KOSGEB Kredi

Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?

Devlet bir çok sektörü desteklemektedir. Desteklediği sektörler için de belli oranlarda hibe yani geri ödemesiz kredi vermektedir. Tüm bunları vatandaşlarına verir iken de bazı şartları talep etmektedir. Bölgesel faktörler ve vatandaşın durumu göz önünde bulundurularak bu teşvikler bir şekilde kurumlar tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB iş hayatına dahil olmak isteyen yeni girişimcileri destekler iken TKDK ise genelde kırsal alandaki hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizi ve turizm gibi bir çok alanda yapılacak olan yatırımlara destek sağlamaktadır. En son bu yatırım yapılacak olan projelere çeşitli cinslerde yer alan ( kültür, istiridye ) mantarcılık da dahil olmuştur.

Geri ödemesiz kredi nedir ? hangi kurumlar verir ?

Öncelik ile geri ödemesiz kredi nedir ? onu açıklayalım. Geri ödemesiz kredi dünyanın her yerinde aslında anlamı aynıdır. Alınan paranın geri hiç bir şekilde ödenmemesi denilmektedir! Buna hibe de diyebiliriz aslında. Bu şekilde kredi imkanını dünya genelinde vakıflar ve kurumlar tarafından vermektedir. Vakıfların ve kurumların bir çoğu ise devlete bağlı resmi bir şekilde faaliyet gösteren birimlerdir. Geri ödemesiz olarak kredi verilmesin amacı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kimi kurumlar yardım amaçlı verir. Kimi kurumlar ise teşvik amaçlı yani sektörü kalkındırma niyeti ile olarak vermektedir. Ülkemizde geri ödemesiz kredi genelde;

 • Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize
 • Tarımsal örtü altı ve üstü bitkisel üretime
 • İş fikrine yönelik proje üreten yeni girişimciler
 • Esnaflarımıza
 • Ülkenin en önemli ekonomik varlığı olan KOBİ ‘lere

Verilmektedir. Bu kesimin haricinde olanlara verilen destekler ise en fazla faizsiz kredi imkanlarından ibaret olmaktadır. Dolayısı ile konumuz ile alakalı olmadığı için listede yer almamaktadırlar. Şimdi gelin bu alanda yer alanların geri ödemesiz krediye erişebilme deki yol haritalarını inceleyelim.

Yeni  İş Yeri Kuracaklara Geri Ödemesiz Kredi

Çok güzel bir iş fikriniz var.! Bunu hayata geçirip esnaf olmak istiyorsunuz. Size kesinlik ile tavsiyem bu iş fikrinizi KOSGEB üzerinden hayata geçirin.! Şayet benim senelerdir olan girişimcilik deneyimime biraz itibar eder de aklınızdaki iş fikrini KOSGEB ile hayata geçirir iseniz, hem kuruluş döneminde hemde daha sonraki seneler de devletten destek alabilirsiniz.! Peki bunu nasıl yapacaksınız.

 1. İlk olarak iş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıp almadığına bakınız. Çok büyük ihtimal ile iş fikriniz kurum tarafından desteklenmektedir. Ama yine de emin olmak için lütfen KOSGEB Desteklenen Sektörler 2019 NACE Kodları içerisinde iş fikrinizin var olup olmadığına bakın. Şayet iş fikrinize ait NACE kod ne olduğunu bilmiyor iseniz ilgili sayfada bunu bizlere sorunuz.!
 2. İş fikrinize göre Geleneksel Girişimcilik Eğitimi yada İleri Girişimcilik Eğitimi alınız. Bu eğitimleri artık İnternet üzerinden hiç sıra beklemeden hemen alabilirsiniz. Yine bunun nasıl yapılacağını bilmiyor iseniz lütfen detaylı olarak sizlere anlamış olduğum Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi içeriğimizi inceleyiniz.
 3. İşletmenizi kurunuz.! Daha sonra ise aşağıdaki ” Girişimciliği Destek Programları ” için başvurunuzu bağlı olduğunuz KOSGEB kurumuna yapınız.

