İşletme kredisi faiz desteği başvuruları hakkında

İşletme kredisi faiz desteği başvuruları hakkında
21 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 2.939 kez okundu.


İşletme kredisi faiz desteği başvuruları hakkında

KOSGEB tarafından kobi ve esnafa verilecek olan 50 bin TL faizsiz kredi başvurularında aşırı izdiham yaşanmış ve beraberinde bazı aksaklıklar doğurmuştur. Bu aksaklıkların doğması ile başta başvuru işlemleri ( kayıt ve beyanname doldurma ve güncelleme ) son günlere kalmış dolayısı ile müracaatların uzatılması talepleri kobi’ ler tarafından sosyal ağlar olan twiter ve facebook üzerinden SN. Recep BİÇER bey efendiye iletilmiştir. Peki 50 bin TL faizsiz esnaf kredisi başvuruları tüm bu olumsuzluklara rağmen uzatılacak mı ? kimler bu devlet faiz desteklerinden yararlanacak, öncelik sırası ilk olarak kimlerin ? tüm bu sorunların cevabı sizler için sayfamızda videolu olarak yer almaktadır.

Faizsiz kredi başvuruları uzatılacak mı ?

Hepimizin bildiği gibi KOSGEB tarafından kobi ve esnafa sunulan 50 bin TL faizsiz kredi başvuruları aşırı yoğun talep görmüştür. Bu yoğun talebin oluşması ile birlikte bir çok başvurular İnternet üzerinden yapıldığı için sistemlerin veri tabanları kitlenmiş durma noktasına getirmiştir. Bu aksaklıkların oluşması ile birlikte bir çok esnaf ve kobi veri tabanına kayıt veya kobi beyannamesi doldurma / güncelleme işlemeleri yapamamıştır. Bu olanların yakında takip eden NTV’ nin bir programı olan Finans Kafe canlı yayında KOSGEB başkanı SN Recep BİÇER bey efendiye bağlanarak başta başvuruların uzatılıp uzatılmayacağını, kimlerin bu imkanlardan yararlanmak için daha çok şansa sahip olduğunu ve kilitlenen sistem hakkında bilgiler verdi.

Sistemin durması / başvuruların uzatılması

Sistemin durması hakkında yetkililer savunma olarak 1 yılda yapılan işlemin 1 günde yapıldığını belirtti. Bir günde 450 bin kayıt yenilme ve güncelleme işleminin yapıldığı söylediler. Kredi başvurusunda bulunan firma sayısı 150 bini aştı, bu geceye kadar bu rakamı 300 bini geçeceği tahmin edilmektedir. Bu durumda hala açıkta kalan 300 bin kobi için faizsiz kredi başvurularının başta TESK başkanı ve ülke esnafları olmak üzere 23,06,2016 CUMA gecesine kadar uzatılması için KOSGEB başkanına talep de bulundular. Sorunun cevabı canlı yayında başkan tarafından şu şekilde verildi.” Süre zaten uzatıldı, aslında EKK sonrasından Sayın Başbakanımızın programı açıklaması ile bizim hemen çalışmaları başlattığımızı, kobi’ lerimizi bu sistemden istifade etmeleri için öncelik ile kayıtlı iseler bilgilerini güncelleme konusunda uyarıda bulunduk. Şayet kayıtlı değilseler de yeni kayıt yaptırmaları konusunda terkim de bulunduk. Dolayısı ile bu süre aşağı yukarı 10 gün idi ve pazartesi itibarı ile son buluyordu. Bu süreyi biz bu akşam yani 21 Aralık 2016 gecesi saat 24:00′ a kadar uzattık, sonuç olarak aslında uzatmalarında son saatlerinde olunduğu belirtti.  Yalnız biraz daha zaman tanınması adına siteme kayıtlı olup kobi beyannamesi dolduranlar için sıfır faizli kredi başvurularının sabah saat 9:00′ kadar uzatıldığının müjdesini verdi. Başvurunun nasıl yapılacağını daha önce sizler için BURADA yer alan makalede videolu bir şekilde anlatmıştık. ”

Kimler öncelikli olarak kredi desteğinden yararlanacak?

NTV muhabiri tarafından sorulan hangi kriterler doğrultusunda kimler 50 bin TL faizsiz krediyi öncelikli olarak almaya hak kazanacak ? sorusunda bakın Sn. Recep BİÇER nasıl bir cevap verdi.

” Öncelik ile bu 15 bin sayısı tabi ki yeterli olmayabilir, bunun bir başlangıç olarak gözükmesi gerektiğinin söyleyen başkan devamında ise; 2017 yılında ve 2018 yıllarında hükumetimizin direktifleri doğrultusunda bu tür desteklerin devam edeceğini söyledi. Önceliğin fili kayıtlara göre o ilde ne kadar işletme varsa Türkiye deki işletmede ne kadar payı varsa bir orantı yapıldığının, örneğin İstanbul ilinin TÜİK kayıtlarında yer alan toplam işletme sayısına göre %100 de 1 payı var ise 15.000 TL den de %1 oranında hak sahibi olacağını söyledi. Bunun yanı sıra önceliğin küçük olan işletmenin yararlanacağı söyledi. Yani 1 ile 9 arasında çalışanı olan mikro işletmelerinin öncelik sahibi olacaklarını söyledi. Son olarak ise BİÇER; tüm bu niteliklere göre sistemin bunları otomatik puanlayıp sıralayacağını belirtti.

Konu videosu

 Bir önceki yazımız olan 50 Bin TL Faizsiz Kredi Almayı Kak Kazananlar Listesi başlıklı makalemizde sifirfaiz.kosgeb.gov.tr hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla ESNAF Kredisi
50 bin TL faizsiz kredi almayı hak kazananlar listesi
50 Bin TL Faizsiz Kredi Almayı Kak Kazananlar Listesi

Geçtiğimiz yıl şartlara uygun olarak müracaat eden tüm esnafa verilen 50 bin TL faizsiz kredi kazananlar listesini bu sayfamızda aşağıdaki...

Kapat