KOSGEB Kredi

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi


17.10.2017
1.122

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi

17 Ekim 2017 tarihinde Ak parti gurup toplantısında konuşan Başbakan Binali YILDIRIM bey efendi tüm esnafa satın alacakları iş yeri için 500 bin TL kadar düşük faizli kredi imkanı sağlanacağının müjdesini verdi. Ayrıca Başbakan YILDIRIM daha önce en üst limit 150.000 TL olan Halk Bankası ile ( TESKOMB ) Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile verilen işletme kredisi limitlerinin de 200 bin TL çıkarıldığından bahsetti. 2019 yılı içinde büyük, küçük tüm esnafa verilmeye başlanan bu destek kredisinin detayları geçmişi ile şu şekildedir.

Yeni İş Yeri Alacak Olan Esnafa 500 Bin TL Düşük Faizli Kredi!

Bugün yani 17.10.2017 tarihinde AKP gurup toplantısında konuşan sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM esnafımıza iki tane kredi müjdesi verdi. Bunlardan bir tanesi iş yeri satın alacak olanlar için bir diğeri de işletme giderleri için nakit çözüm arayanlara yönelikti. İsterseniz ilk olarak Başbakan tarafından verilen bu müjdeli habere değinelim sonrasında ise bu iki kredinin de şartlarını ela alalım.

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi Müjdesi

” Daha önceleri kredi kullanan esnaf sayısı, 15 sene önce 63 bin şanslı esnafımız kredi kullanabiliyordu. Bugün ise tam 450 bin esnafımız onlara sağladığımız bu ucuz kredi imkanlarından yararlanabiliyor. Daha önceleri esnafımız kredi sınırları 2002 senesinde sadece en fazla 5.000 TL alabiliyordu, tabi bunun 5 de 1 de masrafa gidiyordu. O zamanlar bu kadar üst limite verilen kredinin faiz oranı ise %47 civarlarındaydı, yani aldığı paranın yarısını banka kesiyor veya faiz alıyordu. Tam bir soygundu sizin anlayacağınız. Şimdi ise biz esnaflara sağladığımız kredinin en üst limiti 150.000 TL faiz oranı ise %0 ile %4,5 arasındadır.  Ayrıca Kefalet Kooperatifleri var daha önceleri ancak 402 tanesi bu imkanlardan bağlı oldukları üyelerine imkan sağlıyordu, şimdi ise tam 900 kooperatifimiz bu imkanları sağlayabilmektedir. Yeni bir müjdemiz var HALK BANKASI İLE TESKOMB ile yaptığımız çalışmalar sonucunda 2017 senesinden itibaren esnaflarımızın kullanacakları işletme kredilerinin limitleri 150.000 TL den 200.000 TL çıkarıyoruz, iş yeri satın alacaklar içinde tam 500.000 Bin TL düşük faizli kredi imkanları sağlanacaktır. ”

Esnafa Sağlanan Bu Kredinin Başvuru Şartları Nedir ?

Şuan için 5 sene vadeler ile sağlanan işletme ihtiyaçları için verilen kredi vadesi muhtemelen bu yeni düzenleme ile de yine aynı şekilde kalacaktır. Kredinin faiz oranları da yine değişmeyen bir oranda kalacaktır. Ancak iş yeri satın almak için esnaflara sağlanacak olan kredi paketinin vadesi ise düzenleme sonrasında 120 aya kadar çıkarılacağı ön görülmektedir. İş yerlerinin satın alınması için verilecek olan bu kredinin faiz oranları şuan için TESKOMB resmi sitesinde belirtilmedi için sizler ile ne yazık ki bu oranları paylaşamıyoruz. Peki şartlar ne olacak ?

Türkiye Halk Bankası tarafından istenilen şartlar da yine büyük ihtimal ile değişmeyecektir. Buna göre her iki kredi paketinde de başvuru yapacak olan esnafımızdan istenilen şartların en başında,

  1. Başvuru yapanın devletimize herhangi bir vergi borcunun olmaması.
  2. Tüm bankalar tarafından öncelikli olarak aranan başvuru sahibinin KKB Kredi Notu değerinin yüksek olması.
  3. Kredi başvuru miktarına göre kefil
  4. Yapacakları miktara göre yıllık mali bilanço ( gelir / gider defteri ) oranlarının yüksek olması
  5. Esnaf ve Sanatkar odasına kayıtlı olması
  6. Kooperatif tarafından belirtilen sınırlar içinde esnaflık yapmak

öncelikli olarak aranan şartların en başında gelecektir.

 

"Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Esnafa 500 Bin TL İş Yeri Satın Alma 200 Bin TL Düşük Faizli Kredi" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net