Hindi Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilmektedir

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilmektedir
27 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 13.309 kez okundu.


Kanatlı sektöründe yatırım popülerliğini hiç kaybetmeyen hindi yetiştiriciliği devlet tarafından hibe ve işletme %100 faiz desteklemeleri ile yalnız bırakılmamaktadır. Canlı olarak alacağınız hindiler için sadece bu teşvikleri sağlamak ile kalmayan devletimiz sektöre ait ihtiyaç duyacağınız bir çok yardımcı alet ve edevat alımlarına kadar %70 oranlarına varan hibe olanaklarını sağlamaktadır. RESMİ GAZETEDE yer alan bildiriye göre Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat bankası Türkiye’nin en ücra ilçesine kadar 7.500.000 kadar sıfır faizli kredi sağlar iken TKDK da ülke genelinde tam 42 ilimizde sektöre yapılacak olan yatırımlara ait hibe olanakları sağlamaktadır. Şartların sağlanması ile istifade edebileceğiniz hindi yetiştiriciliği devlet desteği hakkında tüm bilgileri güncel 2018 yılına ait olarak sizler ile buluşturduk.

Hindi Yetiştiriciliğine Tüm Devlet Desteği Olanakları Nedir ?

İster hindi yetiştiriciliği için sıfırdan bir çiftlik kuracak olun ister ise şuan hindi besiciliği yapıyor olun devletimiz sizlere sağladığı bir çok destek imkanları mevcuttur. Sizlere sağlanan bu olanaklar hibe ve düşük faizli işletme kredileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki olanak ile var olan hindi besicilik çiftliğinizi büyütebilir, işletme tadilatı için ihtiyaç duyacağınız giderlerinizi karşılayabilir hatta canlı olarak hindi dahil alımları yapabilirsiniz. Sizlere sunulan sektördeki desteklemeleri sağlayan kurumları şunlardır.

 1. Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa Ziraat bankası
 2. TKDK ( Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu )

bu kurumlardan iki kurumda hindi besiciliklerine devlet desteği sağlamaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifleri İle T.C. Ziraat Bankası Hindi Desteklemeleri

Her yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN GENELGE doğrultusunda bu iki kurum bir çok hayvancılık alanındaki yatırımlar için çiftçilerimize düşük faizli hatta faizsiz olarak işletme kredisi olanakları sağlamaktadır. Ziraat bankasının HİNDİ sektörüne yatırım yapacaklardan bazı şartları sağlaması istenilir. Aranan şartlar temel olarak 2 şekildedir.

 • Hayvanlar’da Aranan Özellikler

Resmi gazetede yer alan işletme faiz desteklerinden yararlanacak olan çiftçimizin alacakları hayvan sayıları son derece önemlidir. Hiç kimse kafasına göre belirlenen sayı için işletme faiz desteğinden yararlanamaz. Şayet çiftçimiz desteklerden istifade etmek istiyor ise yeni kuracağı tesis için damızlık olarak olacak ise en az 5.000 adet, besicilik yapacak ise de en az 1.000 adet canlı hayvan alımında bulunmalıdır. Arzu eden bu sayının üzerine çıkabilir ama altına inemez. Yine ayrıca elinde mevcut hindilerinin sayısını yükseltmek isteyen çiftçilerimiz ellerindeki sayı ile birlikte bu belirtilen sayının üzerine çıkacak bir şekilde alım yapmalıdır.

 • Çiftçilerde Aranan Kriterler Nedir ?Çiftçilerde aranan kriterlerin resmi gazete ile uzaktan yakında bir bağı yoktur. Biraz sonra belirteceğimiz kriterler tamamen bankacılık sektöründe talep edilen sıradan şartlardır. Bunlar ise, şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Çifti Kayıt Sisteminde yer aldığınızı gösteren ÇKS belgesi.
 2. Nüfus cüzdanı örneği.
 3. Muhtarlıktan hayvancılık yaptığınızı teyit eden aza imzalı yazı.
 4. İpotek değeri olan mümkün ise taşınmaz.
 5. Gerek duyulması durumda en az iki adet kefil
 6. Vergi dairesi borcu yoktur yazısı

istenilmektedir. Ayrıca şunu da unutmamak gerek, şayet her şarta uyuyor iseniz dahil T.C. kimlik numaranız ile yapılan Findesk veyahutta Risk Merkezi sorgulamalarında kredi notu değeriniz riskli bölgede ise hindi desteği için başvuru yapacağınız kredi onaylanmayacaktır.

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilmektedir

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilmektedir

Ziraat Bankası Hindi Besicilik Kredi Faiz Oranları Ne Kadardır ?

Ziraat bankası RESMİ GAZETE’ye dayanarak KANATLI SEKTÖRÜ için 2 şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Bu iki imkanın da faiz oran destekleri ile kredi üst miktar oranları farklıdır.

