Esnafın Alacağı İşçi İçin 1 Ay Senden 1 Ay Benden

Esnafın Alacağı İşçi İçin 1 Ay Senden 1 Ay Benden
15 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.


14 aralık da düzenlenen istihdam şurasında başta esnafa ve engelli vatandaşlarımız olamak üzere bir çok iş hayatında bulunan vatandaşlarımıza müjdeli haberler çıktı. Şurada 2018 senesinde 3 yada daha az işçi çalışanı olan esnafın sağlamış oldukları her yeni alınacak olan işçiye 12 ay boyunca ek olarak ödeyecekleri başta maaş olmak üzere pirim ve vergisinin bir ayını devlet bir ay ise iş veren ödeyecek. Bir ay senden bir ay benden teşvik paketine göre ayrıca özellik ile iş başı eğitimi alan kadınların çocuklarına 400 TL kadar bakım parası verilmesi ile 2018 yılında engelli kardeşlerimize İŞKUR tarafından 50 bin TL işletme kurma hibelerinin havadisini paylaşan Cumhurbaşkanımız mesleki eğitim ve beceri geliştirme projesi hakkında detaylı bilgileri de bizler ile paylaştı.

İstihdam Şuarasından Bir Çok Yeni Teşvikler Çıktı

Büyük ve küçük esnaf demeden tüm esnaflarımız ile her kesimden çalışanlarımızı 2018 senesinde yakından ilgilendiren bir çok yeni teşvikler düzenlenen istihdam şuarasından çıktı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendi tarafından verilen müjdeli haberler şura için salonu dolduranlar tarafından büyük alkış aldı. İşte 14 aralıkta düzenlenen istihdam şurasından çıkan teşvikler.

Şubat Ayında Başlatılan İstihdam Seferberliğine Şükranlarımı Sunuyorum

Cumhur başkanı ERDOĞAN konuşmasına başlarken özellik ile bu yıl ilk defa şubat ayından başlatılan istihdam seferliği için büyük katkılarda bulunan esnafımıza şükran dileklerini iletti. Daha sonra ise ERDOĞAN konuşmasına 2017 senesinden aralık ayına kadar 1,5 milyon ilave çalışma hayatına istihdam sağlanmasının bir rekor olduğunu belirtti. Türkiye’nin geleceği için bu tür gelişmelerin çok önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanımız, bu büyüme için hiç kimseden taktir beklemediklerini sadece bize engel olmaya çalışmasınlar ve vaktimizi boşa harcamasınlar bu bize yeterli dedi.

TOBB’dan +2 İstihdam Seferberliği İstendi

Cumhurbaşkanımız girişimcilerimiz den iş adamlarımızdan şahsım ve milletim adıma yeni bir ricam olarak diyerek, 2017 senesinin başında başlatılan istihdam seferberliğinin sürekli devletten bekleyecek olursak bunun çok ciddi bir yanılgı olacağını söyledi ve şöyle devam etti. Yaklaşık olarak 1,5 milyon üyesi olan TOBB’dan kendisine bağlı bütün üyelerinden +1 istihdam sağlamasını istemiştik bunun karşılığı olarak büyüme oranımız 2 katladığına geldiğine göre eğer +2 istihdam sağlarsak bu büyüme oranımızı çok daha genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacak dedi. Sonra ise iş adamlarına buna var mıyız diye seslendi.!! Cumhurbaşkanımız şayet bu talebim hayata geçer ise bunun neticesi olarak ise ülkemizde şu gelişmeler olacaktır dedi,

 1. 11,1 oranındaki büyüme yükselmeye devam edecek.
 2. Halkın iş verenlere olan sevgisi ve muhabbetinin artması,
 3. Devlet millet kaynaşması aratacaktır.

Taşeronluk Konusu Ortadan Kalkıyor!

Cumhurbaşkanımız istihdam şurasında taşeronluk konusuna da değinerek, taşeronluğun adeta bir komisyonculuk olduğunu belirterek taşeron da olan işçilerin asgari ücret üzerinden belli bir meblağ aldığını sadece kazanında işverenin kendisi olduğunu söyledi. Yapılan iş sözleşmelerindeki pazarlığı da buna göre yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanımız artık devletimizin böyle bir sorunun da olmayacağınız söyledi ve bu vatandaşlarımızın işçi olarak istihdam edileceğinin müjdesini verdi. Bu çalışmalarından dolayıda Cumhurbaşkanımız da başta Başbakanımız olmak üzere emeği geçen tüm bakanlarına teşekkür etti.Prime Esas Kazanç Sistemi Getiriyoruz

