Faizsiz esnaf kredisi 2019-2020 başvuruları başladı!

Faizsiz esnaf kredisi 2019-2020 başvuruları başladı!
2 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 5.524 kez okundu.


Devletimiz küçük işletme sahibi olan esnafımıza faizsiz olarak tam 30 bin TL can suyu promosyonu adı altında kredi olanağı sunmaktadır. Dahan önceki senelerde ise 100 bin liralık %4 faiz imkanları ile sağlamış olduğu kredi imkanı ise 2019-2020 yılın da 200.000 lira ya çıkarılmıştır. Vade sürelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmeyip 60 ay ( 5 yıl ) da sabit kalan bu olanaklardan yararlanacak olan esnaflarımız başvuruları için aşağıdaki yolu izleyebilir. Ayrıca ek olarak başvuru için gerekli olan hem kefil hemde esnaf için gerekli olan dilekçe örneklerine de yer verdik.

Faizsiz esnaf kredisi başvuruları nasıl yapılır?

İş yerinizin temel ihtiyaçları olan makine veya teçhizat veyahutta ham medde veya sermayesel sıkıntılarınızı giderebilmek adına başta Türkiye Halk bankasın dan faizsiz  olarak 30 bin TL kredi alabilirsiniz. Esnafa verilecek olan bu faizsiz kredi ile ekonominin canlanmasını hedefleyen hükumet ilk başvurunun esnafın bağlı olduğu Kooperatife dilekçe ile yapmasını talep ediyor.

Kooperatif başkanının ön incelemeleri neticesinde başvuru kabul edilen esnafın talebi Türkiye Halk Bankasına iletiliyor. Türkiye Halk bankasının yapmış olduğu incelemeler de şayet faizsiz esnaf kredisi alabilmesi için işletme sahibin her hangi bir kusuru yok ise talep kabul ediliyor ve yapılan protokol ile esnafın can suyu kredisi mevduat hesabına aktarılıyor. Tüm bu işlemler maksimum 30 gün sürebilmektedir. Kooperatif başkanı ve ilgili banka olan Türkiye Halk bankası 15 şer gün inceleme süreçlerine sahiplerdir. Başvurunuz onaylansın veya onaylanmasın dilekçenize nazaran size bilgi mektubu gönderilecektir.

Esnafa sunulan faizsiz kredi şartları nelerdir?

Esnafı canlandırmak adına devlet tarafından verilen faizsiz kredinin ilk başvuru şartı daha önceleri KOSGEB üzerinden herhangi bir hibe desteğinin işletme sahibin almaması gelmektedir. İkinci şart olarak aranan nitelik ise esnafın mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kop. üyesi olaması ve il / ilçe sınırları içerisinde işletme sahipleri olması, maliye ve SGK her hangi bir borcu olmaması gerekmektedir.

Türkiye Halk Bankası tarafından bildirilen şartlar;

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

Faizsiz kredi geri ödeme koşulları ve kesintiler

30 bin TL faizsiz esnaf kredisinden daha önceleri 3500 TL gibi yüksel bir rakam ile kesinti yapan Türkiye Halk Bankası Kooperatif başkanların baskıları neticesinde geri adım atmış olup OCAK 2019 ay ve yılı itibarı ile sadece 500 TL lik bir kesinti ile kredilerini tam 60 ay vadeli olarak vermektedirler. Elinize tüm kesintiler dahil 29, 500 TL geçmektedir. Kredinin geri ödemleri sizin başvuruda tahakkuk ettiğiniz vadeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; • 60 ay ( 5 yıl ) vadeli 30 bin TL kredi başvurusu yapan esnaf aylık = 500 TL geri ödeyecek
 • 48 ay ( 4 yıl ) vadeli olarak faizsiz esnaf kredisi kullanacak olan işletmeci = 625 TL geri ödemesi gerekiyor
 • 36 ay ( 3 yıl ) olarak kredi kullanmak isteyen ise geri ödeme olarak 833 TL ödeyecek
 • 24 ay ( 2 yıl ) olarak geri ödeme yapmayı planlayan iş yeri sahibi ise 1250 TL
 • 12 ay yani 1 yıllık bir vadeli ile can suyu kredisi kullanmak isteyen işlemecisi ise toplam aylık 2,500 TL ödemesi icap etmektedir.

