KOSGEB Kredi

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmak istiyorsanız sizden 2 şey istenilmektedir. Bunlardan bir tanesi sicil kaydınızın oluşturulması. Diğeri ise oda kaydınızın sağlanmasıdır. Bu her iki işlemde ayrı yerlerde yapılmaktadır. Hali ile siz esnaflarımızdan farklı evraklar ve gerek duyulan belgeler talep edilmektedir. Bunun yanında ise birde 2020 senesi için yeni ücretlendirmeleri ödemeniz gerekmektedir. Hem oda hemde sicil kaydınız için sizlerden talep edilen evraklar ve yeni tarife kayıt ücretleri ise şunlardır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı oluştura bilmeniz için bir başvuru dilekçesinin yanı sıra bazı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar sicil kaydı için hemde oda kaydınız için gerekmektedir. Sicil kaydı için şayet bir ilçede esnaflık yapacak iseniz sizleri odanız sizi çok büyük ihtimal ile il Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine yönlendirecektir. Burada ilk olarak sicil kaydınızı oluşturmanız gerekir. Sicil kaydınız için sizlerden yine bazı evrakları getirmeniz istenilmektedir.

Esnaf Sicil Kaydı İçin Gerekli Evraklar Başvuru Dilekçesi

Esnaf Sicil Kayıt işlemleri İl Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine yapılmaktadır. Bu başvuru işlemi için gerekli evrakları tanzim etmeden önce bir dilekçe doldurmanız gerekir. Bu dilekçe örneği Esnaf odası kayıt dilekçesi örneği buradaki gibi olmalıdır. Bu dilekçe örneğinin çıktısını alıp doldurduktan sonra ise aşağıdaki belgeleri’de iliştirme yapmanız gerekir.

 • Vergi dairesine kayıtlı olduğuna dair belge
 • Üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Numaranızın olduğu nüfus cüzdan fotokopisi
 • 1 Adet yeni çekinmiş fotoğrafınız
 • Ev adresli olarak ikametgah evrakınızı muhtar yada nüfus müdürlüğünden alınmış
 • Size verilen banka IBAN numarasına yatırılan kayıt ücreti dekontu

Bu evraklar ile il Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinize giderek sicil kaydınızı oluştura bilirsiniz. Şayet İl Esnaflar ve Sanatkarlar Odalar Birliği adresinizi bilmiyorsanız sizin için arama motorunu bunu burada tanımladık.

Esnaf Odası Kayıt İçin Gerekli Evraklar, Belgeler

Esnaf kredisi için gerekli evraklar neler olduğunu sizlere detaylı bir şekilde belirtmiştik. Ancak o belgeleri tanzim etmeden önce mutlaka odanıza aşağıdaki evraklar ile kayıt olmanız gerekir. Bu evraklar ise tam 6 tanedir. Bu evrakları tanzim etmeden önce ilk olarak vergi odasına kayıtlı olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız.! Yine aynı şekilde SSK yada BAĞKUR kaydınızın’da bulunması gerekir. Şayet emekli iseniz herhangi bir sigorta güvenli olmaksızın emekli tahsis numaranız ile esnaf odası kayıt işlemini gerçekleştire bilirsiniz.

 1. Mahalle muhtarınızdan ve ya nüfus dairesinden alacağınız nüfus sureti aslı
 2. Muhtardan yada nüfus’dan alacağınız ikametgah il muhaberesi
 3. Vergi levhası fotokopisi
 4. 2 Adet fotoğraf
 5. SSK veya BAĞ-KUR numaranız
 6. Emekliysek tahsis numaranız

Her iki kurumunda istemiş olduğu evrakların listesi

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücretleri 2020’da Ne Kadar?

Esnaf Odası kayıt ücretleri ne yazık ki her yıl artmaktadır. 2020 senesinde’de bu ücret artmıştır. Kayıt ücretleri il Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği için yapılmaktadır. Oda bir çok banka ile anlaşma yapmıştır. Siz bu bankalardan herhangi birine giderek kayıt ücretini ödemeniz yeterlidir. Ama, şunun atını çizerek önemli belirtmek isterim ki bu ücreti bankaya yatırdıktan sonra mutlaka ödeme makbuzunuzu alınız. Bunun yanı sıra 2020 senesinde bu ücretlerde bazı fiyat ayrımları yapılmaktaydı. Artık, bu ayrımda kaldırılarak bütün il ve ilçelerinden tek bir fiyat tarifesi uygulanmaktadır. 31 Aralık 2018 tarihili 30642 numaralı Resmi Gazete de yapılan değişik ile 2020 yılına ait oda kayıt ücreti ile aidat bedelleri şöyledir.