 1. KANATLI SEKTÖRÜ: Bu alanda YATIRIM yapacaklara %50 ( yıllık %4 ) İŞLETME üzerinden kredi kullanacaklara da %25 ( %6 ) faiz desteği verilir. Kredi miktarının üst limiti ise her iki alandakiler içinde 3.000.000 liradır.
 2. KANATLI SEKTÖRÜNDE DAMIZLIK YETİŞTİRİCİLİĞİ: Damızlık olarak hindi yetiştirciliğine ise 7.500.000 liraya kadar kredi akışı sağlanır. Her iki kesim içinde %100 faiz desteği ile ihtiyaç duyulan nakit FAİZSİZ olarak verilmektedir.

TKDK Hindi Besiciliği Desteklemeleri Nedir ?

Kırsal alanda belirtilen iller içerisinde yapacağınız hindi besiciliği için yatırımlar için %70 varan hibelerden herkes gibi sizlerde yararlanabilirsiniz. 2020 senesine kadar IPARD-2 programı kapsamında verilecek olan hindi desteklemeleri 103-3 Kanatlı Etin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri ile verilmeye devam etmektedir. Bu desteklerden yararlanabilmeniz için ise şu şartlara uygun olmalısınız.

 1. Kesinlik ile hiç bir şekilde devlete vergi borcunuzun olmaması.
 2. Daha önce devleten hibe almamış olmanız.
 3. ÇKS belgesine sahip olmanız.
 4. TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almanız.

gerekir. Yapılacak olan çağrı ilanları ile birlikte verilen desteklemeler için başvuru yapan çiftçimizden proje hazırlanması ve bazı gerekli evrakların hazırlanması talep edilir. Kurum tarafından yapılan çağrı ilanları sonrası hindi yetiştiriciliği için hibe alacaklar https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi buradaki rehberi izlemesi gerekmektedir.

 Bir önceki yazımız olan Ziraat bankası 300 koyun kredisi 2019-2020 şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hindi Yetiştiriciliği Devlet Desteği Verilmektedir Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. coşkun erciys dedi ki:

  ben budesdegın olduna ınanmıyorum gercek cıysenız tarlam var verecenız paranın ıkı kat temınat verırım mademkı gercek verın poreceyı ve parayı alın temınatınızı vatan dası kandırmayın ve ugrastırmayın vatandas bankaya veya tarıma varıp tapu ıle temınatla vardımı devlet sorusturacak ben nıye ugrasayım 15 gun bılemedın 30 gun evet veya hayıd desın olay bıtsın mılete uc kurus verecegız dıye kok sokturmeyın yok poreje yok tarımı yok ceks felandı fılandı derken koylu zaten yok elınde avcunda ne varsa poreceye danısmana sa slola bursuru para harcatın sonuc uygun degı veremeyız ondan sonra sonuc evde hatunla kavga baslayacak sonuc sazı al elıne kendım etım kendım buldum dıye cal calabılırsen

 2. Akay dedi ki:

  60 dekar arazim var yonca ekili etrafı tel örgü ile çevrili kırsal kesim güneşi bol mısır arpa buğdayı çok olan bir bölge hindi meslemek istiyorum satış konusunda endişeliyim ne yapmam gerek yardımcı olursanz menmun olurum .

 3. Kenan Yeşilyurt dedi ki:

  Çok güzel bir destek başvurmak istiyorum

 4. mustafa koruk dedi ki:

  mustafa koruk Yorumunuz denetim için bekliyor.
  16 Ocak 2016, 01:33
  benim maddi gücüm okadar gönül isterki daha fazla yapmak ve önümün açık olması
  Cevapla

 5. mustafa koruk dedi ki:

  16 Ocak 2016, 01:22
  selam güzel insanlar. hoş güzel de´küçük yatırımcının 5bin hindi yapmsı mümkün deyil niyemi der gibisiniz ode diğiniz Envanter en az ortlama 60 .70bincivarı zafen köylü vatadaşın bu miktarı bulması mümkün deyil .birde 5 bin hindiyi nekadar eğitim de versen de birkişi yapmaz iki kişide içinden çıkaz onun için küçük başlması gerekir. sizin yaptığınız parası olana para kazandırmak. oysa ben isterdimki küçük girimşiciye desdek ve önü açsanız iyi olur örneyin ben busene numune olarak 30 hindi aldım 9 tane zayat verdim püf noktalarını öğrendim merada mera hindisi yetiştirmek için önümüzdeki sezon 350 hindi alcam ama şuan ırk arıyorum Narragansett hindi ırkı bulurzanız bana cevap verirseiz çok sevinirim
  Cevapla

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
Koyun Kredisi
Ziraat bankası 300 koyun kredisi 2019-2020 şartları

Devletin sağladığı özel kredi faiz indirimleri ile canlı olarak küçükbaş hayvan almak için en doğru adres 2019-2020 de kesinlik ile...

Kapat