KOSGEB Kredi

Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TLGeri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TL

Geri ödemesiz yani kısaca HİBE olarak hayvancılık için kredi herkes gibi sizlerde alabilirsiniz. Yapılan projelere 2020 yılına IPARD-2 kapsamında seçili illerde bir çok çiftçimiz kurmuş oldukları besi çiftliklerine %80 varan hibe imkanlarından yararlanmaktadır. Şuana kadar 3.000.000.000 lira 11.000 proje sahiplerine yapmış oldukları hayvancılık yatırımlarına tamamen geri ödemesiz bir şekilde verilmiştir. Bu projelerin içinde aklınıza gelecek olan büyükbaş dahil tüm küçükbaş ile kanatlı hayvan konuları mevcuttur. İster besicilik yapacak olun isterseniz süt üretime dayalı bir tesis kuracak olun size sağlanan bu imkanları lütfen göz ardı etmeyin.

Çiftçilere Hibe Veren Kurumlar Hangileridir?

Tarımsal faaliyetler içerisinde yer alan çiftçilerimize devletimiz bir çok alanda FAİZ ve HİBE imkanları sağlamaktadır. Bu imkanları bazen belli tarih aralıkları gözeterek, bazen ise ayrılan bütçe dahilinde çiftçilerimizin hizmetine sürmektedir. Türkiye’de kurulu bir çok kurumda devletimizin sunduğu bu imkanları en hızlı bir şekilde sizlere sağlamak için görev yapmaktadır. Bu kurumları sıralarsa,

 1. Kalkınma ajansları, tüm kalkınma ajansı duyurularını https://bit.ly/2U0t23V buradan takip edebilirsiniz.
 2. TKDK açılım isimi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (%80 varan hibe sağlamaktadır)
 3. Tarım İl/İlçe Müdürlükleri (Bütçe dahilinde %100 hibe ile canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan vermektedir)
 4. KOSGEB (Üretilen hayvanlar için ticari bir işletme kurulması halinde %60 varan hibe sağlamaktadır.)
 5. Ziraat bankası (→ 2020 yılı itibarı ile 100.000 liradan başlayan tamamen faizsiz hayvan kredileri vermeye başlamıştır.)

TKDK Tarafından Verilen ”GERİ ÖDEMESİZ KREDİ” Başvuruları Nasıl Yapılır ?

%75 oranında Avrupa birliği fonları %25 de devletimizden almış olduğu destek ile çiftçilerimize bir çok tedbir başlıkları ile 2020 yılında %80 hibe imkanı TKDK tarafından sağlanmaktadır. Kurum SADECE DESTEKLERİNİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU 42 İL içerisinde vermektedir.

Belirlenen iller içerisinde işletmenizi modernize edebilir veyahutta sıfırdan yeniden kura bilirsiniz. Ancak bunu yapmadan öncede hibe programının başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Günümüzde TKDK IPARD-2 ismini vermiş olduğu program ile bu olanakları sağlamaktadır.

 • İkinci olarak yapmanız gereken IPARD-2 Çağrı ilanlarının takip etmektir. Bu takibi yerel gazete / radyo yada TKDK sitesine üye olarak da anında elektronik posta olarak da alabilirsiniz.

Kurum tarafından destek verilen iller de ve IPARD-2 çağrıları sonrasında aşağıdaki hayvancılık konularında geri ödemesiz kredi imkanlarından yararlanırsınız.

 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek (süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi)
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması (Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et)
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi  (arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmesi)

konularıdır. Tüm bu tedbirlerin başvuru rehberi + formlarına IPARD-2 çağrı ilanları sonrasında https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri adresinden ulaşabilir. Projenizi size en yakın TKDK il koordinatörlüklerinde teslim edebilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılığa Geri Ödemesiz %60 Hibe Vermektedir

Hayvancılığa bir diğer hibe imkanı sağlayan kurum KOSGEB’dir. Yalnız burada herkesin yanlış bildiği bir durum söz konusudur. Kurum kesinlik ile canlı yada cansız hayvan için hibe imkanı sağlamamaktadır. Kurum sadece hayvancılık adına TİCARİ BİR FAALİYET YÜRÜTECEK olan girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Ticari amaç güderek KOSGEB’in hayvancılığa sağladığı NACE kodları şunlardır.

