KOSGEB Kredi

Ziraat Bankası İnek Kredisi (Devletten 100 Bin TL Faizsiz)Ziraat Bankası İnek Kredisi (Devletten 100 Bin TL Faizsiz)

Türkiye’de en çok rağbet gören inek cinsleri olan Holstein, Manda ve Jersey ırkaları  resmi gazetede yer alan tebligat ile devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sığır cinsleri ile süt üretimi yapmak isteyen yada yapan çiftçilerimize Ziraat bankasından 100.000 TL kadar kolaylık ile faizsiz kredi verilmektedir. Devletten uygun koşullar ile inek almak isteyenler için 2020 senesinde üst limit 25 milyon TL kadar çıkarılmıştır. Damızlık belgeli süt sığırı alma şartlarına uygun bütün çiftçilerimiz bu faiz oranları ile aşağıda yaptığımız hesaplama tablolarından yararlana bilirler.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi için belirlenen faiz indirim oranları Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenmektedir. Belirlenen 2020 senesinde ocak ayında yayımlanan bu tebligatta ile büyükbaş hayvancılık için 4 bölüm oluşturulmuştur. Oluşturulan bu bölümde yer alan konu başlıkları ile süt ineği yada et üretimi için sığır, düve alımını uygun faiz oranları ile yapabilmektesiniz. En fazla 7 yıl yani ay olarak 84 vadeli olarak çekeceğiniz inek kredisinin geri ödeme imkanlarından faydalanabilmekte siniz. Geri ödeme periyotları ise sizin isteğinize göre Ziraat bankası tarafından belirlenmektedir. İster geri ödemenizi aylık olarak isterseniz de 3 ayda bir yada 12 ayda yani senede 1 defa olarak ödemeli olarak oluşturabilirsiniz. Ziraat bankasının bu vadelere göre geri ödeme tablosunu oluşturmadan önce sizlere ilk olarak bankanın resmi gazete yer aldığı faiz oranlarını paylaşmak istiyorum. Faiz indirim tablosunu yer vereceğim konu başlığımız bu içeriğin başlığında yer vermiş olduğumuz gibi ”Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği” için olandır.

KOMBİNE SIĞIR ve SÜTÇÜ İNEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
İNDİRİM KONU BAŞLIKLARI YATIRIM İŞLETME KREDİ ÜST LİMİT
50% 50% 25.000.000 TL
Öncelikli Bölge Yatırımı İndirimi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan İnek Alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan Çiftçiler 10%
Organik Tarım/İyi Tarım Yapanlar 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi İndirimi 10% 10%
Kadın Çiftçilere Uygulanan İndirim Oranı 10% 10%
Uygulanacak En Fazla İndirim Miktarı 100% 100%

Resmi gazete yer alan inek kredisi faiz indirim tablosundaki verilere geçmeden önce işlem yapacağımızı faiz oranını bilmemiz gerekiyor. Bu sene için Ziraat bankasının işlem yapmak için belirlemiş olduğu cari faiz oranı ise senelik %10 olmaktadır. O zaman tabloda yer alan oranlara göre inek kredisi şu şekilde oluşmaktadır.

 1. İşletme belgesi sahibi olanlara doğrudan her iki dönem için de %50 faiz indirim desteği uygulanır. Böylece senelik Ziraat inek kredisi faiz oranı %5 aylıkta ise %0.41 oranına düşmektedir.
 2. 40 Yaş altı çiftçi olmanız durumunda ise faiz indirimi ekstra olarak %10 daha inecektir. Böylece %60 faiz desteği ile yıllık %4 aylık ise %0.33 faiz oranı kredi kullanmış olacaksınız.
 3. 40 Yaş altı olup birde kadın girişimci iseniz bu kez faiz indirimine %10 daha indirim olur. Böylece %70 faiz desteği alarak senelik %3 aylık ise %0.25 faizli kredi inek kredisi kullanırsınız.
 4. 40 Yaş altı genç çiftçi olup kadın girişimci olup bir de yurt içi inek alımında bulunursanız yine %10 faiz indirimi alarak %80 faiz desteğinden yararlanırsınız. Bu kez kullanacağınız inek alımı için kredi yıllık %2 aylık ise %0.16 olacaktır.
 5. Kadın girişimci + 40 yaş altı genç çiftçi + yurt içi doğan inek alan + öncelikli bölgede bulunan çiftçi iseniz %10 daha faiz desteği ile %90 toplamda faiz indirimi kullanırsınız. Böylece yıllık %1 aylık ise %0.08 faizli kredi kullanma hakkında sahip olursunuz.
 6. Yukarıda yani 5. maddede yer alan faiz indirimlerine ilaveten geriye kalan ”Organik/İyi Tarım, Kendi Yemini Üreten, Atıl İşletme” den herhangi birine dahi sahip olmanız halinde tabloda da gözükmüş olduğu gibi uygulanacak en yüksek faiz indirimi olan %100 ile tamamen 25.000.000 TL kadar her iki dönem içinde faizsiz inek kredisi almaya devletten hak sahibi olmuş olursunuz.

