KOSGEB Kredi

Fitness Salonu Nasıl Açılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?Fitness Salonu Nasıl Açılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada bay ve bayanlarda obezitenin bir hayli ilerlemesi yeni bir sektörün rağbet görmesine vesile olmuştur. Kimileri tarafından spor salonu, vücut geliştirme veya sağlıklı yaşam evleri olarak bilinen ama asıl adının fitness salonları olan sektörde yer almak isteyenler için gerekli olan başta antrenörlük belgesi nasıl alınır, bu belgeyi almadan salon nasıl açılır, devlet desteği ve teşviklerin sektörde ki yeri ve kar maliyet oranlarından kısaca bu yazımızda bahsedeceğiz.

Fitness salonu nasıl açılır ?

Sizler için bugün hiç üşenmeyip son günlerin oldukça popüler iş sektörü olan fitness salonununu bayilik almadan nasıl açılacağını araştırdık. Gün boyu yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgiler ise;

1- İlk olarak en az 100 m2 ve üzerinde bir dükkan tutmanız gerekmektedir.

Ama, tuttuğunuz dükkan da bazı kriterleri mutlaka göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bunların en başında ise binada yer alan apartman sakinleri tarafından imza almak gelmektedir. Zabıta müdürlüğü fitness salonu veya buna benzer gürültüye elverişli işletmeler için ileride doğabilecek apartman sakinleri şikayetlerini bertaraf etme adına sizden tüm sakinlerden imzalı olur dilekçesi isteyecektir. Dilekçeye kısaca şunu yazabilirsiniz.

 • ……………………. mahallesi…………………….sokak……………………apartmanı, no ………………’ de spora yönelik, fitness salonu açma talebinde bulunmaktayım. Bu tesisin apartmanın bodrumunda yer alan alanda kurarak faaliyet göstermem için izin verdiğinizi lütfen T.C numaranız ve isim soy isim imza ile beyan eder misiniz.

deyip boş kağıdın altında gerekli imzalı dilekçeyi oluşturmanız gerekmektedir. Bu belgeyi il / ilçedeki Zabıta müdürlüğüne götürüp gerekli ruhsat işlerinin çıkmasını sağlamanız gerekmektedir.

2- Dükkan da bazı düzenlemeler yapmalısınız.

Tutmuş olduğunuz dükkanda mutlaka ama mutlaka tuvalet, duş ve soyunma kabinlerini tedarik etmeniz gerekmektedir. Genelde dükkanların bir çoğunda gider ve tuvalet mevcuttur. Size geriye kalan duş olayını çözmek ve yeterli şekilde soyunma kabinleri tedarik etmenizdir.

3- Esnaf odası, muhasebe gibi gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir.

Muhtemelen esnaf kefalet odasına kayıt olmanız gerekecektir. Buda yaklaşık olarak size 600 TL civarlarından bir bedele mal olacaktır. Ticaret odası kayıtları ise yaklaşık iki katı 1200 TL ‘dir. Esnaf kefalet odalarına kayıt olmanız yeterlidir. Gelir giderinizi tutmak adına bir muhasebeci ihtiyacınızda olacaktır. Oda size 100 ile 200 arasında bir bedele mal olacaktır. Son olarak ise yazar kasa içinde yaklaşık 1500 TL ödemeyebilirsiniz.

4. İşin en can alıcı noktası olan antrenörlük belgesini sizler için sona bıraktım 🙂 Değerli arkadaşlar şayet elinizde Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından verilmiş bir antrenörlük belgesi mevcut değilse üzgünüm ki fitness salonu açamazsınız. Aslında alternatif yollar ile açarsınız ama bu belgeye sahip birini bulup, belgesini noterden tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Kısacası belge sahibi ile işbirliği yaparak yıllık olarak kiralamanız gerekecektir. Belge sahibi en fazla 3 kişiye belgesini kiralayabilir.  Yıllık olarak en az 1000 TL ile 3000 TL gibi bir bedele bu belgeyi kiralayabilirsiniz. Bu arada 1. veya 2. kademe elinde antrenörlük belgesi olanlar veya bu belgeyi kiralamak isteyenler yorumlar alanında bir birleri ile iletişim kurabilirler..!

Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Bilek ve vücut geliştirme alanında bir işletme kurmak istiyorsanız, 1. kademe ardında da 2. kademe antrenörlük belgesi almanı gerekmekte siniz. Bu belgeyi en az lise mezunu olan 18 yaşını doldurmuş olan herkes rahatlık ile alabilir. Şayet milli sporcu iseniz lise mezunu olmanıza da gerek yoktur. Bu belgeyi alabilmek için de daha önce yüz kızartan suçlarda bulunmamanız aranmaktadır. Bu şartlara uygun iseniz ülke genelinde düzenlenen yaklaşık 10 gün süren eğitimlere katılmanız gerekmekte siniz. Eğitim bedeli yaklaşık 1500 TL olmaktadır. Eğitim tarih ve adresleri ise BURADAN duyurulmaktadır. Eğitime katılacaklar olanlar için federasyon otel dahil bulmaktadır. Oteller kişi başı 60 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Eğitimler sonrasında yaklaşık 30 gün içinde belgenizin sahibi olursunuz. 2 kademe antrenörlük belgesi almak için ise en az aradan 12 ay geçmeniz gerekmektedir. Başvuru şekli yine aynıdır. Ama fiyat biraz farklıdır. Oda 1750 TL civarlarındadır. Ödemeler banka hesabının dan yapılmaktadır. Federasyonun sizlerden istediği belgeler BURADA dır.

