KOSGEB Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi YorumlarıEsnaf Kefalet Kredisi Yorumları

Daha çok yeni esnaflık hayatına dahil olmuş girişimcilerimiz nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvuru yapmayı düşündükleri tek kredi doğal olarak Esnaf Kefalet Kredisi ‘tir. Ancak, her kredide olduğu gibi bu krediye erişim için bazı evraklar, şartlar vs. hem oda hemde finansman kuruluş olan Türkiye Halk Bankası tarafından istenilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıllık finansman sektöründeki deneyimlerimiz neticesinde Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında merak edilen bir çok soruyu sizler için cevap verdik. Ayrıca, bir araya getirmiş olduğumuz bu soruların içinde merak ettiğiniz soruların cevabını da bulamaz iseniz, sizlere yorumlarda gün içinde dönüş sağlamak için güçlü bir de ekip oluşturduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları Soru ve Cevapları

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar ?

En çok merak edilen ve sizler tarafından sıklık ile sorulan ilk soruya yanıt vermek ile başlamak istedim. Bu soru ” Esnaf Kefalet kredisi Kaç Günde Çıkar. ? ” Bu sürecin ortalama süresi en az 20 en fazla ise 30 iş günü diye biliriz. Sürecin bu denli uzun sürmesinin nedeni ise izlenilen yol haritasındaki kurumların istihbarat toplantılar ve buna istinaden yaşanan başvuru yoğunluğu oluşturmaktadır. Prosedür gereği başvuru için kurumlara belli bir süre tanınmıştır bu süre zarfı ise;

 1. Ticaret yada Meslek Odasının yapacağı toplantı öncesi istihbarat araştırması için 15 gün
 2. Türkiye Halk Bankası ise başvuru sahibin istihbarat ve başvurusu olumlu olması halinde ise gerekli evrakların tanzim edilip onaylatılması ise en az 5 iş gününü rahat bulmaktadır.

Ancak şunu’da belirtmem gerekir ki devlet hazine tarafından odanıza ayırdığı bütçede bu süreci ciddi şekilde uzatabilir.!

Esnaf Kefalet Kredileri Neden Durduruldu ?

Esnaf Kefalet Kredilerinin durdurulmasının tek nedeni devlet tarafından ayrılan bütçedir. Her yıl devlet esnafa, çiftçiye ve girişimciye desteklemek adına belli bir bütçe ayırır. Ayrılan bu bütçe kapsamında ise;

 1. Hibe ( geri ödemesiz kredi limitleri )
 2. Faiz destekleme miktarları
 3. Diğer yatırımlara verilecek destekler.

belirlenmektedir. Esnaf kredilerinde ise devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Dolayı ile bütçe kapsamında sağlanan bu faiz desteği miktarı bittiği zaman esnaf kredisi başvuruları durdurulur. Bu genelde yılık ilk 3 ayı ( bütçe belirlenmesi ) ile son 3 aylarına ( bütçesinin tükenmesi ) tekabül etmektedir.!

Esnaf Kefalet Kredisinin Kefil Şartları Nedir ?

Daha önce sizlere bu sorunun yanıtını detaylı olarak aslına bakılır ise 7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir ? içerimizde yer vermiştik. Ama bir kerede burada kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum. Esnaf Kefalet Kredisinin kefil şartları genelde 3 kişiden oluşmaktadır.

 1. Devlet kurumlarından çalışan yada emekli herhangi bir maaşa mensup memur
 2. Esnaf odasına kayıtlı tüccar
 3. Yine Esnaf odasına kayıtlı olan tüccar

Ancak, başvuru yapılan kredi miktarına göre bazen sadece 1 çalışan yada emekli bir memur yeterli olmaktadır. Ama, genelde sizden bu 3 kefil şartını dayatabilirler.! Bu tamamen odanıza kalmış bir istisnadır.! Ayrıca, göstermiş olduğunuz teminata bağlıdır.!

Esnaf Kefalet Kredilerinde İpotek İstenilir Mi ?

Kesinlik ile istenilmektedir. Bu döner sermaye giderleri için başvurular dahil olmak üzere işyeri açma kredisi dahil bütün 7 başlık altında oluşan esnaf kefalet kredisi için geçerlidir.! Talep edilen ipotekler ise genellik ile şunlardır.

 1. Ticari iş yeri ( dükkan )
 2. Konut
 3. Ticari araç
 4. Ekspertiz değeri olan tarla

Bütün bu ipotek konulanacak olan taşınır ve taşınmazların mutlaka tapularının olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gerekir. İstenilen teminat miktarı ise başvuru yapılacak olan esnaf kredisinin miktarına göre belirlenir. Örneğin: 150 bin TL miktarın da bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz 250 bin TL değere sahip bir taşınmazı rehin etmeniz gerekir.

