KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED YardımıDevlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı

2021 yılında da öğrenim hayatını yoksulluk, doğal afet yada hastalık veya ameliyat sonrası sürdüremeyen alilerin çocuklarına devletimiz SED yardımı sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetiminde yapılan para yardımları sürekli ve geçici olarak iki şekilde uygulanır. Uygulanan bu miktar ne kadar derseniz bu sene %16 zam ile en az 630 TL en fazla ise okuyan çocuğun sayısı ve lisansına göre 1.417 TL kadar çıkmaktadır. Başvurular ise e-Devlet veya ayrıca örnek dilekçe doldurarak kaymakamlıklar üzerinden yapılmaktadır. Nasıl müracaatları yapmanız gerektiğini sayfamızda ilgili bağlantılarla yer verdiğimizi belirtmek isterim. Şartları sağlanması durumda ise kabul gören ailelere ödemelerin ne zaman yapılacağının da merak ediyorsanız bu tarihlerine sayfamızda yine bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Biliyor musunuz? SED yardımı almaya hak kazananlar, evlerinin eksiklerini de devletten yardım alarak tedarik edebilmektedirler.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2021 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

2021 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplana bilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 OCAK günlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla yılbaşı sonrası bundan dolayı SED miktarlarının e-Devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 OCAK gününe bula bilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken13 en geç 20 kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %60 olup 945 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.181 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.259 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 1.023 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.417 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 630 lira
 • İki okuyan çocuk için 1.960 TL verilmektedir.

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2021 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %16 oranına tekabül etmektedir.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Not: Konu benim içinde çok hassas olduğu için mesajlarınızı öncelikli olarak onay veriyorum arkadaşlar. Site güvenliği için onaysız olarak forum moduna ne yazık ki şimdilik geçemiyoruz.

 

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı" - 1776 YORUM
 1. blank Makbule dedi ki:

  Gül hnm merhaba,bana 1181 TL yattı bu yatan para acaba senelik mi diyecektim ve senelikse denetlemeye kaç ayda bir geliyorlar şimdiden teşekkür ederim hoşçakalın

  1. blank Gül dedi ki:

   Makbule hanım 8 yada 9 sınıf için uyugun miktar yıllık için,siz sınıfı belirtmemişsiniz, aslında 6 ayda bir denetime geliyorlardı fakat pandemi yüzünden pek geleceklerini sanmıyorum sürekli denetim için

   1. blank Makbule dedi ki:

    Gül okul belirtmedi demişsiniz ilköğretim gidiyor yani dörde gidiyor 1181 TL yatmış bu şimdi senelik mi oluyor çok teşekkür ederim şimdiden

  2. blank Gül dedi ki:

   Makbule hanım miktara göre yıllık görünüyor sizin,Ocak ayında aldınız sanırım zaten Şubat ayında da yatacaktır o zaman içiniz rahat olsun bilinki yıllık düzenli yatacaktır

 2. blank Sonnur dedi ki:

  Merhaba gül hanim ben 2020 de basvuruda bulundum ve basvurum onaylandi 4 tane cocugum var 3 tanesi okula gidiyor ikisi orta okul digeri ise ilk okula gidiyor ve bana 13 ocak 2021 de 3.149 tl yatti e devlette de oyle gozukuyordu paramida cektim yalniz gecen gun baktim e devlette kizimin adina bu seferde 2.362 tl odendi diyor kafam karisti anlamadim sormak istedim size cvp verirseniz sevinirim

  1. blank Gül dedi ki:

   Sonnur hanım miktar yıllık sed için çok yüksek,siz tek seferlik bir yardım almışsınız sanırım, zaten 4 çocuk ta olsa onlar tek çocuğa veriyor binde bir iki çocuğa veriyorlar..belki iki sefer yardım edecekler karışık durumunuz

 3. blank Fadime balcı dedi ki:

  Virüsten dolayı Eşimi kaybettim kimsem yok 2 çocuğum var elektrik faturası oduyemedik kestiler çocuklarım derslerini yapamıyor uzaktan eğitime katilamiyolar evimiz kira 2 aydır kiramizi veremedik Ekmek almaya paramız yok Allah rızası için çocuklarıma 2 Ekmek parası gönderin TR14 0001 0002 4070 7144 655002 Ziraat Bankası

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   SED yardımına başvuru yapın lütfen en az 1600 TL yardım parası alabilirsiniz.

   1. blank Leyla dedi ki:

    Ben eşimden boşanmış bir bayanım hiç bir gelirim yok 4 yaşında oğlum var sed yardimi alıyorum 700 tele bazen 750 olyo bu ay 790 verildi ne zamana kadar bu sed yardimini alırım

    1. blank Gül dedi ki:

     Leyla hanım 1 yıl dolunca tekrar müracaat edin kesilir yoksa

   2. blank Melek dedi ki:

    Sedödemeleri neden hala ödenmiyo ocak 8 15 tarihleri arasında dendi am ödeme yapılmadı başvurun olumlu görünüyo ama ptt ödeme yok yok hala

  2. blank Gül dedi ki:

   Fadime balcı Allah yardımcınız olsun burdan sesinizi kimse duymaz herkes dar gelirli insanlar, ilçenizde bulunan sosyal hizmetlere beyaz masaya Aile ve sosyal politikalar bakanlığı na müracaat edin mutlaka sadece sed yardımı değil diğer tüm yardımlar dan da yararlanmış olursunuz devlet sizin gibi zor durumda olanlara mutlaka kucak açacaktır

  3. blank Ahmet Aslan dedi ki:

   Başvurunuz mükerrer oldugundan kapatıldı ne demek

 4. blank Melike dedi ki:

  Merhaba bana onaylandı yatacak dendi ama e devlette görünmüyor normalmi sonrada mi görünür acaba

  1. blank Gül dedi ki:

   Melike hanım Şubat ayında da yatmaz ise kuruma bildirin durumu

 5. blank Jiyan dedi ki:

  Sed yardımına eşim başvuru yaptı size tek seferlik çıkacak demişler ayın 20 sinde ziraat hesabınıza yatacak dediler hala ne e devlete nede ziraata yatan para var

  1. blank Gül dedi ki:

   Jiyan,ocakta yatmadıysa Şubat ayında yatacaktır bu yıl zamlardan dolayı Ocak ayında bile gecikme yaşandı

   1. blank Ayşenur Gülten dedi ki:

    Merhaba Gül hanım ben Diyarbakırda Yaşıyorum her ay sed yardımı alıyordum ancak ocak ayı ile birlikte hiçbir yatış olmadı ve E-Devlette kayıt bulunamadı diyor bir bilginiz var mı acaba neden yatış olmuyor ? Dönüş yaparsanız sevinirim.

    1. blank Gül dedi ki:

     Ayşenur hanım yılınız mı doldu acaba haberiniz yok, çünkü Ocak ayında yattı herkese sed.. ayrıca e devlet te de gözüküyor..siz tam olarak ne zaman dan beri alıyorsunuz bilgi verirseniz yardımcı olurum,yinede dediğim gibi yılınız dolmadıysa kesilmez dolduysa direk kesiliyor

KOSGEBKredi.net