KOSGEB Kredi

Kadın Girişimci Çiftçilere En İyi Hayvan Kredisi Veren 7 BankaKadın Girişimci Çiftçilere En İyi Hayvan Kredisi Veren 7 Banka

Girişimci kadın girişimci çiftçilerimize bankalar 60 aya varan bireysel krediler ile desteklemektedir. Ayırca 2020 yılında 4603 sayılı kanunun Cumhurbaşkanı Kararı ile Ziraat bankası kadın çiftçilerimize hayvancılık ve tarım alanında yapacak oldukları kredi başvurularına ekstra faiz indirimi sağlanmaktadır. Sübvansiyonlu kredi ile Ziraat bankasından kadın çiftçilerimiz faaliyet kollarına göre cari faiz oranları normal bir ÇKS belgeli çiftçiye senelik %4.5 uygulanırken kadın çiftçimize bu oran %1.35 kadar düşmektedir.

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bayanların çiftçilik hayatında daha çok yer alabilmeleri amacı ile devletimiz bir çok teşviklerinde onları daha ön plana tuttuğu aşikardır. Bu hayvancılık alanında da değişmemiş olup ÇKS belgesi sahibi kadın çiftçilerimizin sektöre dahil olmaları için Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasın’dan alacakları her türlü canlı hayvan desteklemelerine dahil edilmişlerdir. Türkiye’de sadece Ziraat bankası kadın çiftçilere hayvansal yatırımlar için kredi vermemektedir elbette ama tüm bankaların sizlere sunmuş olduğu kredi faiz oranlarına göre nerede ise 4/1 oranında olanak sağladığı göz önünde bulundurur isek bizce en iyi seçenek kadın çiftçilerimiz için hiç kuşkusuz ki Ziraat bankasıdır. Ama şunu da belirtmem gerekir ki RESMİ GAZETE’DE yer alan bu olanaklardan yararlanabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar hem alacağınız hayvandaki özellikler hemde kadın çiftçilerin taşıması gereken nitelikler olarak ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak siz kadın çiftçilerimizde mutlak suret ile olması gereken özellikleri isterseniz bir belirtelim, şayet talep edilen şartlara elverişli iseniz daha sonra almak istediğiniz hayvanda istenilen özellikleri incelersiniz.

Kadın Çiftçiye Kredi Şartlar Nedir?

Kadın çiftçilerimiz her ne kadar da erkeklere oranlar ile devletin daha ön planında yer alsa da üzülerek belirtmem gerekir ki! Ziraat bankası tarafından kullanılacak olan hayvansal kredi için istenilen şartlar erkekler ile aynıdır. Buna göre ise bankamızın sizden istediği şartlar şu şekilde olmaktadır.

 1. Mutlak suret ile kadın çiftçimizin ÇKS belgesine sahip olması şarttır. (ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır)
 2. Kredi notları riskli alanda yer almamamı gerekmektedir.!
 3. Kadın çiftçilerden ipotek değeri olan rehin istenilir. Şayet çiftçimiz hayvancılık ile uğraşıyor ise üzerilerine küpe numaraları ile kayıtlı hayvanları rehin ederek de kredi başvurusunda bulunabilirler.
 4. Kredi miktarına göre en az 2 çalışan olmak kaydı ile eşlerinin onayları ile kefil isteyebilmektedirler.
 5. Nüfus cüzdanı ve adres teyidi için bazı belgeler isteyebilmektedirler.
 6. Devlete vergi borcu yoktur yazısı talep edebilirler. Vergi dairesinden ücretsiz olarak çıkarıla bilir.
 7. Üst (65 en fazla 70) alt yaş (en az 18) şartı mutlaka ararlar.

bu şartlar özellik ile belirtmem gerekir ki hayvan kredisi için başka banka seçeneğinde bulunmanız halin de bile istenilmektedir.

Şimdi bu şartları taşıdığınızı var sayarak alacağınız hayvandaki özellikleri isterseniz bir belirtelim.

Alınacak Olan Hayvandaki Özellikler Çok Önemli

Hangi hayvancılık sektörü için indirim faiz desteklemelerinden yararlanacak olur iseniz olun mutlaka alacağınız hayvanda banka bazı şartları arar, bu şartları genel olarak belirtmem gerekir ise, şu şekilde sizlere bir kabaca liste oluşturabilirim.

 1. Yurt içinde doğum yapmış olması.
 2. Alınacak sayı miktarı.
 3. Cinsi ve ırkı.
 4. Yaşı ve doğum sayısı.
 5. Küpe numaralarının HAYBİS yada Bakanlık tarafından sektöre yönelik kurulan izleme sisteminde yer alması.
 6. Bakanlık sisteminde hayvanların yer alma süreleri.

en göze batan şartlar olarak ön planda yer almaktadır. Şimdi tüm hayvancılık sektörü için bu özellikleri de göz önünde bulundurarak şartları sırası ile belirtelim isterseniz.

Genç Kadın Çiftçilerin Alacakları Hayvan Mutlaka Bu Özelliklere Haiz Olmalıdır!