Peki, siz tüm bunları yaptıktan sonra kurum yeni kuracağınız iş yeri için size ne kadar bir geri ödemesiz kredi vermektedir.? İşte detaylı olarak tablo üzerinden cevabı…

 1. Şayet şahıs şirketi iseniz 5.000 TL, sermaye şirketi iseniz de 10.000 TL açılış giderleri için hibe alırsınız
 2. İşletmenizin 1 ile 12 ay içerisinde en üst birim gün sayısı olan 1080 puanı yakalar iseniz 20.000 TL hibe yine alırsınız.
 3. Şayet 30 yaş altında bir girişimci yada kadın, erkek veya engelli yada gazi ile şehit yakını iseniz yine işletmenizin 12 ayı dolması müteakiben bir 5.000 TL daha hibe alırsınız.

Kısacası iş yerinizin ilk senesinde en fazla 30.000 TL hibe geri ödemesiz olarak alabilirsiniz. Aynı performansı ve aynı şartları işletmenizin 12 ile 24 ayı içerisinde yine sergiler iseniz yine aynı şekilde 24 ay sonrasında bir 30.000 TL daha hibe yeni iş yeriniz için alabilirsiniz. Toplamda ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” adı altında 60.000 TL yeni iş yeriniz için devletten geri ödemesiz olarak alacaksınız.

Şayet, iş fikriniz ” İMALAT ” sektöründe yer alıyor ise bu destek programına ilaveten ” İleri Girişimcilik Destek Programı ” adı altında aşağıdaki destek unsurlarından da yararlana bilmektesiniz.

 •  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından resmi gazete de yayımlanan YERLİ MALI TEBLİGATINA uygun alacağınız makineler için %75 varan hibe alabilmekte siniz. Buda en fazla 300.000 liralık bir makine alımı için 225.000 TL geri ödemesiz kredi demektir.!

Hayvancılık, bitkisel üretim veya turizm mi yapmak istiyorsunuz?

IPARD-2 kapsamında yapılan çağrı ilanları ile birlikte 2020 senesine kadar,

 • Meyve ve sebzelerin işlenmesi ile pazarlanması ( Geri ödemesiz kredi miktarı en az %50 yatırım süresi 9 ay )
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ( Geri ödemesiz destek en az %50 projesi süresi 5 ay )
 • Süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Yatırım süresi 12 geri ödemesiz teşvik %60 proje 100 büyükbaşlık çiftlik )
 • Et üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Geri ödemesiz destek oranı %65 proje 300 başlık koyun yetiştiriciliği )
 • Kırsal alanda turizm faaliyetleri ( en az %50 geri ödemesiz olarak Otel / Konaklama veya Halı saha gibi spor tesisleri alanında sağlanan destek )
 • Yerel ürünlerinin ve mikro işletmelerinin geliştirilmesi
 • Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi adı altında arıcılık alanına sağlanan destekler
 • Kültür balıkçılığın geliştirilmesi ile balık çiftliklerine sağlanan teşvikler

gibi bir çok alanda yapılacak olan yatırımlara en az %50 en fazla ise %70 varan geri ödemesiz kredi imkanlarından https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/OrnekProjeler buradaki çiftçilerimiz gibi sizlerde yararlana bilirsiniz.! Bu alanda sağlanan destekler Türkiye’de yalnızca TKDK tarafından desteklenen illerdeki çiftçilerimize sağlanmaktadır. Bu illerimiz;

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

bu listede yer alan illerimizdir. Listede yer alan çiftçilerimiz sürecek olan hibe imkanlarından yaralanmak için mutlaka IPARD 2 çağrısı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Kurumun sağlamış olduğu fırsatlar ancak bu çağrı ilanları ile başlamaktadır.  Yukarıdaki her ilde bir koordinasyon merkezi vardır. Daha ayrıntılı bilgiyi burada yer alan koordinasyon merkezlerine başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Not: Kurum kesinlik ile canlı hayvan alımları için kredi imkanı sağlamamaktadır.! Canlı hayvan alımları için çiftçilerimize ancak genç çiftçi projesi kapsamında geri ödemesiz kredi imkanları sağlanmaktadır. Ayrıca, Tarım İlçe Müdürlükleri’de belli illerde belli zamanlarda alınacak olan hayvanın belli bir sayısına geri ödemesiz destek sağlar. Bunları haricinde Türkiye’de başka bir kurumca verilen geri ödemesiz olanaklar ne yazık ki yoktur.!

"Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır ?" - 40 YORUM
 1. Cemal Karadeniz dedi ki:

  Çilek dikmek istiyorum devletten hibe desteği alabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, nerede çilek dikmek istiyorsunuz. Lütfen ilinizi bizler ile paylaşınız.

 2. çiğdem dedi ki:

  ben çanakkale kilitbahir köyünde gozleme çay tost vb satabileceğim küçük bir yer açmak istiyorum devletten hibe kredisi alabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tabi alabilirsiniz. Bunu KOSGEB üzerinden yaparsanız bayan girişimci olduğunuz için hibe almanız çok daha kolay olacaktır.

   1. Derya dedi ki:

    Merhaba Ben yurtdisinda yasiyorum
    bir turk markasini ait cafe acmak istiyorum burada
    Hibe icin basvurabiliyormuyum yoksa sadece turkiyedeki yatirimlar icinmi gecerlidir
    Tesekkurler

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Merhaba, hibeler sadece Türkiye sınırları içindir.

 3. Ceyhun dedi ki:

  Merhaba Ben Bursa Kanalboyu Caddesine Ambalaj ve Parti Malzemesi dükkanı açmak istiyorum Devletten Hibe Desteği alabilirmiyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB üzerinden alabilirsiniz. Ancak sektörünüz daha çok hammadde üzerine yönelik olduğu için kira giderleri ve açılış masraflarınızı karşılatabilirsiniz.

 4. İrfan gezer dedi ki:

  Ben hibe kredisi alıp triko dükkânı açmak istiyorum yardım bekliyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Triko dükkanı için Türkiye’nin her ilinde hibe ancak KOSGEB üzerinden alınmaktadır. Bunun için ise ilk olarak yapmanız gereken GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ almanızdır.

 5. Tugbahan yavuz dedi ki:

  Iyi günler organizasyon.isine girmek istiyorum.eglencelere müzik tesisati kiralama işi nasıl başvuru yapabilirim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   TKDK o sektöre hibe ne yazık ki verememektedir. Ancak, KOSGEB üzerinden rahatlık ile hibe yani geri ödemesiz kredi alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak girişimcilik eğitimi alarak sertifika sahibi olunur.

 6. Yunus dedi ki:

  İy günler Antalya da mantarcılık üzerine bir tesis kurmak istiyorum elimdeki para araziye ancak yetecek gibi tesisi nasıl kurabilirim veya böyle bir imkanım var mı

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bence araziyi uzun vadeli kiralayın tesisinizi kurup hibe başvurusunda bulunun. O şekilde çok daha zararsız ve kazançlı iş yapmış olursunuz.

 7. kübra altay dedi ki:

  merhaba antalya döşemealtında yaşıyorum.üniversiteden mezun olalı bir buçuk yıl oluyor iş bulamadım ailemle birlikte küçüklüğümden beri büyükbaş hayvancılık yapıyoruz büyükbaş küçükbaş veya manda hibeli olarak belli sayılarda verildiğini duydum antalya için bu duyum geçerli mi? teşekkürler 🙂

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kübra hanım TKDK antalya ilimizi desteklemememktedir. Ancak, Tarım İl Müdürlükleri belli zamanlarda ÇKS sahibi çiftçilerimize aldıkları hayanın belli bir miktarına ( %40 ) hibe vermektedir. Lütfen detaylı bilgi için Tarım İl yada İlçe Müdürlüklerine başvuru da bulununuz.

