilmeniz için size kullanıcı adı ve şifrenizi bu adres üzerinden gönderecektir.

Şimdi KBS sistemine giriş yapabilip başvuru formumuzu oluşturabilmek için ihtiyaç duyduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi aldık.

Yeni Girişimcilik Destek Başvurusu Oluşturma

Artık girişimcilik sertifikamız ile birlikte KBS sisteminde tüm işlemlerimizi yapabileceğimiz şifremizin sahibi olduktan sonra birime başvuruda bulunabiliriz. Bu adımları çok fazla ayrıntısına girmeden nasıl yapılacağını yine aşağıda siz kadın girişimciler için anlatacağım.

 1. Öncehttp://destek.kosgeb.gov.tr/ adresten giriş yapınız.
 2. Sol taraftaki menüden ” Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ” tıklayınız.
 3. Başvuru adımlarını sırası ile doldurup, kaydet deyip çıktısını alınız.

Almış olduğunuz bu çıktı ile birlikte imza beyannamemiz, ihtiyaç duyduğunuz malzeme listesine ait fiyat teklifleri ile birlikte KOSGEB birimine şahsen başvurun. Birim başvurunuz inceleyecek ve size hazırladığınız KOSGEB iş planı projesi sunumunu yapmanız için gün verecektik. O gün geldiğinde sunumu yaparak onay alır iseniz aşağıdaki adımları da yapmanız yeterli olacaktır.

 1. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunması
 2. KOBİ bilgi dokümanı ile beyanname doldurulması
 3. Taahhütname imzalanması

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2019 Nelerdir ?

KOSGEB tarafından verilen hem ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” hemde ” İleri Girişimcilik Desteği ” programından yararlana bilmeniz için şu şartlara sahip olmanız gerekir.

 1. Mutlaka iş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız. ( Sektöre göre ileri Girişimcilik Sertifikası )
 3. Daha önce KOSGEB üzerinden hibe almamış olmanız.
 4. 18 yaşından büyük olmanız. ( üst yaş sınırı yoktur )
 5. PKK, FETÖ gibi herhangi bir yasa örgütü ile bağınızın olmaması
 6. Okur yazar olmanız yeterlidir.

Genel olarak KOSGEB kadın girişimci desteği alacaklar için aradığı şartları bunlardan oluşmaktadır.!

Halk Bankası Kadınlara Özel Avantajlı Kredi Vermektedir

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında kadın girişimcilere özel ayrıcalık ile destekleyen banka kuşkusuz yine Türkiye Halk Bankası olmaktadır. Bunun nedeni ise bankanın bir devlet bankası olması ve faiz farklarını yine devletimizin karşılamasıdır. Kadın girişimcileri iş hayatına sokmak adına genelde Halk Bankası her yıl çeşitli isimler ile kadın girişimci kredisi vermektedir. Bu yıl verilecek olan kredi ” İLK ADIM ” ismi ile KGF kefaleti ile verilmektedir. 1.000.000 TL kadar üst limit ile verilecek olan kadın girişimci kredilerinde 60 ay vade en fazlada 12 ay ödemesiz olarak geri ödeme yöntemi uygulanmaktadır.

Geri ödeme periyotlarını isteyen kadın girişimcimiz aylık yada 3 ayda bir olacak şekilde plan yaptıra bilmektedir.

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi Şartları Şunlardır

Halk bankası tarafından KGF desteği ile 1.000.000 TL üst limitli olarak verilecek olan krediden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan bu şartların kuşkusuz size en ağır geleni ” Kredi başvurusunda bulunacak olan kadın girişimcinin işletmesini kurması ” maddesi olacaktır. Banka bunu özellik ile istemesinin nedeni, kadın girişimcinin ne denli ticari hayatta başarılı olduğunu görmek istemesidir. Bu şartı taşıyorsanız senelik ortalama %4 gibi çok düşük faizli kredi imkanlarından istifade etmek için şu şartlara da uygun olmanız yeterlidir.

 1. 55 yaşından küçük olunması.
 2. En az ilk okuldan mezun olunması
 3. Organizasyon ve yürütme yapma yeteneklerine haiz olması
 4. Kayıtlı olduğu vergi dairesinden alınmış belge

yeterli olacaktır.

"Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Devlet Destekli Kredi" - 65 YORUM
 1. Zelal dedi ki:

  Hala geçerlimi iş yerim varsa verirmi kredi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Meslek odanızdan dahi alabilirsiniz.

