KOSGEB Kredi

Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe krediEv hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi

KOSGEB 2019 yılında 50 bin ile 60.000 TL  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin TL kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına hibe kredi vermektedir. Bunun yanı sıra vakıflar üzerinden de ev hanımları arkadaşları ile kuracakları küçük işletmelere mikro kredi alabilirler. Gelir belgesiz olan ev kadınları kamu sermayeli veyahutta özel sermayeli bankalardan ihtiyaç duydukları kredilerden nasıl istifade edebilirler? Ülkemizde yer alan kadın girişimciler için devlet destekleri ve banka kredileri bu yazımızda yer almaktadır. Annelere verilen doğum yardım parası miktarları ve başvuru dilekçe örneği bu yazımıza eklenmiştir.

15.000 TL Deri Ödemesiz Hibe Kadınlara Özel!

Türkiye’de girişimci kadınlar erkeklere oranla daha fazla devlet tarafından desteklenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sadece ev hanımlarına özel 15 bin TL hibe veri iken, KOSGEB’ de kadınlara %10 ile %20 oranlarında erkeklere nazaran daha fazla destekler sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra yine kurulmuş olan bir çok vakıf kendi evinden ufak çaplı olarak üretime yapacak ev hanımlarına mikro kredi adı alında faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. Kadınlarımıza yönelik yapılan bunca desteği karşılıksız bırakmayan ev hanımlarımız, bir çok alanda bu sayede başaralı noktalara gelmiştir. Şimdi sizlere bayanlara özel avantajlar ile verilen teşvikleri açıklayalım.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2019 İmkanları Nelerdir ?

Şayet yeni bir iş yeri kuracaksanız bunu KOSGEB üzerinden başlayıp hayata geçirmek sizin için inanın en doğru yol olacaktır. Erkek girişimciler dahi yerlerinde olsam kendine ait iş fikirlerini ev hanımı eşlerinin üzerinden bunu yapmalarını tavsiye ederim. Bunun nedeni ise Devletimizin kadın girişimcilere sağlamış olduğu büyük maddi avantajdır. KOSGEB 2019 yılında her ne kadarda girişimcilik desteklerini ciddi anlamda değiştirmiş olsa bile ev hanımlarına halen 10.000 TL fazladan hibe imkanı sağlamaktadır. Bunu sizlerde aşağıdaki ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” tablosunda rahatlık ile görebilirsiniz.

Sizlerinde görmüş olduğunuz gibi kurum sizleri engelli, gazi ve hatta şehit yakınları ile aynı şekilde desteklemektedir. Yeni iş yeri kuracak olan bütün girişimciler için oluşturulan bu programın detaylı anlatımı ben aslında Girişimcilik Destek Programı da çok detaylı anlatmıştım. Ama yüzeysel olarak ev hanımlarına bu programın ne gibi fazladan avantaj sağladığını tabloda yer alan değerlere göre bir kere daha buradan anlatmak istiyorum.

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak kendi iş yerini kurmak isteyen ev hanımlarına KOSGEB işletmesini kurması ile birlikte 5.000 TL hibe vermektedir.
 • Daha sonra işletmesinin 1. ile 12 ay arasında çalıştırmış olduğu sigortalı işçisi sayısına göre de 20.000 liraya kadar hibe imkanı sağlamaktadır.
 • Kadın girişimci olduğunuz için iş yerinizin 12 ayını doldurması durumunda sizlere bir 5.000 lira daha hibe vermektedir. ( Diğer 30 yaş üstü normal girişimciler bu hibeyi alamazlar.! )
 • İlk sene toplam 30.000 lira hibe alan kadın girişimci ikinci yılda aynı performansı sergilemesi durumunda yine 30.000 TL hibe alabilmektedir.

Toplam ‘da ise 30 yaş üstü bir erkek girişimci 50.000 TL hibe alır iken kadın girişimci onlardan + 10.000 TL daha fazla hibe alarak 60.000 TL hibe KOSGEB üzerinden alabilmektedir.!

Vakıf ve bakanlıkların destekleri nelerdir ?

Yine aynı şekilde kendi işini kurmak isteyen kadınlara başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı başta olmak üzere çeşitli bir çok vakıf kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kredilerin %50 oranı hibe olarak verilir iken geri kalan kısmı ise faizsiz olarak verilmektedir. Tabi bu oranlar başvuru yapmış olduğunuz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kısa olarak şartları ile birlikte sizlere sunulan bu imkanları tanıtırsak şayet.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleri

Bakanlığın kendi işini kuracak olan kadınlara destekleri 15 bin TL kadardır. Bunun yarısına yakını hibe yani geri ödemesiz olarak kadın girişimciye verilir. Kullanım olduğunuz bu kredi için iş planınız olması gerekmektedir. Kullandığınız kredi için tam 24 ay geri ödeme istenmemektedir. Başvuru işlemleri il yada ilçenizde yer alan Sosyal İşler Müdürlüklerine şahsen olarak yapılmaktadır. Bankalardan kredi çekemeyen ev hanımları yine kırsal alanda yapacakları meyvecilik için tam 5 yıl ödemesiz 6 yıl vadeli krediler verilmektedir. Kendine güvenen iş konusunda tecrübeye sahip ev hanımları bu fırsatı kaçırmayın deriz..

