KOSGEB Kredi

Girişimcilik Destek ProgramıGirişimcilik Destek Programı

KOSGEB yeni iş yeri açmak için destek almak isteyen girişimciler için oluşturmuş olduğu ” Girişimcilik Destek Programı ” 2020 itibarı ile sil baştan yeniden tasarlanmıştır. Artık yeni ana adı olan ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” artık hibe desteği 60.000 TL ile 370.000 TL arasında yer almaktadır. Kuracağınız işletme modeline göre bu destekler’den yeni işletme kuracak olan bütün girişimciler istifade edebilmektedir. Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği olarak bu ana isim altında 2 ye ayrılan bu programlar hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için yer verdim.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Daha önce ” Girişimcilik Destek Programı ” adı altında var olan bu programın ismi artık ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” olarak yer almaktadır. Yine daha önce tek bu ana isim ile verilen yeni iş yeri kuracaklar için destekler artık 2 alt başlık olarak verilmektedir. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimci Desteği
 2. İleri Girişimci Desteği

Değişmeyen tek şek ise her bu iki program için başvurunun ilk şartı olan ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” alınmasıdır. Ancak, bu eğitimler içinde de yine çok köklü değişiklere gidilmiştir. Bunların en göze batanı ise eğitimlerin İnternet üzerinden ” Uzaktan Eğitim ” teknolojisi ile alınmasıdır. İster ” Örgün ” ister ise ” Uzaktan Eğitim ” ile girişimcilik sertifikası almak çok daha kolay hale gelmiştir. Ama, bu eğitimleri alır iken özellik ile ” İleri Girişimcilik Desteği ” alacaklar için ” Uzaktan Eğitim ” süresi biraz daha fazla tutulmuştur. Lütfen eğitimler için detaylı bilgiyi almak adına ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” isimli içeriğimize göz atınız. Şimdi sizlere KOSGEB tarafından yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere verilen bu 2 destek programından detaylı bir şekilde bahsedeyim.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği Program

Yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Program kendi altında 2 şekilde yer almaktadır. Bunlar;

 1. Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş İşletmeler
 2. Sermaye Şirketi Statüsünde Kurulmuş Olan İşletmeler

Bu her iki sektörler içinde işletme kuracakların mutlaka iş fikirlerinin KOSGEB desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde iş fikirlerinin yer alması gerekir. Bakın burası çok önemli!!! Şayet iş fikriniz ” İMALAT ” sektörü içerisinde yer almıyor ise mutlaka başvuru yapmanız gereken KOSGEB destek programın bu olduğunu unutmayınız.! Ama iş fikriniz KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alan NACE kodlarında ” İMALAT ” sektörü içerisinde ise o zaman başvuru yapmanız gereken program biraz sonra da bahsedecek olacağım ” İleri Girişimci Desteği ” programıdır. Şimdi sizlere ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” programın içeriğinden bahsedeyim.

Program daha önceleri almış olduğunuz iş makine ve kira ile çalışanlar için yapılan giderler için destek verir iken artık çoğunluk ile çalıştırdığınız sigortalı primine göre destek sağlamaktadır. Daha öncesi ile şimdiki sistemin artı ve eksileri tartışılır ama bu verilen hibe miktarında ciddi bir artık olduğu aşikardır.

KOSGEB-Geleneksel-Girişimcilik-Desteği-Program-Destek-Tablosu

Yukarıda sizinde görmüş olduğunuz gibi program tablosunda bir çok hibe miktar ibareleri yer almaktadır. Bunların açıklamasını sizlere anlaşılacak bir şekilde şöyle yapabilirim.

Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 1 ile 12 ay içinde )

 • İş yerinin ilk kuruluş desteği olarak sorgusuz sualsiz size 5.000 TL hibe verilir.
 • 1 ile 12 ay sonuna kadar çalıştırmış olduğunuz işçiler SGK prim ödemelerine göre 12 ay dolmasından sonra size en fazla 20.000 TL kadar hibe verilmektedir. Bu prim gün sayısının hesabını sizler de rahatlık ile yapabilirsiniz. Senede 365 gün ama iş günü olarak ortalama olarak 249 gün olduğuna göre 1 yılda 1 kişi çalıştırmanız durumunda yıl sonunda 5.000 TL daha hibe alırsınız. 3 Kişi dönemler halinde çalıştırmanız durumunda 10.000 TL alırsınız. 4 kişi dönemler halinde çalıştırır iseniz de 20.000 lira hibe yıl sonunda alırsınız.
 • 30 yaşından genç iseniz, engelli, kadın, gazi ve şehit yakını iseniz 1 ile 12 ay sonunda + 5.000 TL daha hibe alırsınız.

