KOSGEB Kredi

Emekliler KOSGEB ‘den yararlanabilir mi ? 5 Adımda Devlet Desteği !Emekliler KOSGEB ‘den yararlanabilir mi ? 5 Adımda Devlet Desteği !

Yaş ve prim borçlarını tamamlayıp emekli olmaya hak sahibi olmuş yada herhangi bir iş kazası neticesinde malulen olarak emekliliğe ayrılmış olan girişimciler acaba KOSGEB üzerinden sağlanan devlet desteklerinden yararlana bilirler mi. ? Şayet yararlana biliyorlarsa da nasıl kendilerine sağlanan bu desteği alabiliyorlar ? İşte yıllardır hep başkasına çalışmış artık geç de olsa kendi iş fikrine yönelik yatırım yapmayı 2019 senesine bırakan erkek, kadın tüm emeklilere sağlanan devlet desteğinin imkanları.

Herhangi bir nedenden dolayı emekli olanlar KOSGEB desteğini ile iş yeri açabilir mi ?

Yıllarca el altında çalışıp emekli olduktan sonra birikimleri ile hep düşlediği iş fikrini canlandırmak isteyen emekliler acaba KOSGEB desteklerinden yararlana bilmektedirler. ? Sorusuna net olarak vereceğim cevap ise EVET ama şayet iş fikirleri KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları içerisinde yer alıyorsa. Kurumun destek sağladığı büyük bir kesim de yeni girişimcilerdir. Yeni girişimcilerde ise aradı şartlar da yaş olarak en az 18 üst yaş ise YOKTUR.! dolayı ile ister işçi ister ise memur emeklisi olsun KOSGEB devlet desteklerinden iş fikirleri kurum tarafından desteklendiği taktirde yararlana bilmektedirler. Şimdi gelin hep birlikte emeklilerin 5 adımda devlet desteğine erişebilme sindeki sürecini bir inceleyelim.

1- İş fikrinin KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde mi ?

İlk olarak iş fikrinizin kurum tarafından desteklenen sektörler ve NACE kodların içerisinde yer alıp almadığını bilmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde yapacağımız tüm diğer adımları boşa yapmış olur. Kurum 2009 senesi öncesi sadece sanayi alanındaki işletme kuracak olanları destek sağlarken şuan için bir çok özellik ile üretime dayalı iş fikirlerine destek sağlamaktadır. İş fikrinizin ne olduğunu doğal olarak şuan için ben bilmiyorum. Dolayısı ile desteklenip desteklenmediğini de bilemem. Ama KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini sizler iki şekilde de öğrene bilirsiniz.

 1. Sizler için oluşturmuş olduğum KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları içeriğini kontrol edersiniz. İş fikrinizin olup olmadığına bu şekilde görürsünüz.
 2. Yada iş fikrinizin ne olduğunu yorumlarda bizzat bana iletirsiniz. Ben sizin için bunu araştırırım ve NACE kodu ile birlikte şayet destekleniyorsa sizlere iletirim.

Lütfen bu iki seçenekten hangisi işinize geliyorsa onu takip ederek iş fikrinizin destek alıp almadığını lütfen öğreniniz.

2- Emeklilerin de girişimcilik sertifikası alması şarttır

Şayet iş fikrinizin destek aldığını öğrendiyseniz artık 2 adım olan girişimcilik sertifikasının alınmasına geçmemiz gerekmektedir. İster emekli olun ister çalışan isterse de gazi yada herhangi bir kadın girişimci mutlaka şayet kuracağınız iş yeri İŞGEM sınırları içerisinde yer almıyorsa bu belgeyi almanız gerekmektedir. Belgenin alınmasında ki tek yol ise ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” alınmasından geçmektedir. Eğitimi alabilmeniz için bu kursları düzenleye birimlere başvuru da bulunmanız gerekir.

Eğitim başvurusunu da 2 şekilde gerçekleştire bilirsiniz.

 1. Listede yer alan eğitimi düzenleyen birime şahsen giderek.
 2. e-devlet üzerinden adresine girip    menüsündeki formu doldurarak.