Mikro kredi ile kendi işletmenizi kurunuz!

5 yada 6 veya 7 kişiden oluşan bir arkadaş gurubuna mı sahipsiniz.↵ Hele birde iş fikrine sahip iseniz size 1.000 TL vakıflardan mikro kredi verilmektedir. Üstelik tamamen faizsiz.! Ülkemizde bir çok kadın girişimci mikro kredi ile yola başlayıp ilerleyen dönemlerde büyük işletme sahipleri olmuştur. Konuyu daha önce detaylı bir şekilde anlattığımız için sadece tanıtım videosuna burada yer vereceğim.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Anlaşmalı olan bir çok banka ev hanımları için ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar şartname olarak çalışan bir kefil istemektedir. Eğer ki kefil bulamazsanız teminat olarak banka mülk ipotek talebinde bulunmaktadır.

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Yukarıda sizlere belirttiğimiz bu imkanların hiç birine sahip değilseniz o zaman sizlere önereceğimiz adımı uygulayın. Günümüzde hemen hemen her bankanın İnternet bankacılığı mevcuttur, ilk olarak kredi başvurusu yapmak istediğiniz bankayı belirleyiniz, daha sonra ilgili bankaya İnternet veya şube kanalları vasıtası ile mevduat hesabı açma talebinde bulununuz, talebiniz daha önce bankalar ile bir alışverişiniz olmadığından kredini notunuz bozulmadığı için anında sistem tarafından kabul görecektir. Daha sonra İnternet bankacılığına giriş yapınız, iş ile ilgili alanlara öğretmen, özel sektörde işçi gibi meslekler yazmanızı öneririz, sonrasında kredi başvurusu sayfasından 15 bin TL kadar kredi başvurunuzu gerçekleştirin, başvuru yaptığınız ihtiyaç kredisi gün içerisinde sistem tarafından onay verilecek ve yine gün içerisinde belirttiğiniz hesaba yatacaktır. Bu yöntem ile bir çok ev hanımı kredi başvurusu yapmış ve uygun faizli kredi imkanlarından faydalanmıştır.

Doğum yardım paraları

Nihayetinde doğum yardım paraları da ev hanımlarına hibe olarak verildiği için 2019 yılı oranlarını bu sayfada belirtmeden geçemeyeceğim. 15.05.2015 tarihi dahil olmak üzere ve sonrasında gerçekleşen her doğum için devletimiz kadınlara doğum yardım parası vermektedir. Doğum sayısına göre verilen para miktarı ise;

 • İlk doğum yapan anneye 300
 • ikinci çocuğu için 400
 • Üçüncü ve sonrası doğumlarda ise 600 TL olarak verilmektedir.

Başvuru dilekçesi ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve mavi kart sahipleri başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirler. Yardımlar hakkında detaylar BURADA..

"Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi" - 36 YORUM
 1. Özgür dedi ki:

  Merhaba
  Eşim tuhafiye de çalışmakta
  KOSGEB belgesi var kendisinin yanlız biz tuhafiye değilde otomobil üstüne yani bir bünyede oto yıkama oto lastik tamir değişim ve oto aksesuar i toplayıp açmak istiyoruz eşim belge sahibi ama bayan olduğu için bu sektörde KOSGEB den faydalanmanız mümkün mü acaba

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emin olun fazlası ile hemde faydalanabilir!

 2. Betul aktas dedi ki:

  Merhabalar ben yenı gırısımcılık ıcın dukkan acmak ıstıyorum bır kıyafet dukkanı butınk tarzıda olabılır sorum kosgeb destek verıyormu bu konuda

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba evet destek veriyor. NACE KODU: 47 – Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)

 3. Melek Demirhan dedi ki:

  Merhaba lar temizlik yapıyorum işimişte büyütmek için kredi kullanmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim nasıl yapicam nereye gidicem başvuru formu nerden alıcam lütfen yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Melek hanım, şimdi size bir kaç sorum olarak. Temizlik işini vergiye mükellef olarak mı yapıyor sunuz. ? Bu soruya göre size yönlendirme yapmam gerekiyor.

 4. Yaşar dedi ki:

  Selamünaleyküm, eşim evde çiğ köfte yapıyor. Dükkan açmak istiyoruz. KOSGEB kredinin tutarı ne kadar olur

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   AleykümSelam Yaşar bey, öncelik ile şunu belirtmek isterim ki açacağınız sektörü KOSGEB desteklemektedir. Ayrıca eşinizin üzerine açarsanız çok daha avantajlı bir şekilde hibelerden yararlana bilirsiniz. Açacağınız işletmenin nerede ise çoğu giderini de hibe alabilirsiniz.

