KOSGEB Kredi

Fitness salonu nasıl açılır, istenilen belgeler nelerdir?Fitness salonu nasıl açılır, istenilen belgeler nelerdir?

Fitness salonu nasıl açılır, istenilen belgeler nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada bay ve bayanlarda obezitenin bir hayli ilerlemesi yeni bir sektörün rağbet görmesine vesile olmuştur. Kimileri tarafından spor salonu, vücut geliştirme veya sağlıklı yaşam evleri olarak bilinen ama asıl adının fitness salonları olan sektörde yer almak isteyenler için gerekli olan başta antrenörlük belgesi nasıl alınır, bu belgeyi almadan salon nasıl açılır, devlet desteği ve teşviklerin sektörde ki yeri ve kar maliyet oranlarından kısaca bu yazımızda bahsedeceğiz.

Fitness salonu nasıl açılır ?

Sizler için bugün hiç üşenmeyip son günlerin oldukça popüler iş sektörü olan fitness salonununu bayilik almadan nasıl açılacağını araştırdık. Gün boyu yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgiler ise;

1- İlk olarak en az 100 m2 ve üzerinde bir dükkan tutmanız gerekmektedir.

Ama, tuttuğunuz dükkan da bazı kriterleri mutlaka göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bunların en başında ise binada yer alan apartman sakinleri tarafından imza almak gelmektedir. Zabıta müdürlüğü fitness salonu veya buna benzer gürültüye elverişli işletmeler için ileride doğabilecek apartman sakinleri şikayetlerini bertaraf etme adına sizden tüm sakinlerden imzalı olur dilekçesi isteyecektir. Dilekçeye kısaca şunu yazabilirsiniz.

 • ……………………. mahallesi…………………….sokak……………………apartmanı, no ………………’ de spora yönelik, fitness salonu açma talebinde bulunmaktayım. Bu tesisin apartmanın bodrumunda yer alan alanda kurarak faaliyet göstermem için izin verdiğinizi lütfen T.C numaranız ve isim soy isim imza ile beyan eder misiniz.

deyip boş kağıdın altında gerekli imzalı dilekçeyi oluşturmanız gerekmektedir. Bu belgeyi il / ilçedeki Zabıta müdürlüğüne götürüp gerekli ruhsat işlerinin çıkmasını sağlamanız gerekmektedir.

2- Dükkan da bazı düzenlemeler yapmalısınız.

Tutmuş olduğunuz dükkanda mutlaka ama mutlaka tuvalet, duş ve soyunma kabinlerini tedarik etmeniz gerekmektedir. Genelde dükkanların bir çoğunda gider ve tuvalet mevcuttur. Size geriye kalan duş olayını çözmek ve yeterli şekilde soyunma kabinleri tedarik etmenizdir.

3- Esnaf odası, muhasebe gibi gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir.

Muhtemelen esnaf kefalet odasına kayıt olmanız gerekecektir. Buda yaklaşık olarak size 600 TL civarlarından bir bedele mal olacaktır. Ticaret odası kayıtları ise yaklaşık iki katı 1200 TL ‘dir. Esnaf kefalet odalarına kayıt olmanız yeterlidir. Gelir giderinizi tutmak adına bir muhasebeci ihtiyacınızda olacaktır. Oda size 100 ile 200 arasında bir bedele mal olacaktır. Son olarak ise yazar kasa içinde yaklaşık 1500 TL ödemeyebilirsiniz.

4. İşin en can alıcı noktası olan antrenörlük belgesini sizler için sona bıraktım 🙂 Değerli arkadaşlar şayet elinizde Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından verilmiş bir antrenörlük belgesi mevcut değilse üzgünüm ki fitness salonu açamazsınız. Aslında alternatif yollar ile açarsınız ama bu belgeye sahip birini bulup, belgesini noterden tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Kısacası belge sahibi ile işbirliği yaparak yıllık olarak kiralamanız gerekecektir. Belge sahibi en fazla 3 kişiye belgesini kiralayabilir.  Yıllık olarak en az 1000 TL ile 3000 TL gibi bir bedele bu belgeyi kiralayabilirsiniz. Bu arada 1. veya 2. kademe elinde antrenörlük belgesi olanlar veya bu belgeyi kiralamak isteyenler yorumlar alanında bir birleri ile iletişim kurabilirler..!

