KOSGEB Kredi

İthal Düve Alımlarına %30 Hibe Devlet Desteği Resmen Başladı!İthal Düve Alımlarına %30 Hibe Devlet Desteği Resmen Başladı!

Daha önceleri ithal canlı alımlarına hiç bir suret ile destek imkanı sağlamayan devletimiz, ithal olarak düve alacak olan çiftçilerimize %30 hibe desteğini vereceğinin resmi gazetede yayımlayarak yürürlüğe geçirdi. Yerli hayvan üretimine her ne kadarda hançer vuran bu uygulama et fiyatlarından ciddi indirimlerin yansımasına vesile olacak gibi gözükmektedir.

İthal Düve Desteği 2017 de İlk Defa Başlamıştı!

Bugüne kadar hep yerli hayvan alımları için hibe yada kredi faiz desteği sağlayan devletimiz bu yıl yanı 2019 senesinde ilk defa ithal edilecek olan düveler için %30 hibe vereceklerini resmi gazete ile halkımıza duyurdu. Bir çok çevre tarafından yerli hayvan üretimi için ” hançer ” benzetmesi yapılır iken zor şartlarda gelir elde edip evine et götüremeyen vatandaşın bu karar yüzünü güldürecek gibi gözükmektedir.

Kimler Bu İmkanlardan Yararlanabilecek

Alınacak olan ithal düvenin fatura fiyatının %30 oranının devlet tarafından hibe olarak karşılandığı bu fırsattan yararlanabilmeniz için öncelik ile en az 20 baş düve alabilecek bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Tabi bütçeyi yüksek tutanlar yine hibe imkanlarından 200 baş düve alımına kadar yararlanabilecekler. Ayrıca sunulan bu fırsat bakanlık tarafından belirlenen bazı iller içinde TÜRVET’ e kayıtlı sığır yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerimize verilecektir.

Bu şartlara uygun olan çiftçilerimiz alacakları ithal düveler için ” Tarım Kredi Kooperatifleri, TİGEM, Damızlık Yetiştirici Merkezleri’ne şahsen başvurmaları gerekmektedir. Bu kurumlar haricinde ithal düve alan çiftçilerimize hibe desteği verilmeyecektir.

Devletin İthal Düve İçin Ayırdığı Kaynak Tam 250 Milyon Lira

Sizinde bildiğiniz gibi şayet devlet bir destekleme imkanı sağladığı vakit bütçeden belli bir miktarda kaynak ayırmaktadır. Ayrıca ayrılan bu kaynak da tükene kadar desteklemeler sağlanmakta ve ayrılan bütçe tükendiği vakit ise sunulan bu olanaklar son verilmektedir. 2017 yılında ilk defa hayata giren ithal düve alımları içinde devletimizin bütçesinden ayırdığı kaynak toplam 250 milyon Türk Lirasıdır. Devlet tarafından ayrılan bu bütçe ile yapılan hesaplamalar da tahminen toplam 140 bin düve alınacağı ön görülmektedir.

Bu haber Milli Gazeteden alıntı yapılarak yayımlanmıştır. Konu hakkında daha detaylı bilgilerin elimize ulaşması taktirin de aynı konu başlığı altında güncellemeler yapacağız.

 

"İthal Düve Alımlarına %30 Hibe Devlet Desteği Resmen Başladı!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"İthal Düve Alımlarına %30 Hibe Devlet Desteği Resmen Başladı!" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net