KOSGEB Kredi

İşyeri Açma Kredisi (2020 Özel Hibe Desteği)İşyeri Açma Kredisi (2020 Özel Hibe Desteği)

2020 yılında kendi iş yerini açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları için 50 ile 60 bin TL hibe kredi veren tek kurum KOSGEB ‘dir. İşyeri açma kredisi alarak kurmak istediğiniz işletme için devlet destekli ihtiyacınız olan bütün gereksinimlerinizi hibe ve faizsiz olarak tahsis edebilirsiniz. KOSGEB’in yanı sıra özel olarak faaliyet gösteren Akbank başta olmak üzere devlet kamu bankası olarak Türkiye Halk bankası da iş yeri açmak isteyenler için 12 ay ödemesiz 48 ile 120 ay vadeli kredi olanağı sağlamaktadır. Kurumlardan ve bankalardan iş yeri kurma kredisi nasıl alabileceğinizi ve sizlerden bu kuruluşlar ne gibi şartları talep edeceğini burada bulabilirsiniz.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

2020 itibarı ile KOSGEB yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için hibe miktarını 50 bin TL den 60 bin TL çıkardı. Hatta imalat sektöründe yer alacak olan girişimciler için bu oran tam 225.000 TL olmaktadır. Önceleri ”Girişimcilik Destek Programı” olarak verilen bu hibe imkanları şimdi ki adı ile ”Girişimciliği Geliştirme Destek” programı olarak verilmektedir. Girişimciliği Geliştirme Destek programı ise altında 2 tane destek programı ile az önce bahsetmiş olduğumuz hibe imkanlarını yeni iş yeri açacaklar için vermektedir. Bu programlar ve sağlamış olduğu hibe olanakları ise;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı → 60.000 TL hibe
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı → 225.000 TL hibe

imkanı sağlamaktadır. Yeni iş yeri açacak olan girişimciler için oluşturulan bu her iki programın detaylarını gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

1- 60 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB üzerinden yeni iş yeri kuracaklara en fazla 60.000 TL hibe olarak verilecek olan destek programının adıdır. Programdan yararlana bilmeniz için ilk olarak şu şartları yerine getirmeniz  yeterli olacaktır.

 1. ”Örgün” yada ”Uzaktan Eğitim” ile ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” alarak girişimcilik sertifikası almanız.
 2. Kuracağınız iş fikrinin mutlaka KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması.!

Bu iki şartı ve adımı sağlamanız halinde aşağıdaki tabloda yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek” programı olanaklarından istifade edebilirsiniz.

Tabloda yer aldığı gibi bütün ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dan yararlanacak olanlar iş yerini kurması ile ”Kuruluş Desteği” olarak  5.000 TL ile 10.000 TL hibe alır. Bu;

 • Gerçek kişiler için 5.000 TL
 • Sermaye şirketi kuranlar için 10.000 TL

olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde birde performans desteği verilmektedir. Bu destek ise iş yerinin açılması ile 1 ile 12 ay arası için 1. performans dönemi. İş yerinin 12 ile 24 ay sonu içinde 2. performans dönemi olarak 2 şekilde yer almaktadır.

 1. Performans Dönemi: Bu dönem içinde 1 yıllık iş günü yaklaşık 250 gün olarak ele alır isek. Şayet 1 çalışana sahip olursanız yıl sonunda + 5.000 TL hibe alırsınız. Aynı dönem içinde eğer ki 2 ile 3 işçi ortalamasında bir çalışana sahip olur ve primlerini öderseniz bu kez 10.000 lira. Eğer ki aynı dönemde 4 ile 5 çalışan için prim ödemesi yaparsanız bu kez en üst destek miktarı olan 20.000 lira hibe alırsınız. Böylece iş yerinizin ilk kuruluşun da en fazla 10.000 lira kuruluş desteği, 20.000 lirada prim ödemelerine karşın performans desteği olmak kaydı ile 30.000 TL hibe alırsınız. Şayet 30 yaşından küçük bir girişimci iseniz yada engelli, kadın, yada gazi veya şehit yakını iseniz + 5.000 TL daha hibe alarak toplam bu sefer ilk sene 35.000 lira hibe alırsınız.
 2. Performans Dönemi: İkinci performans dönemi de aynı 1. performans dönemin de olduğu gibi prim sistemine göre en fazla 20.000 TL hibe vermemektedir. İş yerinin 12 ile 24 ayı arasında tabloda yer alan 1440 ve üstü prim gününü yakalamanız durumunda 20 bin TL hibeyi alırsınız. Ayrıca yine 30 yaşını geçmemiş girişimci, gazi, engelli, kadın ve şehit yakını iseniz bu dönem sonrasında + 5.000 TL daha hibe alır toplamda 25.000 TL hibe alırsınız.