 • Esnaf Odası Kayıt Ücreti 662 TL
 • Tadil Bedeli 174 TL
 • Kapanış Bedeli 51.90 TL
 • Tasdikname Bedeli 62.20 TL

Toplam ödemeniz ise 950 TL olacaktır. Yapılan yeni düzenleme ile iş yerlerinde sınıf ayrımları kaldırılmıştır. Engelli, şehit, gazi ve dul ile yetimleri, vergiden muaf olanlarla kadın esnaflar dışındaki bütün işletmeler 1. sınıf olarak kabul edilmiştir. 3. sınıfta olan vergiden muaf bu vatandaşlarımız ise oda kaydı için 559 TL tadil bedeli için ise 165 Lira ödemesi yeterli olacaktır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Sorgulama

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt sorgulama ve belge doğrulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştire bilirsiniz. Şayet bir e-devlet şifreniz mevcut ise bu işlemi anında geçekleştirmek için aşağıdaki adımları sırası ile yapınız.

 1. GTB Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemine Giriş Yapınız.
 2. Uygulamaya git deyiniz.

Şayet bir kaydınız mevcut ise işletme bilgilerinize erişim sağlamış olursunuz. Eğer bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız http://esnaf.gtb.gov.tr/iletisim adresinden veya esbis@gtb.gov.tr elektronik posta adresleri ile iletişime geçiniz. Yada aşağıdaki numaraları arayabilir, fax çeke bilirsiniz.

 • Fax: 0 312 449 43 06
 • Tel:  0 312 449 43 00

Belge sorgulama işleminizi ise T.C. kimlik ve belge numaranız ile https://esbis.gtb.gov.tr/BelgeDogrula/ bu adresten kolaylık ile gerçekleştire bilirsiniz.

"Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?" - 77 YORUM
 1. blank yusuf dedi ki:

  iyi günler ben 15 yıldır bagkur ödüyorum ssk emekli olmak için iş yerimi annemin üstüne yapıcam annem kendi bagkur emeklisi maşınsan kesinti olurmu bide aylık herhangi prim falan ödememiz gerekirmi anneme

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu konu hakkında bir bilgimiz yok, yorumlarda takipçilerimizin deneyimi varsa yardımcı olacaklardır.

 2. blank YUNIS.BAS dedi ki:

  Pazarcı.olmak.istiyorum
  Emekliyim.nereden.başliyacam

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Oda kayır işlemleri iş yeri açıldıktan sonra sağlanır.

   1. blank Şahin dedi ki:

    Oda kayıt için ne gerekli

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Gerekli belgeleri listeledik efendim, harç ödemenizi de yaparak kayıt olabilirsiniz.

 3. blank Ramazan dedi ki:

  2yıldır basit usulde vergi mükellefiyim odaya veya esnaf kefalete üye değilim geç üye olmanın cezası varmı birde esnaf kefaletten kredi kullanmak istiyorum üye olunca hemen kullanabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geç kayıt olma cezası yok hemen kredi kullanamaya bilirsiniz. Dönemlere göre en az 3 ay oda kaydı istiyorlar.

 4. blank Mustafa dedi ki:

  Aktif işsizlik maaşı alırken buraya başvursam işsizlik maaşım kesilir mi ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticari bir faaliyet göstereceğiniz ve SGK kaydınız olacağı için kesilir

 5. blank Natali dedi ki:

  Merhaba… oda kaydı 950 TL değil-1950 TL… 1 oda kaydı -yanlış anlaşılmasın!!!!ve ayrıca kredi için başvurdum KOSGEB’e-para yok dediler… kimseye vermiyoruz dediler!!!… nedir bu o zaman?…

1 6 7 8
KOSGEBKredi.net