Genç çiftçi projesinde desteklenecek sektörler belli oldu

Genç çiftçi projesinde desteklenecek sektörler belli oldu
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 4.068 kez okundu.


İlk defa 2016 yılında uygulamaya başlayan ve yoğun ilgi gören genç çiftçi projesi 2018 yılında da Temmuz ayında verilmeye başlanacaktır. Aranan bazı kriterlerin başında ise genç çiftçilere hibe olarak verilecek olan 30 bin TL’nin doğru sektörlerde kullanılmasıdır. Çiftçilerimizde aranan şartları sağlayanlar, programa başvuru yapıp kazanmaları durumda bakanlık tarafından aşağıda belirtilen sektörlere yatırım yapmaları durumda desteklenecektir.

Genç Çiftçi Destek Programı Nedir.?

Genç çiftçi destek programı nedir.? Devletimiz ilk defa 2016 yılında uygulama başlatmış olduğu bu program, yatırımcı genç çiftçilerimizin bakanlık tarafından desteklenen sektörlere yatırım yapmaları durumda hibe teşvikleri almış olduğu bir destek programıdır. 2016 yılında başlatılan genç çiftçilerimize 30 bin TL hibe desteği başvurusu 2017 yılında da yapılmaktadır. Bakanlık tarafından şayet istenilen özelliklere sahip iseniz, yine devletimiz tarafından belirlenen sektörlere yatırım yapmayı kabul görüyorsanız, sizlerde devletimizden geri ödemesiz kredi alabilirsiniz.

Genç Çiftçilerimizden Aranan Nitelikler Nedir.?

İlk olarak projeden istifade edecek olan genç çiftçilerimizden aranan nitelikleri bir ele alalım. Daha sonrasında ise yatırım yapılacak olan konulara açıklık getiririz. Şartları daha önce bilenler için pek bir değişiklik yok aslında. 2017 yılında da projeye başvuru yapacak olan genç çiftçilerimizden de arana şartlar aynıdır. Tarım Reformu Genel Müdürü Faruk FIRATOĞLU mart 2017 tarihinde düzenlemiş olan bir TV programında şartların geçen yıl ile aynı olduğunu, bu yılda yine genç çiftçi projesinden ihtiyaç sahiplerinin istifa edeceklerini belirtti. Diğer yılda olduğu gibi 2017 yılında da başvuru yapan kadın girişimcilere daha ayrıcalık tanınacağını belirten, FIRATOĞLU yatırım yapılan konuya göre ödeme seçeneklerinde nakit ve canlı hayvan verilmesi ile sağlanacağını söyledi. FIRATOĞLU ayrıca genç çiftçilerimizden aranan şartlar olarak.

 1. Genç çiftçimizin 40 yaşından gün almamış, 18 yaşından da büyük olması.
 2. Daha önce devletimizden bu sektörden hibe teşviki alamamış olması.
 3. Herhangi bir yerde çalışmıyor olması.
 4. Okur ve yazar olması.
 5. Herhangi bir örgün eğitim kurumunda okur olmamak.
 6. Herhangi bir ticaret ile iştiGal ediyor olmamak.

gerekmektedir. 2016 yılında 15 bin kişiye verilen destek 2017 yılında ise tam 17.000 çiftçimize verilecektir. Kırsak kalkınmayı desteklemek amacı verilen bu teşviklerde 2016 yılında devletimizin kasasından 450 milyon TL çıkmıştır.

Genç Çiftçi Projesinde Desteklenen Sektörler Nedir.?

2017 yılında da 30 bin TL hibe almaya hak sahibi olan genç çiftçilerimiz bitkisel yatırımları için nakit, hayvansal yatırımlar için ise TİGEM üzerinden canlı hayvan alacaktır. Proje kapsamında desteklenen sektörler 3 ana başlık altında toplanmıştır. Bu ana başlıklar.

 1. Hayvansal üretim amaçlı alınacak olan canlılar.
 2. Bitkisel üretim.
 3. Yöresel tıbbı ve aromatik üretimidir.

Bu başlıkları açmamız gerekir ise,

Hayvansal Üretim Amaçlı Yatırımlar

Bakanlık hayvancılığı kendi içinde 4 başlık altında desteklemektedir. Hayvancılığa yatırım yapacak olanlara verilecek olan hibe canlı hayvanlar ve ihtiyaç duyulan ekipmanlar ise yine sektöre göre değişmektedir. Şimdi bu 4 başlık altındaki destekleri gelin hep beraber açalım.

 1. Büyükbaş veya küçükbaş hayvan kredisi; Erkek sığır alımlarında 7 adet etçil ve kombine ırkı besicilik için en az 220 kğ canlı hayvan alımları. 4 adet damızlık düze en az 9 aylık olmalı. 38 adet dişi 2 adet erkek toplam 40 baş küçükbaş hayvan yetiştiriciliği.
 2. Arıcılık kredilerinde; En az 40 aralı olarak kovan. Arıcılık da ihtiyaç duyulan temel ekipmanlar.
 3. Canlı kanatlı üretimi yapmak isteyenler; Kanatlı hayvancılığa yatırım yapacaklar için yine yatırım teşvik sayıları konu başlıklarına göre değişmektedir. Buna göre ise, Yumurta tavukçuluğuna 500 adet. Hindi, ördek veya kaz yetiştiriciliğine ise 400 adet hibe verilecektir.
 4. İpek böceği üretimi; 80 m2 alanda yapılacak olan yatırımlar için proje kapsamında ihtiyaç duyulan termometre ve higrometre, yaprak kıymak için ihtiyaç duyulan tahta ve bıçaklar. Aspiratör, vantilatör ve 250 adet dut verilecektir.


Bitkisel Üretim Destek Projesi

Bakanlık bitkisel alanda yatırım yapacak olan genç çiftçilerimizi de yine 3 ana başlık altında desteklemektedir. Bunlar ise,

 • Kapama meyve bahçesi tesisi kurulumları

Kapama meyve bahçesi destek projesi hibeleri

 • İç veya dış mekan süs bitki yetiştiriciliği

İç ve dış süs bitkisel proje destekleri

 • Örtü altı projeleri

Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri

 • Mantar üretime yapılacak olan yatırımlar

Mantar üretimine yapılacak olan yatırım destekleri

Tıbbı ve aromatik bitki üretimi

Tarım ürünleri ( buğday, arpa, mısır ) ve tıbbı aromatik ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve depolanması amaçlı yapılacak olan yatırımlar.

Tıbbı aromatik ürün proje destekleri

Tıbbı aromatik ürün proje destekleri devam

Haber videosu

 Bir önceki yazımız olan Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Üretimi Çok Kazançlı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
Yeşil yumurta yumurtlayan tavuk üretimi çok kazançlı
Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Üretimi Çok Kazançlı

Kanatlı hayvancılık alanında yatırım yapacaklar için çok kazançlı bir cins olan yeşil yumurta yumurtlayan tavuk Araucana sahiplerini zengin ediyor. Yeşil yumurtanın...

Kapat