KOSGEB Kredi

Hibe Kredi Nedir, Kimler Alabilir, Gerekli Evraklar Nelerdir?Hibe Kredi Nedir, Kimler Alabilir, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ülkemizde bir çok sektör için devletimiz hibe imkanları sağlamaktadır. Bu olanaklar nedir? der iseniz en başta büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvancılığı gelirken arkasında ise kendine kazanç kapısı olarak işletme kuracak olan yeni girişimciler gelmektedir. Sadece hibe bu saydığımız sektördeki KOBİ veya girişimci vatandaşlarımıza işletme kurmak için verilmek ile kalmayıp saydığımız sektörde yer alıp işini yada hayvanlarını çoğaltmak isteyenler çiftçilerimiz için de verilmektedir. Kimler alabilir sorusunu verdikten sonra gerekli evrakları ve şartları ‘da aşağıdaki alanlarda bulabilirsiniz.

Hibe Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

Hibe, sözlük anlamı olarak her hangi bir taşınır veya taşınmaz mal, mülk, para vb. lerin hiç bir karşılığı olmadan kişi veya kişilere verilmesine denir. Türkiye’de vatandaşlarımıza hibe imkanlarını sunan kurumlar devlete bağlı resmi kurumlardır. Bu kurumların başında ise;

Bu kurumların imkanlarından ise daha çok yeni yatırım yapacak olan girişimciler ile var olan işletmelerini büyütmek isteyenler istifade eder. Bunlar yeni girişimciler, esnaflar ve çiftçilerimiz başta yer almaktadır. Gerekli evraklar ise daha çok hangi kurama başvurmanıza göre değişmektedir. Şayet hayvancılık alanında bir desteğe başvuracak iseniz mutlaka ÇKS belgeniz, yeni bir işletme için yapılacak olan başvurularda ise girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Şartlara gelir ise,

Hibe başvurularında şartlar nedir ?

Gerekli olan belgeler gibi başvuru şartları da yine kurama göre değişir. Bu şartlar kimi zaman ağır kimi zaman ise gerçekten formalite icabı olarak sizden talep edebilmektedir. Sizlere bu şartları kurumlara göre sıralamamız gerekirse.

Yeni bir işletme kuracak iseniz şayet!

KOSGEB üzerinden hibe alabilmeniz için mutlaka bir girişimcilik sertifikanız olması gerekmektedir. Bu sertifikayı hiç bir bedel ödemeden rahatlık ile her ilimizde hatta ilçemizde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılarak alabilirsiniz. Yaşınız 18 yaşından büyük ise kaç olursa olsun bu eğitimlere katılabilir rahatlık ile belgenizi alabilirsiniz. Eğitimleri yerel belediyeler, iş-kur ve halk eğitim merkezleri belli tarihlerde düzenlemektedir. Burada http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste da ki adrese girerek size en yakın eğitim tarihi ve adresi hakkında kesin bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitimler sonrasında Yeni Girişimcilik Destek Programı sayesinde hibe alabilmeniz için programa dahil bazı gerek duyulan evrakları tanzim ederek getirmeniz yeterli olacaktır.

Kırsal alanda yatırım mı yapacaksınız ?

Kırsal alanda yatırım yapacaklar için de TKDK hibe imkanı sunmaktadır. %70 varan bu imkanlardan ister yeni başlayan bir çiftçi olun ister iseniz işletmenizi büyütmek yada modernize etmek isteyen bir vatandaş olun yararlanabilirsiniz. Ama bunun için ilk şart ÇKS belgenizin olması ve birim tarafından mutlaka destek verilen iller içerisinde yatırım yapmanızdır. Birimin ülke genelinde destek sağladığı il haritası sitemizde mevcuttur. Şayet bu iller içerisinde iseniz,

 1. Kırsal alanda kurulacak olan her türlü hayvancılık
 2. Yine kırsal turizm yatırımları
 3. Balık üretimi
 4. Arıcılık faaliyetleri
 5. Mantarcılık alanına yapılan yatırımlar
 6. Bitki örtüsüne yönelik yatırımlar

adına hibe alabilirsiniz. Bu imkanlar 2020 yılı soruna kadar IPARD/2 programı ile verilecektir. Burada en önemli diğer bir faktör ise çağrı ilanlarına yapılmasıdır. Devlet tarafından bütçe kaynağı dahilinde bu ilanlar bir çok yayın organları tarafından yapılmaktadır. Takip eder iseniz, kazanırsınız.

Hibe kredi nedir, kimler alabilir, gerekli evraklar nelerdir

Hibe kredi nedir, kimler alabilir, gerekli evraklar nelerdir

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşvikleri

Bakanlık daha çok yatırım öncesi ve sonrasında belli oranlarda alınan her türlü hayvan veya ihtiyaca göre hibe imkanını çiftçimize vermektedir. Bu desteklerden fındık üretimi yapanlar, seracılık ile meşgul olanlarla iyi ve organik tarım yapanlar daha çok nasiplenmekte ‘dir. Çiftçilerin bitkisel olarak yaptıkları yatırımlar dekar karşılığında, hayvansal olarak yapılan yatırımlar ise kelle sayısına göre belirlenmektedir. Belli dönemler dahilinde ÇKS belgesi sahibi çiftçilerimize verilen hibe imkanları başvuruları hakkında detaylı bilgiyi ilinizde yada kasabanız da buluna Tarım il/ilçe Müdürlükleri ‘nden öğrenebilirsiniz.

"Hibe Kredi Nedir, Kimler Alabilir, Gerekli Evraklar Nelerdir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Hibe Kredi Nedir, Kimler Alabilir, Gerekli Evraklar Nelerdir?" - 26 YORUM
 1. blank Gökhan dedi ki:

  Otomotiv Yedek parça dükkanı açmak istiyorum.Faizsiz kredi veriyormusunuz ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faizsiz değilde hibe alabilirsiniz.

 2. blank Oktay dedi ki:

  Benim kosgeb belgem var koltuk imalatı açmak için başvurmuştum fakat hibe ne kadar veya şartları nelerdir kredilerden nasıl yararlanacağım hakkımda hiçbir fikrim yok yardımcı olabilirmisiniz ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Size tavsiyem sitemde yayımladığım KOSGEB kredisi nasıl alınır içeriğini okumanız olacaktır. Resim ve videolar ile konuyu çok daha iyi anlayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

 3. blank Gencay dedi ki:

  Meraba,
  Evlenmek için faizsiz kredi veriyormusunuz .

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan faizsiz kredi olmasa da Ziraat bankası 6 ay ödemesiz çok düşük faizler ile beyaz eşya kredisi kampanyası başlattı.

 4. blank Aydin dedi ki:

  Kıraathane acmak istiyorum faydalanabilirmiyim

 5. blank vildan dedi ki:

  Merhabalar Fotoğrafçı İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM SERTİFİKAMI ALDIM ,FOTOĞRAFÇI açmak istiyorum
  1.fotoğraf dükkanına destek veriyormusunuz nace kod içerisinde birebir fotoğraf dükkanı olarak bulamadım..
  2. onlıne sertifikam haricinde ayrıca tekrardan kurs eğitimi almam gerekiyormu ?
  3.Kosgeb in desteğini kullanmak için belli sürem varmı?
  Saygılar

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   74.20.29 Fotoğraf işleme faaliyetleri (negatiflerin tab edilmesi ve resimlerin basılması, negatiflerin veya slaytların çoğaltılması, fotografik slaytların hazırlanması, filmlerin kopyalanması vb.) herhangi bir süre yok.

KOSGEBKredi.net