Esnaf Kefalet Kredilerinin En Üst Limiti Ne Kadardır ?

Hangi kredi başvuru yapacağınıza göre bu oran değişik göstere bilmektedir. İş yeri satın alacaklar için bu limit 500.000 TL kadar çıkmaktadır. Ancak döner sermaye giderleri için bu miktar günümüzde tam 200.000 TL olmaktadır. 2019 Yılı öncesinde en fazla döner sermaye giderleri için verilen üst miktar 150.000 TL olduğunu’da belirtmek isterim. Ayrıca sizler için 200.000 liraya kadar olan bu kredinin bütün kesintileri, faiz oranları ile net elinize vade sonrasında geçecek miktarının hesaplamasını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu detaylı bir şekilde yaptığımı ‘da belirtmek isterim. Buradan bütün kesinti sonrası elinize geçecek miktarı ayrıca ödeme sonrası iade edilecek olan para miktarına kadar göre bilirsiniz.!

Kredi Notu Esnaf Kredisinde Önemli Mi ?

Geldik en zor sorunun cevabına verilmesine. Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Ama net olan şey ise kesinlik ile kredi için odanıza başvuru yaptığınız’da kayıtlı olduğunuz meslek odası kredinize onay vermek için sizin kredi notu skorunuzu kaideye almaz! Oda sadece başvuru belgelerinize ve oda kayıt sürenize ve kefaletinize bakar. Onun haricinde kredi notunuz ile geliriniz ile odanız ilgilenmez. Kredi notunuz ile ilgilenen kuruluş Türkiye Halk Bankası’dır.! Paranın finansmanı banka olunca’da kredi notu aranan ilk önemli şeydir. Ancak, şöyle istisnalar sonucunda Sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar ‘da olduğu gibi Türkiye Halk Bankası ‘da kredi notu kaideye çok fazla almaz, tabi göstereceğiniz teminata ve kefilin gelirine göre.!

 1. Başvuru yapılan kredi miktarı. ( Genelde en fazla 50.000 TL )
 2. Gösterilen ipotek değeri ve kefillerin maaş, gelir miktarı

Bu iki istisna sonrasında kredi notuna bakılmaksızın Türkiye Halk Bankasın ‘dan esnaf kefalet kredinizi alabilirsiniz.

Kaç Ay Sonra Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapa Bilirim ?

İletmenizi kurduğunuz gibi oda kaydınızı hemen yaptırsanız bile kesinlik ile Esnaf Kefalet Kredisi başvurusunda bulunamazsınız.! Başvuru ‘da buluna bilmeniz için vergi levhanızın çıktığı tarihi itibarı ile,

 1. En az 3 aylık bir ticari geçmişinizin olması.  ( Daha önce 6 aydır ama artık 3 ay yeterli )
 2. Yine en az 3 aylık bir meslek odası kaydınızın olması gerekmektedir.

Bu sürede toplamda 12 ay yani 1 seneye bulmaktadır. Bu sorunun yanıtı bizzat Bilecik / Bozüyük Türkiye Halk Bankası şubesine giderek KOBİ departmanındaki yetkili ağızdan sizler için öğrendiğimi ‘de belirtmek isterim. Yeri gelmiş iken Türkiye Halk Bankası Şubelerinin Adreslerini buradan bula bilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Diğer Soru ve Cevapları

Buradan sizlerin bizlere yorumlardan soracağınız soruların cevaplarını maddeler halinde vereceğiz. Bu sorularından bir kaç tanesi

 • Bankadan bireysel ihtiyaç kredimi var, yinede Esnaf Kefalet Kredisi çekebilir miyim.! ( Evet, kullana bilirsiniz. Anacak kredi limitine takılmamanız gerekmektedir. )
 • İllaki ipotek isteniliyor mu ? ( Evet, banka tarafından mutlaka ipotek istenilir. )
 • Şuan devam eden esnaf kredim var oda üzerinden ikinci bir kredi başvursun’da buluna bilir miyim ? ( Hayır, borcunuz bitene kadar ikinci bir kredi müracaat yapamazsınız. )
 • KOSGEB destekli iş yeri açtım esnaf kredisi alabilir miyim ? ( Hayır alamazsınız ! )

Şayet konu hakkında merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bu içeriğimiz de bulamadı iseniz yorumlar da diğer merak ettiğiniz sorularınızı beliyoruz.