Teşvikler belirlenirken öncelikli olarak iş verenin taleplerine bakılıyor diyen Cumhurbaşkanımız, genç girişimcilerimiz, kadınlarımız ve engelli kardeşlerimiz de teşviklerin şekillendirilmesinde büyük rol oynuyor dedi. Bu çerçevede imalat ve bilişim sektöründe yer alan esnaflarımız stratejik bölümde yer alanlar olarak belirledik diyen Cumhurbaşkanımız imalat ve bilişim sektöründe olan kobi’ler bugüne kadar sadece asgari ücretler için prim desteği alıyordu, şimdi bu desteği çok daha fazla genişletiyoruz ve pirime esas kazanç sistemini getiriyoruz dedi. Bir diğer bakışla da böylece ek istihdam edilecek olan işçi için 4740 TL ücretler sigorta pirimi teşvikine dahil ediliyor. Daha önce verilen 773 TL den 1884 pirim ve vergi desteği 12 ay olacak şekilde 2018 de devam edeceğin müjdesini de veren Cumhurbaşkanımız kadınlar ve 18  – 25 arasındaki gençler ile engelli vatandaşlarımız bu teşviklerden 6 ay daha fazla olacak şekilde istifade edecektir dedi. ( Belirtilen rakamlar 2017 senesine ait olduğu için bu rakamlar 2018 asgari ücretine göre güncellenecek tir. )

Esnafın 2018’de Alacağı İşçi İçin Maaş + Pirim Desteği

2020 senesinin sonuna kadar esnafın alacağı işçilerin SGK ve vergi ödemlerinin her bir ayını devletimiz karşılıyor. Şartlara uygun esnaflarımız yine aynı şekilde şartlara uygun işçi alımlarında bu yükümlerine devletimiz ortakçı oluyor. Buna göre alınacak olan işçilerde aranan şartlar şu şekildedir.

 1. 18 ile 25 yaş aralığında olması
 2. 1 OCAK ile 31 ARALIK 2018 tarihleri arasında iş başı yapmış olması.
 3. İŞKUR kayıtlı işçi olması
 4. İşe başlayan işçinin iş veren tarafından birinci derecede akrabası olmaması
 5. İşe alındığı 3 ay içinde 10 günden fazla sigorta pirimi yatmamış olması gerekmektedir.

Bu şartlar dahilinde işçi alacak olan iş verenlerinde işletmesinin aşağıdaki niteliklerde olması gerekmektedir.

 1. En az sigortalı çalışan sayısının 1 ile 3 arasında olması
 2. Aylık pirim ödemelerin zamanında yapılması
 3. Yasal ödemelerinin geçmemiş olması

gerekmektedir.

2018 Yılında Verilecek Olan Diğer Destekler!

Esnaflara verilecek olan desteklerin sadece bunlar ile sınırlı kalmayacağını belirten Cumhurbaşkanımız, başta iş başı eğitim destekleri olmak üzere,

 1. İşçinizi kendiniz yetiştirin adı altında iş başı eğitimleri İŞKUR tarafınca uygulanan programın süresi 2018 senesinde bilişim ve imalat sektörleri için önceden 3 ay olan süre 6 aya çıkarılacak. Bu programlara katılanlara günlük 54 TL cep harçlığı + genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primlerini karşılanmaya devam edilecek.
 2. Geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, bulut bilişim ve kodlama iş başı eğitimlerine katılan 18 ile 29 yaş arasındaki gençlerin 9 aya kadar olan iş başı eğitimleri için günlük 75 TL cep harçlığı alacaklar.
 3. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek olan iş başı eğitimine katılacak olan KADINLAR’ın 2 ile 5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 TL bakım desteği verilecek.
 4. Mesleki eğitim ve beceri geliştirme projesinde yer alacak olan vatandaşlara 8 ay boyunca 54 TL cep harçlığı verilecek.
 5. KUPON yöntemi ile başlatılacak olan mesleki eğitim de özellik ile uzmanlık isteyen sektörlerde gençlerin kendilerine uygun zaman ve şartlar içinde alacakları eğitim verilecek ve bu eğitimin ücretlerini de yine devlet karşılayacak.
 6. 18 ile 25 yaş arasında öğrenci olup da çalışmaya başlayan yetimlerin kesilen aylıkları 2018 yılı itibarı ile artık kesilmeyecek.
 7. Yeşil pasaportlu gençler 18 ile 25 yaş arasında çalışmaya başlasalar bile yeşil pasaportlarını kullanamaya devam edebilecekler.
 8. En az %40 engelli raporuna sahip vatandaşlarımıza daha önce İŞKUR tarafından verilen 36 bin TL hibe 2018 yılında 50 bin TL çıkarılacak.

 Bir önceki yazımız olan TIR, Kamyon Gibi Ağır Vasıta Alacaklara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla ESNAF Kredisi
TIR, Kamyon Gibi Ağır Vasıta Alacaklara Kredi Veren Bankalar
TIR, Kamyon Gibi Ağır Vasıta Alacaklara Kredi Veren Bankalar

Ticari hayat sadece dükkan veya herhangi bir sektöre ait ürün üretimi ile sınırlı değildir. TIR yada kamyon gibi ağır vasıta...

Kapat