Antrenörlük belgesi nasıl alınır ?

Bilek ve vücut geliştirme alanında bir işletme kurmak istiyorsanız, 1. kademe ardında da 2. kademe antrenörlük belgesi almanı gerekmekte siniz. Bu belgeyi en az lise mezunu olan 18 yaşını doldurmuş olan herkes rahatlık ile alabilir. Şayet milli sporcu iseniz lise mezunu olmanıza da gerek yoktur. Bu belgeyi alabilmek için de daha önce yüz kızartan suçlarda bulunmamanız aranmaktadır. Bu şartlara uygun iseniz ülke genelinde düzenlenen yaklaşık 10 gün süren eğitimlere katılmanız gerekmekte siniz. Eğitim bedeli yaklaşık 1500 TL olmaktadır. Eğitim tarih ve adresleri ise BURADAN duyurulmaktadır. Eğitime katılacaklar olanlar için federasyon otel dahil bulmaktadır. Oteller kişi başı 60 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Eğitimler sonrasında yaklaşık 30 gün içinde belgenizin sahibi olursunuz. 2 kademe antrenörlük belgesi almak için ise en az aradan 12 ay geçmeniz gerekmektedir. Başvuru şekli yine aynıdır. Ama fiyat biraz farklıdır. Oda 1750 TL civarlarındadır. Ödemeler banka hesabının dan yapılmaktadır. Federasyonun sizlerden istediği belgeler BURADA dır.

Maliyet oranları ne kadardır ?

Şimdi sıra geldi bu iş için cebinizden çıkacak olan paranın kaba taslak hesaplanmasına. Arkadaşlar en az 100 m2 üzerinde bir dükkan tutacağınızı varsayalım 2000 TL ile 2500 TL den başlayan bir yıllık kiranız olacaktır. Yıllık 3000 TL antrenörlük belgesi filan hesaplama aşağıdaki gibidir.

2500 kira * 12 = 30.000 TL + 3000 antrenörlük + Muhasebe yıllık 1500 TL elektrik + su + ısınma = hepsi toplam yıllık sabit gideriniz. 37.000 TL bir gidere mahal olacaktır.

Kurulum için işletme taban kaplamaları + duşa kabin + soyunma odaları size yaklaşık 10.000 TL ye mahal olacaktır. İşin belkide en pahalı demirbaşı olan koşu bantları tanesi 15.000 TL den 5 adet alırsanız 45.000 TL ( Orta kaliteli profesyonel bir koşu bandı maalesef o fiyatlarda ) diğer ağırlık, kelebek, bisiklet vb malzemelere 20.000 TL harcarsınız. Toplam 75.000 TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Aylık ne kazanırım ?

Kısa olarak bu konuya da değinmeden edemeyeceğim. O kadar harcama yaptıktan sonra aylık ne kadar gelir elde edeceğinizi bilmeniz bence hakkınız. Arkadaşlar yukarıda belirttiğimiz bir m2 de bu işe girerseniz aylık en az 100 üyeniz olacağı ön görülmektedir. 100 üye için aylık 100 TL bir ücret alırsanız bu size getiri olarak 10.000 TL olacaktır. Giderleri düştükten sonra temiz 7.000 TL kalır diye düşünüyorum.

Fitness salonu devlet destekleri hakkında

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde iş yerini kurmak isteyenlere hibe ve faizsiz olarak kredi olanağı sunan bir kurum mevcuttur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme kurumu olan KOSGEB hazırlamış olduğu mevcut program Girişimcilik Destek Programı ile bu desteği sağlamaktadır. Yalnız bu desteği alabilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Sizlere önerimizi, bu yola girmeden önce sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini iyi bir şekilde analiz etmenizdir. Kurum desteklediği sektörleri NACE isimli form ile ülkedeki girişimciler ile paylaşmaktadır. Sizler için bir araştırma yapıp bu sektör için danışmanlık hizmeti veren arkadaşlar ile de görüştük. Üzülerek söylememiz gerekiyor ki maalesef arkadaşlar devlet teşvik destekleri bu sektör için şuan yok 🙁

"Fitness salonu nasıl açılır, istenilen belgeler nelerdir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Fitness salonu nasıl açılır, istenilen belgeler nelerdir?" - 16 YORUM
 1. Ahmet Arık dedi ki:

