KOSGEB Kredi

2020 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 65 Bin TL Oldu2020 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 65 Bin TL Oldu

2020 da kendine iş kurmak isteyen engelli (özürlü) girişimcilere İŞKUR hibe miktarını tam 65.000 TL çıkarmıştır. Sizlere söz vermiş olduğumuz gibi Devlet desteği ile iş kurmak isteyen en az %40 engellilere sağlanan olanakların başvuru tarihlerini duyuruyoruz. Bugün İŞKUR da çalışan memur arkadaşımızdan almış olduğumuz müjdeli haberimize istinaden iş yeri açarak hibe alacak olan engellilerin proje kabulüne 8 Haziran tarihi itibarı başlanmıştır. Desteklerden yararlanmak isteyenleri ise en geç 17 Temmuz 2020 kadar projelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

12 ay sürecek olan programa verilecek 65 bin TL hibe için bu içerikte özellik ile sizler için ihtiyaç duyacağınız bir çok temel bilgiye yer verdiğimizi belirtmek isterim. Bunların en başında gerekli duyulan evrakların neler olduğu gelirken, başvuru şartlarının ne olduğu ve özellik ile girişimcilik belgesinin nasıl alınması gerektiğini özen ile açıklık getirdim.

Engelliler Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir!

İŞKUR tarafından bir önceki sene verilen 50.000 TL hibe miktarı bu sene için 65.000 TL çıkartılmıştır. Ayrıca bu sene ilave edilen destek ile hayvancılık alında yatırım yapmak isteyenler için de ufak da olsa bir bütçe ilave edilmiştir. Hayvancılık için kira desteği dahil olmaksızın uygulanan hibe miktarı ise en fazla 9.000 TL olmaktadır. İŞKUR desteği ile hem hayvancılık hem ise iş yeri açmak isteyen engelliler de aranan şartlar ise şunlardır.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması.
 2. İŞKUR’a engelli kayıtlı olarak olmak
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. Kendinize ait bir işletmeniz olmaması gerekir.
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah da bulunmanız,
 7. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikasına sahip olmanız
 8. Kendisine vasi tayini yapılmamış olması
 9. Herhangi bir icra dosyasının olmaması gerekir. Bunun sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden yapabilirsiniz.

ve en son olarak ise GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgeler içerisinde belkide en önemli olanı girişimcilik belgesinin alınmasıdır. Girişimcilik belgesinin nasıl alınacağınız sizlere ağıda detaylı olarak anlattım arkadaşlar.

Engelliler Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alabilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 9 şartta uygun iseniz geriye kalan tek şey girişimcilik sertifikası almanızdır. Girişimcilik sertifikasını alabilmeniz içinde ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” katılmanız gerekir. Peki bu eğitimlere ücretsiz olarak nasıl katılıp, sertifikanızı nasıl alabileceksiniz.

Girişimcilik sertifikası almak engelliler için çok kolay hale geldi. Daha önceleri sadece dersliklerde verilen eğitimlere katılma zorunluğuna şimdi alternatif olarak ”UZAKTAN EĞİTİM” uygulaması dahil edildi. Ben hiç halı uzatmadan yerinizden kalkmadan ”UZAKTAN EĞİTİM” yöntemi ile bu sertifikayı nasıl alabilirsiniz ondan bahsedeyim.

 1. Öncelik ile bir e-Devlet şifrenizin olması şart.
 2. Eğer ki bir e-Devlet şifreniz mevcut ise ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr adresine girelim.
 3. Daha sonra ise sağ üsten ”GİRİŞ YAP” diyelim.
 4. Karşımıza direk e-Devlet giriş gelecektir. Şimdi şifremizi girelim..
 5. Sistem bizi direk aynı eğitim sayfasına yönlendirecektir. Buradan sayfayı aşağıya indirerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sayfasına geçiş yapalım.
 6. Sayfada yer alan 10 videoyu izleyerek video sonrasındaki testleri çözelim.
 7. En son video testinden sonra girişimcilik sertifikanız oluşacaktır.

İŞKUR Engellilere Verilen Hibe Miktarları Ne Kadardır?

İŞKUR tarafından engellilere verilen hibe miktarları parçalar halinde verilmektedir. Toplamda en fazla bu yıl için bu oran 65.000 TL olmaktadır. Parçalar halinde 12 ay süren destek programı kapsamında verilecek olan hibe miktarlarına ait kalemler ise şunlardır.

✅ Resmi işlemler, sigorta masrafları için en fazla 5.000 TL verilir. Bu desteğe kuruluş desteği de denilmektedir.

✅ İşletme giderleri 12 ay boyunca elektrik, su, kira ve ısınma gibi faturalandırılmış olanlar için en fazla 15.000 TL. Buna ise işletme gider desteği denilmektedir.

✅ Kuruluş desteği olarak ise yine 1 yıl boyunca makine alımları, yazılım ve donanım gibi giderler için ise en fazla 45.000 TL kadar destek hibe olarak verilir.

Toplamda proje kapsamında 65 bin TL hibe yeni açılacak olan işletme için verilmektedir. Bu destekleri alan engelliler işletmelerini en az 3 yıl boyunca faaliyet göstermeyi taahhüt edeceklerini de ayrıca buradan belirtmek isterim.

Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

Şartlara uygun engellilerin belirtilen miktarlarda giderler için hibe alabilmeleri için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak İŞKUR’a elden teslim yapmaları gerekir. Evrakların teslim edilme başlangıç tarihi 8 haziran, son tarih ise 17 temmuz 2020 tir. Başvuru için istenilen evraklar ise şunlardır.

