KOSGEB Kredi

Devlet tarım hazine arazileri çiftçilere kiralanmaya başladıDevlet tarım hazine arazileri çiftçilere kiralanmaya başladı

Tarım veya da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ait tarım arazileri kiralanmaya başlamıştır. Eylül 2018 itibarı ile başlanan 2019 da devam eden tarım arazisiz kiralama imkanlarından 218 bin çiftçimizin istifade etmesi beklenmektedir. Orman içi dahil olmak üzere her türlü daha önce ekimi yapılmış olan alanların kiralanma için yapılacak olan sözleşme tam 10 yıl olarak belirlenmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ecrimisil bedelin yarısına verilecek olan devlet arazileri nasıl ve hangi şartlar doğrultusunda çiftçilerimize intikal edileceğini ilk ağız olan Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat KURUM yanıtladı.

Devlete hazinesinde yer alan tarım arazileri çiftçilerimize kiralan maktadır.

Devletimiz çiftçilerimizi desteklemek adına bir çok projeyi 2018 yılında hayata geçirmiştir. Hiç kuşkusuz bunların en başında da genç çiftçi başvuruları gelmektedir. Hayvancılık yada örtü altı veya üstü bitki yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerimizi her alanda yanında olan devletimiz bu kez hazineye ait olan tarım arazilerini köylümüzün emrine sunmuştur. 10 yıl boyunca değerinin yarı fiyatına kiraya verilecek olan tarım arazileri 10 yıl sonrasında ise satın alma opsiyonlu yada yeniden kiralama seçenekli olarak çiftçilerimizin emrine sunulmaktadır. Kira bedelinin ödenmesi yönünde de çiftçilerimize kolaylık sağlayan devletimiz ilk taksit tutarını peşin almak kaydı ile tam 3 taksit olanağını yine çiftçimize sağlamaktadır. 31.12.2017 tarihi itibarı ile en az 3 sene boyunca tarım arazisi olarak kullanılmış olunan devlet hazinesine ait tarlaların tekrardan kiralanması için son başvuru tarihi en geç 19 KASIM 2018 tarihidir.!

Belirlenen kira bedeline herhangi bir faiz uygulanmaktadır. Ancak yıl sonunda belirlenen tarım ÜFE oranında fiyat arttırımı olmaktadır.

Başvurular nereye ne zaman yapılacak ?

Devletten tarım arazisiz kiralayarak çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlarımız müracaatlarını en geç 19 KASIM 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Başvuruları çiftçilerimiz buradaki başvuru dilekçesini doldurarak

  1. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine
  2. Milli Emlak Müdürlüklerine
  3. Milli Emlak Şefliklerine

şahsen olarak yapmaları gerekmektedir.

Sözleşme iptali nasıl olmaktadır ?

Devlete ait arazinin kiralanarak sözleşme de taahhüt edildiği gibi hayvancılık veya çiftçilik amacı ile kullanılmaması durumunda sözleşme tek taraflı olarak fesh edilmektedir. Kiralanan tarım hazinesinin üzerine kesinlik ile taşınmaz inşa edilemez. Zaten, kiralık olarak verilen bu arazilerin imar planları mevcut değildir. Sözleşmenin iptal edilmesinin bir başka nedeni ise kira ödeme dönemi sona ermeden faaliyetinin durmasıdır.

Hazine Tarım Arazilerinin Kiralanmasında Tarihi Fırsat

Hazine Tarım Arazilerinin Kiralanmasında Tarihi Fırsat

Ayrıca hazine arazisini kiralayan çiftçimizin herhangi bir sebepten ötürü vefat etmesi durumunda mirasçıları talep etmeleri halinde kiralama surelerine dahil olabilir.

"Devlet tarım hazine arazileri çiftçilere kiralanmaya başladı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet tarım hazine arazileri çiftçilere kiralanmaya başladı" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net