 2. Mehmet Bozkuş dedi ki:

  Yukarıda yer alan çizelgenin doğruluğundan emin misiniz? 2019 yılı geleneksel girişimcilere mobilya/ofis donanım desteği veriliyor mu? Ayrıca hibe oranı 2019 yılı için 50 bin TL demişsiniz. Kosgebin sitesinde ise 60 bin TL yazıyor. Eğer ofis donanım desteği de varsa işletme kuracağım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, 2019 da bu çizelge ne yazık ki değişmiştir. Ancak, verilen hibe oranı yine şayet ” Sermaye Şirketi ” statüsünde değil ise 50 bin TL ‘dir. KOSGEB firmaların daha uzun vadeli ayak durmasını teşvik edici performans uygulamasını hayata geçirmiştir.

   1. Haydar karatopak dedi ki:

    Merhaba iiyi günler ben eşime kosgep den ev hanımları icin verilen kredıye basvurmak istiyoruz köyde ikamet eden bir kadın koskep den kadın girişimci projesının hangısıne basvuru yapmalı

 3. fevzi dedi ki:

  Firmamı kurdum ödemelerini yaptım. Ödemelerimin faturalarını ve gereken evrakları kosgebe gönderdikten ne kadar bir süre sonra ödeme yapar. Ayrıca bu ödemelerin tamamını tek sefer de mi yapılır taksit taksit mi tarafımıza ödenir ne kadarlık bir zamanı kapsar ödemeyardımlarınızı ricaederim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Daha önceleri bir çoğu tek seferde ödenir iken şimdi yıllara bölündü maalesef. 🙁

 4. Sevengül dedi ki:

  merhaba ben ev hanımıyım giyim iş yeri açmak istiyorum Kosgebe nasıl baş vurabilirim bana yardımcı olur musunuz rica etsem.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sevengül hanım öncelik ile şunu belirtmek istiyorum ki kadın girişimci olduğunuz için hibe almak için şansınız çok daha fazla. Ayrıca giyim sektörü kurum tarafından desteklendiğinin’de sizlere müjdesini vermek istiyorum. Sizin ilk yapmanız gereken şey ise girişimcilik eğitimi alarak sertifika almanız olacak. Gerisi zaten sizlere eğitmenler tarafından anlatılacaktır.

 5. ebru dedi ki:

  merhaba ben 1 çocuklu ev hanımıyım olduğumuz ilçede hiç çocuk eğlence merkezi yok (oyun salonu) girişimcilik sertifikası aldıktan sonra bunu açsam destek (hibe) alırmıyım?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, R – KÜLTÜR, SANAT EĞLENCE, DİNLENCE VE SPOR kodu altında destek alabilirsiniz.

   1. Selime Alğan dedi ki:

    Merhaba ben çiğ köfte salonu açmak istiyorum açtıktan sonra destek alabilirmiyim kredi borcumun olması bu desteği etkiliyormu

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Destek alabilirsiniz, kredi borcu olmanız etkilemez.

 6. Fatma dedi ki:

  Kendime ait bir isyerim var bunu büyütmek istiyorum yardimci olurmusunuz nereye nasil basvuru yapmalıyım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOBİ iseniz bir çok programdan yararlana bilirsiniz.

 7. Emel dedi ki:

  Ben kendime ait bi çayocağı işletiyorum işimi büyütmek istiyorum acaba ben de yararlanabilir miyim ? Ne yapmalıyım nereye başvurabilirim ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, ama KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir.

   1. Nurgül dedi ki:

    Bir Yıllık Kendime ait bir Toptan Gıda Ürünleri Satan Limited Şirketim Var işlerimi daha da büyütmek istiyorum nasıl bir kredi desteği alabilirim.Teşekkürler.

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Şayet daha önce yararlanmadı iseniz KOSGEB faiz destek programı size göre bence..

 8. Eda Gokce dedi ki:

  Merhaba, sonradan TC vatandaşı olmuş biri KOSGEBe başvuruda bulunabilir mi ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, başvuru yapabilir..

 9. suzan dedi ki:

  yeni iş yeri acmak istiyorum kredi alabilirmiyim

 10. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, ben internet üzerinden mutfak gereçleri satmak istiyorum. Bu krediden faydalanabiliyor muyum ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, KOSGEB İnternet üzerinden satışları’da desteklemektedir.

 11. Melek koğa dedi ki:

  Ben Adana KOSGEB’e gidip Kadınlara özel hibe kredisini sordum 1 Ocak 2019 itibariyle 5000 tl verdiklerini söylediler oda işyeri açıldıktan sonra. Ne işe yarayacaksa artık? Bumu pozitif ayrımcılık?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Başlangıçta öyle ama ilerleyen dönemlerde 60 bin TL kadar alabiliyorsunuz, onuda söylediler mi ?