Kesintilerin düşürülmesi hakkında ki video

Daha önceleri Türkiye Halk Bankasından faizsiz esnaf kredisi kullanan işletme sahipleri bağlı oldukları il veya ilçelerdeki kooperatiflere başvuru da bulunarak ekstra olarak 3000 TL olarak kesilen kesintiye itiraz dilekçesi doldurabilirler.

Türkiye Halk Bankası Esnaf kredisi olarak tam 200 bin TL kredi olanağı sunduğunu biliyor muydunuz?

Esnafa ve KOBİ nitelikli işletme sahiplerine Türkiye Halk Bankası %4 gibi düşük faizlerde 200.000 liraya kadar esnaf kredisi verdiğini biliyor muydunuz? Başvurular doğrudan Türkiye Halk Bankasına yapılmaktadır. Kullanmış olduğunuz kredi limitine göre belirlenen kesintiler aşağıda yer almaktadır.

 • 100 bin TL kredi başvurusu için net ilinize geçen para 92,300 TL & Aylık geri ödemesi başlangıç rakamı 269,45 TL son aylarda ödeyeceğiniz rakam ise 1673,85 TL tir. Toplam kesinti oranı ise; 7,700 TL tir.
 • 125 bin TL kredi kullanan esnafımızın eline net geçen rakam ise 115,425 bin TL . Aylık olarak ilk başlarda geri ödeme 2,586 bin TL son aylarda geri ödenecek taksit rakamı ise 2092,00 TL. Kredi faiz oranı ise %5 tir
 • 150 bin TL kredi kullanacak olan esnafın eline geçen net rakam ise 138,550 TL tir. Aylık olarak geri ödeme taksiti 3,104,00 TL olarak başlayıp 2,510,00 TL olarak bitmektedir.
 • 200.000 lira 3 ayda 1 ödemeli olarak taksit miktarı 13.538 lira olarak ödemeli toplamda cebiniz den 247 bin lira çıkmaktadır.

%4 den başlayan düşük faizli esnaf kredisinin başvuru yolu ve şartları;

150-bin-tl-dusuk-faizli-esnaf-kredisi-sartlari

Kesintiler nerelere yapılıyor?

 1. Bloke sermaye kesintisi tutarı %3,00
 2. Peşin alınan risk kesintisi %1,00
 3. Bölge birliği kesintileri %0,25
 4. TESKOMB ve Kooperatif istihbarat kesintileri %0,25
 5. Kredi masrafları ve banka komisyonları %1,50

Toplam da %4 gibi bir kesinti uygulanmaktadır.

adı altında temel olarak kesintiler yapılmaktadır. Ayrıntılı olarak Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosunu burada görebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Şekerbank kobi kredisi başvurusu esnaf faiz hesaplama tablosu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Faizsiz esnaf kredisi 2019-2020 başvuruları başladı! Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Efrat KESKİN dedi ki:

  Nerdeyse butun oda baskanlari tarihi eser gibi mubarek soru soruyorum yuzume bakiyor amca ölmüş haberi yok.

 2. Sari44 dedi ki:

  Şuan kopaaratif başvuru kabil etmiyo ki bu nasıl iş devletin mali gidiyo hizmetkarin canı gidiyo ali evren artik bırakmali bu isi gözü gormiyoki imza ata bu 30 bin liralık faiz siz kredi için nereye şikayette bulunabiliriz acaba

Sayfa başına git
Daha fazla ESNAF Kredisi
Şekerbank kobi kredisi başvurusu esnaf faiz hesaplama tablosu
Şekerbank kobi kredisi başvurusu esnaf faiz hesaplama tablosu

Bireysel, tarımsal ve hayvansal kredilerinin yanı sıra KOBİ yada esnaf kefalet odasına kayıtlı tüm iş yeri sahiplerine kredi olanağı sunan...

Kapat