 

"Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları" - 34 YORUM
 1. KOSGEBAdmin dedi ki:

  Merhaba, lütfen bizlere merak etmiş olduğunuz soruları buradan iletmek için çekinmeyiniz. Gün içerisinde mutlaka dönüş yapılmaya çalışılacaktır.

 2. KOSGEBAdmin dedi ki:

  Lütfen merak ettiğiniz başka sorular var ise bizlere buradan iletiniz.

 3. Serkan dedi ki:

  merhaba,
  esnaf kefalet kredisiyle ilgili olarak yaptığımız başvuru neticesinden herşeyi tamamlayıp para yatırılması için onay imzasına çağrılmayı bekliyoruz.
  ancak Halkbank’dan 2 haftadır ses yok. neden bu şekilde bekletiyorlar? süreç nasıl hızlandırılabilir?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hemen cevap vereyim, esnaf kefalet kredilerinin faiz desteklemesini devlet bütçe kapsamında sağlamaktadır. Dolayısı ile devletin bulunduğunuz il yada ilçe için ayırdığı faiz desteği bütçesini beklemeniz gerekmektedir. Bu aralar ciddi bir sıkıntı olduğu için biraz beklemeniz normal.

 4. Ertuğrul Bulut dedi ki:

  Mrb mart başlarında ümraniye esnaf kefalete başvuru yaptık ama hala bir çevik alamadık bankaya gönderdik onay bekliyoruz diyorlar bu bizim ikinci kredimiz idi ikincisi bıktı yaklaşık 4 ay oldu halan bir netice yok nasıl bir yol izlememiz lazım evi ipotek ettiler bilgi verir şeniz sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ertuğrul bey, şuan bilmiyorum biliyor musun ama 5 yıl olan vade 4 yıla faizler ile %5 den %8 çıkarıldı. Devletin bütçesinin kısıtlanmasından dolayı bekletiliyorsunuz. Bu durum özellik ile büyük şehirlerde çok daha fazla kendini hissettirmektedir. Odanızın demiş olduğu gibi bankanın onayını beklemeniz lazım. Bu süre hakkında sizlere net tarih veremem ama bir daki başvurularınızı yıl başından hemen sonra yapmanızı öneririm.

   1. Mustafa dedi ki:

    Merhaba! Ödeneklerin açılmasıyla ilgili bir tarih verebiliyomusun veya bu yıl tekrar açılırmı

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Tarih veremeyiz ama bu yıl kesinlik ile yeniden açılacak, ancak şunu belirtmem gerekiyor ki şayet daha önce esnaf kredisi kullandınız ve halen süren bir borcunuz var ise kredi artık kullanamıyorsunuz.

     1. Mustafa dedi ki:

      Hayır şuan süren bi kredim yok 2 yıl önce bitti borcum.bu yıl yeniden başvurmak istedim evraklarımıda verdim ama ödenek gelmedi deniyor

 5. Mustafa dedi ki:

  Esnaf kredisi için başvuru yaptım 1 ayı geçti hala ödenek yok gelmedi deniyor bu yıl ödenek gelicekmi gelirse nezaman gelicek belli bi tarih varmı bilgi verebilirmisiniz

 6. Mehtao dedi ki:

  İyi günler esnaf kefalet kredisi almak istiyorum 60 bin kadar ipotek olarak dükkanı var ama kefil bulamıyorum kefil olması şartmı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Talep edilen rakam çok fazla değil, ayrıca ipoteğinizin olması çok güzel. Bizce istememe oranı çok fazla. Ama 100 bin TL üzeri olsaydı aynı düşüncede olmazdım.

 7. Selen dedi ki:

  Ben esnaf kredisi çektim şimdiki faizler yüksek ve vadeler düşük bu kalemlerden birinin düşmesi ve ya yükselmesinde yeniden yapilandirila bilirmi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne yazık ki esnaf kredilerinden yapılandırma olmuyor. Ayrıca şuan mevcut bir esnaf krediniz var ise yeniden aynı şekilde odanız üzerinden de kredi kullanamıyorsunuz.

 8. Muhammed dedi ki:

  Merhaba
  Ben esnaf kefaletten 250 TL kredi çekmek istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olur musunuz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   2050 bin TL çekemezsiniz, en fazla 200 bin TL çekebilirsiniz, o da şartlarınız uygun ise.. Şayet 200 bin TL işinizi görecek ise şartlarını sizler ile paylaşacağım.

