KOSGEB Kredi

Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?

Genç çiftçilerimize verilecek olan 30 bin TL hibe karşılığında canlı hayvan alımları ile bir çok bitkisel destek için sonuçların 2021 yılında açıklanacağı tarih 23 mayıs ile 29 mayıs arası olarak bildirilmişti. Lakin kazananlar listesi  son günü geçmesine rağmen hala neden açıklanmıyor  ? Toplam 16 bin 733 şanlı çiftçimize verilecek olan desteklerin akıbeti ne oldu ne zaman açıklanacak soruların yanıtı sonunda TEBLİĞ NO: 2018/12 resmi gazete ile cevap buldu.

Genç Çiftçilere Dev Hibe Desteği

2020 yılına kadar il ayrımı gözetilmeksizin verilen 30 bin TL hibe bu yılda genç çiftçilerimize verilecektir. Daha önce başvuru yapanlardan sıklık ile duyduğum bir sorunun ilk olarak yanıtı vermek istiyorum, sonrasın da ise 23 mayıs 2018 de açıklanacak denilen desteğin neden hala açıklanmıyor konusuna değineceğim.

Değerli çiftçiler her şeyde bir öncelik hakkı vardır. Bu ne yazık ki artık dünyanın bir düzenidir. Bir çok çiftçimizden ben bu desteklere defalarca başvuru yaptım ama hala bir türlü bana çıkmıyor şikayetlerini almaktayım. Bunun en büyük nedeni sizin kriterlerinizin devlet tarafından istenilen sınırlar içinde olmamasıdır. Şimdi sizlere bu desteklerin bana neden çıkmıyor sorunuzun yanıtı vereyim.

Genç Çiftçi Destekleri Neden Bana Çıkmıyor?

Bankalardan kredi bile alırken sizlerden bazı kriterler aranır doğru mu ? Ama bu özel olsun ama ise devlete ait bankalar olsun bu şartlar sizlerden aranacaktır. Aynı şekilde devletimizin de vermiş olduğu bu destekler de bazı şartlar aranır. Düşünsenize neden devlet hibesini 100 yaşına gelmiş bir çiftçiye versin ? Yada zaten hayvanı olan bir kişiye neden sektörü teşvik etsin ? Bu ve bunun gibi bir çok haklı nedenden dolayı bazı öncelik sıralamaları yapılmıştır. Bu sıralama ve karşılığına gelene puanlamalar şu şekildedir.

Başvuru yapan genç çiftçimizin yaşı?

 • Şayet başvuru da bulunan çiftçimiz 18 ile 25 yaş sınırları arasında ise 14 puan
 • 26 ile 32 yaş arasında ise 10 puan
 • 33 ile 40 arasında ise en az puan olan 6 almaktadır.

Bu yaşların üstündeyseniz puan alamazsınız!

İkametgah’da Bulunduğu Kırsal Yerin Nüfusu

Sonuçları etkileyen bir diğer etkende başvuru yapılan kırsal alanın nüfus yoğunlu dur. Şayet nüfusu az bir ilçe de başvuruda bulunuyorsanız şansınız çok daha fazla olacaktır. Bunu rakamlar ile tanımlamak gerekir ise ;

 • 1000 ve altında bir yerleşim altındaysanız 14 puan
 • 1001 ile 10000 altında bir yerdeyseniz 10 puan
 • 10001 ile 20000 arasında bir yerden başvuru yapıyorsanız 6 puan

alırsınız. Bu rakamların üzerinde iseniz ne yazık ki hiç bir puan alamazsınız.

Eğitim Seviyeniz Çok Önemlidir?

2018 Genç çiftçi sonuçlarını etkileyen bir diğer etkende tahsil durumunuzdur. Yalnız bunda öğrenim duruma göre puanlama tam tersi olarak hesaplanmaktadır.

 • Eğer orta okul seviyesinde okur yazara sahip bir çiftçi olmanız durumunda en üst puan olan 14
 • Lise yada Üniversite mezunu bir çiftçimiz iseniz ise 10 puan almaktasınız.