3- İş yerinin kurulmasının sağlanması aşaması

Sıra geldi iş yerimizin kurulmasında. Eğitimi aldıktan sonra girişimcilik sertifikamızı basılmasını beklemeden hemen işe koyula biliriz. Bunun için de dükkanımızı kiralayıp ardından da işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamak ile işe başlaya biliriz. Bu süre zarfında ise Belediye, vergi dairesi ile kendi meslek odamıza kayıt işlemlerini de birlikte yürüte biliriz. Şayet bir işletmenin kurulması için tüm resmi mevkilerden ne tür evrakların gerekli olduğu konusunda hiç bir fikriniz yoksa iş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? içeriğimize göz ata bilirsiniz. Bu süreci tam anlamı ile tamamladıktan sonra ise artık KOSGEB başvuru işlemine geçe biliriz.

4- Emekliği girişimcinin KOSGEB desteğine başvurusu

Artık usulca hakkımız olan hibe ‘yi almaya çok yakınız. Şimdi sıra geldi yeni iş yeri açacaklar için birim tarafından oluşturulan ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunun yapılmasına. Program dahilinde yapılan harcamaların büyük bir kısmını geri ödemesiz olarak geri alabilmek için şu adımları izleyelim.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration sayfasına girerek kayıt olalım.
 2. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ adresinden  menüsüne girerek formu dolduralım.
 3. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/SupportsLogin?h=e032ff1a-7e7c-4009-a8de-989aa3f3ad65 adresinden program başvurusunda bulunalım.

5- Emekli girişimizin iş planı projesini hazırlaması

Tüm başvuruları e-devlet üzerinden sağladıktan sonra kuruma işletmemize ait gerekli evrakları da ilettikten sonra size bir gün verilir. Bu gün geldiğinde iş yeriniz için hazırladığınız iş planı projenizin sunum yapılması istenilir. Daha önce KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri de bir çok projeyi sizler için paylaştım. İster buradan örnek projeleri inceleyerek https://bit.ly/2FVvTYJ buradaki boş bir planı doldurup. İsterseniz de herhangi bir danışmanlık firmasından destek alarak bu süreci kolaylık ile geçebilirsiniz.

"Emekliler KOSGEB ‘den yararlanabilir mi ? 5 Adımda Devlet Desteği !" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Emekliler KOSGEB ‘den yararlanabilir mi ? 5 Adımda Devlet Desteği !" - 8 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba ben emekliyim simdi pasta,tatli ekmek, cig köfte unlu mamuller satan bir dükkan acacagim hatta devralacagim bir dukkan var ama sermayem düşük geliyor bu yuzden koskepten hiybe kredi alabilirmiyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir almaktan ise sıfır ‘dan açmanızı tavsiye ederim. Açmayı düşündüğünüz sektör KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içinde yer almaktadır. Adımların nasıl yapılacağını içeriğimiz ‘de sizler için paylaştık. Yinede aklınıza takılan soruları bizlere çekinmeden sora bilirsiniz.! Hayırlı günler..

 2. Zeynep KILIÇ dedi ki:

  Merhaba ,

  2012 yılında KOSGEB Girişimcilik belgemi almıştım fakat hiç kullanmadım.Şimdi emekli oldum ve girişimi hayata geçirmek istiyorum. KOSGEB i aradım fakat bilgi alamadım. Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

  Saygılarımla,

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik sertifikasının herhangi bir son kullanım tarihi yoktur. İlk olarak başara bileceğiniz iyi bir iş fikri seçmenizi öneririm. Mutlaka KOSGEB o iş fikrini destekliyordur. Daha sonra iş fikrini hayata geçirmeden önce KOSGEB e başvuru da bulunun.

 3. Nuriddin ATASEVEN dedi ki:

  İyi günler ben bu yıl öğretmenlikten emekliye ayrılacağım.Sağlık bakanlığının kursları sonucu alınmış fenni gözlükçülük (Optisyenlik) ruhsatnamesi ve KOSGEB girişimcilik belgesi sahibiyim.Acaba kosgebten iş yerini açarken yada iş yerini kendi imkanlarımla açtıktan sonra iş yeri geliştirme kredisinden faydalanabilirmiyim? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Emekliliğiniz şimdiden hayırlı olsun diliyorum. Benim tavsiyem kesinlik ile iş yerinizi açmadan KOSGEB başvurusunda bulunmanızdır.

 4. mehmet dedi ki:

  Ben çocuk ıslah evinden emekli oldum. Ustalık belgem var. Tekrar çalıştım şimdi kendime iş yeri açmak istiyorum. Tarım römorkları için kosgeb buna destek veriyor birde kosgeb girişimcilik sertifikam yok. Sertifika aldıktan sonra bana hibe kredi verilir mi?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk şart zaten girişimcilik sertifikası alınmaktan geçmektedir. Sertifika aldıktan sonra hibe alabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net