KOSGEB Kredi

Girişimcilik Destek ProgramıGirişimcilik Destek Programı

KOSGEB yeni iş yeri açmak için destek almak isteyen girişimciler için oluşturmuş olduğu ” Girişimcilik Destek Programı ” 2019 itibarı ile sil baştan yeniden tasarlanmıştır. Artık yeni ana adı olan ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” artık hibe desteği 60.000 TL ile 370.000 TL arasında yer almaktadır. Kuracağınız işletme modeline göre bu destekler’den yeni işletme kuracak olan bütün girişimciler istifade edebilmektedir. Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteği olarak bu ana isim altında 2 ye ayrılan bu programlar hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için yer verdim.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Daha önce ” Girişimcilik Destek Programı ” adı altında var olan bu programın ismi artık ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” olarak yer almaktadır. Yine daha önce tek bu ana isim ile verilen yeni iş yeri kuracaklar için destekler artık 2 alt başlık olarak verilmektedir. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimci Desteği
 2. İleri Girişimci Desteği

Değişmeyen tek şek ise her bu iki program için başvurunun ilk şartı olan ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” alınmasıdır. Ancak, bu eğitimler içinde de yine çok köklü değişiklere gidilmiştir. Bunların en göze batanı ise eğitimlerin İnternet üzerinden ” Uzaktan Eğitim ” teknolojisi ile alınmasıdır. İster ” Örgün ” ister ise ” Uzaktan Eğitim ” ile girişimcilik sertifikası almak çok daha kolay hale gelmiştir. Ama, bu eğitimleri alır iken özellik ile ” İleri Girişimcilik Desteği ” alacaklar için ” Uzaktan Eğitim ” süresi biraz daha fazla tutulmuştur. Lütfen eğitimler için detaylı bilgiyi almak adına ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” isimli içeriğimize göz atınız. Şimdi sizlere KOSGEB tarafından yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere verilen bu 2 destek programından detaylı bir şekilde bahsedeyim.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği Program

Yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Program kendi altında 2 şekilde yer almaktadır. Bunlar;

 1. Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş İşletmeler
 2. Sermaye Şirketi Statüsünde Kurulmuş Olan İşletmeler

Bu her iki sektörler içinde işletme kuracakların mutlaka iş fikirlerinin KOSGEB desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde iş fikirlerinin yer alması gerekir. Bakın burası çok önemli!!! Şayet iş fikriniz ” İMALAT ” sektörü içerisinde yer almıyor ise mutlaka başvuru yapmanız gereken KOSGEB destek programın bu olduğunu unutmayınız.! Ama iş fikriniz KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alan NACE kodlarında ” İMALAT ” sektörü içerisinde ise o zaman başvuru yapmanız gereken program biraz sonra da bahsedecek olacağım ” İleri Girişimci Desteği ” programıdır. Şimdi sizlere ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” programın içeriğinden bahsedeyim.

Program daha önceleri almış olduğunuz iş makine ve kira ile çalışanlar için yapılan giderler için destek verir iken artık çoğunluk ile çalıştırdığınız sigortalı primine göre destek sağlamaktadır. Daha öncesi ile şimdiki sistemin artı ve eksileri tartışılır ama bu verilen hibe miktarında ciddi bir artık olduğu aşikardır.

KOSGEB-Geleneksel-Girişimcilik-Desteği-Program-Destek-Tablosu

Yukarıda sizinde görmüş olduğunuz gibi program tablosunda bir çok hibe miktar ibareleri yer almaktadır. Bunların açıklamasını sizlere anlaşılacak bir şekilde şöyle yapabilirim.

Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 1 ile 12 ay içinde )

 • İş yerinin ilk kuruluş desteği olarak sorgusuz sualsiz size 5.000 TL hibe verilir.
 • 1 ile 12 ay sonuna kadar çalıştırmış olduğunuz işçiler SGK prim ödemelerine göre 12 ay dolmasından sonra size en fazla 20.000 TL kadar hibe verilmektedir. Bu prim gün sayısının hesabını sizler de rahatlık ile yapabilirsiniz. Senede 365 gün ama iş günü olarak ortalama olarak 249 gün olduğuna göre 1 yılda 1 kişi çalıştırmanız durumunda yıl sonunda 5.000 TL daha hibe alırsınız. 3 Kişi dönemler halinde çalıştırmanız durumunda 10.000 TL alırsınız. 4 kişi dönemler halinde çalıştırır iseniz de 20.000 lira hibe yıl sonunda alırsınız.
 • 30 yaşından genç iseniz, engelli, kadın, gazi ve şehit yakını iseniz 1 ile 12 ay sonunda + 5.000 TL daha hibe alırsınız.

Böylece iş yeri kurumu için 5.000 TL 1 ile 12 ay sonunda en üst prim gününü yakalar iseniz 20.000 TL 30 yaşından genç veya engelli, gazi yada kadın veya şehit yakını iseniz + 5.000 TL daha hibe alarak ilk yıl toplamda cebinize 30.000 TL girecektir. ( Şirket olmanız durumunda ise ilk sene fazladan verilen + 5.000 TL kuruluş desteği sayesinde  35.000 TL hibe alırsınız. )

Gerçek Kişiler Tarafından Kurulmuş Olan İşletmeler: ( 12 ile 24 ay içinde )

 • Engelli, şehit yakını, 30 yaşından küçük girişimci, kadın yada gazi olmanız durumunda 12 ile 24 ay sonunda + 5.000 TL hibe alırsınız.
 • Çalıştırmış olduğunuz kişi gün prim sayısına göre ise yine 12 ile 24 ay sonunda en fazla 20.000 TL daha hibe almış olursunuz. ( Prim miktarları tabloda yer aldığı ve nasıl hesaplandığını biraz önce bahsettiğim için yeniden aynı konuya girmeyeceğim.

Buna göre ise 24 ay sonrasında şahıs şirketi iseniz en fazla 25.000 TL ile hibe toplam’da 2 yıl içinde 55.000 lira hibe alırsınız. Fakat sermaye şirketi iseniz 12 ile 24 ay sonunda yine en fazla 25.000 TL hibe ilk sene 35.000 TL ile birlikte 60.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Programı

Bu programdan yararlana bilmeniz için iş fikrinizin KOSGEB Desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alan ” İMALAT ” sektörü içerisinde yer alan bazı iş fikirleri arasında yer alması gerekmektedir. Yine bunun yanı sıra ” Uzaktan Eğitim ” ile ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” programından ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” almış yeni girişimciler yararlanırlar. Bu sektörler arasında yer almanız ve eğitimi almanız durumunda sizlere verilecek olan işletmenin 1 ile 24 ay süre zarfındaki hibe miktarları yukarıdaki yer alan tablo ve şartlar ile bire bir aynıdır.! Bu neden ile bu konuya yeniden girmeme hiç neden yoktur. Ancak, programın bunun haricinde sizlere sağlamış olduğu destek oranları aşağıdaki tabloda yer aldığı gibi çok daha fazladır.

Sizinde tabloda görmüş okumuş olduğunuz gibi işletmenize alacağınız makineler ilk olarak yeri üretim olması gerekmektedir. Bu şarta uygun ve işletmeniz ” İMALAT SEKTÖRÜ TABLOSUNDA ” şayet;

 • Teknoloji seviyesi ” düşük ” de yer alıyor ise alacağınız makine için 100.000 lirasına 75.000 TL hibe alırsınız.
 • Orta düzey ise 20.000 liralık harcamanıza 150.000 TL hibe alırsınız.
 • Yüksek düzeyde yer alıyor ise de 300.000 TL için de 225.000 lirasını hibe olarak geri alırsınız.

Ayrıca bunların yanı sıra 10.000 TL danışmanlık desteği içinde 7.500 TL hibe alırsınız.