 5. serap dedi ki:

  merhaba magaza acmak ıstıyorum bunun ıcın ne yapmam gerekıyor bunca zaman calıstım artık kendımın patronu olmak ıstıyprum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sizlere tavsiyem ilk olarak girişimcilik kurslarına katılmanız olacaktır. Ondan sonra KOSGEB ‘den hibe desteği alabilirisiniz.

 6. Betül demir dedi ki:

  Biz 5 kisiyiz mikro kredi çekmek istiyoruz gelin görümce veya iki elti olarak akrabalık bağı olursa sorun olur mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır sorun olmayacaktır.

 7. Aynur dedi ki:

  Koskep ben gıda üzerine pasta ağırlıklı bir iş yeri açmak istiyorum hibe veriyormu ve ne kadar veriyor hibe kalktı diye duydum beşbin veriyormuş koskep belgemde var tam açıklıyıcı cevap verirmisiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, evet sektörünüz destekleniyor. Hibe ise 3 yıllık olarak 65 bin TL verilmektedir.

 8. Murat dedi ki:

  Merabalar bende kafe firin açmak istiyorum kosgebten hibe alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, yararlana bilirsiniz.

 9. cansu dedi ki:

  ev hanımıyım güzellik salonu açmak istiyorum ortak bir şekilde bende sertifika yok ablamda ustalık belgesi var bu konuda devletten yardım alabiliyormuyum?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sertifika sahibi alım dahil işletme sahibi olarak gözükür ise elbette olmaktadır.

 10. Ali dedi ki:

  Merhaba unlu bi cigkofte markasinin bayiligini alip isleticem bayilihun cikardigi kurulum bedelini kosgeb karsiliyormu( cigkofteyi kendim yapmayacagim bayilik alip parekende satisini gerceklestirecegim)..

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almazsanız bayilik alarak da yararlana bilirsiniz.

 11. ebru dedi ki:

  Merhaba ben petshop acmak istiyorum ev hanimiyim. Bu proje icin Kosgeb ten hibe alabilirmiyim. Tesekkurler..

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hemde çok rahatlık ile petshop projeniz için hibe alabilirsiniz. Ama ilk önce girişimcilik kurslarına katılık serifika almanız şart.!

 12. Harun Konaçoğlu dedi ki:

  Merhaba Ben Dükkan DevirAlmak İstiyorum Buna Göre Kosgeb Deseğini Nasıl Alabilirim Dükkan Tam Teşkilat Dönerci.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almak için hibe alamazsınız. Ancak, girişimcilik programından yararlana bilmeniz için sıfırdan işletme kurup iş fikrinizi sunum yapmanız gerekir.!

 13. Ali dedi ki:

  Ev hanımı olarak, kendi evinde çalışıp iş yeri açmadan bu yardımlar alınabilir mi. Aldığımız makine alet edevat faturalandirilip göstermek gerekiyor mu.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kendi iş yerinizi kurmadan bu desteklerden yararlanamazsınız. 🙁

 14. Meral dedi ki:

  Merhaba ben çay ve tost üzerine biryer acmaķ istiyorum sadece annemden aldığım 530 tl bir maaşım var bayanlara hibe kredisinden yararlanabilirmişim bu iş yerini açabilmek için bilgilendirirmisiniz lütfen

 15. Filiz dedi ki:

  Merhaba ben çamaşırhane açmak istiyorum kosgeb bu girişim için destek sağlıyormu hibe alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, buyurun destek kodu..

   S – DİĞER HİZMET FAALİYETLERİ
   96 – Diğer hizmet faaliyetleri
   96.0 – Diğer hizmet faaliyetleri
   96.01 – Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve (kuru) temizlenmesi
   96.01.01 – Çamaşırhane hizmetleri (para veya jetonla çalışan makinelerle yapılanlar dahil)

 16. Atiye dedi ki:

  Merhaba ben moda tasarım mezunuyum ve butik açmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İş yeri açma belgem var.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Peki ya girişimcilik belgeniz var mı ?

 17. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar.. Bende kendi işimi kurmak (Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satabileceğim ufak bir dükkan açmayı çok istiyorum) Fakat Bunun için özellikle maddi olarak hiç bir ön hazırlığım yok. Nasıl bir yol izlemeliyim? kosgebin hibe imkanlarından faydalanabilirmiyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Maddi olarak ön hazırlığınızın mutlaka olması gerekmekte siniz.

 18. Meral Bayraktar dedi ki:

  merhabalar cnc kesim ve lazer kesim yapan bi işletme kurmak istiyoruz %44 oranında engelli raporum var kosgeb den ne gibi destekler alabiliriz .

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bayan olduğunuz için +10 bin TL daha fazla hibe alabilirsiniz. Başvuru için ilk olarak girişimcilik belgesi almanız gerekir. Toplamda en az 55 bin TL hibe alabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net