 9. NURULLAH dedi ki:

  4 tane kamyonum var 2 yildir vergi levham var bana acil 25000 bin tl lazım kefilim yok nasil bir yol izlemeliyim düşük bi miktar istiyorum zaten kamyonlarim 150 bin tl yapiyor ipotek yapmak istiyorum olur mu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   25 bin TL ise bütün bankalardan bu krediyi alabilirsiniz. Tabi KKB notunuzda sorun yoksa. Şayet 250 bin TL ise o zaman işler baya değişiyor. Odanız üzerinden dahi bu rakamı alamazsınız. Ancak özel bankalardan belki ipotekli olarak kredi kullana bilirsiniz.

 10. serdar karabulut dedi ki:

  ben esnaf kefalet kredisi cektim. odedim. bitti.. bana bankanin herhangi bir odemesi olur mu.. bazi seyleri geri odeyecegiz diyorlardı. kredi bitince.
  yanlis mi anlamisim.
  tesekkurler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, peşin alma ödemesini geri alacaksınız. Paranızı bırakmayın lütfen.

 11. Yalın dedi ki:

  Merhaba esnaf kefaletten bir arkadaşıma kefil oldum 3 gün oldu kefillikten vaz geçebilir miyim nereye başvurmam gerekiyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geçe bilirsiniz, hatta herhangi bir şey yapmanız gerek yok kredi almak için Halkbank a gittiğinizde imza atmazsınız yine olur. Ama, ilgili kişiyi mağdur etmemek için il / ilçe Esnaf Kefalet kooperatifine gidiniz. Şuan dosyalarınız oradadır, daha bankaya gitmemiştir.

 12. Sıkıntılı dedi ki:

  Merhaba kredi kefalet icin basvuruda bulundum ikinci kredim olucak baglı oldugun oda bana ikinci krediyi cekemezsin gibi bir bilgilendirme yapmadı sadece basvurabilecegim rakamı söyledi.birde kkn puanım hic iyi degil kkartımda avukatlık oldu ama ipotek olarak ev gösterdim ve memur kefil sizce durumum ne olur bilgi verebilir misiniz?

 13. Velihan" dedi ki:

  Merhaba: Ben 150.000 tl esnaf kefaletten kredi almak istiyorum.Üzerimde Hisseli arsalar var.Eşimin Üzerinde evim var.Evi hipotek göstermek istiyorum.1,5 sene kadarlık vergi levham var.İşletmem yok seyyar çalışıyorum.Ama 20 sene önceden çek senet yüzünden prüzler olmuştu şimdi bana kredi çıkar mı bu arada kesinlikle kredi kartı dahi borcunu geciktirmem.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faaliyet göstermeniz gerekmektedir ama.

  2. Elem sultan çelik dedi ki:

   Merhaba eşim 10 Ekim’de esnaf kefalet için başvuru yaptı fakat henüz bir ses yok şu an sürecini öğrenebilir miyizt nasıl öğrenebilirim ben esnaf kefalet i arasam öğrenebilir mıyım Kayseri’de n başvuru yapıldı Bilgi verir misiniz

   1. KOSGEBAdmin dedi ki:

    Eşinizin kendisinin araması lazım.

    1. Elem sultan çelik dedi ki:

     Peki henüz neden onaylanmamistir ne zaman onaylanacaktır???

     1. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Sıra muhtemelen size gelmemiştir.

 14. Ömer ali topçu dedi ki:

  Merahaba kolay gelsın benım de bı sorum olucaktı benım normal bankada ıhtıyac kredım var ama esnaf kefelatten kredı cekıcem servıs aracı almak ıcın normal bankada ihtıyac kredım buna engel olur mu yoksa olmaz mı bunula ılgılı detaylı bı bılg alabılrımyım

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi notunuzda sorun yok ise olmayacaktır.

 15. Hüseyin Elmas dedi ki:

  Merhaba ben bir petrol market devralmayi düşünüyorum yani anlaştım sayılır ama hazırda param yok marketi doldurmak için bir miktar nakite ihtiyacım var normal banka da ihtiyaç kredisi kullandım ve yapılandırdim kredi kartlarim da var yapılandırma da olan buna rağmen bu iş yerini devralir almaz esnaf kefalet kredisi kullanabilir miyim 20.000 gibi bir rakam yeterli benim için vericeginiz bilgi için şimdiden teşekkür ederim

 16. Volkan dedi ki:

  Merhabalar biz esnaf kefaletten 45.000 tl kredi başvurusu yaptık ve banka bizi cuma günü a arayıp onaylandığını bilgilendirdi pazartesi günü ise esnaf odasında imza falan atılacak banka tahminen ne zaman parayı bize geçirtir ? Teşekkür ederim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İş oraya geldi ise aynı hafta içinde paranızı alırsınız. Hatta gün içinde bile alabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net