Girişimcilik Destek Programı

Girişimcilik Destek Programı
31 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 128.247 kez okundu.


Program Devlet tarafından yeni girişimcilik desteği almak isteyen kadın, erkek tüm vatandaşlar için kurulmuştur. 2019 yılında da Girişimcilik Destek Programı alarak devlet teşvikli iş yeri kurabilir devamında ise yine program dahilinde bazı desteklerden istifade ederek işletmesini büyütebilirsiniz. KOSGEB 2019 yılı için sunmuş olduğu program dahilindeki bu hibe ve faizsiz kredi ödemeleri güncellenmiş, diğer yıllara göre bölgesel destek oranları % 10 oranında artmıştır. Programa başvuru koşulları ve formaları dahil detaylı bilgiler kurumca oluşturulan destek tablosu ile birlikte aşağıda yer almaktadır.

Öncelik İle Programdan Nasıl Faydalanılır ?

İlk olarak Girişimcilik Destek Programından faydalanmak isteyen tüm vatandaşlarımızın mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Eğitim başvurularını DAHA ÖNCEKİ YILLARDA! ŞAHSEN OLARAK KOSGEB’e başvurularak yapılırken şimdi e-Devlet üzerinden kabul görmektedir. Hızlı ve güvenilir bir şekilde bu eğitimlere nasıl başvuracağınızı hemen sizlere anlatalım.

 • İlk olarak tavsiye edilen elinizde bir PTT’den alınmış e-Devlet şifresinin olmasıdır.
 • Sonra şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 • Burada mutlaka sisteme mail adresinizi tanımlamanız gerekmektedir. Bunu kolaylık ile yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için önce sağ üsten giriş işleminizi yapınız. Ardından yine sağ üstten ( isminizin bulunduğu alandan ) güvenlik ve ayarlar hanesine giriniz. Karşınıza çıkan sayfadan ” Bilgilerim ” kısmına girelim. Sağ menüde şimdi ” İletişim Seçenekleri ” alanını göreceksiniz, oraya girerek ekranın altında ” Elektronik Posta ” bölümüne mail adresimizi girelim ve güncelleyelim.
 • Sıra geldi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusu için eğitim ili / ilçe seçilmesine. Bunu yapmak için http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girelim ve eğitim almak istediğimiz ili ” İl Fitresi ” alanından belirleyelim.
 • İl seçimi yapıldıktan sonra ” e-Devlet İle Başvur ” Butonuna tıklayarak karşımıza çıkan başvuru formunu doldurarak müracaatımızı gerçekleştirelim.
 • En kısa sürede yapmış olduğunuz başvuru hakkında size kurum bilgi verecektir. ( Başvuru için başka bir işlem yapmanıza şuan için yoktur. )

Eğitimler Hakkında Genel Bilgilendirme!

Eğitimler her il ve ilçede katılıma sayısının yeterlilik görmesi halinde (en fazla 30 en az 20 kişi ) düzenlenmektedir. Bulunduğunuz il de aşırı yoğunluktan dolayı sıra sorunu yaşıyorsanız şayet, arzu etmeniz halinde bulunduğunuz ile veya ilçeye yakın yerlerdeki eğitimlere boş kontenjan olması halinde de başvurabilirsiniz. Eğitimler 4 gün ve 32 saatlik ders süresi içinde verilmektedir. Eğitimlerin temel amacı girişimcinin;

 • iş fikirlerinin geliştirilmesiP
 • Pazarlama tekniklerinin öğretilmesi
 • iş yeri yönetimi ve iş planı projesinin nasıl hazırlanması gerektiğinin öğretilmesidir.


Girişimcilik Destek Programı kapsamında NACE formunda yer alan desteklenen sektörlere yönelik bir işletme kurmanız durumunda hibe kredi ile iş yeriniz için yapmış olduğunuz harcamaları bölgenize ve özlük durumunuza göre ( kadın, erkek, engelli ) geri alabilirsiniz.

Girişimcilik Destek Programı İmkanları Nedir ?

2019 yılında da KOSGEB  kendi işini ilk defa devlet destekleri ile kuracak olan yeni girişimciler için hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaya devam etmektedir. Yeni girişimcileri desteklemek amacı ile kurulan bu program 2019 yılı için 1.2. bölgelere %80 3.4.5. ve 6. bölgeler de yer alan için ise %90 ‘lara varan imkanlar sağlamaktadır. Peki bu yüzdelik oranlar ne anlama geliyor ? ufak bir örnek ile sizlere konuyu açıklık getirelim..