Böylece iş yeri kurumu için 5.000 TL 1 ile 12 ay sonunda en üst prim gününü yakalar iseniz 20.000 TL 30 yaşından genç veya engelli, gazi yada kadın veya şehit yakını iseniz + 5.000 TL daha hibe alarak ilk yıl toplamda cebinize 30.000 TL girecektir. ( Şirket olmanız durumunda ise ilk sene fazladan verilen + 5.000 TL kuruluş desteği sayesinde  35.000 TL hibe alırsınız. )

Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 12 ile 24 ay içinde )

 • Engelli, şehit yakını, 30 yaşından küçük girişimci, kadın yada gazi olmanız durumunda 12 ile 24 ay sonunda + 5.000 TL hibe alırsınız.
 • Çalıştırmış olduğunuz kişi gün prim sayısına göre ise yine 12 ile 24 ay sonunda en fazla 20.000 TL daha hibe almış olursunuz. ( Prim miktarları tabloda yer aldığı ve nasıl hesaplandığını biraz önce bahsettiğim için yeniden aynı konuya girmeyeceğim.

Buna göre ise 24 ay sonrasında şahıs şirketi iseniz en fazla 25.000 TL ile hibe toplam’da 2 yıl içinde 55.000 lira hibe alırsınız. Fakat sermaye şirketi iseniz 12 ile 24 ay sonunda yine en fazla 25.000 TL hibe ilk sene 35.000 TL ile birlikte 60.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Programı

Bu programdan yararlana bilmeniz için iş fikrinizin KOSGEB Desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alan ” İMALAT ” sektörü içerisinde yer alan bazı iş fikirleri arasında yer alması gerekmektedir. Yine bunun yanı sıra ” Uzaktan Eğitim ” ile ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” programından ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” almış yeni girişimciler yararlanırlar. Bu sektörler arasında yer almanız ve eğitimi almanız durumunda sizlere verilecek olan işletmenin 1 ile 24 ay süre zarfındaki hibe miktarları yukarıdaki yer alan tablo ve şartlar ile bire bir aynıdır.! Bu neden ile bu konuya yeniden girmeme hiç neden yoktur. Ancak, programın bunun haricinde sizlere sağlamış olduğu destek oranları aşağıdaki tabloda yer aldığı gibi çok daha fazladır.

Sizinde tabloda görmüş okumuş olduğunuz gibi işletmenize alacağınız makineler ilk olarak yeri üretim olması gerekmektedir. Bu şarta uygun ve işletmeniz ” İMALAT SEKTÖRÜ TABLOSUNDA ” şayet;

 • Teknoloji seviyesi ” düşük ” de yer alıyor ise alacağınız makine için 100.000 lirasına 75.000 TL hibe alırsınız.
 • Orta düzey ise 20.000 liralık harcamanıza 150.000 TL hibe alırsınız.
 • Yüksek düzeyde yer alıyor ise de 300.000 TL için de 225.000 lirasını hibe olarak geri alırsınız.

Ayrıca bunların yanı sıra 10.000 TL danışmanlık desteği içinde 7.500 TL hibe alırsınız.

Tüm bu bahsetmiş olduğumuz destek programları için ilgili şartların haricinde yeni girişimcinin.

 1. FETÖR, PKK gibi yasa dışı suç örgütleri ile bağının olmamış olması.
 2. Daha önce KOSGEB den hibe almamış olması.
 3. İş fikrini ” Girişimcilik Eğitimi ” sonrası sunum yapması.
 4. Daha sonra KOSGEB kaydı oluşturup, başvuruda bulunması gerekmektedir.

"Girişimcilik Destek Programı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Girişimcilik Destek Programı" - 119 YORUM
 1. blank döndü dedi ki:

  yaşım 21 liseyi bitirdim kendim küçükbaş hayvan beslemek istiyorum kıredi nasıl alırız

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kefil, ipotek ve işletme belgesi çıkarmtanız gerekir.

 2. blank Ahmet Görmek dedi ki:

  Temizlik firması kurmak istiyorum devlet destekli ne yapmam gerekiyor engelli bireyim %40 engel oranım var

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Programa başvuru yapmanız için ilk önce girişimcilik belgesi almanız gerekir.

 3. blank Candan dedi ki:

  3 aylik isyerim var 25 yas altıyım devlet desteği alabilir miyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Desteklenen sektörlerde olmanız durumunda aktif programlar üzerinden evet

 4. blank Tugce dedi ki:

  26 yaşındayım. Sera kurmak istiyorum. Kadınım. Acaba ne yapmam gerekiyor ve daha açıklamalı bir bilgi alabilir miyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Nerede kuracağınızı bize söylerseniz yönlendirme yaparız.

 5. blank Hülya dedi ki:

  Protez tırnak merkezi açmak istiyorum 23 yaşındayım ve üniversite mezunuyum ne kadar destek alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece güzellik merkezi olarak açarsanız geleneksel girişimcilik desteklerinden yararlana bilirsiniz.

1 9 10 11
KOSGEBKredi.net