KOSGEB Kredi

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018-2019


05.02.2016
18.377
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018-2019

TESKOM açılımı Türkiye Esnaflar ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi olan oda üzerinden 200.000 TL kadar Türkiye Halk bakası başta olmak üzere bir çok özel bankadan Esnaf kredisi alabilmeniz için bazı gerekli evrakları tanzim etmeniz gerekir. Bu evrakların yanı sıra yine müracaata bulunacak olan esnafımızın başvuruların kabul görmesi için de geçtiğimiz senelerde olduğu gibi 2019 yıllı ve daha sonralarında da yine bazı şartla haiz olması aranmaktadır. Esnaflarımıza sağlanan tüm bu ayrıcalıklı imkanlar ile sadece KREDİ almak ile kalmayıp TİCARİ KREDİ KARTI dahi alabilmeniz için şu özelliklere sahip olmanız yeterlidir.

Kooperatif üzerinden 200.000 TL kadar kredi alabilmek için!

TESKOM ortaklığı bulunan esnaflarımız 2019 yılı itibarıyla 200.000 TL kadar ” İŞLETME KREDİSİ ” alabilmektedir. 12 ay ile 60 aya kadar vadeli olarak verilen ve senelik sadece %4 gibi caiz faiz oranları ile sağlanan esnafa özel kredi imkanları için finansman olarak devletimiz Türkiye Halk Bankasını görevlendirmiştir. Sadece Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine ortak olan ESNAFLARA verilen bu dev avantajlı krediden istifade edebilmeniz için ilk olarak ODA TARAFINDAN BELİRLENEN ŞARTLARI yerine getirmeniz gerekmektedir. Tüm ülke genelinde mevcut ESNAF ODALARI ORTAKLIK ŞARTLARI ise şöyledir.

 1. Mutlaka ticari bir amaç güden ESNAF olmanız.
 2. Esna ve Sanatkarlar sicil odasına kayıtlı olmanız. ( 2019 yıllarında kayıt ücreti 700 lira üstündeydi )
 3. İşletmenizin oda tarafından belirlenen il / ilçe sınırlarında faaliyet göstermesi
 4. Başka herhangi bir il yada ilçede oda kaydınızın bulunmaması

gerekmektedir. Oda kayıt işlemleri esnaf tarafından şahsen olarak yapılmaktadır. Kayıt işlemleri için esnafımızın izleyeceği yol şu şekilde olması gerekir.

 1. Esnafımız yazılı bir dilekçe ile il/ilçe Esnaf Odalarına kayıt talebinde bulunur.
 2. Başvuruda bulunan esnafımızın müracaatı oda yönetimi tarafından incelenir.
 3. Başvuru kabul görmesi yada RET edilmesi ise 15 iş günü içinde başvuru sahibine bildirilir.

TESKOM Esnafa özel kredi başvuruları için gerekli evraklar nelerdir ?

TESKOM ortakları için Türkiye Halk Bankası çeşitli isimler altında senelik %4 den başlayan düşük faizli kredi imkanlarını 200.000 TL kadar vermektedir. TESKOM kredi çeşitlerinden yararlanmak isteyen ortakların bu olanaklardan yararlana bilmesi için ilk başvurularını bağlı oldukları odaya bir dilekçe ile yapması gerekir. Başvuru dilekçesinden sonra ise yol şöyle ilerlemektedir.

 1. Esnafın kredi başvuru incelenir ve oda gerekli istihbaratı toplar. Toplanan istihbarat olumlu ise gerekli belgeler ile birlikte müracaat Türkiye Halk Bankasına iletilir.
 2. Türkiye Halk bankası kredi başvurusunda bulunan esnafın KKB notu inceler. Şayet olumlu ise aşağıdaki belgeleri talep eder.
 • Nüfus cüzdanı
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • İki kefil
 • İpotek
 • Yıllık mali bilançonuz

Kefil istemesi durumunda https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2018/11/Kefillerin-Doldurması-Gereken-Dilekçe-Örneği.docx

En önemli etken hiç şüphesiz KKB değeriniz

Her en kadarda ODA KAYDINIZ olasa da istenilen tüm gerekli evrakları eksiksiz olarak tanzim etmiş olsanız da başvuruda bulunduğunuz kredinin olumlu olarak sonuçlanmasında en önemli etken hiç şüphesiz ki KKB değeriniz tir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan TİCARİ ESNAF puanınız şayet 1701 in altında ise yapılan başvuru da olumlu sonucun çıkma ihtimali %30 kadar azdır. Tabi bu ihtimali başvuruda bulunulan kredi miktarı da belirlemektedir. Ayrıca oda aracılığı ile yapılan kredi başvurularında TİCARİ GEÇMİŞ yılınızda göz önünde bulundurulur. Yeni esnaf olmuş ( 1 – 2 aylık ) bir ticari geçmişe sahip vatandaşımızın da bu neden ile kredisi onaylanmaya bilmektedir. En az 6 aylık bir ticari geçmişe sahip olmanız tercihen gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Faiz Hesaplama Tablosu

Esnaf Kredisi Faiz Hesaplama Tablosu

Esnaflarımıza verilen üst limit 200.000 TL kadar kredi hesaplama tablosunu bütün kesintiler dahil olmak üzere elinize geçecek net nakit dahilinde daha önce sizler için yapmıştık.

"Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018-2019" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018-2019" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net