24 ay süren program sonrasında toplam da elinize 60.000 TL hibe geçer. Şayet hiç bir çalışana sahip olmayan normal bir girişimci iseniz sadece 5.000 TL hibe alırsınız. Yine, hiç bir çalışana sahip olmayan gazi, engelli, kadın yada şehit yakını bir girişimci iseniz bu kez 24 ay sonrasında elinize 15.000 TL hibe geçecektir.

2- 225 Bin TL İleri Girişimci Destek Programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında yer alan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” 225.000 TL kadar yeni açılan iş yerine hibe vermektedir. Programın süre zarfı 2 senedir. Bu programdan yararlanmak isteyenlerin ilk etapta şu şartlara uygun olup, yerine getirmesi gerekmektedir.

 1. İlk olarak ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” daha sonra ise ”İleri Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekmektedir.
 2. İş fikriniz ”İMALAT” kategorisinde yer alan ve BURADAKİ listede yer alması gerekmektedir.

Bu iki şartı ve istenilen iş fikrine sahip iseniz işletmenizin faal olarak 24 aylık süre zarfında ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından bire bir yararlanırsınız. Ayrıca bu süre zarfı içerisinde de aşağıdaki tabloda yer alan desteklerden ”Resmi Gazete Yerli Malı Tebliği” içerinde bulunan teknolojik almanız halinde hibe alırsınız.

Destek oranı yapılan harcamanın %75 oranında olduğu için, aşağıda yer alan harcamalara göre hibe alabilirsiniz.

 • Teknoloji seviyesi düşük olan işletmeler makine alımlarının 100.000 lira için 75.000 TL hibe
 • Orta ve Yüksek Teknoloji seviyesi olan işletmeler 20.000 bin TL makine alımları için 150.000 TL hibe
 • Yüksel Teknoloji seviyesinde bulunan iş fikirleri ise 300.000 liralık makine alımlarına 225.000 lira hibe alırlar.

İleri Girişimcilik Eğitimi ve Geleneksel Girişimcilik Eğitimi nasıl alınır hepsi ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” seti içerisinde yer almaktadır. Peki buraya kadar her isteneni yerine getirdik, iş yerimizi de kendi öz sermayemiz ile kurduk. Başvurumuzu nasıl yapmalıyız?

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi KOSGEB’den Nasıl Alınır?

Başvuru yapacağımız programa göre ”Girişimcilik Eğitimi” alanlar. İş yerlerini kendi öz sermayeleri ile kurduktan sonra destek programına başvuruda bulunması gerekmektedir. Bunu İnternet ortamından gerçekleştirmesi gerekmektedir. Lütfen şu adımları izleyerek başvuru işleminizi başlatınız.

 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmanı gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına nasıl kayıt olacağınızı resimli olarak buradan gerçekleştirebilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden sistemine giriş yaparak ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulununuz.
 • Başvuru da almış olduğunuz form ve işletme giderlerini gösteren harcama faturaları ile kendi kurumunuza müracaat ediniz.
 • Size verilen gün geldiğinde işletmenize özel hazırladığınız yada hazırlattığını iş planı projenizi sunum yapın ve onaylatınız.
 • İş planı projeniz onaylandıktan sonra ise; KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanı oluşturmanı ve çıktısını almanız gerekmektedir. Bu işlemleri burayı tıklayarak yapabilirsiniz. 

Başvuru rehberini indirip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

HALKBANK İşyeri Açma Kredisi 2020 Fırsatları

Türkiye Halk Bankası tarafından 2020 yılında başlatılan seferberlik kapsamında yeni girişimcilik faaliyetinde bulunan ve okuduğu Üniversite yada Çıraklık Halk Eğitim Merkezi diploması üzerine iş kuracaklara 75 bin TL kadar kredi verilmektedir. 3 ayrı alan için oluşturulan bu krediler için şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Kendine güvenen CESUR girişimciler için 36 yaşından gün almamaları durumda ve yüksek okul yada Üniversitede ki okumuş oldukları alana ait iş yeri kurmaları durumda 75.000 TL kredi olanağı sağlanmaktadır. Üstelik 12 ay hiç ödemesiz 48 ay da işit aralıklar ile taksit imkanları ile.. Süper dimi..! Bu şartlara sahip ve kuracağınız dükkan için en az 24 aylık bir de tecrübeniz mevcut ise hemen başvurunuzu yapınız.
 • Usta girişimciler, artık kendi işinizin kurma vakti gelmedi mi.? Halk bankası okur yazar niteliğinde olan 60 ay ustalık gösterdiği alanda çalıştığı ispatlayan girişimciler için ise 30.000 TL kredi imkanı sunmaktadır. 30 yaşını aşmamış olan ustalarımıza sağlanacak bu imkanlarda geri ödemelerde ilk yıl hiç taksit yok.!
 • Yeni bir şey mi bulduğunuz.! Tüm mucitlerimize, TUBİTAK vb. kurumlardan hibe almaya hak kazandı iseniz ve bulduğunuz buluşa ait patente aldı iseniz 75.000 TL kadar krediniz Halk bankasında sizi bekliyor.