Tüm bu bahsetmiş olduğumuz destek programları için ilgili şartların haricinde yeni girişimcinin.

 1. FETÖR, PKK gibi yasa dışı suç örgütleri ile bağının olmamış olması.
 2. Daha önce KOSGEB den hibe almamış olması.
 3. İş fikrini ” Girişimcilik Eğitimi ” sonrası sunum yapması.
 4. Daha sonra KOSGEB kaydı oluşturup, başvuruda bulunması gerekmektedir.

"Girişimcilik Destek Programı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Girişimcilik Destek Programı" - 15 YORUM
 1. Murat AYYILDIZ dedi ki:

  Merhaba, yurdışında çalıştırmak üzere tam donanımlı balıkçı gemisi imalatı yaptırıyoruz. Bu gemi ile yakalanan balığın teknede muhafaza için Soğuk su ve Buz makinalarının ürettiği buz ile Boşaltma limanına gelene kadarki muhafazasını yapıp boşaltma limanında herhangibir bozulma olmadan tesise boşaltılması sağlanmaktadır.
  Kosgeb tarafından sağlanan desteklerden faydalanmak istiyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Murat bey merhaba,
   Öncelik ile şunu belirtmem gerekir ki siz şuan işiniz fal olduğu için yeni girişimcilik destek programından istifade edemezsiniz. Ancak, bu saymış olduğunuz ihtiyaçları KOBİ sınıfında iseniz KOSGEB kaydı oluşturarak, size uygun destek programlarından yararlanarak hibe yada kredi faiz destekleri ile karşılaya bilirsiniz.

 2. Burak Çınar dedi ki:

  Merhaba, elektrik elektronik mühendisiyim buna bağlı proje ofisim var fakat toprak havuz balık üretim tesisi satın almak veya kiralayıp işletmek istiyorum girişimcilik eğitimine başvuru yaptım kabul olurmu ? Veya nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hangi ildensiniz. ? TKDK hiç araştırdınız mı ?

   1. Burak çınar dedi ki:

    Muğla milastayım henüz araştıramadım.

 3. a.cbn.ucg dedi ki:

  0-10 aylık bebekler için bebek spa merkezi açmak istiyorum. Kosgeb den bunun için destek alabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, alabilirsiniz.

 4. sevilay dedi ki:

  merhaba. şu an devam eden bir kömür işletmesini devir almak istiyorum. bununla ilgili hibe teşvik veya faizsiz kredi teşviki varmıdır

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almak için KOSGEB den hibe alamazsınız.

 5. Kezban dedi ki:

  Cocuk giyim üzerine atölye acmak istşyorum ama önce nereye başvurmam gerektiğini bilmiyorum kusr alman gerekiyot fakat nerden basvurucam onu anlamadım birde kurs ne kadar bir sürede tamamlanıyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu https://lms.kosgeb.gov.tr/ site üzerinden eğitim hiç bir yere gitmeden alabilirsiniz.

 6. dnzcvk@outlook.com dedi ki:

  Hocam selamlar, bir çiğ köfte bayiiliği almayı düşünüyorum firma da KOSGEB destekli. Fakat sermaye yok süreç nasıl işleyecek 15.000₺ bayiilik ücreti ben bundan nasıl yararlanacağim ? Teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sektörün hepsi kurum tarafından destekleniyor zaten. Franchise bedeli için halkbank dan kredi alabilirsiniz. Halkbank franchise için yeni girişimcilere kredi vermektedir.

   1. dnzcvk@outlook.com dedi ki:

    Hocam yanlış bir bilgi vermişim, bayiilik ücreti değil gereken sermaye 15.000₺ şuan hali hazır da bu sermaye olmadan KOSGEB desteği alabilirmiyim onu soruyorum? Teşekkürler cevaplarınız için

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Sermaye olarak kurumdan para alamazsınız ancak sadece hibe alabilirsiniz. Ama ilgili miktar için özellik ile Halkbank üzerinden yeni girişimci kredisi kullana bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net