Esnaf Kefalet Kredisi 200.000 TL Kadar Nasıl Alınır ?

Esnaf Kefalet Kredisi 200.000 TL Kadar Nasıl Alınır ?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 11.501 kez okundu.


Devlet büyük ve küçük esnafımızı desteklemek amacı ile 2019 yılında Türkiye Halk bankası üzerinden yeni girişimci olması halinde 100 bin TL ye kadar tamamen faizsiz olarak yada işletme sahibi olaması halinde ise %4 faizli olacak şekilde 200.000 TL kadar döner sermaye ve işletme ham madde alımları için kredi imkanı sağlamaktadır. Ayrıca şartların sağlanması ile tüm TESKOMB ortaklarına yine 2019 yılı içerisinde kendi iş yerlerini satın almaları veya ekmek tekneleri olan ticari araçlarını almaları için ise 500 bin TL kadar 60 ile 120 ay vadeli 3 ay da bir geri ödemeli kredi olanakları sağlanmaktadır.

Esnafa Özel Krediler Nelerdir ?

Büyük ve küçük tüm esnaflarımız senelik %4 başlan faiz oranları ile bir çok kredi imkanlarından Türkiye Halk Bankası üzerinden istifade edebilmektedir. TESKOMB ortakları olan esnafa özel olarak devletin faiz desteklemesi ile verilene kredi paketleri şu isimler altında 2019 de yerini almaktadır.

 1. İşletme kredisi
 2. Aylık eşit geri ödeme imkanları ile verilen işletme kredileri
 3. Tesis edinme kredileri
 4. İstihdam destekleme kredileri
 5. Kooperatif ihracat kredileri
 6. İskonto kredisi
 7. Ticari araç edinme
 8. Taşıt onarım ve bakım
 9. Ticari servis araçlarının yenilenmesi

Bu başlıklar altındaki tüm kredilerden istifade edebilmeniz için ilk olarak şu şartları taşımanız gerekir.

Esnaflardan İstenilen Şartlar Nelerdir ?

Devletimizin TESKOMB ortaklarına faiz desteklemesi sağladığı kredilerinden istifade edecek olan büyük ve küçük esnafımızın mutlak suret ile aşağıdaki şartlara uygun olması gerekir.

 • Esnaf ve sanatkar olmanız ve sicil kaydınızın bulunması gerekir. → Bunun içinde en az 6 aylık esnaf unvanına sahip olması gerekmektedir.
 • İşletmenizin bağlı olduğunuz meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermesi gerekir.
 • Banka kredi notu değerinizin yüksek olması
 • Gerekli olması hallerde kefil ve ipotek
 • Devlete herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması
 • En az bir senelik ( 12 aylık ) esnaflık faaliyeti içerisinde bulunması gerekmektedir.

Başvuru İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Türkiye Halk bankası tarafından 200 bin TL kadar 1 yıllık vadelerde %4 bir yıldan atmış ay vadeler için ise sadece %5 faiz oranı ile kredi kullanacak olan esnafın kredi ister ESKKK üyesi olsun ister olamasın mutlaka Esnaf sanatkarlar odasına ve sicil müdürlüğüne kayıt olması gerekmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra başvurular için yukarıdaki şartlara uygun olan esnaflarımızın şu belgeleri de getirmeleri gerekir.

 • T.C. Nüfus cüzdanı
 • Esnaf sicil ve kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Bordrolu iki kefil
 • İpotek değeri olan mal, mülk
 • Dükkan satın alacaklar dan tapu belgesi
 • Ticari araç satın alacaklardan ise sıfır ise fatura ikinci el ise araca ait ruhsat belgesi
 • Kredi devlet faiz destekli olduğu için vergi dairelerinden alınacak olan ” BORCU YOKTUR ” yazısı!


Esnaf Kefalet Kredilerine Nasıl Başvurulur ?

