KOSGEB Kredi

Devlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren BankalarDevlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren Bankalar

657 Tabi devlet memurları 2985 sayılı kanun kapsamında toplu konut fonundan istifade ederek devlet destekli faizsiz konut kredisi alabilirler. 2985 sayılı kanunun istediği şartlara uygun olmayan devlet memurları yine kamusal ve özel sermayeli bankalara başvuru yaparak kendileri için özel olarak oluşturulmuş ev kredisi imkanlarından yararlanarak uygun faizlerde ve geri ödeme seçeneklerinde konut sahibi olabilirler. 1986 Yılının şubat aynında yayınlanan toplu konut fonu ile ilgili memurlardan istenilen şartlar ve size özel kredi olanağı sağlayan tüm bankalar sayfamızda yer almaktadır.

Toplu konut fonundan devlet memurları faizsiz konut kredisi nasıl alabilirler? İstenilen şartlar nelerdir?

Her kurumun kendi nesline ait oluşturulan fon ile devlet memuruna faizsiz konut kredisi sağlanması amacı ile yıllık bazı kesintiler yapılmaktadır. Yapılan bu kesintiler başvuru yapan devlet memuruna istenilen şartlara uygun olması durumda alacakları evin %75 ne kadar kredi olarak sunulur ve kullandıkları konut kredileri aylık olarak maaşlarından kesintiye uğrar. Devletin sunmuş olduğu be destekten yararlanacak olan devlet memurun ve eşinin, çocukların üzerine kayıtlı olarak her hangi bir taşınmaması olması ilk aranan şartların başında gelmektedir. Bu imkanlar dahilinde faizsiz konut kredisi alacak olan devlet memuru 233 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre faaliyet göstermesi gerek kuruluşlarda yer alması gerekmektedir! Evli olarak bu kurumlarda memur olan çiftlerin yalnız birinin yararlanabileceği imkandan kurumun bu kapsamda kaynak ayırması da gerekmektedir!

Devlet memuruna verilecek olan kredi miktarı, geri ödeme koşulları kredi faiz oranları nedir?

Yukarıdaki şartlarda faaliyet gösteren kurumların ve bu kurumlarda memur olarak istenilen şartlara sahip olanlara tahsis edilecek kredi miktarı bir milyon TL tir. Kredi tamamen memurlara faizsiz olarak verilecek yalnız talep edilen miktardan bir defaya mahsus olmak üzere %0,5 oranında bir kesinti uygulanacaktır. Kredinin geri ödemesi aylık olarak sistem tarafın memurun maaşından kesilerek anlaşma sağlanmış olan bankaya aktarılmaktadır. Olası bir memuriyetini sonlandıran veya emekli olanlardan taksitlendirmeler aynen devam edilerek ilgili bankaya ödenmesi sağlanır.

30 yıl vadeli konut kredisi almak isteyen memurlarımız buradaki haberi mutlaka okuyunuz!

Toplu konut fonu kredi başvurusu nasıl yapılır? İstenilen gerekli evraklar nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan kurumlarda görevli memurlar devlet destekli olarak faizsiz konut kredisi başvurularını başlatmak için ilk olarak bağlı oldukları kurumlara yazılı bir dilekçe ile başvuru yapmalıdırlar (her yılın nisan ayının sonun kadar!). Başvuru dilekçelerine EK olarak kendinin veya eş yada çocuklarının üzerinde kayıtlı her hangi bir konut olmadığını taahhüt etmelidirler (dilekçe ile) bildirilmesi ve aşağıdaki gerekli belgelerin sağlanması istenilmektedir.

  • Adı soy adı, emeklik ve kurum sicil numarası hizmet süresi ve memuriyet sınıfı istenilen bazı belgelerdendir.

Mevzuat bilgi sisteminde yer alan devlet memurlarına özel faizsiz konut kredisi hakkındaki genelge tam metin olarak PDF olarak burada yer almakta tır.