TEB Bankası Yeni İşletme Kuracak Olan Girişimcilere Kredi Veriyor!

Ticaret hayatına yeni atılacaklara insanın ne babası nede eşi dahil güvenmez iken TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası ticaret hayatında 12 ayın altına hizmet sunanlara büyük bir cesaret ile tam 50.000 TL kefilsiz kredi olamak üzere arzu edene ise tam 100.000 TL kadar teminat göstermeleri dahilin kredi olanakları sunmaktadır. Üstelik vermiş olduğu bu parayı arzu eden 1 yıl geri ödemesiz olarak sonra ise istediği eşit taksitler ile geri ödemeli olarak vermektedir. 36 aya kadar verilen TEB işletme destekleri ile ham madde veya satış yapacağınız ürün alımları için banka teminatlarını dahil kapsamaktadır. Tüm ayrıntılı bilgi BURADA yer almaktadır!

TEB Ekim İHTİYAÇ KREDİSİ VADELERE GÖRE FAİZ ORANI
BANKA 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
TEB %1.20 %1.20 %1.20

Açılımı Türkiye Ekonomisi Bankası olan finansmanın başvuru işlemlerini hemen buradan sadece 4 adımda sağlaya bilirsiniz.

Ziraat Bankası Engellilere Özel İş Yeri Kredisi

Engelli kardeşlerimize ve bu engelli işçi çalıştıran işletmelere Ziraat bankası 60 aya varan engelsiz destek paketi altında ticari hayatlarını desteklemek için kredi imkanı sunmaktadır. Oldukça düşük faiz oranları ile sunulan ”Engelsiz Destek Paketi” yanı sıra engelli vatandaşlarımıza ayrıca bankacılık işlemelerinde de özel indirimler sağlanmaktadır. Bankanın engelli girişimcilere sunmuş olduğu imkanlar bunlar ile bitmedi! 18 yaşında büyük çocukları dahil olmak üzere tüm aile fertlerine özel ayrıcalıklar ile bireysel emeklilik imkanları da sağlanmaktadır. Tüm bu fırsatlardan istifade edebilmeniz için şahsen size en yakın banka şubelerine gitmelisiniz.

İşyeri açmak için özel kredi veren bankalar

İşyeri açmak için özel kredi veren bankalar

60 Ay Vadeli Bireysel Kredi Kullanarak İş yeri Açabilirsiniz!

Şayet bu saydığımız imkanlardan hiç birini değerlendiremiyor iseniz gelir belgesiz ve kefilsiz olarak 2020 da ihtiyaç kredisini 60 ay vadeli olarak çekebilir, iş yerinizi açabilirsiniz. Aşağıda yer alan tablodaki kredi fırsatlarından şayet kredi notu değeriniz düşük değil ise 60 (5 sene) vadeli olarak istifade edebilirsiniz.

Örneğin, Ziraat Bankası %1.32 faiz oranı ile kredi imkanı sağlamaktadır. Maaşını Ziraat Bankasından alan emekliler için ise bu faiz oranı ekim ayı için %1.28 oranındadır. Bu faiz oranlarına göre farklı vadelerdeki kredi hesaplama tablosu ise şu şekilde yer alır.

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Tablosu (Emekliye Özel)
Miktar 36 Ay Ödeme 48 Ay Ödeme 60 Ay Ödeme
10.000 TL 363,69 TL
15.000 TL 545,54 TL
20.000 TL 727,39 TL
25.000 TL 909,24 TL
30.000 TL 1.091,08 TL
35.000 TL 1.272,93 TL
40.000 TL 1.454,78 TL
45.000 TL 1.636,63 TL
50.000 TL 1.818,47 TL
 • Ekim’de ayında en düşük faizler ile bir diğer iş yeri açacaklar için kredi veren bankamız ise 0 dan 36 aya kadar bütün vadelere aylık %1.19 faiz uygulayan ING olmaktadır. Bankanın farkı tutar ve vadelere göre ödeme tablosu ise yine sizler için şu şekilde oluşur
Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
30.000 TL 12 Ay 2.738,08 TL 32.856,93 TL
24 Ay 1.485,23 TL 35.645,54 TL
36 Ay 1.071,61 TL 38.578,23 TL
48 Ay
60 Ay

ING tarafından gerçekten inanılmaz bu faiz oranları ile kredi kullanmak için sadece bu FORMU doldurmanız yeterlidir.

"İşyeri Açma Kredisi (2020 Özel Hibe Desteği)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"İşyeri Açma Kredisi (2020 Özel Hibe Desteği)" - 540 YORUM
 1. blank Semih dedi ki:

  Benim basit usulde aktıf çalışan bir dükkanım var ama başka bir dükkan daha açmayı düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe desteği alamazsınız, ancak eşinizin yada başka herhangi birinin üzerine açmanız durumunda açılış desteği alabilirsiniz.

1 51 52 53
KOSGEBKredi.net