Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir ?

Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir ?
8 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 18.822 kez okundu.


Bankalardan çiftçilerimizin tarımsal yada hayvansal kredi alabilmeleri için bazı evrakları tanzim etmeleri gerekmektedir. Ziraat bankası başta olmak üzere bir çok özel sermayeli bankalar için bu evraklar olmazsa ne yazık ki talep etmiş olduğunuz kredi başvurusu onay görse de hesabınıza işlemeyecektir. Dolayısı ile gerekli bu belgeleri hayvan kredisi için başvuru yapmadan önce hazır halle getirmeniz size ciddi bir zaman kazandıracaktır.

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Devletimizinde FAİZ DESTEĞİ ile şuan için en iyi canlı hayvan alımı için kredi olanağını sağlayan banka Ziraat bankası hayvancılık kredisi olmaktadır. Her ne kadarda bahse konu olan banka devlet faiz destekleri ile çiftçilerimize hayvansal ve tarımsal yatırımlar için kredi olanağını 2019 yılı için 12.500.000 liraya kadar sağlasa da sizden mutlak suret ile bazı belgeleri isterler. Bu belgeleri sırası ile listeler isek şayet karşımıza şu şekilde bir tablo çıkacaktır.

 • Yeni tarihli çiftçilik belgesi – ÇKS belgesi ( Bağlı olduğunuz il / ilçe Tarım İlçe Müdürlüğünden alınacak )
 • İşletme tescil belgesi numara ( Bağlı olunan Tarım İlçe Müdürlüğünden alınacak )
 • İşletmeye ait tapu
 • T.C. Nüfus Cüzdan fotokopileri ( Kefiller dahil olmak üzere )
 • Tarım Kredi Kooperatifine borcunuz olup olmadı sorgusu için Ziraat bankasından alınan formun Kooperatif tarafından borcu yoktur tasdikli yapılması
 • 3 adet kefil istenilmektedir, kefillerin gelir belgeleri de talep edilmektedir. Maaşlı çalışansa bordrosu, esnaf ise gelir levhası belgesi, kira gelirlilerden kira kontratı. Ayrıca söz düzenlemeye göre kefillerin eşlerinin de onayları gerekmektedir.
 • Hayvancılığı köyde yerleşik olarak yapan çiftçilerimiz için köy muhtarlarından köy de hayvancılık yaptığına dahil iki aza imzalı dilekçe
 • Yatırım amaçlı kredi kullanmak isteyenler için hazırladıkları iş planı projesi
 • Yatırım kredilerinden satın almaya konu varlığın tevkifine ilişkin fatura
 • Son dönem ödenmiş herhangi bir fatura
 • ( Sıfırdan hayvancılık yapmak isteyenlerden ipotek değeri olan taşınmazların tapu, hayvancılık yapanlardan ise hayvan küpe numaraları )
 • Devlete vergi borcunuzun olmadığı gösteren vergi dairelerince verilen yazı.


Hayvan kredisi almak için belgeler tanzim edildiği zaman aşağıdaki dilekçe örneği ile Ziraat bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Yukarıda yer alan belgeler tanzim edildikten sonra Ziraat bankasına zirai işler bölümüne başvura da bulunarak hayvan kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında sizlere bu resimdeki gibi bir dilekçe verilecektir. Dilekçede kefillerin adları, vatandaşlık ve telefon numaraları yer almaktadır. Hemen yanlarında imza alanı bulunmaktadır. Tüm kefiller burayı imza atmaları gerekmekte ve tüm bilgileri kendi el yazıları ile doldurması gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında yine kefillerin Zirai işler Ziraat bankası şubesine kefillerin gidip ilgili memur tarafından hazır taslak halindeki formlara imza atılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu düzenlenen bankacılık kanuna göre kefil olan kişinin eşinin de imza atmasıdır. Bu neden ile kefil olmadan önce eşinizin de gönlünü almanızı tavsiye ederiz.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ilgili memur ilk olarak sizin KKB notunuzu sorgulatır. Bu sorgulamada şayet sistem kredinize ONAY verirse hemen gösterine ipoteklerin gerçekliğini kontrol etmek için anlaşmalı yada bankada görevli ekspertiz memuru görevlendir. Yapılan kontroller sonrasında göstermiş olduğunuz rehinin gerçeklik payı varsa başvurunuz onay alarak sözleşme metinin imzalanması ile son bulur.