Esnafa özel ayrıcalıklar ile 2019 senesinde verilecek olan bir çok kredi imkanından yararlanacak olanlar ilk olarak başvuru yapabilmeleri için kendi meslek odalarına bunu yazılı olarak beyan etmelidirler. Yapılan başvuru 15 gün içinde oda tarafından inceleri ve şayet olum ile esnafın talebi Türkiye Halk Bankasına iletilir. Bankada başvuru sahibin T.C. kimlik numarasından özellik ile kredi notu değerini sorgular. Geçmişe yönelik bir ticari sıkıntısı bankalara karşı yaşatmamış ise talebini onaylar. Başvuru talebindeki miktar esnafın yıllık mali bilançosu göz önüne alınarak 200 bin TL kadar onaylanmaktadır. Başvuru yol haritası!

istenilmektedir. Bu imkanlar doğrultusun da kredi kullanmak isteyenler ESNAF KREDİSİ HESAPLAMA ARACINI kullanarak kredilerini hesaplayabilirler.

2019 Yılına Özel Yatırım Kredileri Başladı!

Kendi çalıştığı iş yerini satın almak yada ekmek teknesi olarak gördükleri ticari araçlarına sahip olmak isteyen esnaflarımıza 2019 senesinde adeta gün doğdu.! Alınan karar doğrultusunda tam 500 bin TL kadar verilecek olan krediler ile isteyen iş yerini isteyen esnaf ise çalıştırmış olduğu ticari aracını satın alabilecek. Şartlara uygun tüm büyük, küçük esnafımıza verilecek olan bu krediler için vadeler şu şekildedir.

 • İş yeri satın alacaklara verilecek olan üst limit kredi 500.00 TL geri ödeme vadesi en fazla 120 ay aylık ödeme döngüsü 3 ayda bir.
 • Çalıştırmış olduğu ticari aracını satın alacak olan esnafımıza verilecek olan kredi miktarı 500 bin TL kredinin vadesi en fazla 60 ay ödeme şekli ister aylık isterseniz de 3 ayda bir olmaktadır.

Tamamen Faizsiz Kredi Almak İsteyen Esnaflar! Bu Müjde Sizlere

Yeni girişimci, yani esnaflığa ilk defa merhaba diyecek olanlar ile bazı kesimdeki esnaflarımıza devletimiz kullanacakları kredinin tüm faiz farklarını karşılamaktadır. Bu olanaklardan yararlanacak olanlar ve onlara özel sağlanacak olan imkanlar şöyledir.

 1. Kaybolmaya yüz tutmuş sanatkar mısınız? Devletimiz şayet artık günümüzde çok fazla yapılmayan iş kollarında olan esnaflarımız desteklemek amacı ile tamamen faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bu meslek kollarımız ise; El dokuma, çini ve bakır işleme, oltu ve lüle taşı işçiliği, ahşap oyma gibi.
 2. Ustalık belgesi sahipleri.! Şayet 3 yıllık ustalık belgesi sahibiyseniz ve 1 sene içinde de kendinize ait bir işletme kurduğunuzu belgeler iseniz tamamen faizsiz esnaf kredisi sizlerde Türkiye Halk Bankasından alabilirsiniz.
 3. Yeni esnaf olacaklar; Esnaflığa kendi iş fikri ile merhaba diyecek olan yeni girişimciler şayet KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alıp sertifika sahibi olurlarsa ve 30 yaşlarını aşmadan hazırladıkları iş planı projelerini kurula imzalatırlar ise Türkiye Halk Bankası üzerinden 100.000 TL kadar faizsiz kredi alabilirler.

 Esnaf Kefalet Kredisi 200.000 TL Kadar Nasıl Alınır ? Konusuna 18 Yorum Yapıldı
 1. Mahsun dedi ki:

  Yeni internet cafe deviraldim bir ay dirr kredi puanim iyi dercede yeni olmama rağmen kredi cekebilirmiyim esnaf odasından bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

  1. Admin dedi ki:

   Mahsun bey esnaf kredilerinden istifade edebilmeniz için en az 6 aylık bir ticari geçmişe sahip olmanız gerekmektedir.

