KOSGEB Kredi

İŞKUR KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ?


20.03.2016
11.096
İŞKUR KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ?

İŞKUR yeni girişimci sertifikası sahibi olanlara onaylı projelerine istinaden hibe olanakları sağlamaktadır. Yeni açacağınız KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerdeki bir işletme için dolayısı ile ilk olarak GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI almanız gerekmektedir. İŞ-KUR aracılığı ile sağlanan bu hibe teşvikleri imkanlarından faydalanıp yeni bir iş yeri açabileceğiniz gibi faizsiz kredisi ile de yine açmış olduğunuz işletmeyi büyüte bilirsiniz. Tüm bunların nasıl olduğunu şayet şartlara sahipseniz sizlere anlatalım.

İŞ-KUR Desteklerinden Yeni İşletme Kuracaksanız İlk Önce

Mutlaka elinizde bir GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI olması gerekmektedir. Bu sertifikanın alınması belki biraz zaman alabilir ama ileri ki dönemlerde de devletten destek almak istiyorsanız bu belgeyi almanızı öneririm. Belgeyi alabilmeniz için ” UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ” almanız gerekmektedir. Bu eğitimlere 18 yaşından büyük, okur yazar herkes katılım gösterebilir. 2018 ve sonrası için sadece e-Devlet üzerinden İnternet aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz bu eğitimler için şu yol haritasını takip etmelisiniz.

  1. Size en yakın herhangi bir PTT şubesinden bir e-Devlet şifresi alınız.
  2. Şifreniz ile direk https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine girerek mail adresinizi onaylatınız.
  3. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek İL FİLTRESİ kısmından katılım göstermek ili seçiniz.
  4. Daha sonra ise ilin yanındaki  butonuna tıklayarak açılan sayfadaki başvuru formunu doldurunuz.

tüm bu işlemler sonrasında sizi en yakın zamanda başvuru yaptığınız kurum tarafından iletişim kurulacaktır.

Eğitimler Sonrasında İşletme Nasıl Kurulur ?

Eğitimleri tamamladık sonra artık işletmenin kurulması ve devamında ise yapılan harcamaların geri alınmasına iş gelmektedir. Bu süreç biraz uzun sürecektir. Ama sonunda kurum tarafından oluşturulan ” YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI ” hibesi sizlerin olacaktır. Bunun için ilk olarak daha önce de dediğimiz gibi kuracağınız işletme mutlaka KOSGEB TARAFINDAN DESTEKLENEN SEKTÖRLER içerisinde yer almalıdır.

  • İşletme giderlerinin faturaları alınmalıdır.
  • İşletme giderleri için yapılan alış veriş birinci derece akrabalardan yapılmamalıdır.
  • Kurulan iş yeri için çok iyi bir İŞ PLANI PROJESİ hazırlanmalıdır.

Bu işlemler yapıldıktan sonra işletmenizi artık kurabilir ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İŞKUR üzerinden KOSGEB kredisi Nasıl Alınır

İŞKUR üzerinden KOSGEB kredisi Nasıl Alınır

Yapılan Harcamaların İŞKUR’dan Geri Alınması

Yapmış olduğunuz giderlerin büyük bir çoğunluğunu ” YENİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI ” kapsamında geri almanız için artık çok az bir yolunuz kaldı. İlk olarak programdan yararlanarak İŞKUR’dan hibe alabilmeniz için hazırladığınız yada herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlattığınız elinizde işletmenize özgü bir İŞ PLANI PROJENİZİ olması gerekmektedir. Bu projenin sadece hazırlanması yeterli elbette değildir. Hazırlanan projenin KOSGEB tarafından kurulan kurula sunum yapıp onay yaptırmanız ŞARTTIR. Bu sunumu yapabilmeniz için ise kurumun resmi İnternet sitesi üzerinden KOSGEB’e İlk Başvuru işlemini http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx adresi üzerinden yapmanız gerekir. Müracaat sonrası oluşturulan şifre ile E-KOBİ girişi yaparak, YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI başvurusunda bulunabilir, size verilen tarih de hazırladığınız İŞ PLANI PROJENİZİ sunum yaprak onay yaptırabilirsiniz.

Elinizde onaylı bir proje olduktan sonra İŞKUR size kapılarını sonuna kadar açacaktır. Sonrasından onaylı projeniz ile bağlı olduğunuz İŞ-KUR’a müracaat etmeniz ve ilgili evrakları tanzim ederek elden teslim etmeniz sürecin başlaması için yeterli olacaktır.

  • İŞKUR’un engelli kardeşlerimize kuracakları iş yeri için sağlamış olduğu hibe imkanlarının detaylarını adresinden okuya bilirsiniz.

 

"İŞKUR KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"İŞKUR KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net