KOSGEB Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI)Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI)

Daha çok yeni esnaflık hayatına dahil olmuş girişimcilerimiz nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvuru yapmayı düşündükleri tek kredi doğal olarak Esnaf Kefalet Kredisi ‘tir. Ancak, her kredide olduğu gibi bu krediye erişim için bazı evraklar, şartlar vs. hem oda hemde finansman kuruluş olan Türkiye Halk Bankası tarafından istenilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıllık finansman sektöründeki deneyimlerimiz neticesinde Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında merak edilen bir çok soruyu sizler için cevap verdik. Ayrıca, bir araya getirmiş olduğumuz bu soruların içinde merak ettiğiniz soruların cevabını da bulamaz iseniz, sizlere yorumlarda gün içinde dönüş sağlamak için güçlü bir de ekip oluşturduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilen ve sizler tarafından sıklık ile sorulan ilk soruya yanıt vermek ile başlamak istedim. Bu soru ” Esnaf Kefalet kredisi Kaç Günde Çıkar. ? ” Bu sürecin ortalama süresi en az 20 en fazla ise 30 iş günü diye biliriz. Sürecin bu denli uzun sürmesinin nedeni ise izlenilen yol haritasındaki kurumların istihbarat toplantılar ve buna istinaden yaşanan başvuru yoğunluğu oluşturmaktadır. Prosedür gereği başvuru için kurumlara belli bir süre tanınmıştır bu süre zarfı ise;

 1. Ticaret yada Meslek Odasının yapacağı toplantı öncesi istihbarat araştırması için 15 gün
 2. Türkiye Halk Bankası ise başvuru sahibin istihbarat ve başvurusu olumlu olması halinde ise gerekli evrakların tanzim edilip onaylatılması ise en az 5 iş gününü rahat bulmaktadır.

Ancak şunu’da belirtmem gerekir ki devlet hazine tarafından odanıza ayırdığı bütçede bu süreci ciddi şekilde uzatabilir.!

Esnaf Kefalet Kredileri Neden Durduruldu?

Esnaf Kefalet Kredilerinin durdurulmasının tek nedeni devlet tarafından ayrılan bütçedir. Her yıl devlet esnafa, çiftçiye ve girişimciye desteklemek adına belli bir bütçe ayırır. Ayrılan bu bütçe kapsamında ise;

 1. Hibe (geri ödemesiz kredi limitleri)
 2. Faiz destekleme miktarları
 3. Diğer yatırımlara verilecek destekler.

belirlenmektedir. Esnaf kredilerinde ise devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Dolayı ile bütçe kapsamında sağlanan bu faiz desteği miktarı bittiği zaman esnaf kredisi başvuruları durdurulur. Bu genelde yılık ilk 3 ayı (bütçe belirlenmesi) ile son 3 aylarına (bütçesinin tükenmesi) tekabül etmektedir.!

Esnaf Kefalet Kredisinin Kefil Şartları Nedir?

Daha önce sizlere bu sorunun yanıtını detaylı olarak aslına bakılır ise 7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir ? içerimizde yer vermiştik. Ama bir kerede burada kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum. Esnaf Kefalet Kredisinin kefil şartları genelde 3 kişiden oluşmaktadır.

 1. Devlet kurumlarından çalışan yada emekli herhangi bir maaşa mensup memur
 2. Esnaf odasına kayıtlı tüccar
 3. Yine Esnaf odasına kayıtlı olan tüccar

Ancak, başvuru yapılan kredi miktarına göre bazen sadece 1 çalışan yada emekli bir memur yeterli olmaktadır. Ama, genelde sizden bu 3 kefil şartını dayatabilirler.! Bu tamamen odanıza kalmış bir istisnadır.! Ayrıca, göstermiş olduğunuz teminata bağlıdır.!

Esnaf Kefalet Kredilerinde İpotek İstenilir Mi?