 8. Vildan dedi ki:

  Ben yaşadığım il yada ilçede tuhafiye yada züccaciye dükkanı açmak istiyorum hibe alabilir miyim
  Nereye nasıl başvuru yapmam gerekiyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, o sektör için Türkiye’nin her ilinde hibe alabilirsiniz.

 9. Fikri dedi ki:

  Merhaba ben halı yıkama açmak istiyom ne yapmam gerekiyo

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak Girişimcilik Sertifikası almanız gerekmektedir.

 10. Hasan dedi ki:

  Hibe kredisi almak icin nereye başvurmaliyim hibe kredisi almanin şartlari nelerdir hayvancilik sektörü üzerine almak icin

 11. Herdem Özbey dedi ki:

  Merhaba Herdem Özbey ben 25 senelik bayan kuaförüyüm hep başkalarının yanında çalışıp onlara kazandırdım. Artık kendi yerimi açmak istiyorum. İstanbuldan yazıyorum. Hibe kredisi alabilirmiyim.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB üzerinden alabilirsiniz. İlk olarak girişimcilik belgesi almanız gerekmektedir.

 12. Kadir dedi ki:

  Merhaba
  Ben elektrikciyim ve elektrik dükkanı açmak istiyorum.Yaşım 45.Kosgeb ten faydalanabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hemde çok rahat bir şekilde yararlana bilirsiniz.

   1. Kadir dedi ki:

    Merhaba
    Elektrik dükkanı açmak için ne yapmam gerekir ve şartları nelerdir.Başvuruyu nereye yapmam gerekiyor.
    Tesekkurler

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     İlk olarak belediye yada halk eğitim merkezlerinden girişimcilik belgesi almanız gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB den yararlana bilirsiniz.

 13. özgür dedi ki:

  Merhabalar çanakkalede pizzacı bayisi var devrediyor almak istiyoruz iki kişi alacağız devlet destekli kosgeb geri ödemesiz kredi alabiliyor muyuz yani yararlanma imkanımız var mı ve ne kadar fiyat alabiliyoruz bilgi verirseniz mutluluk duyarım Şimdiden Teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir için devlettin hiç bir kurumunda hibe alamazsınız, ancak Halkbank’dan düşük faizli girişimci kredisi alabilirsiniz.

 14. sema dedi ki:

  38 yaşinda Mersinde ikamet etmekteyim,istiridye mantarı yetiştiriciligi yapmak istiyorum.Kosgeb destegi alabilirmiyim geri ödemesiz

 15. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben İzmir de ufak bir kozmetik dükkanı açmak istiyorum kosgeb den yararlanabilir miyim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tabi alabilirsiniz Ayşe hanım..

 16. Nilgül dedi ki:

  Merhabalar, kırtasiye ve sanatsal malzeme satan bir dükkanım var. Aynı bünyede Çini atölyesi kurup işimi geliştirmek istiyorum. Bunun için hibe kredisi alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Daha önce işletmenizi KOSGEB ile kurmuş olsaydınız 2019 tarihi öncesi alabilirdiniz. Ama şuan en fazla faizsiz olarak kredi alabilirisiniz.

 17. Ayşe dedi ki:

  Merhaba , kitap Cafe açmak istiyorum Burdur un Bucak ilçesinde desteklenir mi acaba

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB Türkiye’nin her ilini ve ilçesini desteklemektedir.

 18. Asena şahin dedi ki:

  Ben Mersin’de ejder meyvesi yani pitaya yetiştirmek istiyorum bunun için ne yardımı alabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba (0324) 326 27 27 numarayı arar mısınız.

 19. Azize Taranacı dedi ki:

  MERHABA BEN ISTANBUL’DAN AZIZE 43 YASINDAYIM KENDIME AIT UFAK BIR BÖREK SALONU ACMAK ISTIYORUM BU DESTEKTEN FAYDALANABILIRMIYIM VE NEREYE BASVURMAYALIM TESEKKUR EDERIM

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet yararlana bilirsiniz, bunun nasıl yapılacağını içeriğimizde zaten detaylı bir şekilde anlattık.

KOSGEBKredi.net