 1. Talep dilekçesi,
 2. Başvuru formu (boş başvuru ve proje örnek belgesi)
 3. Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi
 4. Kurulacak olan iş fikrine ait gerekli duyulması halinde mesleki diploma
 5. Girişimcilik Sertifikası
 6. Bütçe tablosu (başvuru formunda mevcuttur)
 7. Aslı gibidir yapılmış engelli sağlık kurulu raporu
 8. Vergi dairesinden alınmış başvuru sahibi engellinin vergi mükellefiyeti durumunu gösteren belge
 9. Hayvancılık için Tarım İl Müdürlüklerinden alınmış olan ”İşletme Belgesi”
 10. Herhangi bir icra dosyasının olmadığını gösteren taahhütname
 11. Adli sicil sorgulaması belgesi

istenilmektedir. Belirtmiş olduğu şartlara ve yukarıdaki evrakları tanzim eden engelliler İŞKUR üzerinden verilecek olan 65 bin TL hibe başvurusunu peki nasıl yapa bilirler?

İŞKUR Engelli İş Yeri Kurma Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Başvurular İŞKUR’a yukarıda belirtilen evrakların tam ve eksiksiz olarak sağlanması ile şahsen olarak yapılır. Başvuru işlemleri için girişimcilik belgesinden sonra en hassas belge iş planının hazırlandığı forumdur. İş planını projenizi kesinlik ile herhangi bir danışmanlık firması üzerinden düzenleme yaptırmayın. Projenizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken undurlar ise şunlardır.

 • Projeniz de açık net ve anlaşılır kelimeler kullanın
 • Yorum ile basma kalıp cümleler kullanmaktan kaçının

Yukarıda başvuru için gerekli evraklarda sizler için oluşturmanı gereken proje için PDF formatın da bir paylaşım yaptık. Lütfen bu format haricinde başka herhangi bir proje formatı kullanmayın. Aksi taktirde başvuru işleminiz kabul edilmeyecektir. Başvuru işlemlerini kabul görülmeyeceği diğer hususlar ise şunlardır.

 • Kurum tarafından yaptırım uygulanan engellilerin sunduğu projeler
 • Talep edilen belgelerin eksik ve gerçeğe aykırı olarak dolduranlar
 • Yukarıda özellik ile belirtmiş olduğumuz güncel başvuru formu doldurmayanlar ile kendi ifadeleri yer alınmayan projeler
 • Aynı yada başka bir ilde projeler ile aynı metinleri kullananlar (kopya projeler)
 • Üzerinde kayıtlı işletmesi olanlar
 • Engelli raporunda çalışması sakıncalı işlere ait hazırlanan projeler

kabul edilmeyecektir.

Destek Telefon Numaraları:

TEL: 444-75-87 & 0-312-435-15-65 yada 0-312-430-10-31 telefon numaralarını arayabilirsiniz veya da adresinden bulunduğunuz vilayetin İŞ-KUR iletişim adresine erişim sağlayabilirsiniz.

Başvuru talepleri İŞKUR tarafından kurulan komisyon tarafından incelenir ve yılda 2 defa olacak şekilde hibeler hak sahiplerine tanzim edilir.!

Başvuru Rehberi İndir!

Banka Kredisi Kullanarak Engelliler’de İş Yeri Artık Kurabiliyor!

Yeni iş yeri kuracakların artık 1 numaralı tercihi bankalardan alınacak olan ihtiyaç kredileri oldu. Bunun en büyük nedeni ise 2020 yılında geri ödeme vadelerinin 36 aydan 60 aya çıkmasıdır. Faiz oranlarından düşmesi ile bir çok engelli girişimci işletmesini bu imkanlar ile hayata geçiriyor. Sizler de faiz tablomuz ‘da yer alan bankalardan herhangi birini tercih ederek işletmenizi hayata geçire bilirsiniz. Bu amaç ile PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? (5 Bankadan Müjde) yer vermiş olduğum özel bir bankayı sizler ile tanıştırayım.

Bu özel bankamız ekim içinde 24 aya kadar %1.25 faiz 36 ay için %1.40 ile finansman sağlayan ALBARAKA bankamızdır. Özellik ile son zamanlarda esnafa düşük faizli olarak kredi vermesi ile kendini ön plana çıkaran bankamız girişimcileri de desteklemektedir. Düşük kredi notu değeriniz olsa dahi ALBARAKA ile hayalinizdeki işletmeyi aşağıdaki kar payı oranları ile kurup hayata geçire bilirsiniz.

ALBARAKA 24 Ay Kar Paylı Engellilere Özel Kredi
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
4.000 TL 199,70 TL 4.792,65 TL
10.000 TL 499,24 TL 11.981,81 TL
15.000 TL 748,86 TL 17.972,73 TL
20.000 TL 998,48 TL 23.963,59 TL
25.000 TL 1.248,10 TL 29.954,52 TL
30.000 TL 1.497,72 TL 35.945,35 TL

Ödeme koşulları hesabınıza uygun ise başvurunuzu hemen buradan kolaylık ile yapabilirsiniz.

"2020 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 65 Bin TL Oldu" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"2020 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 65 Bin TL Oldu" - 177 YORUM
 1. blank Gönül Çuvaş dedi ki:

  Mhb.kamudan emekliyim.55 yaşındayım. El işleri ve takı üzerine iş yeri açmak istiyorum. Ayrıca %40 engelliyim.hibe kredi veya başka şekilde kredi nasıl kullanırım.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kurum sene içinde 2 dönem halinde sizlere destek vermektedir. Ama KOSGEB sürekli olarak desteklerini sağlamaktadır.

1 15 16 17
KOSGEBKredi.net