Faizsiz Kredi!

Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi


13.11.2015
60.085
Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi

KOSGEB 2019 yılında 50 bin  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin TL kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına hibe kredi vermektedir. Bunun yanı sıra vakıflar üzerinden de ev hanımları arkadaşları ile kuracakları küçük işletmelere mikro kredi alabilirler. Gelir belgesiz olan ev kadınları kamu sermayeli veyahutta özel sermayeli bankalardan ihtiyaç duydukları kredilerden nasıl istifade edebilirler? Ülkemizde yer alan kadın girişimciler için devlet destekleri ve banka kredileri bu yazımızda yer almaktadır.Annelere verilen doğum yardım parası miktarları ve başvuru dilekçe örneği bu yazımıza eklenmiştir.

Ev hanımlarına 15.000 TL hibe kredi imkanı

Türkiye’de girişimci kadınlar erkeklere oranla daha fazla devlet tarafından desteklenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sadece ev hanımlarına özel 15 bin TL hibe veri iken, KOSGEB’ de kadınlara %10 ile %20 oranlarında erkeklere nazaran daha fazla destekler sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra yine kurulmuş olan bir çok vakıf kendi evinden ufak çaplı olarak üretime yapacak ev hanımlarına mikro kredi adı alında faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. Kadınlarımıza yönelik yapılan bunca desteği karşılıksız bırakmayan ev hanımlarımız, bir çok alanda bu sayede başaralı noktalara gelmiştir. Şimdi sizlere bayanlara özel avantajlar ile verilen teşvikleri açıklayalım.

Ev hanımların hibe kredide avantajı nelerdir?

KOSGEB Kadın girişimci kredisi nasıl alınır

KOSGEB ev hanımı kadın girişimcilere erkek girişimcilere göre %20 daha avantajlı şartlar ile iş yeri kurma kredisi imkanı sunmaktadır. Kadın girişimcilere olan avantajı rakamlar ile ifade etmek gerekirse ( yukarıdaki tabloya göre ) aynı bölgede iş yeri kuran bir erkek girişimci  50 bin TL hibe kredi imkanından tam olarak faydalanması için 65 bin TL harcama yapması icap ederken aynı bölgede kadın girişimci 50 bin TL hibe kredi imkanından faydalanması için 55 bin TL harcama yapması yeterli olacaktır. Peki nasıl başvurabilirsiniz.?

Yukarıdaki desteğe başvuru yapmak için!

Öncelik ile girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Belge ücretsiz olarak verilen eğitimler sonrasında 30 gün içerisinde eğitimi veren kurum tarafından verilmektedir. Eğitimin asıl adı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ dir. Şimdi sizlere kısa olacak aşağıda yol haritasını çizeceğim. Başlıkları tıklayacak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. KOSGEB kurslarına katılarak girişimcilik belgesi alınız.
  2. KOSGEB e ilk kayıt işleminin yapınız
  3. İş planı projenizi hazırlayarak sunum yapınız.
  4. İşletmenizi kurunuz.
  5. KOBİ kaydı oluşturarak beyanname ve bilgi dokümanı doldurunuz.
  6. Sistem üzerinden Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulununuz. ( Başvuru kılavuzu incele )

Vakıf ve bakanlıkların destekleri nelerdir ?

Yine aynı şekilde kendi işini kurmak isteyen kadınlara başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı başta olmak üzere çeşitli bir çok vakıf kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kredilerin %50 oranı hibe olarak verilir iken geri kalan kısmı ise faizsiz olarak verilmektedir. Tabi bu oranlar başvuru yapmış olduğunuz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kısa olarak şartları ile birlikte sizlere sunulan bu imkanları tanıtırsak şayet.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekleri

Bakanlığın kendi işini kuracak olan kadınlara destekleri 15 bin TL kadardır. Bunun yarısına yakını hibe yani geri ödemesiz olarak kadın girişimciye verilir. Kullanım olduğunuz bu kredi için iş planınız olması gerekmektedir. Kullandığınız kredi için tam 24 ay geri ödeme istenmemektedir. Başvuru işlemleri il yada ilçenizde yer alan Sosyal İşler Müdürlüklerine şahsen olarak yapılmaktadır. Bankalardan kredi çekemeyen ev hanımları yine kırsal alanda yapacakları meyvecilik için tam 5 yıl ödemesiz 6 yıl vadeli krediler verilmektedir. Kendine güvenen iş konusunda tecrübeye sahip ev hanımları bu fırsatı kaçırmayın deriz..

Mikro kredi ile kendi işletmenizi kurunuz!

5 yada 6 veya 7 kişiden oluşan bir arkadaş gurubuna mı sahipsiniz.↵ Hele birde iş fikrine sahip iseniz size 1.000 TL vakıflardan mikro kredi verilmektedir. Üstelik tamamen faizsiz.! Ülkemizde bir çok kadın girişimci mikro kredi ile yola başlayıp ilerleyen dönemlerde büyük işletme sahipleri olmuştur. Konuyu daha önce detaylı bir şekilde anlattığımız için sadece tanıtım videosuna burada yer vereceğim.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Anlaşmalı olan bir çok banka ev hanımları için ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar şartname olarak çalışan bir kefil istemektedir. Eğer ki kefil bulamazsanız teminat olarak banka mülk ipotek talebinde bulunmaktadır.

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Mikro kredi ev hanımlarının bütçesine katkı sağlıyor

Yukarıda sizlere belirttiğimiz bu imkanların hiç birine sahip değilseniz o zaman sizlere önereceğimiz adımı uygulayın. Günümüzde hemen hemen her bankanın İnternet bankacılığı mevcuttur, ilk olarak kredi başvurusu yapmak istediğiniz bankayı belirleyiniz, daha sonra ilgili bankaya İnternet veya şube kanalları vasıtası ile mevduat hesabı açma talebinde bulununuz, talebiniz daha önce bankalar ile bir alışverişiniz olmadığından kredini notunuz bozulmadığı için anında sistem tarafından kabul görecektir. Daha sonra İnternet bankacılığına giriş yapınız, iş ile ilgili alanlara öğretmen, özel sektörde işçi gibi meslekler yazmanızı öneririz, sonrasında kredi başvurusu sayfasından 15 bin TL kadar kredi başvurunuzu gerçekleştirin, başvuru yaptığınız ihtiyaç kredisi gün içerisinde sistem tarafından onay verilecek ve yine gün içerisinde belirttiğiniz hesaba yatacaktır. Bu yöntem ile bir çok ev hanımı kredi başvurusu yapmış ve uygun faizli kredi imkanlarından faydalanmıştır.

Doğum yardım paraları

Nihayetinde doğum yardım paraları da ev hanımlarına hibe olarak verildiği için 2019 yılı oranlarını bu sayfada belirtmeden geçemeyeceğim. 15.05.2015 tarihi dahil olmak üzere ve sonrasında gerçekleşen her doğum için devletimiz kadınlara doğum yardım parası vermektedir. Doğum sayısına göre verilen para miktarı ise;

  • İlk doğum yapan anneye 300
  • ikinci çocuğu için 400
  • Üçüncü ve sonrası doğumlarda ise 600 TL olarak verilmektedir.

Başvuru dilekçesi ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve mavi kart sahipleri başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirler. Yardımlar hakkında detaylar BURADA..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.