KOSGEB Kredi

Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil)Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil)

Bankalardan çiftçilerimizin tarımsal yada hayvansal kredi alabilmeleri için bazı evrakları tanzim etmeleri gerekmektedir. Ziraat bankası başta olmak üzere bir çok özel sermayeli bankalar için bu evraklar olmazsa ne yazık ki talep etmiş olduğunuz kredi başvurusu onay görse de hesabınıza işlemeyecektir. Dolayısı ile gerekli bu belgeleri hayvan kredisi için başvuru yapmadan önce hazır halle getirmeniz size ciddi bir zaman kazandıracaktır. Kefiller den istenilen gerekli evrak ve belgeler güncel olarak şu şekildedir.

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devletimizin de FAİZ DESTEĞİ ile şuan için en iyi canlı hayvan alımı için kredi olanağını sağlayan banka Ziraat bankası hayvancılık kredisi olmaktadır. Her ne kadarda bahse konu olan banka devlet faiz destekleri ile çiftçilerimize hayvansal ve tarımsal yatırımlar için kredi olanağını 2021 yılı için 25.000.000 liraya kadar sağlasa da sizden mutlak suret ile bazı belgeleri isterler. Bu belgeleri sırası ile listeler isek şayet karşımıza şu şekilde bir tablo çıkacaktır.

 • Yeni tarihli çiftçilik belgesi – ÇKS belgesi (Bağlı olduğunuz il/ilçe Tarım İlçe Müdürlüğünden alınacak)
 • İşletme tescil belgesi numara ( Bağlı olunan Tarım İlçe Müdürlüğünden alınacak )
 • İşletmeye ait tapu
 • T.C. Nüfus Cüzdan fotokopileri (Kefiller dahil olmak üzere)
 • Tarım Kredi Kooperatifine borcunuz olup olmadı sorgusu için Ziraat bankasından alınan formun Kooperatif tarafından borcu yoktur tasdikli yapılması
 • 3 adet kefil istenilmektedir, kefillerin gelir belgeleri de talep edilmektedir. Maaşlı çalışansa bordrosu, esnaf ise gelir levhası belgesi, kira gelirlilerden kira kontratı. Ayrıca söz düzenlemeye göre kefillerin eşlerinin de onayları gerekmektedir.
 • Hayvancılığı köyde yerleşik olarak yapan çiftçilerimiz için köy muhtarlarından köy de hayvancılık yaptığına dahil iki aza imzalı dilekçe
 • Yatırım amaçlı kredi kullanmak isteyenler için hazırladıkları iş planı projesi
 • Yatırım kredilerinden satın almaya konu varlığın tevkifine ilişkin fatura
 • Son dönem ödenmiş herhangi bir fatura
 • (Sıfırdan hayvancılık yapmak isteyenlerden ipotek değeri olan taşınmazların tapu, hayvancılık yapanlardan ise hayvan küpe numaraları)
 • Devlete vergi borcunuzun olmadığı gösteren vergi dairelerince verilen yazı.

Hayvan kredisi almak için belgeler tanzim edildiği zaman aşağıdaki dilekçe örneği ile Ziraat bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Yukarıda yer alan belgeler tanzim edildikten sonra Ziraat bankasına zirai işler bölümüne başvura da bulunarak hayvan kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında sizlere bu resimdeki gibi bir dilekçe verilecektir. Dilekçede kefillerin adları, vatandaşlık ve telefon numaraları yer almaktadır. Hemen yanlarında imza alanı bulunmaktadır. Tüm kefiller burayı imza atmaları gerekmekte ve tüm bilgileri kendi el yazıları ile doldurması gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında yine kefillerin Zirai işler Ziraat bankası şubesine kefillerin gidip ilgili memur tarafından hazır taslak halindeki formlara imza atılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu düzenlenen bankacılık kanuna göre kefil olan kişinin eşinin de imza atmasıdır. Bu neden ile kefil olmadan önce eşinizin de gönlünü almanızı tavsiye ederiz.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ilgili memur ilk olarak sizin KKB notunuzu sorgulatır. Bu sorgulamada şayet sistem kredinize ONAY verirse hemen gösterine ipoteklerin gerçekliğini kontrol etmek için anlaşmalı yada bankada görevli ekspertiz memuru görevlendir. Yapılan kontroller sonrasında göstermiş olduğunuz rehinin gerçeklik payı varsa başvurunuz onay alarak sözleşme metinin imzalanması ile son bulur.

Her İki Kredi İmkanı İçin de KKB Notunuz Çok Önemli!

Unutmayın ki hayvan sektöründeki yatırımlar için de kullanacağınız krediler de KKB notunuz çok önem arz etmektedir. Tüm kredi için istenilen belgeleri sağlasanız bile şayet geçmişe yönelik yapılan istihbarat sorgulamasında sicilinizde sistem sorun algılar ise başvurunuz onay almayabilir! Böyle durumlarda bizim size tavsiyemiz hızlı bir şekilde bu değerin yükseltilmesi için ciddi adımlar atmanızdır.

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçimiz ile yaptığımız röportaj

"Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil)" - 6 YORUM
 1. blank İsmail dedi ki:

  Benim. 30. Koyunum. Var. Ben. Çoğaltmak istiyorum. Onu. İçin. Kredi. Yada hibe. Destek. İstiyorum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe için Tarım İl Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Kredi için ise size tavsiyem faizsiz kredi kullanmak için Ziraat bankasına başvuruda bulunmanız dır.

   1. blank Metin dedi ki:

    Slm ben büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum devletten nasıl bir destek alabilirim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Nerede yapmak istiyorsunuz.

 2. blank Faruk dedi ki:

  Iyı aksamlar kosgep ın hayvancılık uzerıne desteklerı nelerdir

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece ticari bir faaliyet kurarsanız destek alabilirsiniz. Örneğin, şarküteri, kasap gibi

KOSGEBKredi.net