Sanırım Ziraat bankası inek kredisi faiz oranlarını resmi gazeteye göre net bir şekilde açıklık getirdim. Yalnız şunu unutmanızı istemiyorum. Banka tarafından belirlenen cari faiz oranı yıl içinde değişiklik göstere bilmektedir. 2020 yılına gireli 3 ay oldu tam 3 defa bu faiz oranı değiştir. Çok fazla bir değişiklik göstermese de ekseri bu oran senelik %9 ile %12 arasında gidip gelmektedir.

Devletten İnek Alma Şartları Nedir?

Devletten faizsiz olarak inek alma şartları nedir? diye soruyor iseniz bun şartların ikiye ayrıldığını şimdiden belirtmek isterim. İki kesime ayrılan bu şartlardan bir tanesi devletin resmi gazete yer aldığı bir diğeri ise Ziraat bankası tarafından talep edilen şartlardır. Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de yer alan inek alımı için şartları sıraladıktan sonra sizlere devamında Ziraat bankası tarafından talep edilen şartlara yer vereceğim. En son olarak ise inek kredisi için paylaşmış olduğum kredi faiz oranlarına göre bir kaç farklı rakamlar için geri ödeme planı çıkaracağım.

 • Resmi Gazete İnek Alma Şartları:
  1. En az 5 baş yada üzerinden bir rakama çıkacak şekilde damızlık süt sığırı almanız gerekir.
  2. Süt hayvanı olarak manda, jersey yada yurt içi doğmuş olan holstein ırkı siyah yada alaca fark etmeksizin almanız cins büyükbaş alımı yapmalısınız.
  3. Süt ineklerinin HAYBİS sisteminde kayıtlı olaması gerekir
  4. Azami olarak alınacak olan inekler 36 aylık olmalıdır
  5. Alınacak olan ineklerin damızlık belgesine sahip olması en fazla 1 doğum yapmış yada ilk yavrusuna gebe olması gerekir.
 • Ziraat Bankası Tarafından Aranan Şartlar:
  1. İlk ve en önemli şart ÇKS belgenizin olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir?
  2. Devletin herhangi bir kurumuna vergi borcunuzun olmaması lazım
  3. Kredi miktarına göre en az 2 çalışan kefil istenilebilir.
  4. İşletme sahiplerinden bakmak ile yükümlü hayvanlar ipotek edilir, yatırım dönemindeki çiftçilerimiz ise taşımaz ipotek istenilir.
  5. Bilanço esasına göre faaliyet gösteren çiftçilerimizden son 3 ayına ait mali bilanço
  6. Tarımsal işletmenize ait kira kontratı veya tapu belgesi

gibi şartlar çiftçilerimizden istenilmektedir.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası hepimizin bildiği gibi devlet faiz destekli olarak çiftçilerimize inek kredisi vermektedir. 84 aya kadar uzanan vadeler ile verilen bu finansmanlar çiftçimizin talebine göre 3 ayda yada 6 veya senede 1 geri ödemeli olarak hesaplama işlemi yapılır. Ziraat bankası inek kredisinin faiz hesaplama işlemi ise yukarıda yer alan indirim oranının cari faiz üzerinden düşülmesi ile birlikte işlem sağlanır. 2020 senesinde banka cari faiz oranı olarak senelik %10 olarak belirlemiştir. Bu belirlenen oran üzerinden yukarıda ”Ziraat Bankası İnek Kredisi Faiz Oranları” başlığında yer alan tablodaki indirimler uygulanacağını daha önce söylemiştik. Ayrıca, sizin mevcut pozisyonunuza göre faiz indirimlerinin de değişiklik gösterdiğinin üzerine basarak detaylı bir şekilde belirtmiştik. Şimdi 5 Adımda Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? alınır içinde ayrıca yapmış olduğumuz bu belirtmiş olduğumuz faiz oranlarına göre bir kredi hesaplama tablosu oluşturuyoruz. Bu tabloda ortalama 100 bin TL için kesilecek yaklaşık 5.000 TL masrafların dahil olmadığını belirtmek isterim.

