KOSGEB Kredi

Engellilere Kredi Veren Bankalar (60.000 TL Hibe Destek)Engellilere Kredi Veren Bankalar (60.000 TL Hibe Destek)

2020 yılın’da çeşitli sağlık nedenlerinden ötürü engelli raporu almış olan vatandaşlarımızı sosyal yaşantılarını en üst seviyede yürütebilmeleri adına kuracakları iş yeri için devletimizden KOSGEB ve İŞKUR aracılığı ile hibe alabilirler. Ayrıca ihtiyaçlarını karşılamak için de bir çok bankadan rahatlık ile 2022 maaşlarını göstererek uygun faizler ile kredi kullanabilirler. Özürlü rapor sahipleri için özel olarak hazırlanmış tüm bu bahsi geçen imkanlara nasıl başvura bileceğinizi, birimlerin talep ettiği şartları ile aklınızdaki sorulara cevap olmaya çalıştık. İŞKUR üzerinden 50.000 TL destek paketinin detaylarını da yine burada bulabilirsiniz.

Engellilere Kredi Müjdesi 2020

Bilindiği gibi daha önce engelli vatandaşlarımızın bankalardan kredi almaları bir hayli zordu. Şimdi ise günümüzde 2022 maaşına sahip tüm engelli vatandaşlarımız özürlü oranları her ne kadar olsa da maaş ekstraları ve nüfus cüzdanları ile başvuru yapmaları durumda rahatlık ile bir çok bankadan uygun faiz ve ödeme koşulları ile kredi sahibi olabilmektedirler. Bu finansmanların başında PTT ve onunla işbirliği içinde olan bir çok bankanın yanı sıra Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Denizbank ile Koç finans en önde gelenler içindedir. Maaş ekstraları kadar daha önceki kredi geçmişiniz de oldukça önemli olduğunun altını çizemem gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız kredi limitinde belirleyici husus almış olduğunuz 2022 maaşı miktarı ile doğru orantıda olduğunun da belirtmemiz de fayda vardır. Zira bildiğiniz gibi özürlülük oranına göre verilen maaş oranları değişiklik göstermektedir. Ama kendinize ait herhangi bir taşınmazdan kanıtlanabilir bir kira getiriniz mevcut ise bu tüm limitleri ve vadeleri değiştirmek için yeterli bir neden olacaktır.

Bu ay sizler için tavsiye edeceğim bankamız 60 ay kadar bütün vadelerde aylık sadece %0.79 faiz uygulayan QNB Finansbank gelmektedir. Bankamızdan kredi notunuz sorunsuz ise kolaylıkla aşıda yer alan olanaklar kapsamında tüketici kredisi kullana bilirsiniz.

QNB Finansbank Hesaplama Tablosu
20.000 TL Hesaplama Tablosu
12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
1.771 TL 935 TL 658 TL 520 TL 438 TL
30.000 TL Hesaplama Tablosu
12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
2.656 TL 1.403 TL 987 TL 780 TL 657 TL

Bankaya ait bir vadeli veyahutta vadesiz olarak mevduat hesabınız var ise cep telefonunuza Google Play‘den uygulamasını indirerek başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Desteği Nedir?

Bankaların engellilere vermiş olduğu kredi imkanlarından bahsettikten sonra şimdi kendi işletmesini kuracak olan engellilere bir müjdemiz var.! KOSGEB engelli desteği ile sizlere fazladan 10.000 TL hibe vermektedir. Üstelik artık hem başvuru yapmak hemde eğitimlerini almak çok daha kolay. İnternet ortamında hiç evinizden çıkmadan sadece e-Devlet şifresi ile eğitim alabilir, kurumun desteklerin den yararlana bilirsiniz. Pekala, KOSGEB engellilere sağlamış olduğu destekler nelerdir, ne kadardır.?

✔ ”İleri Girişimcilik Destek Programı”  kapsamında 370.000 TL

✔ ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında ise 60.000 TL

Hibe kuracağınız işletme için vermektedir.! Şayet sizde,

 1. 18 yaşından büyük
 2. En az %40 engelli raporuna sahip
 3. Herhangi bir suç örgütü mensubu değilseniz
 4. KOSGEB ‘den hibe almadıysanız.
 5. Okur, yazar iseniz,

Bu hibe miktarlarından milyonlarca girişimci gibi istifade edebilirsiniz.

KOSGEB Engelli Hibeleri Almak İçin Ne Yapmalısınız?

KOSGEB tarafından işletme kuracak olan engelli hibeleri başvuruları için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ama, ilk olarak hibe almak için yol haritanızı belirlemek için ” İş Fikrinizin ” hangi kategoride yer almadığını bilmeniz gerekmektedir. Buna göre eğer ki;

 • İş fikriniz ”İMALAT” sektöründe yer alıyor ise hem ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hemde ”İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusu yapabilir.
 • Eğer ki sadece ”KOSGEB Desteklenen Sektörler” içerisinde yer alıyor ise sadece ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz.!

İş fikrinizin hangi sektör içerisinde yer aldığınızı öğrendikten sonra ise buna bağlı olarak ”Uzaktan Eğitim” sitemi üzerinden ”Girişimcilik Sertifikası” almanız gerekmektedir. Uzaktan eğitim sistemi üzerinden sertifika almak için ise e-Devlet şifreniz şayet varsa şu adımları yerine getirmeniz yeterlidir.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceleri engelliler dahil olmak üzere bütün girişimcilere ”Girişimcilik Sertifikaları” sadece ”Örgün Eğitim” üzerinden verilmekteydi. Yani, dersliklere gitmeniz şarttı. Bunun özellik ile engellilere bir çok zahmeti bulunmaktaydı. Bunlar nelerdir.?

