KOSGEB Kredi

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Tarım veya da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ait tarım arazileri kiralanmaya başlamıştır. Eylül 2018 itibarı ile başlanan 2021 da devam eden tarım arazisiz kiralama imkanlarından 218 bin çiftçimizin istifade etmesi beklenmektedir. Orman içi dahil olmak üzere her türlü daha önce ekimi yapılmış olan alanların kiralanma için yapılacak olan sözleşme tam 10 yıl olarak belirlenmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ecrimisil bedelin yarısına verilecek olan devlet arazileri nasıl ve hangi şartlar doğrultusunda çiftçilerimize intikal edileceğini ilk ağız olan Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat KURUM yanıtladı.

Hayvancılık İçin Devletten Arazi Kiralama

Tarım ve Hayvancılık için devletten arazi kiralama başvurusunda buluna bilirsiniz. 10 yıl süre ile kiralayacağınız hazine arazisini süre sonrasında arzu ederseniz satın dahi alabiliyorsunuz. İlk defa 2018 yılında başlatılan tarım arazisiz kiralama başvuruları doğrudan yapılmakta olup herhangi bir aracı danışmanlığa kesinlik ile gerek yoktur. Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık için bu tarım arazilerini belli bir bedel karşılığında kiralamanız için dolayısı ile herhangi bir kuruma komisyon ödemesi yapmanıza gerek kalmayacaktır. 4706 sayılı kanunun 387 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında hazine arazi kiralamaları için başvuruları aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz. Ayrıca güncel bilgileri yine bu kurumlardan öğrene bilirsiniz.

 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri
 • Emlak Müdürlükleri
 • Milli Emlak Müdürlükleri
 • Milli Emlak Şeflikleri

Bu kurumlara ”İmar planı bulunmayan yada imar planında tarımsal amaçla ayrılan arazi sıfatında yer alan yerlerin” kiralanması için başvuruda buluna bilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hazine Arazisiz Kiralama Dilekçe Örneği

Devletten tarım arazisiz kiralayarak çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlarımız müracaatlarını dilekçe ile yapmaları gerekmektedir. Hazine arazisi kiralama için başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerimiz için kurum tarafından istenilen dilekçe örneğini boş olarak paylaştık. Sizler için paylaşmış olduğumuz hazaine arazisiz kiralama dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirerek kendi ıslak imzanızı atmanız çok önemlidir. Daha sona ise başvuruları çiftçilerimiz buradaki başvuru dilekçesini doldurarak.

 1. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine
 2. Milli Emlak Müdürlüklerine
 3. Milli Emlak Şefliklerine

şahsen olarak yapmaları gerekmektedir.

Hazine Arazisi Kiralama Şartları Nedir?

Hazine Tarım Arazilerinin Kiralanmasında Tarihi Fırsat

Hazine Tarım Arazilerinin Kiralanmasında Tarihi Fırsat

Devlete ait hazine arazinin kiralanarak sözleşme de taahhüt edildiği gibi hayvancılık veya çiftçilik amacı ile kullanılmaması durumunda sözleşme tek taraflı olarak fesh edilmektedir. Tarım arazisi kiralama şartları ve kiraladıktan sonra sözleşmenin fes edilme nedenleri şu maddelerden oluşmaktadır.

 1. Başvuru sahibi ÇKS belgeli çiftçi olması gerekmektedir.
 2. Çiftçimizin herhangi bir devlete ait borcunun bulunmaması gerekir
 3. Kiralanan tarım hazinesinin üzerine kesinlik ile taşınmaz inşa edilemez. Zaten, kiralık olarak verilen bu arazilerin imar planları mevcut değildir. Sözleşmenin iptal edilmesinin bir başka nedeni ise kira ödeme dönemi sona ermeden faaliyetinin durmasıdır.
 4. Kiralanan arazi tarımsal amaç haricinde kullanılmaz
 5. Kira ödeme dönemi sona ermeden faaliyetlerinin durdurması

Hazine arazisi kiralama ve sözleşme iptali sebepleridir. Ayrıca hazine arazisini kiralayan çiftçimizin herhangi bir sebepten ötürü vefat etmesi durumunda mirasçıları talep etmeleri halinde kiralama surelerine dahil olabilir.

"Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?" - 40 YORUM
 1. blank Engin dinç dedi ki:

  Devletten hazine arazisi kiralamak istiyorum hayvancılık üzerine uğraşmak istiyorum .Devletimiz hazine arazisinin üzerine hiç bı sekil de yapı yapılmasına izin vermediğini belirtiyor peki ben nasıl bı hayvancılık yapicam hazine arazisin de merakediyorum saçma değil mi sizce de hayvanlarını nere de barındırıcam iyi güzel devletimiz millete destek olmaya calisiyo bı yandan da köstek sanırım oluyo bilinncsiz devlet yetkilileri sayesin de tesekkurler

1 4 5 6
KOSGEBKredi.net