Sizden almanız gereken hayvandaki bu özellikler resmi gazetede yer aldığı gibi paylaştığımızı lütfen unutmayınız. Buna göre ise 27/12/2016 tarih ve 2016/9695 sayılı karara göre hayvanlarda aranan özellikler şu şekildedir.

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

 1. Damızlık süt sığırcılığı için alınması gereken hayvan sayısı en az 5 baş olmalı. Hayvan cinsleri ise; Manda, ülkemizde doğmuş olmak kaydı ile siyah yada kırmızı alaca holstein veya jersey ırkı. Yaşı en az 36 aylık ve ilk defa doğum yapmış yada gebe olmalıdır.
 2. Etçil yada Konbine Damızlık Sığır Yetiştiriciliği için alınacak sayı yine en az 5 baş olmalı ve hayvan ırkları ise, Simental, Hereford, Angus, Şarole, BrownSwiss, Limuzin yada Montbeliard olmalıdır. Yaşları ise en az 36 aylık ve ilk defa doğum yapmış yada gebe olabilir.
 3. Düve yetiştirecek kadın çiftçilerimiz en az 50 baş dişi danalar almalıdır. Yaşları ise en az 4 en fazla 13 aylık olabilir.
 4. Büyükbaş hayvan yetiştirecek olan bayanlarımız kültür ırkı veya melezi olmak kaydı ile en az 10 baş alım yapmalı ve hayvanların yaşlarının da en az 48 aylık olması aranır.
 5. Büyükbaş besicilik yapacak olan kadın çiftçilerimiz 10 baş hayvan almalı ve alınacak büyükbaşların bakanlık izleme sisteminde en az 3 ay süre ile kayıtlı olması istenilir.
 6. Keçi yada koyun yetiştirecek olan kadınlarımızın en az koyun için 50 baş keçi için ise 25 başlık bir alım için müracaatta bulunması gerekir. Alınacak olan küçükbaşların ülkemizde doğmuş olması ve yaşlarının da 6 ile 24 aylık aralarında olması şarttır.
 7. Kanatlı sektöründe yer almak isteyen kadın çiftçilerimiz ise etlik tavuk için en az 10 bin adet yumurta tavukçuluğu için ise 7.500 adet alması yeterlidir.

Ziraat Bankası Kadın Çiftçi Faiz Oranları Nedir?

2020 yılında yapılan yeni düzenleme ile daha önce Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranları sabit %4 iken bu yıl için bu oran %100 arttırılarak %8 oranına çıkarılmıştır. Yıllık olarak belirlenen bu oranlarda devletimizin sağlamış olduğu şartlara uygun kadın çiftçilerimize ise çok ciddi faiz indirimleri eklenmiştir. 100.000 liraya kadar faizsiz olarak bir çok hayvansal konulara eklenen desteklemelere ait oranları gösteren tablo şu şekilde oluşmaktadır.

Kadın Çiftçilere Özel Hayvancılık Kredisi Faiz Oran Tablosu

Kadın Çiftçilere Özel Hayvancılık Kredisi Faiz Oran Tablosu

Burada görmüş olduğunuz destek oranları bankanın yıllık belirlemiş olduğu %8 oranı baz alınarak verilmektedir. Yani Büyükbaş hayvancılık için kredi kullanmak isteyen bir kadın çiftçimize %50 faiz desteği sonrasında 12 aylık vadelerde uygulanacak olan kredi faiz oranı sadece %4 olacaktır. Tabi bu oranlara Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Maliyet Oranları dahil edilmemiştir.!

Kadın Çiftçiye Kredi Veren Diğer Bankalar Hangileridir?

Ziraat bankasının yanı sıra diğer 6 bankada kadın çiftçilere hayvan yatırımlarına karşılık kredi olanakları sağlar. Bunları sırası ile listeler isek,

gelmektedir. Denizbank bireysel tüketici kredileri ile aylık %1.69 faiz oranı ve 60 ay vadeli MART için kredi kullanarak hayvan alacak olan kadın çiftçilerimizin ödeme planı şu şekilde oluşmaktadır.

Denizbank Bireysel Kredi Geri Ödem Takvimi
Miktar 60 Aylık Boyunca Taksit Tutarı Toplam Maliyet
15.000 TL 434,45 TL 26.067,09 TL
20.000 TL 579,27 TL 34.755,80 TL
25.000 TL 724,08 TL 43.445,29 TL
30.000 TL 868,90 TL 52.134,08 TL
38.000 TL 1.100,61 TL 66.036,16 TL

Detaylı bilgiyi 0-850-222-08-00 Denizbank müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Yada ön başvurunuzu doğrudan https://bit.ly/385f8UO bu adres üzerinden hemen yapabilirsiniz.

"Kadın Girişimci Çiftçilere En İyi Hayvan Kredisi Veren 7 Banka" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kadın Girişimci Çiftçilere En İyi Hayvan Kredisi Veren 7 Banka" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net