KOSGEB Kredi

Devlet zor durumdaki öğrencilere SED 2019 yardımı


06.04.2017
998

Devlet zor durumdaki öğrencilere SED 2019 yardımı

Herhangi bir öğretimde okuyan yoksul ailelere, doğal afet geçirip yada hastalık veya geçirdiği ameliyat sonrası geçinemeyenlere devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından para yardımını SED kapsamında 2019 yılında da yapmaktadır. Sürekli ve geçici olarak verilen SED olarak da bilinen okul yardım parası miktarları güncel bir şekilde sayfamızda yer almaktadır. Okuyan öğrencilerin 456 TL den başlayıp 821 TL kadar SED başvurusundan yararlanabilmesi için talep edilen şartlar ve tüm bilmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz.

Devlet zor durumdaki öğrencilere para yardımı veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelenin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED imkanlarından kimler nasıl yararlanabilir ?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

  • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
  • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
  • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız. ? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak istiyorum.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

  1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
  3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
  4. Çalışmayanlar için iş-kur’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

SED ödeme miktarları ne kadardır ?

Öğrenci adına ödenen yardım miktarı, eğitim alan vatandaşın öğrenim gördüğü pozisyona göre değişmektedir. Oranlar en düşük memurun kat sayısına göre yine okul öncesi ve öğrenim boyunca değişiklik gösterecektir. Buna göre..

Devlet zor durumdaki öğrencilere para yardımı veriyor

Devlet zor durumdaki öğrencilere para yardımı veriyor

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2017 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre düzenlenen destek listesini, 2019 yılında güncel bir şekilde sayfamızda bulabilirsiniz.

"Devlet zor durumdaki öğrencilere SED 2019 yardımı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Devlet zor durumdaki öğrencilere SED 2019 yardımı" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net