Not: Kullanılan kredide usulsüzlük yapan memurların kullanmış oldukları krediler %5 faiz ile geri tahsis edilmektedir.

Devlet memuruna özel konut kredisi imkanları

Devlet memuruna özel konut kredisi imkanları

Devlet memurlarına uygun şartlarda konut kredi olanağı sunan bankalar hangileridir?

Diyelim ki yukarıda yer alan şartlar size uygun değil veya bağlı olduğunuz kurumun böyle bir anlaşması yok o zaman en uygun imkanlar ile alacağınız ev kredisini nasıl alabilirsiniz? Değerli memur arkadaşlarımız bilindiği gibi ülkemizde bankalar genel anlamda iki sınıfta yer almaktadır. Bunları bir kısmı devlet kamu bankaları bir diğeri de özel şahıslara ait veya ortaklardan oluşan bankalardır. Her iki bölümde yer alan bankalarda memurlara özel imkanlarda alacakları sıfır veya ikinci el ev için kredi olanaklarını avantajlı olarak sunmaktadır. Kamu sermayeli bankalar özel bankalara göre mevcut konut kredisi faiz oranlarından %10 kadar daha aşağıya (örnek olarak mevcut kredi faiz oranları %1.00 ise memurlara %.90 dan sunulmaktadır.) verilmektedir. Size ve kurumunuza özel olarak sunulan bu imkanları değerlendirmek için kamusal sermayeli bankalara şahsen başvuru yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Özel sermayeli bankalarda başta

  • Akbank,
  • Garanti,
  • TEB,
  • İş bankası olmak üzere yine sizlere özel olarak kredi olanak imkanları sunmaktadır.

Dönemsel zamanlarda bu imkanlar memurlara sunulur be İnternet, TV reklamı ve gazete gibi yayın organlarında tanıtımları yapılmaktadır. Siz memurlara önerimiz aceleci olamayıp kredi kampanyalarını takip edin deriz 🙂

Ziraat Bankası Kamu Çalışanlarına Özel Konut Kredisi

Kamu bankaları devlet memurlarına özel konut kredisi vermektedir. Bu özel imkan hiç şüphesiz ki kredinin faiz imkanlarında yer almaktadır. Özellik ile kamu bankaları mevcut konut kredisi faiz oranlarına nazaran en az %0.10 daha düşük faili olarak konut kredisini devlet memurlarına vermektedir. Kamu Çalışanlarına Özel HALKBANK İhtiyaç Kredisi! imkanlarında olduğu gibi Ziraat bankası da hesaplama tablomuzda sizlerin de görmüş olduğu gibi konut kredilerinde sizler özel ayrıcalıklar tanımaktadır.

Ocak ayında normalde Ziraat konut kredisi faiz oranı 120 aya kadar aylık %1.70 oranındadır. Ama, maaşlarınız Ziraat bankasından alan devlet memurları bu oranlara özel olarak ortalama %0.10 kadar düşük (1.60) faiz imkanlarından yararlana bilmektedir.

Ziraat Bankası %0.10 Düşük Faizli Konut Kredisi Hesaplaması
Miktar 120 Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 1.069,12 TL 128.292,93 TL
100.000 TL 2.138,24 TL 256.587,19 TL
150.000 TL 3.207,35 TL 384.883,92 TL
200.000 TL 4.276,47 TL 513.177,27 TL

1.000.000 liraya kadar size özel faizler ile konut kredinizi Ziraat bankasından almak isteyenler buradaki güncel hesaplama makinesi ile faiz oranlarını ayrıca da göre bilmektedirler. Sizler ile paylaşmış olduğumuz indirim oranını bankaya ait resmi sitesinde göremeyeceğinizi belirtmek isterim. Bizzat yapmış olduğum tetkikler de bu indirim uygulandığını görevli memurdan öğrendiğimi belirtmek isterim.

"Devlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren Bankalar" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren Bankalar" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net