 • İşletme Belgelerine doğrudan %50 faiz indirimli senelik %5 aylık ise %0.41 olarak verilen inek kredisinin 3 ayda 1 geri ödemeli plan tablosu.
Ziraat İnek Kredisi %0.41 Faiz Oranlı 3 Ayda 1 Ödeme Tablosu
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 Ay 25.806 TL 103.226 TL
24 Ay 13.281 TL 106.265 TL
36 Ay 9.111 TL 109.362 TL
48 Ay 7.032 TL 112.517 TL
60 Ay 5.784 TL 115.729 TL
 • 40 yaş altı genç çiftçi yada kadın girişimci olmanız durumunda %60 faiz desteği ile yıllık %4 aylık ise %0.33 faizli olarak kullanacağınız inek kredisinin 6 ayda bir ödemeli hesaplama tablosu ise şu şekilde oluşacaktır.
Ziraat İnek Kredisi %0.33 Faiz Oranlı 6 Ayda 1 Ödeme Tablosu
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 Ay 51.294 TL 102.592 TL
24 Ay 26.256 TL 105.024 TL
36 Ay 17.910 TL 107.494 TL
48 Ay 13.746 TL 110.002 TL
60 Ay 11.250 TL 112.547 TL

Bu harika geri ödeme planı ile Ziraat bankasından inek kredisi alma işleminizi başlatmak için doğrudan size en yakın banka şubesine nüfus cüzdanınız ile başvuruda buluna bilirsiniz.

Devlet Bedavaya İnek Veriyor Mu? Yardımı, Destekli Alımı!

Haberlerde ara sıra devlet bedava inek veriyor röportajlarına mutlaka sizlerde benim gibi rast gelmişsinizdir. Onun haricinde devletin inek alacaklara yardımı ve özellik ile hibe destekli alımı için sağladığı olanaklar kulağınıza mutlaka geliyordur. 2020 yılı için peki özellik ile 5 inek hibesi olarak bilenen bu imkanlar gerçekten var mı? Gelin şimdi bunlara bir açıklık getirelim. İlk olarak devlet bedavaya inek veriyor mu? sorusuna yanıt vereyim. Evet, devlet özellik ile valilik aracılığı bazı hallerde bedava inek vermektedir. Bu durumlar genelde doğal afet yada yangın sonrasız zor durumda kalanlara sağlanır. Onun haricinde bedava olarak inek sadece şimdiye kadar ”Genç Çiftçi Projesi” kapsamında vermiştir. Diğer bir merak edilen soru başlığımız ise devlet desteli inek alım yardımları var mıdır? Bu soruya da evet diyebiliriz. Özellik ile devlet GAP, DOKAP, DAP ve KOP illerindeki çiftçilerin alacakları ineklerin belli miktarlarına kadar hibe yardımı desteği vermektedir. Cumhurbaşkanı 502 sayılı kanunu kapsamında bu sene için uygulanacak olan bu hibe yardımı şu şekilde yer alır.

Anaç Sığır Alımı İçin Kelle Başına 350 TL
Buzağı Alım ve Doğumu İçin Kelle Başına 150 TL

2023 yılına inek alımları için ayrıca verilecek olan hibe imkanlarının detaylarını isterseniz bu bağlantıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Yem Kredisi Kullanarak 10 Baş Altında İnek Alabilirsiniz

Büyükbaş inekçilik yapan vatandaşlarımız 10 baş altında inek alacaklarsa şayet onlara önerimiz yem kredisi adı altında çok düşük faiz ve ödeme imkanları ile kredi kullanmalarıdır. Devletimiz çiftçilerimize özel olarak oluşturmuş olduğu bu kredi paketi ile oldukça düşük faiz imkanları ile bir nevi İHTİYAÇ KREDİSİ olanaklarını sunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak için çiftçimiz şahsen olarak Ziraat bankasına başvuru yapması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz başvuruda ilgili memur size ipotek için üzerinize kayıtlı olan hayvan cinsi ve sayısını soracaktır. Devlet destekli kredi limiti üzerinize kayıtlı olan hayvan cinsine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse inek başına 1200 TL kredi limiti çıkarken koyun bakan bir vatandaşa koyun başına 200 – 300 TL kredi limiti çıkmaktadır. Yapmış olduğunuz hayvan cinsine göre kredi limiti değişse de kredi faiz oranları aynıdır. Kredi faiz oranları hayvancılık için %4.5 ile %5 arasında değişen çok küçük oranlardadır. Bu oranlarda çekmiş olduğunuz yem kredisi ödemelerini isterseniz bir yıl sonra ödeyebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Buzağı Yetiştirmek İçin Bu Kurallara Uyunuz!

Kredi ile inek almaktan ziyade elinizdeki hayvanı korumakta çok önemlidir. Bu neden ile sizlere ineklerin doğurduğu buzağıların sağlıklı bir şekil de hayatlarını idam ettirebilmesi için bir kaç tavsiyemiz olacak.

