KOSGEB Kredi

En Çok Süt Veren Büyükbaş İnek Cinsleri Hangileridir? 30 KGEn Çok Süt Veren Büyükbaş İnek Cinsleri Hangileridir? 30 KG

Büyükbaş süt hayvancılığı yapacak olan çiftçilerimizin yatırım öncesi en çok dikkat etmesi gereken husus alınacak olan hayvanların günlük kaç kilo süt verdiğidir. Tabi bu oran da sadece hayvanın cinsi kadar işletmenin kurulacağı coğrafi yapıda çok önemlidir. Bazı ırklar günlük 15 kilo kadar süt verirken bazı cins büyükbaş hayvanlar ise günlük 30 hatta 40 kiloya kadar da süt vermektedir. Süt üretimi için yapılan yatırımın bir an önce geri kazanılması için en çok süt veren ineklerin alınması çok doğru bir kriter olarak ön planda tutulmalıdır. Peki, Türkiye’de en çok süt verimi almak için tercih edilen büyükbaş hayvanlar hangileridir?

Kredi ile süt ineği alacaklar, bunlara dikkat etmenizi öneririz!

En çok süt verimi almak için büyükbaş hayvan cinsi seçiminden ziyade başka önemli kriterleri de dikkat etmenizi öneririz. Bu kriterlerin en başında ise şayet alınacak olan büyükbaş kredi kapsamında olacaksa mutlaka Ziraat bankası hayvan kredisi şartlarına uygun nitelikte olması gerekir. Bankanın devlet faiz desteği ile sağladığı olanaklardan istifade edebilmeniz için mutlaka büyükbaş hayvanların şu cinslerde olması gerekir.

 1. Brown Swiss (montofon esmer)
 2. Holstein Alaca Kırmızı veya siyah
 3. jersey
 4. Simental

Bu cinslerdeki hayvan alımları için şayet aşağıdaki niteliklerde tutuyorsa Ziraat bankasından uygun faizlerde kredi kullanabilirsiniz.

 • Büyükbaşların mutlak suret ile Hayvan Bilgi Sisteminde kaydının olup olmadığını sorunuz.
 • Damızlık belgesini sorgulayınız.
 • En fazla 1 kere doğum yapmış olduğuna dikkat ediniz.
 • En fazla ise 3 yaşında olması gerektiğine özen gösteriniz.

Bunun haricinde kendi menfaatleriniz için de mutlaka alacağınız süt ineğinin sağlık kontrolünü veteriner tarafından yaptırıp, aşılarının zamanında doğru şekilde yapıldığını inceleyiniz.

Krediye Uygun En Çok Süt Veren İnek Cinsi Hangisidir?

Şimdi gelelim Devlet tarafından da desteklenen bu saydığımız inek cinsleri içerisinde en çok süt verenin hangisinin olduğuna.

Brown Swiss (montofon) Süt Verme Özellikleri: Bu cins büyükbaş hayvanımız günlük süt verme özelliğinden ziyade iyi bir beslenme ile günde 800 g ile 1 kiloya kadar et tutma özelliği ile daha ön plana çıkmaktadır. Montofon cinsi süt ineklerin günlük süt verimi ise 5 ile 6 litre arasında değişmektedir. Sütündeki yağ oranı ise %3.6 civarlarında bulunmaktadır. Brown swiss cinsi sür ineklerinin en büyük özelliği ise zor doğa şartlarına karşı çok daha dayanıklı olmasıdır.

Holstein Siyah, Alaca – Beyaz, Kırmızı Süt İneklerinin Özellikleri: Et yönü ile de besicilik amaçlı alınan bu büyük başımızın asıl özelliği vermiş olduğu süt oranının fazlalığıdır.  Ortalama günlük 26 litre civarı verir, biraz ilgi alaka ve düzgün rasyon ile 32 litre civarı yakalamak gayet mümkündür. Verimli bir soy ve modern yöntemlerle 40 litre civarı yakalamak zor değil.ülkemizde bile bu değerleri yakalayanlar var.  Sütündeki yağ miktarı ise %3,5 ile 3,7 arasında değişmektedir. İyi besiye çekildiğinde ise günlük olarak 1800 gram ile 2000 gram arasında kilo aldığı gözlemlenmektedir.

Jersey Irkı Büyükbaş Hayvan Süt Verim İstatistikleri : Günlük süt verimi her ne kadarda az olsa da diğer cins büyükbaş hayvanlara göre sütü çok daha kaliteli ve yağlıdır. Sütündeki yağ oranı %6 seviyelerindedir. Günlük olarak vereceği süt miktarı ise 2,5 ile 3 litre arasında değişmektedir.