10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
10.13 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
10.2 Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
10.4 Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
10.9 Hazır hayvan yemleri imalatı
10.91 Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
10.92 Ev hayvanları için hazır gıda imalatı
46.2 Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
46.21 Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
46.23 Canlı hayvanların toptan ticareti
47.23 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
47.76 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
91.04 Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Bu kodlar dahilinde KURACAĞINIZ veya KURMUŞ olduğunuz ticarethane için KOSGEB DESTEKLERİNDEN YARARLANA BİLİRSİNİZ.

 • İlk defa şayet listedeki alanlarda bir ticari faaliyet gösterecekseniz ”GİRİŞİMCİ” statüsünde yer alır ve size ” YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI ” tarafından kurum destekler.
 • Şayet listede yer alan faaliyetlerin herhangi bir içerisindeyseniz mutlaka ilk olarak KOBİ tanımlamasında olmanız gerekir. KOBİ nedir ? diye merak edenler için en güncel halini sizlere bildirmiştik. Şayet KOBİ seniz bu kez http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler den herhangi birine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru işlemleri için KOBİ olmanızın yanı sıra devlete hiç bir vergi borcunuzun olmaması, kendi meslek odanıza kayıtlı bir esnaf olmanız aranan ilk şartlardır. Bu şartları sağlarsanız KOBİ KAYIT işlemi sonrasında sisteme giriş yaparak müracaatınızı gerçekleştire bilirsiniz.

"Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TL" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TL" - 143 YORUM
 1. blank Nurgül dedi ki:

  Slm esimle beraber hayvancilik sektörune atilmak istiyoruz yer bursa karacabey de 6 donüm yerimiz var bilgi verirmisiniz yas 35

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0-224 243 85 35 sizlere detaylı bilgi verecektir.

 2. blank hanifi dedi ki:

  merhba
  ben hayvancılık yapmak istyorum yer uygun olup olmadıgını nasıl

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   TKDK tarafından desteklenen illere bağlı herhangi bir ilçede hayvancılık işletmenizi kurmanız yeterli olacaktır. İli söylemediğiniz için size ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum.

 3. blank Abdulkadir Şimşek dedi ki:

  Merhaba Erzurum ilinde küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum tarlalar mevcut barınma ve canlı hayvan sermayem yoktur sigortalı işte çalışıyorum gaydalanabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm ama TKDK Erzurum ilimizde yok. Ama yineden Tarım İl Müdürlükleri belli dönemlerde destek sağlamaktadır. Takip etmekte fayda var.

 4. blank Okan dedi ki:

  Merhaba! Kolay gelsin Hatay hassa küçük baş yetiştirmek istiyorum nasıl yol izlemem gerekmektedir

 5. blank Eyüp TANRIVERDİ dedi ki:

  Merhaba.mandıra niteliğinde Yozgat merkez ve Sorgun ilçesine bağlı mevcut ahırlarımız ve topraklarımız var.Kayınpeder ile yapmak istiyorum sorgun ilçesinde.Yozgat merkezde ise mevcut hayvancılık yapan mandırası olan bir dostum ile yapmak istiyorum.İşsiz ve ssk sız ve mal varlığı olmayan birisiyim.Kosgeb den 200.000 tl hibe kredi alabilirmiyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kurum hayvancılık olarak hibe desteği sağladığını üzülerek belirtmek isterim. Geri ödemesiz olarak 0-354 217 28 35 numarayı arayarak ahır yapımı için destek nasıl alınabilir öğrene bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net