 2. Ceyda dedi ki:

  Merhaba ben yeni esnafın çiğköfte dükkanım var esnaf kefalete kayıt olduktan hemen sonra kredi veriyorlar mı

  1. Admin dedi ki:

   Ticari geçmişiniz kaç sene ?

 3. Bsr dedi ki:

  Merhaba
  Ben esnaf kredısı kullanmak istiyorum 150000 tl fakat kefil istediler. Kefilin evinin üzerinde baska bankanın ipoteği var . Bu tapuyu tekrar kullanabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır, ipotek üzerine rehin işlemi olmaz.

 4. Sevil dedi ki:

  Esnaf kredisi nezaman açılacak finansman sağlanacak 1 aydır başvurduk devlet finansman sağlamadığı için bekliyoruz bunun herhangi bir tarihi yokmu hiç açıklama yapılmıyor 2. Aya girdik hala ortada birşey yok biran önce verilirse herkes mutlu olur bu şekilde mağdur

  1. Admin dedi ki:

   Şuan için herhangi bir tarih ne yazık ki yok, ama açıklandığı zaman mutlaka burada sizler ile paylaşacağız..

 5. Aydın özcan dedi ki:

  SIFIR ESNAF KIREDİSİ ELEMELERİ NASIL YAPIYORLAR

 6. Dilek Enül dedi ki:

  merheba ben 201 yılından beri servis aracı işletmeciliği yapıyorum kosgeb kaydım var ama internet üzerinden nasıl baş vuru yapabiliri form bulamıyorum

  1. Admin dedi ki:

   Dilek hanım, vergi levhasına sahip iseniz, başvuru hakkını mevcuttur. Başvurunuzu https://www.kosgebkredi.net/sifirfaiz2017-kosgeb-gov-tr/ adresinde anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz.

 7. mehmet atlan dedi ki:

  bende esnaf kefalete ve kosgebe başvuru yaptım ama hep işi gücü yerinde olana veriyor küçük esnaf ne yaparsa yapsın öncelik çok işçi çalıştırana veriliyor benim imkanım olsa çalıştırırım zaten dükkan kirasını zor çıkartıyoruz devletimizden küçük esnafa destek vermesini istiyoruz beyaz eşya ve küçük ev aletleri tamircisi

 8. Kadir dedi ki:

  Özel bankalar kefil istemiyor ama devletimiz istiyor!düşünün sahibi yabancı uyruklu bankalar kefil istemiyor,ozaman devlet bizi satıyor sizde diger banka gibi olsan ne olacak¿???????????¿?????

 9. Ramazan dedi ki:

  Bak hele 2 memur kefil bide para eden hipotek ev arsa felan fistan zaten bunları kime versem istediğim krediyi alabilirim eee devletin devletligi nerde kaldı belki diyeceksiniz faizi düşük evet güzel bir uygulama ama devir öyle olmuş ki kardeş kardeşe kefil olmuyor mal desen zaten olsa satarım niye faize bulaşayim bence biraz esneklik tanınmalı hele ki bu zor dönemeç de nasıl bizler devletimize güveniyorsak devletimizin de bize güvenmesi lazım…

 10. fehmi şerifoglu dedi ki:

  nasıl kredi alabiliriz yenisin diye vermiyorlar

 11. satımehmet bostancı dedi ki:

  benim 2 dükkanım var 3 .cüyü açmak istiyorum nasıl destek alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz teşekürler karabük safranbolu

 12. nezaket dedi ki:

  Benim bu destek kıedisi konusunda baş vurmadıgım.yer kalmadı malesef sadece yazılıyor

  1. satımehmet bostancı dedi ki:

   benim 2 dükkanım var 3 .cüyü açmak istiyorum nasıl destek alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz teşekürler karabük safranbolu

Sayfa başına git