En Çok Süt Veren İnek Cinslerinden Olan Jersey

En Çok Süt Veren İnek Cinslerinden Olan Jersey

Simental Cinsi İneklerin Süt İstatistik Raporu: İleri dönük yatırım yapacak çiftçilerimiz için önereceğimiz bir cinstir. Uzun ömür ve yüksek kaliteli döl verimi bunun başlıca nedenidir. Ayrıca sağlık problemlerinin az olması ve her iklime çok çabuk ayak uydurması da oldukça dikkat çeken bir diğer özellikleri arasında yer almaktadır. Simental cinsi büyükbaş hayvanların süt ve yağ oranı hiçte hafife alınmayacak kadar çoktur. Ortalaması 20 Litre günlük set verebilmektedir. Yağ oranı %4.1, verdiğiniz değer bu değerin %50 daha fazlası. Sütteki yağ oranı ise %6 seviyelerindedir.

Diğer Cins Süt Veren Büyükbaş Hayvanlar Hangileridir?

Şimdi sizlere Türkiye pazarında çok fazla olmasa da mevcut olan diğer süt büyükbaş hayvanlarından bahsedeceğiz. Bu büyükbaşların Ziraat bankası hayvan kredisi şartlarında yer alan cinslere uygun olmadığını bir kez daha belirmek isterim. Ama Şekerbank dahil olmak üzere diğer bankalardan bu cinslerdeki hayvanları almak için kredi kullana bilirsiniz.

 • Shorthorn: Bey ve kırmızı renklerde olan bu büyükbaş hayvanı mızın günlük süt üretimi 5 – 6 litre arasındadır.
 • Boz Irk Sığırı: Günlük 1 ile 3 litre süt vermektedir. Süt yağı %3.90 civarında yer almaktadır.
 • DAK yani Doğu Anadolu Kırmızı Sığırı: Günlük süt verimi 940 gram ile 2.250 litre arasındadır.
 • GAK ( Güney Anadolu Sığırı ): 1.880 litre ile 4.680 litre arasında süt vermektedir.
 • YGS ( Yerli Güney Sığırı ): 450 ile 950 gram süt verir
 • Zavot Sığırı: 2.310 ile 3320 litre arasında değişen oranlarda süt vermektedir.
 • Yerli Kara Sığı: 400 ile 500 gram arasında süt verdiği bilinmektedir.
 • Guernsey: 6.250 ile 6.500 litre

Bilgiler tamamen Et ve Süt Kurumunun adresinden alınmıştır.

"En Çok Süt Veren Büyükbaş İnek Cinsleri Hangileridir? 30 KG" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"En Çok Süt Veren Büyükbaş İnek Cinsleri Hangileridir? 30 KG" - 9 YORUM
 1. blank Zafer dedi ki:

  Yuh anma cahil bilgiler vermişsin, 10lt süt. Veren inekle ureticilik mi yapılır,

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Siz o zaman buradan bilgi verin içeriğe dahil edelim madem..

 2. blank Zeki dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler biraz şüpheli bana göre bu ırklar günlük en az 20 kg süt vermesi gerekiyor.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yapılan araştırmalar neticesinde bu bilgileri sizler ile paylaştım Zeki bey.

 3. blank Davut dedi ki:

  Bence siz bu işi bırakın. İnsanları aldatmış olursunuz farkında olmasanız dahi. Simental inek için günde 6-7 litre süt verir yazmışsınız şaka mısınız siz? Bizim köyde en bakımsız simental inek en az 10-15 litre süt veriyo hele hele bakımlıysa 15-20 litre süt rahat alıyoruz. Doğumunun ilk 2 ayında sabah ve akşam sağımlarıyla birlikte 25-30 litre süt aldığımız zamanlar oluyo. Sizin bu siteyi okusa millet değil inek tavuk almaz.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Davut bey, gerekli güncellemeleri yaptık, uyarınız için teşekkür ederim.

 4. blank Serhat dedi ki:

  Verilen rakamların gerçeklerle uzaktan yakından alakası yok.
  Holstein: ortalama günlük 26 litre civarı verir.biraz ilgi alaka ve düzgün rasyon ile 32litre civarı yakalamak gayet mümkündür.verimli bir soy ve modern yöntemlerle 40litre civarı yakalamak zor değil.ülkemizde bile bu değerleri yakalayanlar var.
  Simental: ortalaması 20L/gün olan bir hayvan. yağ oranı %4.1, verdiğiniz değer bu değerin %50 daha fazlası
  hakeza diğer cinsler için de aynı durum söz konusu.biraz araştırarak içeriği yayınlamanız sizin için daha iyi olur.bu saçma rakamları nasıl buldunuz çok merak ediyorum.
  sizi uyaran diğer yorumlara da ters ters cevap vermeniz…sadece komik

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Serhat bey, ters cevap kimseye vermedik. Cevapta dediğimiz gibi ”Siz o zaman buradan bilgi verin içeriğe dahil edelim madem” derken çok ciddiydik. Bu ciddiyetimizi sizin vermiş olduğunuz verileri içeriğimize dahil edip güncelleyerek gösterdik. Tecrübelere her zaman değer veririz. Diğer cinsler için de deneyimleriniz var ise lütfen paylaşın. Mutlaka görmüş olduğunuz gibi değerlendireceğiz. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Teşekkür ederim ilginiz için..

 5. blank İlkay gök dedi ki:

  Şartlar nelerdir ögrene bilirmiyim

KOSGEBKredi.net