Kesinlik ile istenilmektedir. Bu döner sermaye giderleri için başvurular dahil olmak üzere işyeri açma kredisi dahil bütün 7 başlık altında oluşan esnaf kefalet kredisi için geçerlidir.! Talep edilen ipotekler ise genellik ile şunlardır.

 1. Ticari iş yeri ( dükkan )
 2. Konut
 3. Ticari araç
 4. Ekspertiz değeri olan tarla

Bütün bu ipotek konulanacak olan taşınır ve taşınmazların mutlaka tapularının olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gerekir. İstenilen teminat miktarı ise başvuru yapılacak olan esnaf kredisinin miktarına göre belirlenir. Örneğin: 150 bin TL miktarın da bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz 250 bin TL değere sahip bir taşınmazı rehin etmeniz gerekir.

Esnaf Kefalet Kredilerinin En Üst Limiti Ne Kadardır?

Hangi kredi başvuru yapacağınıza göre bu oran değişik göstere bilmektedir. İş yeri satın alacaklar için bu limit 500.000 TL kadar çıkmaktadır. Ancak döner sermaye giderleri için bu miktar günümüzde tam 200.000 TL olmaktadır. 2020 Yılı öncesinde en fazla döner sermaye giderleri için verilen üst miktar 150.000 TL olduğunu’da belirtmek isterim. Ayrıca sizler için 200.000 liraya kadar olan bu kredinin bütün kesintileri, faiz oranları ile net elinize vade sonrasında geçecek miktarının hesaplamasını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu detaylı bir şekilde yaptığımı ‘da belirtmek isterim. Buradan bütün kesinti sonrası elinize geçecek miktarı ayrıca ödeme sonrası iade edilecek olan para miktarına kadar göre bilirsiniz.!

Kredi Notu Esnaf Kredisinde Önemli Mi?

Geldik en zor sorunun cevabına verilmesine. Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Ama net olan şey ise kesinlik ile kredi için odanıza başvuru yaptığınız’da kayıtlı olduğunuz meslek odası kredinize onay vermek için sizin kredi notu skorunuzu kaideye almaz! Oda sadece başvuru belgelerinize ve oda kayıt sürenize ve kefaletinize bakar. Onun haricinde kredi notunuz ile geliriniz ile odanız ilgilenmez. Kredi notunuz ile ilgilenen kuruluş Türkiye Halk Bankası’dır.! Paranın finansmanı banka olunca’da kredi notu aranan ilk önemli şeydir. Ancak, şöyle istisnalar sonucunda Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar ‘da olduğu gibi Türkiye Halk Bankası ‘da kredi notu kaideye çok fazla almaz, tabi göstereceğiniz teminata ve kefilin gelirine göre.!

 1. Başvuru yapılan kredi miktarı. (Genelde en fazla 50.000 TL)
 2. Gösterilen ipotek değeri ve kefillerin maaş, gelir miktarı

Bu iki istisna sonrasında kredi notuna bakılmaksızın Türkiye Halk Bankasın ‘dan esnaf kefalet kredinizi alabilirsiniz.

Kaç Ay Sonra Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapabilirim?

İletmenizi kurduğunuz gibi oda kaydınızı hemen yaptırsanız bile kesinlik ile Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunamazsınız.! Başvuru ‘da buluna bilmeniz için vergi levhanızın çıktığı tarihi itibarı ile,

 1. En az 3 aylık bir ticari geçmişinizin olması.  (Daha önce 6 aydır ama artık 3 ay yeterli)
 2. Yine en az 3 aylık bir meslek odası kaydınızın olması gerekmektedir.