 1. Zorunlu olarak eğitim düzenlenen kurumun vermiş olduğu adrese gitmeniz şarttı.
 2. Eğitim başvurusu yapmadan önce eğitim almak istediğiniz il yada ilçede eğitimin düzenlenmesini beklemeniz gerekmekteydi.
 3. Eğitim hakkına sahip olmak için ön mülakata girmeniz gerekmekteydi.
 4. Eğitimleri aldıktan sonra ”Girişimcilik Sertifikasını” almak için ilgili kuruma gitmeniz gerekmekteydi.

Ama artık bunlar tamamen tarih oldu. Şimdi bu formalite ve eziyete katlanmadan ”Uzaktan Eğitim” imkanlarından yararlanarak ” Girişimcilik Belgesi ” sahibi olabilirsiniz. Teki yapmanız gereken ise şunlardır.

 1. Doğrudan https://lms.kosgeb.gov.tr/login/login_page/index.html sayfasına girelim.
 2. ”E-devlet İle Giriş” yap diyelim ve e-Devlet girişimizi yapalım. Sayfa bizi doğrudan ”Uzaktan Eğitim Kursu” sayfasına yönlendirecektir.
 3. Sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almak için ”Eğitime Başla” diyelim.
 4. Bizi karşılayan 10 videoyu izleyip sonundaki testleri çözelim.
 5. Eğer ki iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından da yararlanmak için uygun ise bu eğitimleri aldıktan sonra ”Öne Çıkan Eğitimler” sayfasından ”İleri Girişimcilik Eğitimi” sayfasına gidip oradaki videoları aynı şekilde izleyelim ve testleri çözelim.

Bu adımlar sonrasın sistem anında ”Girişimcilik Sertifikası” oluşturacaktır.!

KOSGEB Engellilere Sağladığı Ayrıcalık Nelerdir?

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi KOSGEB’in oluşturmuş olduğu hibe desteğinden engelliler 10.000 TL daha fazla istifade etmektedir. Kurum bu ayrıcalığı ”Geleneksel Girişimcilik Destek” programında göstermektedir. Engellilere sağlanan bu ayrıcalığı göstermek için ilk olarak destek programına ait tabloyu sizler ile paylaşmak istiyorum.

Destek tablomuzda sizlerinde göreceğiniz gibi bazı rakamlar mevcuttur. Peki, bu rakamlar ne anlama geliyor.!

 1. Kuruluş desteği kapsamında 5.000 TL hibeyi hemen alabilirsiniz.
 2. 1. Performans dönemi olan işletmenin kurulduğu 1 ile 12 ayları arasından en fazla çalıştırdığınız çalışan prim gününü yakalamanız durumunda 20.000 TL hibe alırsınız. Aynı dönem sonunda engelli girişimci olduğunuz için +5.000 TL daha hibe almaya hak kazanırsınız.
 3. 2. Performans dönemi olan 12 ile 24 aylar içerisinde yine prim gün sayısını yakalarsanız 20.000 TL hibe alırsınız. Aynı ayın sonunda ise bu kez yine engelli girişimci olduğunuz için + 5.000 TL daha hibe almaya hak kazanırsınız.

Başvuru yapmak için ise, işletmenizi kurmadan ”Girişimcilik Sertifikası” aldı iseniz.

 1. e-Devlet üzerinden ”KOBİ Beyannamesi” doldurmanız.
 2. Destek programı başvurusunu yapmanız
 3. İlgili dokümanları kendi kurumunuza elden teslim etmeniz.
 4. KOSGEB İş Planı Projenizi sunmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında ise zaten kurumda görevli ilgili memurunuz size yardımcı olacaktır. İŞKUR engelli girişimci hibe 50 bin TL oldu detaylı bilgiyi ilgili sayfamızdan öğrene bilirsiniz.!

"Engellilere Kredi Veren Bankalar (60.000 TL Hibe Destek)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Engellilere Kredi Veren Bankalar (60.000 TL Hibe Destek)" - 68 YORUM
 1. blank İlyas cengiz dedi ki:

  50,000 tl aldığımızda faiz varmı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Faizsiz olarak engelliler sadece yeni kurulacak işletmeler için KOSGEB den iş fikrine göre faizsiz kredi kullana bilir efendim.

 2. blank Mehmet demir dedi ki:

  %92 enggelliyim Araç almak istiyorum
  Araç alabilmem için kredi kullanmak istiyorum mumkunmudur

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Araç alabilirsiniz, kredi ise kredi notunuza göre kullana bilirsiniz.. Size tavsiye ise gelir beyanınız yok ve kredi notunuz oluştuysa sıfır araç alacağınız firmanın kredi imkanlarından yararlanmanızdır.

 3. blank ramazan karaman dedi ki:

  %40 engelliyim büyükbaş hayvan almak içinde destek veriyormusunuz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Engellilere için hayvancılık destekleri bu sene sadece İŞKUR üzerinden verilmektedir. Onun başvurusuda TEMMUZ ayında sondu.

   1. blank Ahmet dedi ki:

    hibe desteği nezaman başlayacak

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     İŞKUR bu sezonu kapadı ne yazık ki, ama KOSGEB den hala faydalana bilirsiniz.

 4. blank Türkan dedi ki:

  100milyar alsam ne öderim

 5. blank Bilal dedi ki:

  Ben engelli kadrosunda özel sektörde çalışıyorum nasıl kredi çekebilirim

  1. blank Bilal dedi ki:

   PTT den kredi çekebilirmiyim

   1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

    PTT ile anlaşmalı bütün bankalardan çekebilirsiniz.

1 4 5 6
KOSGEBKredi.net