KOSGEB Kredi

Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi


13.11.2015
60.430
Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi

KOSGEB 2019 yılında 50 bin  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin TL kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına hibe kredi vermektedir. Bunun yanı sıra vakıflar üzerinden de ev hanımları arkadaşları ile kuracakları küçük işletmelere mikro kredi alabilirler. Gelir belgesiz olan ev kadınları kamu sermayeli veyahutta özel sermayeli bankalardan ihtiyaç duydukları kredilerden nasıl istifade edebilirler? Ülkemizde yer alan kadın girişimciler için devlet destekleri ve banka kredileri bu yazımızda yer almaktadır. Annelere verilen doğum yardım parası miktarları ve başvuru dilekçe örneği bu yazımıza eklenmiştir.

Ev hanımlarına 15.000 TL hibe kredi imkanı

Türkiye’de girişimci kadınlar erkeklere oranla daha fazla devlet tarafından desteklenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sadece ev hanımlarına özel 15 bin TL hibe veri iken, KOSGEB’ de kadınlara %10 ile %20 oranlarında erkeklere nazaran daha fazla destekler sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra yine kurulmuş olan bir çok vakıf kendi evinden ufak çaplı olarak üretime yapacak ev hanımlarına mikro kredi adı alında faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. Kadınlarımıza yönelik yapılan bunca desteği karşılıksız bırakmayan ev hanımlarımız, bir çok alanda bu sayede başaralı noktalara gelmiştir. Şimdi sizlere bayanlara özel avantajlar ile verilen teşvikleri açıklayalım.

Ev hanımların hibe kredide avantajı nelerdir?

KOSGEB Kadın girişimci kredisi nasıl alınır

KOSGEB ev hanımı kadın girişimcilere erkek girişimcilere göre %20 daha avantajlı şartlar ile iş yeri kurma kredisi imkanı sunmaktadır. Kadın girişimcilere olan avantajı rakamlar ile ifade etmek gerekirse ( yukarıdaki tabloya göre ) aynı bölgede iş yeri kuran bir erkek girişimci  50 bin TL hibe kredi imkanından tam olarak faydalanması için 65 bin TL harcama yapması icap ederken aynı bölgede kadın girişimci 50 bin TL hibe kredi imkanından faydalanması için 55 bin TL harcama yapması yeterli olacaktır. Peki nasıl başvurabilirsiniz.?

Yukarıdaki desteğe başvuru yapmak için!

Öncelik ile girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Belge ücretsiz olarak verilen eğitimler sonrasında 30 gün içerisinde eğitimi veren kurum tarafından verilmektedir. Eğitimin asıl adı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ dir. Şimdi sizlere kısa olacak aşağıda yol haritasını çizeceğim. Başlıkları tıklayacak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. KOSGEB kurslarına katılarak girişimcilik belgesi alınız.
 2. KOSGEB e ilk kayıt işleminin yapınız
 3. İş planı projenizi hazırlayarak sunum yapınız.
 4. İşletmenizi kurunuz.
 5. KOBİ kaydı oluşturarak beyanname ve bilgi dokümanı doldurunuz.
 6. Sistem üzerinden Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulununuz. ( Başvuru kılavuzu incele )

Vakıf ve bakanlıkların destekleri nelerdir ?

Yine aynı şekilde kendi işini kurmak isteyen kadınlara başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı başta olmak üzere çeşitli bir çok vakıf kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kredilerin %50 oranı hibe olarak verilir iken geri kalan kısmı ise faizsiz olarak verilmektedir. Tabi bu oranlar başvuru yapmış olduğunuz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kısa olarak şartları ile birlikte sizlere sunulan bu imkanları tanıtırsak şayet.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleri

Bakanlığın kendi işini kuracak olan kadınlara destekleri 15 bin TL kadardır. Bunun yarısına yakını hibe yani geri ödemesiz olarak kadın girişimciye verilir. Kullanım olduğunuz bu kredi için iş planınız olması gerekmektedir. Kullandığınız kredi için tam 24 ay geri ödeme istenmemektedir. Başvuru işlemleri il yada ilçenizde yer alan Sosyal İşler Müdürlüklerine şahsen olarak yapılmaktadır. Bankalardan kredi çekemeyen ev hanımları yine kırsal alanda yapacakları meyvecilik için tam 5 yıl ödemesiz 6 yıl vadeli krediler verilmektedir. Kendine güvenen iş konusunda tecrübeye sahip ev hanımları bu fırsatı kaçırmayın deriz..

Mikro kredi ile kendi işletmenizi kurunuz!

5 yada 6 veya 7 kişiden oluşan bir arkadaş gurubuna mı sahipsiniz.↵ Hele birde iş fikrine sahip iseniz size 1.000 TL vakıflardan mikro kredi verilmektedir. Üstelik tamamen faizsiz.! Ülkemizde bir çok kadın girişimci mikro kredi ile yola başlayıp ilerleyen dönemlerde büyük işletme sahipleri olmuştur. Konuyu daha önce detaylı bir şekilde anlattığımız için sadece tanıtım videosuna burada yer vereceğim.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Anlaşmalı olan bir çok banka ev hanımları için ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar şartname olarak çalışan bir kefil istemektedir. Eğer ki kefil bulamazsanız teminat olarak banka mülk ipotek talebinde bulunmaktadır.