  Merhaba ben spor salonu açmak istiyorum. Benim açmak istediğim ilçede hiç spor salonu yok. Açacak olduğum ilçe nüfusu 20.000 bin. Spor salonu açarsam eğer çalışırmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ahmet bey emin olun ki yıllardır spor solanlarına gitmiş biriyim. Spor salonlar kadın erkek ve yaş kriteri olmadan her kesime hitap eden bir meslek dalıdır. 20 bin gibi bir nüfus da hiç de az değildir. Ben işleyeceğine eminim. Ancak, burada en dikkat etmeniz gereken bay ve bayanlara hitap etmek ve gerçekten alanında deneyimli ikili ilişkilerde iyi bir çalıştırıcıya sahip olmanızdır. Spor aletleri seçimini ve soyunma odası ile duş imkanlarına çok dikkat ediniz. Spor aletlerinde özellik ile koşu bantlarını kaliteli almaya kesinlik ile özen gösteriniz. Biliyorum fiyatları oldukça yüksek alam en çok kullanılan ve en çabuk arıza yapan spor aletinin o olduğunu lütfen unutmayın.! Diğerleri zaten çoğu demirden ibaret.! Konu hakkında sormak istediklerinizi de buradan bana sora bilirsiniz.

 2. Didem dedi ki:

  Merhaba ben de kadınlara ve çocuklara yönelik spor salonu açmak istiyorum. 2019 Eylül ayı gibi düşünüyorum. Ama bütün masrafları kredi olarak çekeceğim. Öneriniz ya da yardımcı olabileceğiniz hususlar var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Didem hanım size ekonomik olarak rahatlatacak bir yol göstere bilirim. Bayan olmanızın avantajı ile birlikte KOSGEB den spor solunu için hibe alabilirsiniz.! Mutlaka, ama mutlaka işletmenizi kurmadan önce girişimcilik belgesi alınız. Daha sonrası zaten kendi gelecektir. Sormak istediklerinizi yine bize sora bilirsiniz.

 3. Talip dedi ki:

  Merhaba, Kocaelide fıtness salonu işletiyorum bundan dolayı “antrenör diploması” kiralamak istiyorum
  teşekkürler

  1. Fatih dedi ki:

   1.kademe antrenörlük mevcut hocam isterseniz yardimci olabiliriz

  2. çağlar dedi ki:

   Belge kiralamak istiyorsanız 2.kademe antrenörlük belgem var düşünürseniz mail atabilirsiniz
   caglarsahin@hotmail.com

  3. Savaş dedi ki:

   3.kademe fitness uzmanlik belgesi var yardimci olmak isterim

 4. yusuf dedi ki:

  ben yakın bir zamanda uygulamalı girişimcilik kursuna başlıyorum. hazırlayacağım iş planına spor salonu işini düşünmüştüm şimdi ben koskebin maddi desteğinden faydalanamayacakmıyım bu işe girersem.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elbette alabilirsiniz.

 5. Oktay dedi ki:

  Ben fitness salonu acmak istiyorum ve bunun icin sermaye lazim kosgeb bu konu hakkinda yardimci oluyormu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Elbette karşılıyor ama ilk olarak satın alma işlemlerini sizin yapmanız gerekmektedir.

   1. Hafize Altınsoy dedi ki:

    Merhaba ben 42 yaşında bir kadınım çocuk be kadın kapsamlı pilates jimnastik salonu açmak istiyorum.Bu konuda devlet desteği var mı? Bu konuda nerden ve kimden destek alabilirim acaba

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Evet desteği KOSGEB den alabilirsiniz. Ama o işi kurmak için sizden belediye lisans isteye bilir.

 6. Tuğçe atmaca dedi ki:

  Merhabalar , şu an herşeyi tam olan havuz, fitness, hamam, sauna dahil bir spor salonu var. İşletmesini almayı düşünüyorum . Fizyoterapistim , birinin belgesini mi kiralamam gerekiyor ruhsat için ?

 7. Slymntrgy dedi ki:

  Açılacak olan spor salonunun hizmet içeriği branş farketmeksizin hizmet verebilmesi için en az 1.kademe antrenörlük belgesi mi ya da wellness belgesi mi gereklidir acaba?? Ayrıca ben kosgeb girişimcilik kursunu tamamladım ama spor sektörüne destek yok denmişti bana hibe kredisi yok spor sektörü için

KOSGEBKredi.net