KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2020 SED YardımıDevlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2020 SED Yardımı

Herhangi bir öğretimde okuyan yoksul ailelere, doğal afet geçirip yada hastalık veya geçirdiği ameliyat sonrası geçinemeyenlere devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından para yardımını SED kapsamında 2020 yılında da yapmaktadır. Sürekli ve geçici olarak verilen SED olarak da bilinen okul yardım parası miktarları güncel bir şekilde yer almaktadır. Okuyan bir öğrencilerin 456 TL den başlayıp sayıya göre 1.374 TL kadar SED başvurusundan yararlanabilmesi için talep edilen şartlar ve tüm bilmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz. Gelen yoğun SED yardımı neden yatmıyor sorularına hesaba yatma tarihi ile birlikte ayrıca cevap veriyoruz. Son olarak ise sizlere sorgulama yapma işleminin e-Devlet üzerinden nasıl yapılacağını içeriğimize eklediği mi belirtmek isterim.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelenin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız. ? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için iş-kur’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2020 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

Öğrenci adına ödenen yardım miktarı, eğitim alan vatandaşın öğrenim gördüğü pozisyona göre değişmektedir. Oranlar en düşük memurun kat sayısına göre yine okul öncesi ve öğrenim boyunca değişiklik gösterecektir. Buna göre en fazla okuyan 2 çoğunuz için alabileceğiniz öğrenim durumuna göre SED parası miktarı şu şekildedir.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %50 olup 680 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.023 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.091 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 682 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.232 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 545 lira

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2020 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre düzenlenen destek listesini, 2020-2021 yılında güncel bir şekilde sayfamızda bulabilirsiniz.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2020 SED Yardımı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2020 SED Yardımı" - 1048 YORUM
 1. blank Meral dedi ki:

  Sed yardımım 1 yıl oldu benim şimdi kesilcekmi allah korusun benmi gidip başvuru yapıcam denetlemeye gelenlermi devam yada tamm diyecek

  1. blank Gül dedi ki:

   Meral hanım diğer mesajda sizin sanırım sed her ay başında böyle oluyor kayıt bulunamadı sorunu, fakat sizin 1 yıllık ise ve dolduysa kesiliyor, tekrar müracaat etmeniz gerekiyor evraklarınız orada sadece denetim için gelirler uygunsa 1 ayda bağlanır

 2. blank Saadet dedi ki:

  Merhabalar ben 2020 Mart 10 da gerekli evraklarimi götürüp sosyal aile calisma hizmetlerine verdim Mayıs 6 da ariyip beni çağırdılar gidip bana onaylandı dediler Haziran’da alirsin dediler şimdi e devlete bakınca kayıt bulunamadı deniliyor bide nezaman yansir e-devlet’e marta başvuru yaptım kizim için başvuru yaptım 6sinifa gidiyor acaba nekadar alırım vede toplu bişey alirmiyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  1. blank Gül dedi ki:

   Saadet hanım şuan gözükmüyor her ay başında yaşanan genel sorun bu bir kaç gün sonra düzelecektir endişe etmeyin..miktara gelince net şudur diyemiyorum muhtaçlık durumuna göre aile sayısına göre değişiyor aşağı yukarı bir miktar diyecek olursam 900 yada arası bir miktar olur..

 3. blank Mehmet kutlu dedi ki:

  Mayıs ayının parası yatmıştı Haziran ayı gözükmüyor e devletten sorguluyorum ama kayıt bulunamadı yazısı çıkıyor neden öyle bilgi alabilirmiyim

  1. blank Gül dedi ki:

   Mehmet bey tüm yorumlar da belirttim,her ay başında yaşanan genel sorun bu,5 yada 6 sı gibi düzeliyor merak etmeyin ve her ay başında olacak endişe etmeyin gözüküyor bir kaç gün sonra 1 yıl dolmadıysa sizinde

   1. blank Kardelen dedi ki:

    Gül hanım merhaba bişey soracaktim size bu sed yardımi sehirler arasi farkı mi var bazı şehirlerde e devlete görünüyor ama bende yok bide bir yılı dolmamış benim yani bilginiz varmı

    1. blank Gül dedi ki:

     Kardelen hanım ayın 1 olunca gözükmüyor 3 gibi arada gelip gidiyor 5 yada 6 sı olunca düzeliyor merak etmeyin,ile göre sadece paranın yatacağı gün değişiyor

 4. blank pinar dedi ki:

  Başvuru yaptım benim küçük kesilmiş tekrar başvuru yaptım Ne zaman çıkar Acaba bana geçen ay başvuruyu yaptım

  1. blank Gül dedi ki:

   Pınar hanım en fazla 2 ayı buluyor ilin yoğunluğa göre değişiyor bu hemen hemen yazdığım süre

 5. blank Gül dedi ki:

  Sahra hanım,ve diğer kayıt bulunamadı yazısını merak eden arkadaşlar…her ay başında yaşanan genel sorun,ve bunu bir kere değil her ay yaşayacaksınız..bir kaç gün sonra düzelecektir sistem yoğunluğu yüzünden oluyor para aktarımından dolayı oluyor.. merak etmeyin ayın en geç 6 olmadan sorun kalkıyor..

  1. blank Ezel dedi ki:

   Ben ilk defa aldım sed ödemesi geçiyor ayın birinde kayıt bulunmadı diyor ğül hanm

   1. blank Gül dedi ki:

    Ezel hanım yavaş yavaş gözükmeye başladı sed yardımı kayıt bulunamadı sorunu kalkıyor ayın 1 olunca başlıyor 5 yada 6 sı olunca son buluyor

KOSGEBKredi.net