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Yukarıda sizlere belirttiğimiz bu imkanların hiç birine sahip değilseniz o zaman sizlere önereceğimiz adımı uygulayın. Günümüzde hemen hemen her bankanın İnternet bankacılığı mevcuttur, ilk olarak kredi başvurusu yapmak istediğiniz bankayı belirleyiniz, daha sonra ilgili bankaya İnternet veya şube kanalları vasıtası ile mevduat hesabı açma talebinde bulununuz, talebiniz daha önce bankalar ile bir alışverişiniz olmadığından kredini notunuz bozulmadığı için anında sistem tarafından kabul görecektir. Daha sonra İnternet bankacılığına giriş yapınız, iş ile ilgili alanlara öğretmen, özel sektörde işçi gibi meslekler yazmanızı öneririz, sonrasında kredi başvurusu sayfasından 15 bin TL kadar kredi başvurunuzu gerçekleştirin, başvuru yaptığınız ihtiyaç kredisi gün içerisinde sistem tarafından onay verilecek ve yine gün içerisinde belirttiğiniz hesaba yatacaktır. Bu yöntem ile bir çok ev hanımı kredi başvurusu yapmış ve uygun faizli kredi imkanlarından faydalanmıştır.

Doğum yardım paraları

Nihayetinde doğum yardım paraları da ev hanımlarına hibe olarak verildiği için 2019 yılı oranlarını bu sayfada belirtmeden geçemeyeceğim. 15.05.2015 tarihi dahil olmak üzere ve sonrasında gerçekleşen her doğum için devletimiz kadınlara doğum yardım parası vermektedir. Doğum sayısına göre verilen para miktarı ise;

 • İlk doğum yapan anneye 300
 • ikinci çocuğu için 400
 • Üçüncü ve sonrası doğumlarda ise 600 TL olarak verilmektedir.

Başvuru dilekçesi ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve mavi kart sahipleri başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirler. Yardımlar hakkında detaylar BURADA..

"Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi" - 20 YORUM
 1. Özgür dedi ki:

  Merhaba
  Eşim tuhafiye de çalışmakta
  KOSGEB belgesi var kendisinin yanlız biz tuhafiye değilde otomobil üstüne yani bir bünyede oto yıkama oto lastik tamir değişim ve oto aksesuar i toplayıp açmak istiyoruz eşim belge sahibi ama bayan olduğu için bu sektörde KOSGEB den faydalanmanız mümkün mü acaba

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emin olun fazlası ile hemde faydalanabilir!

 2. Betul aktas dedi ki:

  Merhabalar ben yenı gırısımcılık ıcın dukkan acmak ıstıyorum bır kıyafet dukkanı butınk tarzıda olabılır sorum kosgeb destek verıyormu bu konuda

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba evet destek veriyor. NACE KODU: 47 – Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)

 3. Melek Demirhan dedi ki:

  Merhaba lar temizlik yapıyorum işimişte büyütmek için kredi kullanmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim nasıl yapicam nereye gidicem başvuru formu nerden alıcam lütfen yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Melek hanım, şimdi size bir kaç sorum olarak. Temizlik işini vergiye mükellef olarak mı yapıyor sunuz. ? Bu soruya göre size yönlendirme yapmam gerekiyor.

 4. Yaşar dedi ki:

  Selamünaleyküm, eşim evde çiğ köfte yapıyor. Dükkan açmak istiyoruz. KOSGEB kredinin tutarı ne kadar olur

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   AleykümSelam Yaşar bey, öncelik ile şunu belirtmek isterim ki açacağınız sektörü KOSGEB desteklemektedir. Ayrıca eşinizin üzerine açarsanız çok daha avantajlı bir şekilde hibelerden yararlana bilirsiniz. Açacağınız işletmenin nerede ise çoğu giderini de hibe alabilirsiniz.

 5. serap dedi ki:

  merhaba magaza acmak ıstıyorum bunun ıcın ne yapmam gerekıyor bunca zaman calıstım artık kendımın patronu olmak ıstıyprum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sizlere tavsiyem ilk olarak girişimcilik kurslarına katılmanız olacaktır. Ondan sonra KOSGEB ‘den hibe desteği alabilirisiniz.

 6. Betül demir dedi ki:

  Biz 5 kisiyiz mikro kredi çekmek istiyoruz gelin görümce veya iki elti olarak akrabalık bağı olursa sorun olur mu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır sorun olmayacaktır.

 7. Aynur dedi ki:

  Koskep ben gıda üzerine pasta ağırlıklı bir iş yeri açmak istiyorum hibe veriyormu ve ne kadar veriyor hibe kalktı diye duydum beşbin veriyormuş koskep belgemde var tam açıklıyıcı cevap verirmisiniz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, evet sektörünüz destekleniyor. Hibe ise 3 yıllık olarak 65 bin TL verilmektedir.

 8. Murat dedi ki:

  Merabalar bende kafe firin açmak istiyorum kosgebten hibe alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, yararlana bilirsiniz.

 9. cansu dedi ki:

  ev hanımıyım güzellik salonu açmak istiyorum ortak bir şekilde bende sertifika yok ablamda ustalık belgesi var bu konuda devletten yardım alabiliyormuyum?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sertifika sahibi alım dahil işletme sahibi olarak gözükür ise elbette olmaktadır.

 10. Ali dedi ki:

  Merhaba unlu bi cigkofte markasinin bayiligini alip isleticem bayilihun cikardigi kurulum bedelini kosgeb karsiliyormu( cigkofteyi kendim yapmayacagim bayilik alip parekende satisini gerceklestirecegim)..

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almazsanız bayilik alarak da yararlana bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net