 12. İlker Bıyık dedi ki:

  Selamlar Birkaç ay önce faaliyete geçmiş bir işyerini kosgeb destekli alabilirmiyiz.Bu işyerine girişimcilik belgesi ile birlikte devralmak için bir desteği olurmu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almak için destek alamazsınız. Ama işletmeyi aldıktan sonra KOBİ vasfı ile diğer KOSGEB programlarından yararlana bilirsiniz.

 13. Rabia dedi ki:

  Merhaba kuaför ve güzellik salonu açmak istiyorum yarın Kosgeb e gideceğim gerekli evraklar nelerdir.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kimlik belgeniz ile ilk olarak girişimcilik kursu kaydını oluşturmanız yeterlidir. Hatta bunu gitmeden e-devlet üzerinden dahi sağlaya bilirsiniz.

 14. Mucize dedi ki:

  Unlu mamüller ekşi maya ev ekmeği üzerine bi iş yeri düşüncem var fırında çalıştım deneyimim var ama böyle bir iş için belgem yok kosgeb ‘ten bir belge almabilmem. Ve geri ödemeli veya ödemesiz yardım alabilmem mümkünmü

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   18 yaşından büyük iseniz fazlası ile mümkün hemde

 15. tugba dedi ki:

  mrhb ben seyyr restornt işi ypmk ısıyorum.ynı mınıbus ıle kokorec kofte vb stış.bunun icin kosgeb den destek alabılırmıyım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, 56.10 – Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri ( bu nace kodu ile destek alabilirsiniz. )

 16. çiğdem dedi ki:

  iyi günler ben bayan kuaförüyüm dde yeni yükkan açmaya başlayacagım o nedende kosgeb den hibe parası yardımı almak istiyorum nasıl alabilir bilgi verebilirmsiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çiğden hanım iş fikriniz kurum tarafından desteklenmektedir. Ancak, işletmenizi kurmadan önce mutlaka girişimcilik sertifikası almalısınız.

 17. kezban dedi ki:

  merhabalar bir sorum olucak KOSGEB artık 50 bin desteğini kaldırdı sadece fabrika desteği olucak diyorlar böyle bir şey var mı bende kayıt olmak istiyorum nasıl ola bilirim yardımcı olur musunuz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Fabrika desteği dediğiniz KOBİ işletmelere olan destek, 50 bin TL ise yeni girişimcilere verilen destek. İkisi tamamen farkı. Hali ile yeni girişimcilere verilen destek kalkmadı ancak verilen hibe miktarı ile süreç biraz değişiklik gösterdi. İçeriği bizlerde en kısa sürede yeni sürece göre düzenleyeceğiz.

 18. GL yasemin dedi ki:

  Merhaba annem 47 yaşinda. Yoresel yemeklerin oldugu kucük bir lokanta açmak istiyoruz. Sermayemiz olmadıgı icin 50 bin liralik hibe almak istiyorduk sanırım hibeyi harcamalari yaptiktan sonra alabiliyoruz. Biraz sacma geldi bana. Amac girisimciligi gerceklestirmeye yardim etmek deil mi? Öyle ise hibenin önce verilmesi gerekmez mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Halk bank’dan girişimci kredisi alarak işletmenizi kurabilir, daha sonra harcamalarınızın büyük bir kısmını hibe ile geri alabilirsiniz ama..

   1. Cevriye gunay dedi ki:

    Merhaba ben giyim mağazası açmak istiyorum hibeden yararlanabilirmiyim
    Tesekurler

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Elbette yararlana bilirsiniz. Sektörünüz desteklenmektedir.

 19. Özlemmm dedi ki:

  Merhaba takı ve bijuteri üzerine iş yeri açmak istiyorum bunun için destek almam mümkünmü.nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, destek alabilirsiniz. İlk yapmanız gereken girişimcilik eğitimi almanızdır. Ondan sonrasını zaten sizlere uzaman kadro yardımcı olacaktır.

   1. Serkan ruhi karlı dedi ki:

    Merhaba ben serkan. Eşimin meslegi terzi corum da ikamet ediyoruz. Dun kosgebe basvurmus dukkan acacagim diye 5000 tl verdiklerini soylemisler ve oncesinde eğitim sertifikasi almasi gerektiğini bunuda internet uzerinden yada şahsen egitime katilarak alabilecegi söylenmis. 50 bin tl ye kadar olan hibe desteğini sormus eşim ama oyle bisey yok demisler. Sıfırdan dukkan acacagim terzilik yapacagim demis nakite ihtiyacım var demis hibe desteginden yararlanmak istiyorum demis ama 5000 tl demisler. Bu nasıl oluyor neye inanacagiz

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Evet ilk etapta açılış giderleri için sadece 5.000 TL verilmektedir. Ama 2 sene içinde istenilen performans yakalandığı zaman 60.000 TL kadar hibe çıkmaktadır. Bugün içeriği güncelledim ve daha detaylı anlatım yaptım. Lütfen dikkatlice okuyalım.