 1. Doğum yapacak olan ineklere mutlaka hijyenik temiz ve kuru bir alan sağlamalısınız.
 2. Doğum sonrasında buzağıların göbek kordonu hemen tentürdiyot ile dezenfekte edilmeli.
 3. Buzağının kilosunun %10 kadar ağız sütünün yarısı ilk 3 saat içerisinde geri kalanı da 6 saat ile 12 saat aralarında biberon aracılığı ile içerilmesi gerekmektedir.
 4. Doğumdan sonra buza için ayrı bir kuru ve temiz yer yapılıp, kaliteli kuru ot ile beslenmelidir.
 5. Doğum sonrasındaki ilk saatlerde buzağı septisemi serumu uygulanmalıdır.

Ayrıca, doğumdan hemen sonraki günü takip eden 7 gün içerisinde ”DOĞUM BİLDİRİMİ” bulunmanız gerekmektedir.

💲 Bireysel kredi kullanarak inek almak isteyenler için bu ayın en düşük faizli olarak bankasını sizin için seçtik. Buna göre eylül ayı için çiftçimize en düşük faizli kredi veren banka 📊%1.14 faiz oranı ile ING Bankasıdır.

ING Bireysel Kredi İle İnek Alabilirsiniz
Miktar 39 Ay 49 Ay 59 Ay
10.000 TL 332,57 TL 281,41 TL 248,09 TL
20.000 TL 665,15 TL 562,82 TL 496,18 TL
30.000 TL 997,72 TL 844,23 TL 744,27 TL
40.000 TL 1.330,29 TL 1.125,64 TL 992,36 TL
50.000 TL 1.662,86 TL 1.407,04 TL 1.240,45 TL

Başvuru işlemlerinizi isterseniz hiç sıra beklemeden İnternet üzerinden hızlı bir şekilde BURADAN da yapa bilirsiniz."Ziraat Bankası İnek Kredisi (Devletten 100 Bin TL Faizsiz)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ziraat Bankası İnek Kredisi (Devletten 100 Bin TL Faizsiz)" - 36 YORUM
 1. blank Özlem dedi ki:

  Merhaba benim cks var ve üzerime kayıtlı 5 hayvanim var fakat kendi üzerime tapulu arazim yok kullanmış olduğumuz ahırda hisseli bana hayvan kredisi çıkarmı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İpotek edilecek olan hayvanlar sizin üzerinize ise çıkar.

 2. blank Barış dedi ki:

  Merhaba zireat bankası kredi kullanımında peşinat istiyormu bide nekadar tutarlık inek alabiliyoruz aceba
  Aksaray bölgesinde ikamet ediyorum 22 yaş erkeğim çks yok ama arazi kiralarsam banka kredi verirmi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Peşinat istemez teminat ister, arazi kiralayarak ÇKS alabilirsiniz. Ama, canlı hayvan almak için araziden ziyade kiralık yada size ait bir ahırınızın olup onun üzerinden ÇKS çıkartmanız gerekir.

   1. blank Barış dedi ki:

    Tamam şuan babama kayıtlı açik besi ahir var yani eskiden koparetif uyesiydik onu kiralasam yada bana alsam olurmu

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Kredinizi babanız çekerse daha mantık olur aslında, sizin üzerine geçerse de olabilir ama diğer şartları da ararlar.

 3. blank Barış dedi ki:

  Admin ben 22 yasindayim üzerimde mal varlığı çks yok ben babama ait olan ahırı üzerime alsam ve babama ait olan tarlalardan kiralasam yaklaşık 200.000 tl kredi veya 20 veya 30 adet inek alabilirmiyim bide 200.000 tl kredi aldım diyelim yıllık ödeme ile geri nekadar öderim kredi max limiti nedir faizsiz alabilmek için nekadar tutar olması sart ayrica banka mesela 200.000 tl kredi verdi diyelim bu kredi için peşinat dosya parası alıyor mu ineklere yapılacak olan sigorta paralarını biz mi karşılıyoruz kısacası cebimizden nekadar para cikar aceba teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Babanıza ait ahırı üzerinize alırsanız ÇKS çıkartırsınız. Ama hayvan kredisi kullana bilmek için sadece bu yeterli değil, kefil (en az iki tane) ipotek edilecek taşınmaz ayrıca en önemlisi kredi notunuzun oluşması gerekir.

 4. blank Barış dedi ki:

  30 inek almak istiyorum ipotek verebiliriz teminat 30 ineklik alabilirmiyiz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İpotek değerinizin alacağınız ineklerin en az yüzde bir bucuk ve üzerisi ise evet.

 5. blank Barış dedi ki:

  Hocam banka ile görüştüğümde cikan kredi tutarının %25 ini peşin alıyor bilginiz varmı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk defa sizden bu şekilde bir şey duyuyorum.

KOSGEBKredi.net