Bu derecelendirmenin bu şekilde tam tersi olamasının nedeni kuşkusuz tahsile sahip vatandaşların kendilerine daha kolay bir iş bulabilmeleridir.

Kendinize Ait Bir Alanınız Var mı?

Kazananlar listesinde oluşturulmasında etkili bir yere sahip olan bir diğer kriter başvuru sahibi çiftçimizin kendine ait arazisinin olup olmadığıdır. Öyle ya, şayet bir araziniz, daha doğrusu bir besi yeriniz yoksa alacağınız hayvanları nerede bakacaksınız ? Bu kritere göre oluşturulan puanlamaları da sıralarsak şu sonuç elde edilmektedir.

 • Kendine ait bir mülkiyeti olan genç çiftçimize en üst puan olan 14
 • Mülkiyeti kendine ait değil ama kiralık olsa da bir yere sahip olan çiftçimize 10 puan
 • Hiç bir varlığa sahip olmayana 6 puan verilmektedir.

Genç Çiftçilerimizde Kazananlar Listesini Etkileyen Diğer Odaklar

Sonuçları ciddi bir şekilde etkileyen diğer değerlendirme kalemleri de şu şekilde yer almaktadır.

 1. Tarımsal / hayvansal alandaki eğitiminiz ne durumda ? herhangi bir sertifikaya sahip misiniz ? Şayet evet ise 14 puan cebinizde.
 2. Başvuruyu kırsal bir alanda yapan çiftçi iseniz bu size + 10 puan kazandırır.
 3. Birinci derece şehit yakını yada engelli veya engelli bakmak ile yükümlü yada gazi iseniz +10
 4. 5510 sayılı SSGSS KANUNU kapsamında primleri hazine tarafından karşılananlarda 10 puan uygulanır.
 5. Resmi bir nikaha sahipseniz 10
 6. Vatani görevini başarılı bir şekilde yapanlara 10
 7. Kadın çiftçilerimize ekstra 6 puan
 8. Proje konusunda herhangi bir coğrafi işaretlemesi mevcut olana 6
 9. Kanatlı sektöründe veya bitkisel üretim projeleri alanlarından ”İYİ YADA ORGANİK TARIM” uygulaması yapacak olan çiftçilerimize +6 puan

verilmektedir. Bu derecelendirmeye birde komisyon üyelerinin inisiyatifleri katılmaktadır. Bu oran ise 0 ile 30 puana kadar çıkmaktadır. Şimdi bana neden genç çiftçi hibe olanakları çıkmıyor diyorsanız bu kriterlere göre kendinizi bir ilk olarak değerlendirin.

Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?

Şimdi gelelim 23 mayıs 2018 tarihi itibarı ile açıklanacak olan genç çiftçi sonuçlarının enden hala açıklanmadığına. Aslında bunun duyurusu resmi gazetede 31 MAYIS 2018 tarihinde 30407 Sayılı yayımında bildirilmiştir. Yayımlanan daha önceki duyuruda değişiklik yapılarak, genç çiftçi kazananların duyurulması için şu şekilde bir ibare eklenmiştir.

” Kurulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonu asıl ve yedek kazananlar listesini komisyonun onayının 2 ay içerisinde bildirilir ”

Denilmiştir. Yani bu da 24/03/2018 tarihinden yayımlanan 30370 sayılı resmi gazetede yapılan değişikliğe göre demek oluyor ki nihai kazananların listesi en geç 30 TEMMUZ 2018 tarihine kadar herhangi bir gün de açıklanacak anlamına gelmektedir.

Sonunda dediğimiz gibi oldu, GENÇ ÇİFTÇİ SONUÇLARI ALDIĞIMIZ BİLGİYE GÖRE 2 TEMMUZ 2018 TARİHİNDE AÇIKLANACAKTIR.!

"Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Genç Çiftçi Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net