 20. Neslihan dedi ki:

  Selam.. Bende 50 bin TL ye tekstil atölyesi açmak istiyorum..çalışanların maaşları ve sigortaları ile ilgili destek alındığını duydum.. Kaç çalışanın maaşı ödenebiliyor

 21. Filiz Filiz dedi ki:

  Merhabalar ben kreş açmak istiyorum bunun için KOSGEB kredisi alabilir miyim ya da hangi başlık altında alabilirim

 22. Aynur dedi ki:

  Merhaba,
  Önlisans eğitimimin son yarıyılında Girişimcilik dersi aldım. KOSGEB in düzenlediği kursa katılmak zorunda mıyım?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   2021 yılına kadar hayır.

 23. büşra dedi ki:

  Merhabalar ben ev hanımıyım bir bakkalı devralmak istiyorum destek alabilir miyim yardımcı olur musunuz?

  1. büşra dedi ki:

   LÜTFEN CEVAP VERİRMİSİNİZ

 24. Özge yılmaz dedi ki:

  Merhabalar. Şuan sgk lı olarak 6-7 aydır firmada çalışıyorum. X Kargo taşımacılık şirketinden bana bir teklif geldi.
  Ticari arabalardan 3 adet çalıştırabilirsin diye.
  Şoför çalıştırarak taşımacığını üstlenebilirmişim.

  Böyle bir girişimde bulunmak istiyorum. Acaba bununla ilgili ne yapmam gerekiyor ? Araçların tanesi 50 bin tl civarında. 3 araç 150 bin tl yapıyor ama aylık kazancı güzel. Şoförlerin parası ödenmiş haliyle araba başına 3.000₺ kalıyor. Yani aylık 9.000₺ kazanç sağlayabilir ve bu sayede 3 kişiye ( şoföre ) ekmek kapısı açmış olmanın mutluluğu olmuş olacak.
  Ne yapmam gerekiyor lütfen geri dönüş yapın.
  Tşkler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kurum ticari araç alımları için hibe vermemektedir. Sadece işletme açılış giderleri ve çalışan personel prim ödemelerine göre hibe imkanları vardır. Tabi imalat sektöründe bir işletme kurmayacaksınız.

 25. Ali dedi ki:

  Kosgeb ten hibe desteği almak için karımla baş urup bilgi aldık
  2019 itibariyle sadece 5000 TL hibe verdiklerini
  60000 TL de 2yıl içinde çalışan performansı a göre sigorta desteği verdiğini söylediler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, ama yine 60 bin TL hibe alabiliyorsunuz. Eskiye göre + ları ve – leri var. Mesela önceden sıfır alet edevat almanız ve onları 2 yıl satmamanız gerekiyordu. Şimdi işçi çalıştırtıkça hibe alıyorsunuz.

 26. Şöhret demir dedi ki:

  bu girişimci kadınlarda olmak istiyorum

 27. FAHRİ KETEN dedi ki:

  Eşim giyim üzerine iş yeri açmak istiyor. Bunun için destek alabilir mi ve ne yapmamız gerekli.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, alabilirsiniz ama benim tavsiyem işletmenizi sizin üzerinden açsın..

 28. Oznur dedi ki:

  Khk ile ihraç olmuş bir kadinim, ancak herhangi bir soruşturma geçirmedim yani hukuki olarak temizim.
  Kosgep’e başvurabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Alabilirsiniz, yasa dışı suç örgütü mensubudan yargılanmamanız yeterlidir.

 29. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben dul bir anneyim ve 33 yaşındayım kimseye muhtaç olmadan hayatımı devam ettirmem gerekiyor.
  Ekmek fırını açmak istiyorum fakat bunun icin gerekli olan makinalar çok fazla pahali ne gibi veya nereden desrek alabilirim. Bu paralari bulup tek basima acabilmem mümkün degil bana rica etsem yol gösterebilirmisiniz. Şimdiden cok teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne yazık ki kendi sermayeniz ile işletme kurmazsanız destek alamazsınız.

 30. hikmet demir dedi ki:

  selamlar öncelikle verdiniz bilgiler icin size cok teşekkürler ediyoruz ben hikmet demir eşime su bayisi alıp işletmek istiyoruz kadın girişimci olarak bu konuda yapmamız gereken nedir saygılar iyi çalışmalar diliyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Rica ederiz, ilk olarak girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir. Daha sonra bayilik almak istediğiniz firma ile iletişime geçebilir, işletmenizi kura bilirsiniz. Destek başvurunuz yapabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net