KOSGEB Kredi

25 Bin TL Fakir Ailelere Kira Yardımı Devletten Nasıl Alınır?25 Bin TL Fakir Ailelere Kira Yardımı Devletten Nasıl Alınır?

Devletimiz fakir ihtiyaç sahibi ailelere bir çok yardım imkanları sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bu yardımların bir tanesi de kira yardımıdır. Barın ve Sosyal konut projeleri ile ihtiyaç sahiplerine 25.000 liraya kadar destek sağlanmaktadır. Ayrıca şartlara uygun olan fakir ailelere ise 1+1 ve 2+1 daireler 2020 yılında aylık 100 liradan başlayan taksitler ile vatandaşlarımıza teslim edilmektedir.

Devletten fakir ailelere 2 barınma desteği birden!

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Devletimiz fakir ihtiyaç sahibi ailelere 2 barınma yardımı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi kira öder gibi aylık 100 liradan başlayan taksitler ile TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak. Bir diğeri de sahip oldukları evlerin tadilatı için 25.000 liraya kadar verilen hibe ‘lerdir.  Sadece fakir ailelere sağlanan bu imtiyaz şartlara uygun olması durumunda ”SOSYAL YARDIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ” tarafından finanse edilmektedir. Gelin isterseniz başvuru işlemlerin nasıl yapılacağına değinmeden, Bakanlık tarafından talep edilen şartların neler olduğuna değinelim.

Devlet kira/barınma yardımları nedir?

Devletimiz barınma yardımları adı altında ihtiyaç sahibi fakir ailelere 15.000 liradan başlayıp 25.000 liraya varan para yardımı sağlamaktadır. Barınma yardımı devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi ‘den bir tanesidir. Sadece fakir ailelere sağlan bu yardım elinden istifade edecek olanların

 • HANE İÇİNDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİN NET ASGARİ ÜCRETİN 3/1 ORANININ GEÇMEMESİ GEREKMEKTEDİR.!

Bunun haricinde ise yardım alınacak olan evin gerçekten oturulmayacak kadar eski, sağlıksız ve bakımsız olması gerekmektedir. Ayrıca bu yardım eli ile prefabrike veya beton arma ev yardımı kapsamında da istifade edebilmekte siniz. Daha bunlar ile de devlet barınma yardımları bitmiyor. Gerçekten ihtiyaç duymanız durumunda yine 25.000 liraya kadar beyaz veya mobilya eşya alımlarını da karşılıksız olarak bu olanaklar dahilinde karşılaya bilmektesiniz.

Devlet Kira ve Barınma Yardımı Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Başvuru için 18 yaşında büyük hane sahibi olmanız yeterlidir. Başvuru evrakları ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartınızın haricinde aşağıdaki evraklardan oluşmaktadır.

Devletten kira yardımı alabilmek için istenilen belgeler nelerdir

Devletten kira yardımı alabilmek için istenilen belgeler nelerdir

gerekmektedir. Kira yardımı olarak da bilinen bu başvurular her ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen olarak yapılmaktadır. Mütevele heyeti sonucunda ise belirtilen rakamlardaki kira yardımlarını belirlenen süre kapsamında alabilmekte siniz. Bu vakıflar daha çok il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında bulunduğunu lütfen unutmayınız.!

Devlet sosyal konut projesi kapsamında ev sahibi olabilirsiniz!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından fakir ailelere kira yardımı haricinde bir de sağladığı konut edinme olanakları vardır. Bu imkanlar ile ayda 100 liradan başlayan taksitler ile ev sahibi olabilirsiniz. 1+1 yada 2+1 konutları TOKİ aracılığı ile alabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Bunun haricinde ise;

 • Sosyal güvenceniz olmaması gerekmektedir.
 • Fakir ve muhtaç durumda olmanız gerekir.
 • Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1 geçememesi gerekmektedir.

şayet bu şartlara uygun iseniz tam 270 ay vadeli ev sahibi olabilirsiniz. Konutlara göre geri ödenecek olan tutar şu şekildedir.

 1. 1+1 Konutlar için aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı 100 lira
 2. 2+1 Konutlar için aylık ödenmesi gereken miktar 130 liradır.

270 ay ödenecek olan bu miktarların toplam bedeli ise 1+1 ler için 27.000 lira 2+1 daireler için ise de 130 * 270 = 35 bin liradır. Daha detaylı bilgi almak için Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü iletişim adreslerine başvuru yapabilirsiniz.

 • Tel: 0-312-705-80-00 & 0-312-705–80-01

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Uzmanı telefon numaraları ise;

 • Gamze UZUN: 0-312-705 81-18
 • Nazlıhan ÖZGENÇ: 0-312-705-80-13
 • A.Banu ACUN: 0-312-705-80-26
 • Mehmet Sencer KAYA: 0-312-705-80-78

"25 Bin TL Fakir Ailelere Kira Yardımı Devletten Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"25 Bin TL Fakir Ailelere Kira Yardımı Devletten Nasıl Alınır?" - 60 YORUM
 1. blank Ayşe dedi ki:

  25 bin tl nasil alabiliyoruz benim hic bir gelirim yok isim yok evim kira iki cocugum var yalnizim evimizde esya yok

 2. blank Secil dedi ki:

  Yardim istiyorum 7 yaşında oğlumla kalıyorum

1 8 9 10
KOSGEBKredi.net