KOSGEB Kredi

Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?


28.02.2016
4.468
Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?

Devlet bir çok sektörü desteklemektedir. Desteklediği sektörler için de belli oranlarda hibe yani geri ödemesiz kredi vermektedir. Tüm bunları vatandaşlarına verir iken de bazı şartları talep etmektedir. Bölgesel faktörler ve vatandaşın durumu göz önünde bulundurularak bu teşvikler bir şekilde kurumlar tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB iş hayatına dahil olmak isteyen yeni girişimcileri destekler iken TKDK ise genelde kırsal alandaki hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizi ve turizm gibi bir çok alanda yapılacak olan yatırımlara destek sağlamaktadır. En son bu yatırım yapılacak olan projelere çeşitli cinslerde yer alan ( kültür, istiridye ) mantarcılık da dahil olmuştur.

Geri ödemesiz kredi nedir ? hangi kurumlar verir ?

Öncelik ile geri ödemesiz kredi nedir ? onu açıklayalım. Geri ödemesiz kredi dünyanın her yerinde aslında anlamı aynıdır. Alınan paranın geri hiç bir şekilde ödenmemesi denilmektedir! Buna hibe de diyebiliriz aslında. Bu şekilde kredi imkanını dünya genelinde vakıflar ve kurumlar tarafından vermektedir. Vakıfların ve kurumların bir çoğu ise devlete bağlı resmi bir şekilde faaliyet gösteren birimlerdir. Geri ödemesiz olarak kredi verilmesin amacı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kimi kurumlar yardım amaçlı verir. Kimi kurumlar ise teşvik amaçlı yani sektörü kalkındırma niyeti ile olarak vermektedir. Ülkemizde geri ödemesiz kredi genelde;

 • Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize
 • Tarımsal örtü altı ve üstü bitkisel üretime
 • İş fikrine yönelik proje üreten yeni girişimciler
 • Esnaflarımıza
 • Ülkenin en önemli ekonomik varlığı olan KOBİ ‘lere

Verilmektedir. Bu kesimin haricinde olanlara verilen destekler ise en fazla faizsiz kredi imkanlarından ibaret olmaktadır. Dolayısı ile konumuz ile alakalı olmadığı için listede yer almamaktadırlar. Şimdi gelin bu alanda yer alanların geri ödemesiz krediye erişebilme deki yol haritalarını inceleyelim.

İş yeri kuracak olanlara verilen geri ödemesiz kredi imkanları nedir ?

Devletten geri ödemesiz olarak kredi almaya hak sahibi olan ilk kesim iş fikrine sahip olan yeni girişimcilerdir. Şayet iş fikriniz KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içinde yer alıyorsa kesinlik ile sayacağımız bu 5 adım sonrasında KOSGEB’den ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri ödemesiz yani hibe alacaksınız!

 1. İlk olarak ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” katılımı göstererek girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir. Bunun için KOSGEB Girişimcilik Sertifikası 4 günde 2019 da nasıl alınır ? mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
 2. Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ister bayiliğini aldığınız isterse kendinize ait iş fikrini hayata geçirmek için dükkanınızı tutup, gerekli alımları sağlayıp son olarak ise belediyede ve vergi dairesi ile kendi meslek odanıza kayıt işlemlerini sağlayınız. ( En son meslek odaları kayıt işlemleri için 700 lira üstünde bir harç bedeli alıyordu )
 3. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini gerçekleştirelim. Böylece elimizde KDS sistemine giriş yapıp destek başvurusu için ihtiyaç duyduğumuz şifremizi oluşturmuş olacağız. Bunu da https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration buradan gerçekleştire bilirsiniz.
 4. Daha sonra https://bit.ly/2Qh6xsl adresi üzerinde yer alan girerek beyanname oluşturunuz.
 5. Son olarak ise https://bit.ly/2Tg7502 adresinde yer alan  başvurusunu yapınız.

Bu işlemler sonrasın da ise size verilen tarihte hazırladığınız KOSGEB iş planı projesini sunum yapıp onaylatır iseniz açmış olduğunuz iş yeri için geri ödemesiz kredinizi çok rahat bir şekilde finanse edebilirsiniz.!

İş yeri kuracaklar için geri ödemesiz krediye giden yolun takibini anlatan kılavuzumuz => https://www.kosgebkredi.net/wp-content/uploads/2017/02/YeniGirisimciDestegiBasvurusuklavuz.pdf

Hayvancılık, bitkisel üretim veya turizm mi yapmak istiyorsunuz?

IPARD-2 kapsamında yapılan çağrı ilanları ile birlikte 2020 senesine kadar,

 • Meyve ve sebzelerin işlenmesi ile pazarlanması ( Geri ödemesiz kredi miktarı en az %50 yatırım süresi 9 ay )
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ( Geri ödemesiz destek en az %50 projesi süresi 5 ay )
 • Süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Yatırım süresi 12 geri ödemesiz teşvik %60 proje 100 büyükbaşlık çiftlik )
 • Et üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Geri ödemesiz destek oranı %65 proje 300 başlık koyun yetiştiriciliği )
 • Kırsal alanda turizm faaliyetleri ( en az %50 geri ödemesiz olarak Otel / Konaklama veya Halı saha gibi spor tesisleri alanında sağlanan destek )
 • Yerel ürünlerinin ve mikro işletmelerinin geliştirilmesi
 • Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi adı altında arıcılık alanına sağlanan destekler
 • Kültür balıkçılığın geliştirilmesi ile balık çiftliklerine sağlanan teşvikler

gibi bir çok alanda yapılacak olan yatırımlara en az %50 en fazla ise %70 varan geri ödemesiz kredi imkanlarından https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/OrnekProjeler buradaki çiftçilerimiz gibi sizlerde yararlana bilirsiniz.! Bu alanda sağlanan destekler Türkiye’de yalnızca TKDK tarafından desteklenen illerdeki çiftçilerimize sağlanmaktadır. Bu illerimiz;

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

bu listede yer alan illerimizdir. Listede yer alan çiftçilerimiz sürecek olan hibe imkanlarından yaralanmak için mutlaka IPARD 2 çağrısı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Kurumun sağlamış olduğu fırsatlar ancak bu çağrı ilanları ile başlamaktadır.  Yukarıdaki her ilde bir koordinasyon merkezi vardır. Daha ayrıntılı bilgiyi burada yer alan koordinasyon merkezlerine başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Not: Kurum kesinlik ile canlı hayvan alımları için kredi imkanı sağlamamaktadır.! Canlı hayvan alımları için çiftçilerimize ancak genç çiftçi projesi kapsamında geri ödemesiz kredi imkanları sağlanmaktadır. Ayrıca, Tarım İlçe Müdürlükleri’de belli illerde belli zamanlarda alınacak olan hayvanın belli bir sayısına geri ödemesiz destek sağlar. Bunları haricinde Türkiye’de başka bir kurumca verilen geri ödemesiz olanaklar ne yazık ki yoktur.!

"Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?" - 4 YORUM
 1. Cemal Karadeniz dedi ki:

  Çilek dikmek istiyorum devletten hibe desteği alabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, nerede çilek dikmek istiyorsunuz. Lütfen ilinizi bizler ile paylaşınız.

 2. çiğdem dedi ki:

  ben çanakkale kilitbahir köyünde gozleme çay tost vb satabileceğim küçük bir yer açmak istiyorum devletten hibe kredisi alabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tabi alabilirsiniz. Bunu KOSGEB üzerinden yaparsanız bayan girişimci olduğunuz için hibe almanız çok daha kolay olacaktır.

KOSGEBKredi.net