KOSGEB Kredi

Kadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha ŞanslıKadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha Şanslı

16 şubat 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan kararname ile 2021 yılına kadar köye dönüş projesi olarak da bilinen genç çiftçilerimizi destekleme programı kurulmuştur. 2016 yılında 15 bin çiftçimize verilen destek 2017 yılında 16 bin çiftçimize hibe olarak verilmiştir. 2021 senesinde de verilecek olan destekler de başvuru yapan kişi de aranan kriterler çok önemlidir. Öyledir ki başvuru yapan çiftçimiz kadın ise %80 varan avantajlar ile kendilerine daha fazla şans tanınmaktadır. Tarım Reformu Genel Müdür yardımcısı SN Faruk FIRATOĞLU katılmış olduğu bir TV programında bunu vermiş olduğu rakamlar ile doğrulamıştır.

Kadın girişimciler çok daha şanslı.!

Devlet tüm vermiş olduğu hibe desteklerinde kadın girişimcileri iş hayatına kazandırabilmek için daha imtiyazlı bir şekilde desteklemektedir. Bu nakit yardımlarda daha fazla destek, kişi belirlemede ise daha çok kadın istihdamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu 2016 yılında kırsal kalkınmayı desteklemek, alt seviyede yer alan çiftçimizin işletmesini büyütmek amacı ile verilen hibe desteklerinde de aynı şekilde uygulanmıştır. Sayı bazlı hak sahibi belirlendiği için ve 15 bin genç çiftçimiz ile destekler sınırlandığından dolayı desteklerin çok büyük bir bölümü kadın çiftçilerimize aktarılmıştır. Bunu ilk ağız olan Tarım Reformu Genel Müdür yardımcımız sayın Faruk FIRATOĞLU da doğrulamıştır. FIRATOĞLU yapmış olduğu gazeteciler ile röportajında 2016 yılında yapılan genç çiftçilere 30 bin TL hibe projesinde 15 bin kişiden 11.200 kişinin kadın çiftçimiz olduğunu belirtti. Genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği başvurularında da aynı şekilde kadın çiftçilerin çok daha fazla bir şekilde kazanma ihtimalinin olduğunu belirten FIRATOĞLU, başvuru koşulları, destek ödeme yöntemlerine de değindi.

Kadın girişimci çiftçilerimiz içinde şartlar aynı

Geçtiğimiz senelerde 16000 bin çiftçimize hibe verileceği ön görüldüğüne göre muhtemelen geçen senede olduğu gibi kadın çiftçilerimiz çok daha kazanma şansına sahip olacaktır. Bizim tahmin ve hesaplamalarımıza göre bu yılda kadın çiftçilerimizin erkeklere oran ile kazanma şansı %80 daha fazla. Yine tahminlerimize göre bu yıl 16 bin kura içinden en az 12 bin hak sahibi kadın çiftçilerimizden olacaktır. Bu neden ile sizlere önerimiz proje destek başvuruları için bizce eşlerinizi kayıt ettiriniz.!  Yalnız şunu unutmayınız ki sayın FIRATOĞLU’nun da bizlere belirttiği gibi başvuru şartları tüm girişimci çiftçilerimiz için aynıdır. Gelin şimdi istenilen şartları bir değerlendirelim. Bakalım eşlerinize talep edilen şartlar uygun mu.?

 • Başvuru yapacak olan eşinizin herhangi bir eğitim kurumda okuyor olmaması gerekmektedir.
 • Kadın çiftçimize ait yine herhangi bir ticari işletmesi olmaması gerekmektedir.
 • Okur yazar olması.
 • Kırsal alanda işletmesini kuracak olması.
 • Daha önce bu tür hibe desteklerinden yararlanmamış olması.
 • ÇKS belgesine sahip olması.
 • 18 yaşından büyük 41 yaşından da küçük olması

Aranan başlıca şartlardandır.

Hak sahibi kazanan kadın çiftçilerimizin dikkatine

Yine sayın FIRATOĞLU’ nun vermiş olduğu demece dayanarak şunu rahatlık ile belirtebiliriz ki, bu yılnda da verilecek olan geri ödemesiz desteklerde hak sahibi çiftçimiz kadın, erkek ayırt edilmeden aynı şekilde istifade edecektir. Bu şu demek oluyor. Değerli çiftçilerimiz, 2016 senesinde hak sahipleri desteklenen sektörler de hazırlamış ve yapmış oldukları projelerde iki şekilde desteklenmiştir. Bunda tarımsal yatırımlar nakit para olarak, hayvansal yatırımlarda ise bakanlık tarafından talep edilen hayvanlar hibe olarak verilmiştir. Yine aynı şekilde sayın FIRATOĞLU’nun belirttiği gibi bu yılında da verilecek olan destekler bu şekilde verilecektir.  450 milyon TL ile bu projeye başlandığını belirten FIRATOĞLU, 2016 yılında verilen desteklerin tarım için %25 hayvancılık için ise %75 orana sahip olduğunu belirti. Yine FIRATOĞLU bu yılın ‘da da bu oranların değişmeyeceğinin altını çizdi.

Değerli çiftçilerimiz, ister kadın ister erkek girişimci olun, sizlere tüm merak ettiğiniz konulara dair bir video hazırladık. Biraz vakit ayırıp da videomuzu izler iseniz, bu sizin kesinlik ile menfaatinize olacaktır.

"Kadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha Şanslı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha Şanslı" - 7 YORUM
 1. blank gözde dedi ki:

  22 yaşında kadınım. besi hayvancılığı yapmak istiyorum. ne kadar hibe ve destek oluyor acaba

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Koyun, Keçi? hangisi? sitemizde size tanınan ekstra indirimlerin neler olduğunu hayvancılık kategorimizde göre bilirsiniz.

   1. blank Şükriye dedi ki:

    Büyükbaş hayvan desteği almak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Hanım efendi, hangi ilde işletme kurmak istiyorsunuz

 2. blank Zeynep dedi ki:

  Girişimcilik belgemi onlğne olrak bitirdim ve aldım hibe destejlerinden nasıl yararlanabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İş fikriniz peki destekleniyor mu?

 3. blank Ece dede dedi ki:

  Antalya da tapraksiz tarım yapmak istiyorum bunun için ne kadar girişimci kadın desteği alabilirim

KOSGEBKredi.net