Fitness Salonu Maliyet Oranları Ne Kadardır?

Şimdi sıra geldi bu iş için cebinizden çıkacak olan paranın kaba taslak hesaplanmasına. Arkadaşlar en az 100 m2 üzerinde bir dükkan tutacağınızı varsayalım 2000 TL ile 2500 TL den başlayan bir yıllık kiranız olacaktır. Yıllık 3000 TL antrenörlük belgesi filan hesaplama aşağıdaki gibidir.

2500 kira * 12 = 30.000 TL + 3000 antrenörlük + Muhasebe yıllık 1500 TL elektrik + su + ısınma = hepsi toplam yıllık sabit gideriniz. 37.000 TL bir gidere mahal olacaktır.

Kurulum için işletme taban kaplamaları + duşa kabin + soyunma odaları size yaklaşık 10.000 TL ye mahal olacaktır. İşin belkide en pahalı demirbaşı olan koşu bantları tanesi 15.000 TL den 5 adet alırsanız 45.000 TL ( Orta kaliteli profesyonel bir koşu bandı maalesef o fiyatlarda ) diğer ağırlık, kelebek, bisiklet vb malzemelere 20.000 TL harcarsınız. Toplam 75.000 TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Aylık Ne Kazanırım?

Kısa olarak bu konuya da değinmeden edemeyeceğim. O kadar harcama yaptıktan sonra aylık ne kadar gelir elde edeceğinizi bilmeniz bence hakkınız. Arkadaşlar yukarıda belirttiğimiz bir m2 de bu işe girerseniz aylık en az 100 üyeniz olacağı ön görülmektedir. 100 üye için aylık 100 TL bir ücret alırsanız bu size getiri olarak 10.000 TL olacaktır. Giderleri düştükten sonra temiz 7.000 TL kalır diye düşünüyorum.

Fitness Salonu Devlet Destekleri Hakkında

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde iş yerini kurmak isteyenlere hibe ve faizsiz olarak kredi olanağı sunan bir kurum mevcuttur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme kurumu olan KOSGEB hazırlamış olduğu mevcut program Girişimcilik Destek Programı ile bu desteği sağlamaktadır. Yalnız bu desteği alabilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Sizlere önerimizi, bu yola girmeden önce sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini iyi bir şekilde analiz etmenizdir. Kurum desteklediği sektörleri NACE isimli form ile ülkedeki girişimciler ile paylaşmaktadır. Sizler için bir araştırma yapıp bu sektör için danışmanlık hizmeti veren arkadaşlar ile de görüştük. Üzülerek söylememiz gerekiyor ki maalesef arkadaşlar devlet teşvik destekleri bu sektör için şuan yok 🙁

"Fitness Salonu Nasıl Açılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Fitness Salonu Nasıl Açılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?" - 20 YORUM
 1. blank Tuğçe atmaca dedi ki:

  Merhabalar , şu an herşeyi tam olan havuz, fitness, hamam, sauna dahil bir spor salonu var. İşletmesini almayı düşünüyorum . Fizyoterapistim , birinin belgesini mi kiralamam gerekiyor ruhsat için ?

 2. blank Slymntrgy dedi ki:

  Açılacak olan spor salonunun hizmet içeriği branş farketmeksizin hizmet verebilmesi için en az 1.kademe antrenörlük belgesi mi ya da wellness belgesi mi gereklidir acaba?? Ayrıca ben kosgeb girişimcilik kursunu tamamladım ama spor sektörüne destek yok denmişti bana hibe kredisi yok spor sektörü için

 3. blank Abdurrahman salman dedi ki:

  Öncelikle herkeze merhaba , benim Kırklareli merkezde Kadınlara özel FİTNESS salonum var var ,60 000 ₺değerinde makina ekipmanım var ve aylık olarak 80 000-12 000₺ arası gelir değişiyor Sezonun belli aylarında daha fazla artış Ramazan ayında da bir miktar düşüş oluyor. İki çalışanım var part time olarak çalışıyorlar. Yurtdışına iki ay içinde çıkmak zorundayım eşimle birlikte bu sebepten ötürü devrediyorum veya makina satışı da yapabilirim. 3 yıldır aktif çalışan bir salonuz.Müşteri kitlemiz ve kemik kadromuz da mevcut işi bilen biri devralırsa muazzam şekilde iş yapar. Düşünen arkadaşlarım olursa whatsap iletişim numarası 0506 130 00 92

 4. blank Özlem ateş dedi ki:

  Konut imarlı bölgeye küçük bir salon açmak istiyorum ama belediye izin vermiyor ne yapmalıyız

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Valla ilgili beldiyeyi partisine şikyat edin 🙂 Başka da bir yol ne yazık ki sanırım.

 5. blank Ali Çelebi dedi ki:

  İstanbul Avrupa yakası 2. Kademe antrenörlük belgesine ihtiyacı olan arkadaşlar iletişime geçebilir 0507 942 75 37

KOSGEBKredi.net