Her İki Kredi İmkanında’da KKB Notunuz Çok Önemli!

Unutmayın ki hayvan sektöründeki yatırımlar için de kullanacağınız krediler de KKB notunuz çok önem arz etmektedir. Tüm kredi için istenilen belgeleri sağlasanız bile şayet geçmişe yönelik yapılan istihbarat sorgulamasında sicilinizde sistem sorun algılar ise başvurunuz onay almayabilir! Böyle durumlarda bizim size tavsiyemiz hızlı bir şekilde bu değerin yükseltilmesi için ciddi adımlar atmanızdır.

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçimiz ile yaptığımız röportajBir önceki yazımız olan Yem Kredisi Alarak İhtiyaçlarınızı Karşılayabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir ? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Adem dedi ki:

  Allah izin verirse büyük başlıyorum hayırlısı devlete minnet etmeden hadi hayırlısı 10 hayvanla girdik yeni traktör vesaire aldım güzel gidiyor yaaa allah bakalım

 2. Adem dedi ki:

  Vallahi tapun tarlan çks yoksa hiç bir bok vermiyorlar varasa gel vermek karına ortak olalım diyorlar varsa yerin yurdun paran bulaşmayın teşvik destek boş

 3. Harun dincer dedi ki:

  Kim he soylerse soylesin Ben yasadiklatima bakarim turkiyede ilk etlik tavsan cifligini kurma girisiminde bulundum aylarca ugrastim Eger bir ulke kalkinacaksa uretecekse ureticinin basinda elli tane burokrat olmamali Adam he uretecek tavsan birak uretsin bir tavsan uretmek icin vergi dairesi ziraat odasi esnaf kefalet Ozel idare jandarma komutanligi I’ll be ilce Tarim mudurlugu tapu isletme belgesi bunlarin tamamindan gecmen gerekiyor yani bir tavsan uretim cifligini kurmak bu kadar zor ustelik Tarim bakanliginda etlik tavsan uretimi ile ilgili mevzuat bile yok bankalarda destek lredisi yok adamlar birak kardesim yapma uretme diyor be Ben bu gun faaliyette olan firmami kapatmayla karsi karsiyayim ustelik Ben milyarlzrca lia zarar etmisim birds bans vetenirel hekim tutma mecburiyeti var lutfen bu yazmi okuyan her kimse aciklama yapsin tlf05383397489 burokrasi ve yazilimlar cok agir I’ll be ilcedeki tum birokratlar bir set tutturmuslar efendim mevzuat Boyle cekip gidiyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Harun bey öncelik ile deneyimlerinizi bizler ile paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Türkiye de dediğiniz gibi bende hiç etlik tavşan hibe yada destekleri hakkında bir bilgiye erişim sağlayamadım.

 4. Ensari dedi ki:

  Meraba ben küçük ve büyük baş hayvancılıkla n uğraşıyorum devlet kiredisinden faydalanmak istiyorum bana ulaşabilirsiniz 05325161235

 5. Nurettin kanbur dedi ki:

  Erzurum da hayvanlar beslenme yapacağım köy de arazi lerimvar

 6. bilal dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorum

 7. yalçın dedi ki:

  Merhaba ben süt sığırcılığı için kredi almak istiyorum banka benden evtapusu istiyor bende ev yok kredi kullanamazmıyım devlet desteği olmadan hayvan sayısını çoğaltamıyorum azhayvannan da kar edemiyıorum devlet nasıl destekliyor kolaylık sağlanmasını istiyorum.

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
yem kredisi
Yem Kredisi Alarak İhtiyaçlarınızı Karşılayabilirsiniz

Daha çok hayvanlarını ipotek yani rehin etmek istemeyen yada bankaya kullanacakları kredi için bu imkana sahip olmayan çiftçilerimiz yem kredisi...

Kapat