Örneğin; 50 bin TL faizsiz kredi için 1.2 bölgede yer alan vatandaşlar bu paranın tamamını alabilmek için %20 daha fazla harcama yapması gerekir iken ( 60 bin TL ) 3.4.5.6. bölgedeki girişimcilerin desteğin tamamından faydalanmak için %10 yani 55 bin TL harcama yapması yeterli olacaktır. Bu durum yine aşağıda yer alan tabloda da gözüktüğü gibi kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Not: Geri ödemeli olarak verilen faizsiz 100 bin TL için bölge ve kişinin durumu gözetilmeksizin eşit şartlar içinde verilmektedir.

KOSGEB 2019 yılı hibe ve faizsiz kredi içeren Girişimcilik Destek Programı tablosu % oranları ile birlikte aşağıdaki gibidir.

Girişimcilik Destek Programı 2016

Program başvuru kılavuzu ===> https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf

Girişimcilik Destek Programından Kimler Faydalanabilirler

Girişimcilik Destek Programından 18 yaşını doldurmuş tüm T.C. vatandaşları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları halinde faydalanabilirler. Programdan yararlanabilmek için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur, ancak alt yaş sınırı 18 tir. Yine aynı şekilde eğitime başvuracaklar dan herhangi bir öğrenim tahsil belgesi istenilmez.

 • Programdan sadece FETÖ, Pkk gibi terör örgütlerine üye veya yardım ve yataklık yapanlar faydalanamaz..
 • Daha önce bu desteği almış kişiler yeniden bu imkanlardan istifade edemez.
 • İmkanlardan yararlanacak olan girişimcilerin KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) not ortalamasına bakılmaz!

 Bir önceki yazımız olan Cafe iş planı örneği pdf ve word formatında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Girişimcilik Destek Programı Konusuna 280 Yorum Yapıldı
 1. Demet dedi ki:

  Ben bir tane giyim mağazası açmak istiyorum nasıl yapabilirim nereye baş bulmalıyım acaba

 2. Ahmet dedi ki:

  Üretimli kazanç

 3. sena doğan dedi ki:

  ben 19 yaşındayım ve liseyi yeni bitirdim. Gaziantep’te ikamet ediyoruz. Ancak bu yıl sonunda babam samsuna göç edecek. girişimcilik kursuna Gaziantep’te katılsam ve dosyayı yine burada versem fakat işi samsun açsam destek alabilir miyim?
  Yani başvuru ve işletme kurulumu farklı şehirlerde olabiliyor mu?

 4. Metin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben trabzonda bu kurslar ne belediye nede iskur veya halk eğitim merkezlerinde verilmiyor okadar takip etmeme rağmen kimse söylemiyor kur açıldığını veya kendi adamlarını yazdiriyorlar nasıl olurda haberleri olmuyor anlamıyorum bu konuda sizlerden bilgi almak istiyorum

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben küçük bas veya tavuk cifligi açmak istiyorum belge aldıktan sonra destekleme nasıl olacak sermayesiz baslayabilirmiyim

 6. suzan özcan dedi ki:

  Merhabalar ben gıda mühendisiyim. geçen sene mezun oldum. Şırnak ta tavuk çiftliği kurmak istiyorum, ama hiç bir sermayem yok ne yapmam gerekiyor. Bana ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirm.. Teşekkürler

 7. HALIL dedi ki:

  Merhaba ben 26 yaşındayım tavuk çifliği açmak istiyorum sermayem yok yetkili lerden yardım bekliyorum umarım beni duyan olmuştur saygılar

 8. lhan dedi ki:

  ben butik otel acmak istiyorum.kiralıcam binanın inşaatı sadce duvarlar ve sıvası var penceresi var.kendi zevkime göre yapmak için bu yolu sectiğimde kredi harcamalarının içine kapı duvar boyası vs.. inşaat malzemesi yani karşılarmı .10yıllığına kiralayıp kendi planladığım butık otel için yapsam karşılarmı teşekkürler..

 9. Zehra cömert dedi ki:

  Merhaba 23 yaşındayım ilk iş yeri açma deneyimim olacak hatayda sağlık bakanlığıyla anlaşmalı olarak işletebileceğim bir medikal açmak istiyorum bunun için ne yapmam lazım sermayem yok önlisans mezunuyum nerelere başvurmam lazım hem kredi için hem de eğitim için şimdiden teşekkürler

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
Cafe iş planı projesi, destek başvurusu nasıl yapılır
Cafe iş planı örneği pdf ve word formatında

Eski zamanlar da oldukça rağbet gören cafe ( kafeterya ) işletmeciliği 2019 yılında da İnternet ve playstation isimleri ile oldukça iyi...

Kapat