KOSGEB Kredi

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED YardımıDevlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı

2021 yılında da öğrenim hayatını yoksulluk, doğal afet yada hastalık veya ameliyat sonrası sürdüremeyen alilerin çocuklarına devletimiz SED yardımı sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetiminde yapılan para yardımları sürekli ve geçici olarak iki şekilde uygulanır. Uygulanan bu miktar ne kadar derseniz bu sene %16 zam ile en az 630 TL en fazla ise okuyan çocuğun sayısı ve lisansına göre 1.417 TL kadar çıkmaktadır. Başvurular ise e-Devlet veya ayrıca örnek dilekçe doldurarak kaymakamlıklar üzerinden yapılmaktadır. Nasıl müracaatları yapmanız gerektiğini sayfamızda ilgili bağlantılarla yer verdiğimizi belirtmek isterim. Şartları sağlanması durumda ise kabul gören ailelere ödemelerin ne zaman yapılacağının da merak ediyorsanız bu tarihlerine sayfamızda yine bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra SED Yardımı Neden Yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan Gül hanım tüm bu farklı sorularınıza gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

2021 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Zaman Yatıyor?

2021 yılında diğer senelerde olduğu gibi özellikle OCAK aylarında SED ödeme zamanlarında bir kaç gün gecikme yaşana bilmektedir. Bunun nedeni ise tahminlerimize göre ödeme miktarlarının ne kadar olduğunun hesaplana bilmesi için memur zamlarının belli olmasının beklenmesidir. Memur zamlarından belli olma tarihleri çoğunlukla aralık enflasyonun açıklandığı 3 ile 5 OCAK günlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla yılbaşı sonrası bundan dolayı SED miktarlarının e-Devlet üzerinde ne kadar olduğunun görünmesi İstanbul dahil olmak üzere 10 OCAK gününe bula bilmektedir. Hesaplara yatma tarihleri ise en geç her ayın en erken13 en geç 20 kadar olduğunu bilmenizi isterim. Yapılan zamlara göre ödenecek miktarlarının ne kadar olduğunu da okuyan çocuğunuzun eğitim duruma göre aşağıda göre bilirsiniz.

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %60 olup 945 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.181 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.259 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 1.023 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.417 TL
 • Kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 630 lira
 • İki okuyan çocuk için 1.960 TL verilmektedir.

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2021 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %16 oranına tekabül etmektedir.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız. Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sora bilir destek alabilirsiniz.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Evet, alabilirsiniz. Şayet, geliriniz yok, eviniz kira ve kayıta değer bir eşyanız yoksa başvurunuz onay alacaktır.

Not: Konu benim içinde çok hassas olduğu için mesajlarınızı öncelikli olarak onay veriyorum arkadaşlar. Site güvenliği için onaysız olarak forum moduna ne yazık ki şimdilik geçemiyoruz.

 

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2021 SED Yardımı" - 1605 YORUM
 1. blank Sed dedi ki:

  Melek hanım kaymakamlıga gidiyosunuz suyumuzu bikdiriyosunuz evde fazla kişi olup geliri az olanlara veriyorlar pandemi den dolayı hemen baglıyolar

 2. blank Heval dedi ki:

  Zor durumdaylm dlsarl clkmlyorum

 3. blank Heval dedi ki:

  Okur yazarlglm yok basvuru nasll bilmiyorum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz. Dimi Gül hanım?

   1. blank Gül dedi ki:

    Evet admin e devlet e girince cimer üzerinden yardım talebinde bulunursa heval zaten onlar gerekli yerlere ulaştırır bilgileri ni Aile ve sosyal politikalar bakanlığı na da edebilir

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Teşekkür ederim..

  2. blank Gül dedi ki:

   Heval, birinden yardım alın e devlet üzerinden tüm yardım taleplerinizi yapabilirsiniz bir yere gitmeden Aile ve sosyal politikalar bakanlığı na girin başvuru yapın

 4. blank Didem dedi ki:

  Marhaba gül hanım ben nisan ayında tek seferlik bir sed yardımı aldım 3 ay sonra başvuru yapabilirsiniz diyorsunuz ya siz ama ben sed başvurusuna girince halen 4. ayda onaylanan tarih duruyor başvurunuz olumlu değerlendirilmiştir yazıyor yeni basvuru yapıp linke gönderiyorum ama hicbir şekilde yeni yapmış olduğum basvuru gözükmüyor 4. Aydaki başvurunuz olumlu değerlendirilmiştir yazıyor ne yapabilirim

  1. blank Gül dedi ki:

   Didem hanım merhaba, muhtemelen e devlet ten kaydınız silinmemiş eski kayıt duruyor o yüzden de yenisini yapamıyorsunuz size tavsiyem bulundunuz ilçenin Aile ve sosyal politikalar bakanlığı telefonuna ulaşıp talebinizi bildirmeniz yada 144 nolu telefondan da yapabilirsiniz ayrıca başvurunun durduğunu ve silinmesi bide diyebilirsiniz

 5. blank Zehra dedi ki:

  Merhablar gül hanım bende başvuru yaptim nisan ayında pantemi zamanında başvurdum evime gelmediler arayip öğrenci belgesi istediler yoladim benim 3 tane çocuğum var 2 si liseye gitiyo biri orta okula bide 5 yaşında olan var okula giten 3 çocuğuma bağlamamışlar okul öncesine bağlamışlar çok şükür kaç aydır aliyorum 1 sene bağlamışlar galiba ama miktarı as hanki birine yeticek ne yapmalıyım bana bi yol gostersenis hiç bişeyim yok kocamla ayriyim resmi nikâhım var ama beni cocuklarimi birakip gitmiş napicami bilmiyorum bana yardımcı olursanis şimdiden allah razı olsun sizden

  1. blank Gül dedi ki:

   Merhaba Zehra hanım, miktar az olduğu için zaten okul öncesi ne bağlamışlar yoksa liseye giden için verlerdi,nedeni ise nikahınızın devam ediyor olması,siz istediğiniz kadar ayrı olduğunuzu ispatlayın fakat onlar belgelere göre haraket ediyor,biran önce nikahınızın bitmesi için uğraşın yoksa bir sürü yardım var onlarda da yararlanamzsınız

   1. blank Yeşim dedi ki:

    Gül hanım merhaba aralik ayı sed yardımi e devlette gözüken varmı acaba bi bilginiz varmı

    1. blank Gül dedi ki:

     Yeşim hanım düzelecek bir kaç gün sonra merak etmeyin her ay sonunda yaşanan genel sorun kimsede gözükmüyor şuan

    2. blank Korkut dedi ki:

     Gül hanım ben sedyardımına baş vurdum e devletten bakdıyım da değerlendirmeye alındı yazıyordu eve gelip bakdılar şimdi başvurunuz bulunmamaktadır yazıyo yeni başvuru yapn diyor ne yapmalıyım

KOSGEBKredi.net