Bu sürede toplamda 12 ay yani 1 seneye bulmaktadır. Bu sorunun yanıtı bizzat Bilecik / Bozüyük Türkiye Halk Bankası şubesine giderek KOBİ departmanındaki yetkili ağızdan sizler için öğrendiğimi ‘de belirtmek isterim. Yeri gelmiş iken Türkiye Halk Bankası Şubelerinin Adreslerini buradan bula bilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Diğer Soru ve Cevapları

Buradan sizlerin bizlere yorumlardan soracağınız soruların cevaplarını maddeler halinde vereceğiz. Bu sorularından bir kaç tanesi

 • Bankadan bireysel ihtiyaç kredimi var, yinede Esnaf Kefalet Kredisi çekebilir miyim.! (Evet, kullana bilirsiniz. Anacak kredi limitine takılmamanız gerekmektedir.)
 • İllaki ipotek isteniliyor mu ? (Evet, banka tarafından mutlaka ipotek istenilir.)
 • Şuan devam eden esnaf kredim var oda üzerinden ikinci bir kredi başvursun’da buluna bilir miyim ? (Hayır, borcunuz bitene kadar ikinci bir kredi müracaat yapamazsınız.)
 • KOSGEB destekli iş yeri açtım esnaf kredisi alabilir miyim ? (Hayır alamazsınız !)

Şayet konu hakkında merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bu içeriğimiz de bulamadı iseniz yorumlar da diğer merak ettiğiniz sorularınızı beliyoruz.

"Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI)" - 297 YORUM
 1. blank Muhammet dedi ki:

  Ben esnaf destek kredi çektim ama 2 ay sonra dükkanı kapatmak zorunda kaldım esnaflar odasına kayıt olmadım bankaya tahattüt verdim esnaar odasina bunun geri ödemesi faizde degişiklik olur mu

  1. blank İsrafil dedi ki:

   Merhaba benim esnaf geçmişim yok yeni kayıt olacağım kayıt olduktan kaç ay sonra esnaftan Kredi cekebilirim

   1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

    Normalde en az 6 ay ama pandemi döneminde bu süre 3 aya kadar düşmüştü

 2. blank ÖMER DOĞAN dedi ki:

  ESNAF KEFALET 150 BİN TL ÇEKMEM LAZIM. SİCİLİM 4 YIL ÖNCE BİRAZCIK DALGALANDI GECİKMELİ BİR ÖDEMEM OLDU. 2 YILDIR ESNAFIM ESNAF PUANIM OLUYOR MU KAÇ NASIL BİLCEM BİLMİYORUM. HİPOTEK NE GÖSTERMEM LAZIM 100 METE KARE EV VAR YETER Mİ

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Esnaf puanı diye bir şey yoktur. Kredi notu olarak puanlama olur. Çekeceğiniz kredi miktarına göre ev ipoteği alınır.

   1. blank ÖMER DOĞAN dedi ki:

    4 yıl önce dalgalanma olmuştu hipotek ev versem çekebilir miyim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Dalgalanmadaki söylemek istediğiniz nedir

     1. blank ÖMER DOĞAN dedi ki:

      gecikmeli ödemem oldu

 3. blank Ömer dedi ki:

  Merhaba ben100 bin başvurdum eşim memur bir arkadaşım esnaf kefil benim 5 sene önce sicilde bozukluk oldu şuan tertemiz o zamandan kalma sanırım kkb puan 1540 ama bankalar kart vermiyor ipotek olarak 250 bin değeri olan bindiğim aracımı gösterdim odadan onay aldı bankaya geçti sizce onaylanırmı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi notunuz hala öyle ise onay alır bence.

 4. blank Ömer dedi ki:

  100 bin tl başvurdum kkb 1524 ama kart alamıyorum 5 sene önceden sıkıntım var artık borcum yok memur kefil esnaf kefil 270 değerinde araç gösterdim esnaf odası onay verdi banka onayı bekliyo sizce sonuç ne olur

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bence onay alırsınız. 5 sene geçti ise tabi.

 5. blank Cemile Hasgonullu dedi ki:

  Bundan 6 ay önce esnaf kefalet ten kredi çekmiştim 4 yıl vadeli pandemi dolayısıyla dükkanımi resmi olarak kapattım geri kalan kredi bocumun ödemeleri Halk Bankası faizleri ile ödemek gerekiyor Muş bu dabeni çok zorluyacak itiraz hakkım varmı zaten zor durumdayım cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla yok, çünkü sözleşmeniz o şekilde yapılıyor.

KOSGEBKredi.net