KOSGEB Kredi

ESKKK kredi başvurusu hesaplama tablosuESKKK kredi başvurusu hesaplama tablosu

TESKOMB yani açılımı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Türkiye Halk bankası iş birliğiyle esnafa oluşturulan 9 ayrı paket üzerinden çeşitli kredi olanları sağlanmaktadır. Vadelere göre ve başvuru yapılan kredi paketine göre değişik faiz oranları belirlendiği için hesaplama tablosu da buna göre farklılıklar göstermektedir. 2019 yılı için belirlenen en üst kredi limiti ve buna bağlı olarak yapılan resmi kesintileri siz KOBİ’ ler için bu sayfamızda ele aldık.

ESKKK kefaleti ile sağlanan krediler nelerdir ?

Türkiye de esnaflarımız için ESKKK kefaleti ile Türkiye Halk bankası aracılığıyla çeşitli krediler verilmektedir. Kurumlar tarafından yapılan iş birliği ile üst limit olarak 150.000 TL kadar kredi ve 5 yıl yani 60 ay vadeli olarak geri ödeme imkanları sunulmaktadır. Faiz oranları ise yine vadeye göre her ne kadar da değişiklik gösterse de %4 den başlayıp en fazla %5 oranına kadar çıkmaktadır. Tabi bu bahsi geçen hesaplama tablosu ve üst limit kredi olanağı yapacağınız kredi paketine göre ve sizin senelik mali bilanço raporlarımıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Siz değerli esnaflarımız için ESKKK kefaleti ile verilen tüm kredi çeşitlerini ayrıntıları ile aşağıda başlıklar altında bir araya getirdik.

 1. İşletme kredisi: Esnaflarımız tarafından en çok rağbet gösterilen kredi paketidir. 1 yıllık esnaflık faaliyeti olan ve her hangi bir harcı borcu olmayan tüm esnafımız bu kredi paketinden kendi meslek odasına dilekçe ile yapacağı bir başvuru ile yararlanabilir. 12 ay ile 60 varan vadeler ile mali bilanço raporunuza göre 150 bin TL kadar en fazla %5 faiz oranları ile bu paketten istifade edebilirsiniz.
 2. Eşit taksitli ticari krediler: Kısa vadeli olarak yani 1 sene ile 2 sene geri ödemeli kredi kullanmak isteyenler için en cazip pakettir. Kooperatifin teminatının yanı sıra sizden de ipotek değeri olan teminatlar talep edilebilir. Yine mali bilançonuzda göz önünde bulundurularak 15 bin TL kadar kredi kullana bilirsiniz.
 3. Tesis kredileri: Esnafın işletmesine alacağı herhangi bir alet edevat için hazırlanan pakettir. İşletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm makine alımlarını bu paket ile sağlayabilirsiniz. 24 ay ile 6 ay arasından geri ödeme seçeneği vardır. Kooperatifin kefaletinin yanı sıra ipotek ve alınan makinelere rehin konulabilir.
 4.  Yatırımı destekleme: Adında da anlaşılacağı gibi işletme büyütmek adına esnafın alacağı sıfır ve ikinci el makineler için 12 ile 36 ay geri ödemeli verilen kredileridir. İpotek, kefalet ve sigorta bu paketten yararlanacaklar için istenilmektedir.
 5. Tesis ve ihracat kredileri: KOBİ işletme sahiplerinin doğrudan yada aracılıklarıyla yapacakları ihracatlar için üretecekleri ürünler için ihtiyaç duydukları makine alımları için sağlanan bir pakettir. 2 kefil ve yapılan sigorta ile bu paketten faydalanabilirsiniz. Diğer paketlerden en büyük artısı bu pakette ana para ödemesi için 12 ay boyunca herhangi bir ödeme yapmazsınız 48 aya kadar geri ödeme imkanı bulursunuz.
 6. İskonto kredileri: Bono senetlerinin iskontosu amaçlı kırsa vadeli kredilerdir.
 7. Şoförlere araç edinme kredileri: 5 yaşını geçmemiş alınacak olan kamyon yada otobüs tüm ticari araçlar için 24 ay yada 60 aya kadar rehinli ve kasko şartı ile verilen kredileridir. Kamyonet ve minibüs alımlarında 36 aylık olması istenilmektedir.
 8. Taşıt onarım kredileri: Şoförlerimizin olası bir aksaklıklardan dolayı arızalan ticari araçlarının bakım ve onarımları için verilen kredilerdir. Bu pakette tek araç ruhsat sahibi olmanız aranmaktadır. 12 ay ile 48 ay vadeli olarak bu paketten istifade ipotek karşılığında edebilirsiniz.
 9. Servis aracı yenileme: Aracınız 120 aydan daha yaşlı ise servis yada şehir içi taşımacılık ile geçiminizi sağlıyor ve taşıtınızın için sıfırlama vakti geldiyse bu paket tam size göre. Alacağınız aracı ipotek ettirip, kasko ve sigorta yaptırarak 36 aya kadar bu paketten istifa edebilirsiniz. Alacağınız sıfır araç için en az %8 oranında kendi sermayeniz olması gerekmektedir. Yani araç şayet 100 bin TL ise en az 8 bin TL sini siz vermeniz gerekmektesiniz.

ESKKK hesaplama tablosu

Türkiye Halk bankası tarafından 150 bin TL kadar verilen %4 ile %5 oranındaki esnaf kredisi imkanlarında bazı yasal kesintiler olmaktadır. Kalem olarak yapılan tüm kesintileri yer aldığı ” Esnaf kefalet kredi hesaplama ” tablomuzda yer almaktadır. Fazla ayrıntıya girmek istemeyenler için aşağıda kesintiler sonrasında net ellerine geçecek olan paranın bir hesaplama tablosunu çıkardık.

 • 100.000 TL 60 ay vadeli olarak toplam kesinti 7700 TL elinize geçecek olan rakam 92 bin 300 TL
 • 125.000 TL 5 yıl olarak kullanmak isteyenler 9 bin 575 TL kesinti ile 115 bin 545 TL ellerine geçecektir.
 • Son olarak en üst limit olan 150 bin TL 60 ay vadeli olarak kullanacak olan esnaflarımızın ellerine net geçecek rakam 138 bin 550 TL olacaktır.

"ESKKK kredi başvurusu hesaplama tablosu" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"ESKKK kredi başvurusu hesaplama tablosu" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net